Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Ceny mieszkań spadają

Redakcja  |  05-11-2012  |  2
Fot. Wawel Service

Jak twierdzą specjaliści, ceny mieszkań używanych w największych polskich miastach spadły we wrześniu średnio o 7-10% w porównaniu do analogicznego okresu 2011 r.  Ostatnie 3 miesiące przyniosły też spadki cen nowych mieszkań, natomiast stawki na rynku wynajmu utrzymywały się na stałym poziomie.

Eksperci serwisu otoDom.pl potwierdzają utrzymywanie się na rynku zjawisk obserwowanych od początku tego roku.

 

Stabilizację i spadek cen obserwujemy już od dłuższego czasu i nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się zmienić w najbliższym czasie – mówi Przemysław Kotwicki, dyrektor serwisu. 


Taniej na rynku wtórnym, taniej też na pierwotnym 

Przemysław Kotwicki
Przemysław Kotwicki
dyrektor serwisu otoDom.pl

Największe spadki cen mieszkań używanych, średnio rzędu 7-10%, zanotowano m.in. na rynku mieszkań dwupokojowych w Warszawie i Krakowie. Jeśli zaś chodzi o kawalerki, to na wartości najwięcej straciły lokale w Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu, średnio po 500-600 zł za m2. W tych miastach obserwowano także zbliżone spadki cen na rynku mieszkań trzypokojowych i większych. 

 

Przyczyn spadków cen oferowanych mieszkań jest kilka. Przede wszystkim podaż mieszkań w największych miastach Polski, zarówno tych używanych, jak i nowych, jest bardzo duża – mówi Kotwicki.


To właśnie duża podaż mieszkań zaostrza konkurencję pomiędzy sprzedającymi, co ma przełożenie na obniżki cen transakcyjnych. Ze względu na dużą liczbę dostępnych na rynku mieszkań, deweloperzy często oferują nowe lokale nawet o kilkanaście procent taniej niż sprzedawcy z rynku wtórnego. Jednocześnie sprzedający używane mieszkania starają się kusić potencjalnych nabywców coraz niższymi cenami. Niektórym zależy na szybkiej sprzedaży, a tacy właściciele zawsze są otwarci na obniżenie ceny. W tej chwili jednak nawet osoby, które mają więcej czasu na sprzedaż są bardziej skłonne do negocjacji ze względu na stosunkowo małą liczbę transakcji na rynku oraz ryzyko dalszych spadków cen.

Wynajem stabilny

Według danych otoDom.pl, indeks cen ofertowych wynajmu utrzymywał się na podobnym poziomie we wszystkich polskich miastach zarówno w ciągu ostatniego roku, jak i minionych 3 miesięcy. W tym okresie analitycy serwisu obserwowali jedynie okresowe wahania cen występujące np. w miesiącach wakacyjnych. Obecnie mieszkanie dwupokojowe najdrożej wynajmiemy w Warszawie (2580 zł), Gdańsku (1810 zł) i Wrocławiu (1800 zł). Taniej jest w Krakowie (1720 zł) i Poznaniu (1500 zł).

Utrzymujące się na zbliżonym poziomie ceny wynajmu nieruchomości przy jednoczesnym, wyraźnym spadku cen mieszkań stanowiły o wyższej niż we wcześniejszych miesiącach rentowności wynajmu. Dodatkowo cały czas rośnie popyt na wynajem. Jak twierdzą specjaliści, jest to efekt niepewnej sytuacji gospodarczej i coraz mniejszej liczby udzielanych kredytów

Prognozy na przyszłość

Wszystko wskazuje na to, że obecne tendencje na rynku mieszkaniowym w dalszym ciągu będą się utrzymywać. Cały czas zmniejsza się liczba transakcji. Banki udzielają dziś kredytów znacznie rzadziej niż rok temu. Według ekspertów także klienci są ostrożniejsi w podejmowanu decyzji o zaciągnięciu kredytu chociażby dlatego, że trudniej dziś o pewność stałego zatrudnienia. Jednocześnie przy braku trendu wzrostowego cen odpada ważny czynnik motywujący potencjalnych klientów do zakupów.

 

Najbliższe miesiące nie przyniosą gwałtownych zmian.. Ze względu na sytuację ekonomiczną potencjalni nabywcy coraz rzadziej będą decydować się na zakup nieruchomości, a coraz częściej na wynajem. Z pewnością będzie to trend nasilający się – uważa Kotwicki.

 

Według ekspertów w obecnych warunkach trendem wartym odnotowania jest też rosnące zainteresowanie mieszkaniami znacznie oddalonymi od dużych aglomeracji, które są oferowane w bardzo konkurencyjnych cenach. W dzisiejszej, dość trudnej sytuacji rynkowej, cena jest najważniejszym czynnikiem przy zakupie mieszkania, dlatego deweloperzy różnicują swoje oferty i wprowadzają do nich także znacznie tańsze propozycje. 

Obecne trendy nie wykluczają dalszych zmian na rynku mieszkaniowym i silniejszej dywersyfikacji ofert w dalszej perspektywie czasowej. Zmian możemy spodziewać się szczególnie na rynku wynajmu.

Starający się o kredyty potencjalni nabywcy coraz częściej nie mają opcji zakupu i będą szukać mieszkań na wynajem długoterminowy. Jednak potrzeba posiadania własnego domu jest w Polsce silna. Daleko nam jeszcze do stopnia powszechności wynajmu, obserwowanego w zachodniej Europie. W dużej mierze wpływa na to fakt, iż koszty wynajmu są tam znacznie niższe w stosunku do średniego wynagrodzenia niż w Polsce – uważa Przemysław Kotwicki.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
MagdaS. / 26-01-2013, 20:30
Poszukuję z mężem mieszkania na sprzedaż w Krakowie, najlepiej w dzielnicy Ruczaj. Oglądaliśmy mieszkania na ul. Obozowej . To są inwestycje firmy Sobola > http://sobola.pl/sprzedaz-mieszkan/rynek-pierwotny . Podobno to jeden z lepszych deweloperów w krakowie, ale czy miał ktoś bezpośredni kontakt z tą firmą? Ktoś kupował mieszkania w tej okolicy?Proszę o pomoc :)
Marcelina / 27-01-2013, 15:40
Pani Magdo, ja kupiłam z mężem mieszkanie właśnie od tego dewelopera. Na początku mieliśmy z właścicielem drobne spięcie, ale poza tym, to wszystko na wysokim poziomie. Mamy bardzo piękne, ciepłe mieszkanie w cudownej okolicy na Ruczaju. Bardzo polecam mieszkania dewelopera Sobola :) powodzenia w zakupie najważniejszej inwestycji w życiu :)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

Dager  | 
11-07-2020, 13:07
 | 
1
sokolov33  | 
09-07-2020, 18:22
 | 
3
Azkor  | 
09-07-2020, 15:11
 | 
4
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl