Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Czy Twój taras lub balkon przeciekają?

Rozwiązanie - uszczelnianie i przyklejanie płytek jednym materiałem!
SIKA  |  09-03-2012

Posadzki na balkonach, tarasach i loggiach są zwykle narażone na ekstremalne oddziaływanie warunków atmosferycznych, które mają decydujący wlew na zmianę ich wyglądu i spełnianych funkcji. Zniszczeniom widocznym na powierzchni towarzyszą zwykle uszkodzenia warstw głębszych, nawet przerwanie ciągłości izolacji przeciwwodnej.

Cieknące tarasy i balkony wykonane nawet kilka lat wcześniej nie są przypadkami odosobnionymi. Problem, w skrócie, polega na tym, że woda penetrując w warstwy znajdujące się między posadzką a izolacją uszkadza je, zwłaszcza w czasie cykli zamrażania i odmrażania.

Zmiany te prowadzą do zmiany wyglądu i wartości użytkowej oraz do destrukcji elementu budynku, czego nie widać, a w rezultacie do konieczności wykonania gruntownej i kosztownej rekonstrukcji.

SikaSika, producent specjalistycznych materiałów budowlanych, przedstawia możliwość rozwiązania tego problemu szybko i dobrze przez zastosowanie materiału o nazwie SikaBond-T8. Jest to materiał na bazie poliuretanu, jednoskładnikowy posiadający wszelkie właściwości wymagane do wykonania doskonałej warstwy izolacji przeciwwodnej i do elastycznego przyklejenia płytek ceramicznych na tarasie, balkonie lub loggii.

SikaBond-T8 służy do wykonywania tych robót nie tylko przy remontach, lecz również przy budowie obiektów nowych.

Może być nakładany na wiele różnych podłoży takich jak beton, zaprawa cementowa, drewno, płytki ceramiczne, metale. Użycie materiału jest bardzo łatwe i wymaga wykonania dwóch warstw.

Jak zawsze, zacząć należy od sprawdzenia i przygotowania podłoża. Wszelkie części źle związane, „głuche” należy usunąć a ubytki wypełnić. Przed wykonaniem warstwy pierwszej podłoże musi być czyste, suche, bez tłuszczu, oleju oraz równe i gładkie.

Pamiętać należy, że warstwa pierwsza, izolacja przeciwwodna, ma zaledwie około 1 mm grubości i na podłożu kostropatym w sposób zapewniający jej ciągłość wykonać się nie da. Warstwę tę nanosi się packą o krawędzi gładkiej. Konsystencja materiału umożliwia sprawne jego nanoszenie na powierzchni poziomej oraz na wykonanie Sikaciągłej opaski wywiniętej na ściany.

W miejscach nienarażonych na zachlapania wystarczającą wysokością jest 10-15 cm, zależnie od wielkości płytek cokołowych. W każdym przypadku ten szczegół ma być wykonany tak, aby woda ściekająca po ścianie nie mogła dostać się pod izolację.

Należy również wykonać wodoszczelne połączenie słupków balustrad oraz obróbek blacharskich („fartuchów”), jeżeli są, z warstwą izolacji przeciwwodnej SikaBond-T8. Po wykonaniu warstwy pierwszej należy poczekać około 20 godzin na jej związanie.

SikaBond-T8 jest na tyle elastyczny, że w przeciętnych warunkach nie jest wymagane dodatkowe wzmocnienie połączenia w narożu między podłogą a ścianą. Warstwa izolacji jest tak mocna i elastyczna, że jej zerwanie następuje dopiero przy wydłużeniu, około 400%, co pozwala na przenoszenie przeciętnych odkształceń podłoża, nawet popękanego.

SikaDruga warstwa SikaBond-T8 jest nanoszona packą zębatą o wymiarze zębów, co najmniej 4 x 4 mm, do której od razu przyklejane są nowe płytki.

Szczelinę między płytkami w połączeniu podłogi ze ścianami należy prawidłowo wypełnić kitem elastycznym Sikaflex-11FC. Kit ten jest również zalecanym materiałem do spoinowania szczelin między płytkami.

Całość prac, jeżeli nie ma zasadniczych napraw podłoża, wykonywana jest w ciągu dwóch dni. Dodatkową zaletą systemu jest fakt, że podwyższenie poziomu posadzki jest tylko o grubość płytek + około 3 mm, czyli, że nie powstaje kolizja z progami, dolnymi krawędziami drzwi, schodami.

Jeżeli potrzebne jest rozwiązanie trudnego zagadnienia wodoszczelnego wykonania podłogi na balkonie lub tarasie lub poprawienia popełnionych wcześniej błędów, system oparty na kleju SikaBond-T8 nie ma sobie równych, co do prostoty wykonania, szybkości i niezawodności.

Nie zapominajmy, że podobne problemy występują w łazienkach, kuchniach, pralniach i innych zalewanych woda pomieszczeniach.

Zalety:

 • klej o wyjątkowej przyczepności do wielu materiałów
 • tworzy elastyczną izolację przeciwwodną
 • odkształcalny i odporny na mróz
 • nie wymaga gruntowania podłoża
 • jednoskładnikowy, bez mieszania
 • proste i szybkie użycie
 • elastyczne mocowanie płytek
 • kryje spękania i rysy podłoża
 • wyrównuje drobne nierówności podłoża
 • tłumi odgłos kroków.

Zużycie: około 2 - 2,2 kg/m2 przy dwóch warstwach.

Temperatura eksploatacji: od -50oC do +90oC

Uwaga! Jedna istotna zmiana stosunku do oryginału: zużycie jak w Karcie i w prezentacji.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko znaleźć usterki lub mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
 • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
 • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

OlekW  | 
06-07-2020, 17:34
 | 
1
dk22  | 
05-07-2020, 21:41
 | 
1
sayiid  | 
03-07-2020, 21:35
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl