Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

UOKiK ocenił działalność deweloperów

Krystyna Stankiewicz  |  04-02-2014  |  1
Fot. Xella Polska

Wyniki analizy wzorców umów i prospektów informacyjnych stosowanych przez deweloperów nie wystawiają dobrego świadectwa dla tej branży. Na 93 bowiem przedsiębiorców skontrolowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów 89 stosowało praktyki niezgodne z prawem – wynika z obszernego raportu UOKiK „Konsument na rynku deweloperskim”.

Głównym celem przeprowadzonej przez UOKiK analizy było sprawdzenie, czy deweloperzy należycie wywiązują się z obowiązków nałożonych przepisami Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, która weszła w życie 12 kwietnia 2012 r., oraz wyeliminowanie niekorzystnych dla konsumentów praktyk i postanowień wzorców umownych.

Podczas kontroli, trwającej od kwietnia do grudnia 2013 r., Urząd przeanalizował 1162 wzorce umów sprzedaży mieszkania lub domu jednorodzinnego, 565 prospektów informacyjnych oraz 1239 zawartych kontraktów. Badaniami zaś objęto 93 przedsiębiorców, spośród których w stosunku do aż 89 „UOKiK podjął działania. W sumie Urząd zakwestionował 470 niedozwolonych postanowień umownych” – czytamy w komunikacie.

Urząd podkreśla, że ustawa z kwietnia 2012 r. wprowadziła obowiązek zakładania przez deweloperów mieszkaniowego rachunku powierniczego, który zapewnia konsumentom ochronę ich interesów w razie bankructwa przedsiębiorstwa. Tymczasem jeden z kontrolowanych deweloperów nie przestrzegał tego obowiązku i w związku z tym Urząd postawił mu zarzut stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów – czytamy w raporcie.

Wiele zastrzeżeń Urzędu wzbudził również brak niezbędnych danych w prospektach informacyjnych, na podstawie których konsumenci często podejmują decyzję o zakupie mieszkania lub domu. „Pomimo obowiązku ustawowego, 9 przedsiębiorców nie zamieściło w nich wymaganych informacji. W takim przypadku nabywca ma prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów” – pisze UOKiK.

Najczęściej brakowało harmonogramu prac budowlanych i informacji o prawie do odstąpienia od umowy oraz wymaganych załączników (np. rzutu kondygnacji z zaznaczonym konkretnym mieszkaniem).

Zgodnie z nowymi przepisami, w umowach z konsumentami deweloper ma obowiązek zamieścić określone informacje, m.in. podać cenę i powierzchnię mieszkania/domu, zasady działania rachunku powierniczego, sposób pomiaru powierzchni mieszkania/domu, termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych oraz przeniesienia praw na nabywcę. A tymczasem aż dziesięciu spośród 93 kontrolowanych deweloperów nie podało w umowie wszystkich informacji wymaganych przez ustawę. Zdaniem Urzędu, brak którejkolwiek z nich uprawnia konsumenta do odstąpienia od umowy bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Kontrola Urzędu wykazała też, że aż 470 postanowień umownych było niedozwolonych, a najwięcej z nich dotyczyło wyłączania lub ograniczania odpowiedzialności deweloperów za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy, m.in. za nieterminowe przekazanie do użytku mieszkania/domu, zmianę jego powierzchni czy wprowadzania zmian w projekcie.
Kolejne zarzuty pod adresem deweloperów to uniemożliwianie konsumentom odstąpienie od umowy w razie zmiany ceny nieruchomości oraz nakładanie na nich nieuzasadnionych kosztów i obowiązków, np. ubezpieczenia czy wykończenia mieszkania/domu.

Jak wynika z raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, lista zastrzeżeń dotyczących przestrzegania prawa przez deweloperów jest dość długa. Dlatego decydując się na zakup domu lub mieszkania u dewelopera, należy koniecznie sprawdzić jego wiarygodność i przede wszystkim zapisy we wzorcu umowy. Z pewnością przyda się tu pomoc prawnika z doświadczeniem w branży deweloperskiej, ale można też skorzystać poradnika UOKiK, przygotowanego z myślą o konsumentach, którzy zamierzają kupić u dewelopera dom lub mieszkanie. Poradnik ten można znaleźć na stronie www.uokik.gov.pl. Tam też znajduje się szczegółowy raport „Konsument na rynku deweloperskim”, liczący ponad 170 stron.

Źródło: UOKiK

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
Jacwojdala / 12-06-2015, 13:16
Stoję przed decyzją kupna mieszkania i pochłaniam wszelkie artykuły związane z praktykami deweloperskimi - ten portal to kopalnia niezwykle cennej wiedzy. Korzystając z okazji chciałbym zaczerpnąć opinii - czy ktoś z Państwa korzystał z usług Artbud Deweloper? interesują mnie oferowane przez nich nowe mieszkania dla młodych, plany osiedla etc spełniają moje oczekiwania, chciałbym jednak upewnić się co do wyboru firmy.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

Dager  | 
11-07-2020, 13:07
 | 
1
sokolov33  | 
09-07-2020, 18:22
 | 
3
Azkor  | 
09-07-2020, 15:11
 | 
4
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl