Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Podsumowanie pierwszego spotkania w ramach „Budujących czwartków z Domowy.pl”

Redakcja  |  29-05-2013
Wrocławskie spotkanie z inwestorami w ramach "Budujących czwartków z Domowy.pl"
Wrocławskie spotkanie z inwestorami w ramach "Budujących czwartków z Domowy.pl"
Fot. Domowy.pl

Czy standard energooszczędny się opłaca? Jaka ściana będzie lepsza: jedno- czy dwuwarstwowa? Czy warto starać się o dopłatę z NFOŚiGW? Jak długo czeka się na decyzję o warunkach zabudowy we Wrocławiu?

Na te i wiele innych pytań eksperci z Domowy.pl odpowiedzieli podczas spotkania na Barce Tumskiej, pierwszego z cyklu  „Budujących czwartków z Domowy.pl.”

Przeczytaj: Budujące czwartki z Domowy.pl >>

23 maja 2013 r. we wrocławskiej kawiarni Barka Tumska spotkało się ponad 60 inwestorów, którzy chcieli dowiedzieć się więcej o budowie domu – przede wszystkim energooszczędnego. Taka też jest idea akcji „Postaw na dom, buduj energooszczędnie” – ma zachęcać do budowy własnego domu jednorodzinnego, przybliżyć zagadnienia związane z efektywnością energetyczną budynków oraz pokazywać opłacalność inwestowania w rozwiązania umożliwiające oszczędzanie energii.

Wrocławskie spotkanie jest przykładem dużych potrzeb w tym zakresie – zarówno informacyjnym, jak też edukacyjnym. Inwestorzy poszukują przede wszystkim rzetelnej wiedzy oraz specjalistycznego doradztwa związanego z budownictwem energooszczędnym. Wielość poruszanych zagadnień oraz zadawanych nam pytań pokazuje, jak wiele wątpliwości mają inwestorzy i jak bardzo liczą na profesjonalną pomoc ekspertów – mówi Hanna Krzyżosiak, inicjatorka akcji „Postaw na dom, buduj energooszczędnie”.

Postaw na dom!

W pierwszej części spotkania inwestorzy wysłuchali prelekcji ekspertów. Hanna Krzyżosiak, ekspertka i wiceprezeska Domowy.pl, przybliżyła od strony formalnej proces budowy domu. Mówiła między innymi o tym, jaka powinna być kolejność podejmowanych decyzji, żeby uniknąć błędów, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze działki i projektu, jakie formalności czekają inwestora, jakich aktów prawnych będzie zobowiązany przestrzegać. Wprowadziła też ogólnie w zagadnienia energooszczędności, zaś konkretne przykłady omówili doświadczeni eksperci, na co dzień związani z rynkiem budownictwa jednorodzinnego. Grzegorz Markiewicz, doradca techniczny firmy Xella, omówił zasady budowy ciepłych ścian, porównał koszty, parametry i czas wznoszenia przegrody jednowarstwowej i wielowarstwowej, uzasadniając wybór energooszczędnych technologii. Zaś Andrzej Szczygieł, specjalista ds. szkoleń firmy Fakro, omówił cechy energooszczędnych okien dachowych oraz wskazał przykłady ich ciepłego montażu, konstrukcji i systemowych elementów uzupełniających, niezbędnych, aby uzyskać energooszczędne parametry.

Energooszczędność się opłaca

Żywe reakcje inwestorów wywołał punkt spotkania poświęcony opłacalności inwestowania w rozwiązania energooszczędne oraz zasadom otrzymania dopłat z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Marcin Krzyżosiak, ekspert Domowy.pl, przedstawił porównanie kosztów budowy domu na przykładzie projektu „Anka2” Pracowni MTM Styl. Zaprezentowane zostały 2 warianty: zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi i według wytycznych programu dopłat NFOŚiGW dla standardu NF40. Wyliczenia zostały przygotowane przez firmę BuildDesk we współpracy Grupą Polskie Składy Budowlane, szerzej omówione w poradniku pt. „Rozważne Budownictwo”. Przeprowadzona symulacja pokazała, że wprawdzie budowa domu energooszczędnego będzie kosztowała o około 37 tys. zł więcej, jednak po 30 latach eksploatacji uzyska się około 62 tys. zł oszczędności na ogrzewaniu. Te wyliczenia stały się punktem wyjścia do dyskusji na temat opłacalności inwestowania w energooszczędność i ubiegania się o dopłatę. Inwestorzy pytali o koszty poszczególnych rozwiązań energooszczędnych, jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją, ale też o koszty weryfikacji projektu i rezultatów osiągniętych podczas budowy – wymogu obowiązującego przy staraniu się o dopłatę.

Pytania z Wrocławia

Uczestnicy pierwszego z „Budujących czwartków z Domowy.pl” znajdowali się na różnych etapach procesu budowlanego: jedni dopiero szukali działki, inni już mieli wzniesione fundamenty. Wszyscy jednak stawiali sobie pytanie, co zrobić, żeby inwestycja się opłacała. Liczyli nie tylko na długofalowe oszczędności, ale również na te doraźne – osiągane już na etapie budowy. Dlatego falę śmiechu wywołała informacja, że po 30 latach użytkowania domu energooszczędnego można uzyskać oszczędności stanowiące równowartość solidnego samochodu. Inwestorzy mówili, że korzyści finansowe z budowy chcieliby odczuwać już od pierwszego roku. Eksperci podpowiadali więc, jak mądrze i racjonalne zarządzać procesem budowlanym, żeby poniesione wydatki się równoważyły.

Co zrobić, aby nasz dom był energooszczędny? Jak zbudować energooszczędny dom?


I tak na przykład, rezygnując z budowy kominów (nie są konieczne przy nowoczesnych rozwiązaniach), oszczędzimy co najmniej kilka tysięcy złotych. Zaoszczędzone środki można wtedy przeznaczyć na wentylację mechaniczną z rekuperatorem, która w ten sposób znacznie szybciej zacznie generować oszczędności. Jedni z uczestników w ramach oszczędności planowali nawet ogrzewanie domu wyłącznie kominkiem. „Skoro budujemy dom w standardzie wysoko energooszczędnym, z ciepłymi ścianami, rekuperatorem, założyliśmy, że nie ma sensu inwestować w kosztowny system grzewczy. Kominek wystarczy” – uzasadniali.

Inwestorzy mieli również inne dylematy związane z energooszczędnością. „Chciałabym pompę ciepła, ale nie wyobrażam sobie niższej temperatury w domu niż 24°C” – mówiła jedna z inwestorek. Inna, która właśnie jest na etapie ustaleń z firmą zakładającą tego typu urządzenia grzewcze, przekonywała, że instalatorzy zaprojektują maksymalną temperaturę dostosowaną do potrzeb domowników.

„Chciałabym usunąć wykusze na etapie adaptacji. Czy to opłacalne?” – pytała jeszcze inna inwestorka. Ekspertka z Domowy.pl przekonywała, że każdą zmianę w projekcie należy rozpatrywać indywidualnie, aby sprawdzić, czy będzie miała ona uzasadnienie – projektowe i ekonomiczne. Jeżeli bowiem zbyt mocno zaingerujemy w bryłę budynku, będziemy mieć do czynienia ze zmianami istotnymi, które mogą okazać się kosztowne i niekorzystne ze względu na charakter architektury i odbiór estetyczny domu. Jednak wykusze, tak jak lukarny czy balkony, rzeczywiście nie są wskazane w budownictwie energooszczędnym.

Eksperci pilnie poszukiwani

Pierwszy „Budujący czwartek” pokazał, że inwestorzy bardzo często spotykają się z obiegowymi opiniami na temat energooszczędności i szukają możliwości ich zweryfikowania podczas rozmowy z ekspertami. Najczęściej pojawiało się pytanie o możliwość montażu rekuperacji i kominka w domu energooszczędnym (eksperci przekonywali, że można), oraz o dofinansowanie z programu NFOŚiGW, gdy budowa już trwa (jest to możliwe, pod warunkiem jednak, że wcześniejsze prace toczyły się zgodnie z zasadami programu dopłat i pełną dokumentacją prowadzonych prac, również fotograficzną). Mnogość indywidualnych pytań sprawiła, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się ostatnia część spotkania, umożliwiająca osobiste rozmowy z ekspertami obecnymi we Wrocławiu.

 

Cieszymy się, że podczas pierwszego z cyklu „Budujących czwartków z Domowy.pl” dopisała zarówno frekwencja, jak i aktywność inwestorów biorących udział w spotkaniu – mówi Hanna Krzyżosiak. – To utwierdza nas w przekonaniu, że istnieje potrzeba organizowania takich inicjatyw edukacyjnych. Nawet jeśli mamy wiele wątpliwości związanych z inwestowaniem w energooszczędność, co spotkanie na Barce Tumskiej wyraźnie pokazało, to i tak przecież regulacje prawne nie pozostawiają nam wyboru: już wkrótce będzie nam wolno budować tylko w taki sposób. Chcemy więc przygotować inwestorów do sprostania nowym wymogom, a jednocześnie pokazać im, że mogą czerpać z nich konkretne korzyści.

 

Już wkrótce kolejne spotkanie z cyklu „Budujących czwartków z Domowy.pl”. Na spotkanie, które odbędzie się  6 czerwca w Katowicach, można się zarejestrować przez formularz na http://www.domowy.pl/postaw-na-dom.html

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

materiały: Domowy.pl

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

W nowoczesnej łazience stelaże podtynkowe stosuje się zarówno do instalacji misek zawieszanych, umywalek, bidetów i...

Czytaj dalej »


Jak skutecznie ochronić balkon przed wilgocią? Jak szybko i prosto wykonać uszczelnienie silikonowe?
Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące... czytaj dalej » Samodzielne przeprowadzanie prac wykończeniowych w domu wymaga sporo wysiłku i czasu, ale... czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego? To nie problem. czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

domy  | 
17-02-2020, 09:12
 | 
1
Jovitta4  | 
16-02-2020, 18:09
 | 
2
magdap  | 
14-02-2020, 13:40
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl