Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Warszawa będzie miała problem z odpadami

Redakcja  |  14-11-2016
Warszawa będzie miała problem z odpadami
Warszawa będzie miała problem z odpadami
Fot. www.freeimages.com

"Ministerstwo Środowiska jest urzędem odpowiedzialnym za zapewnienie polityki ekologicznej państwa, a kompetencją samorządów jest dbanie o gospodarowanie odpadami. Tymczasem miasto stołeczne Warszawa nie podjęło działań, aby instalacje Radiowo funkcjonowały zgodnie z prawem" - podkreślił Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

"W państwie prawa nie może być zgody na to, by instalacje wpływające na ludzi i środowisko - takie jak te na Radiowie - działały bez stosownych pozwoleń. Zobowiązaliśmy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska do podjęcia stosownych działań. Miasto powinno podjąć szereg działań, by zapewnić właściwą gospodarkę odpadami, jednak tego nie zrobiło. Do czasu uruchomienia spalarni odpadów w Warszawie miasto może mieć problem z unieszkodliwianiem odpadów" - powiedział Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

Z kolei poseł Jacek Sasin podkreślił, że zaniechania, które miały miejsce w Warszawie wynikają z poczucia bezkarności.

Czy wiesz, jak prawidłowo segregować śmieci?

W regionie centralnym funkcjonują cztery składowiska w Otwocku, Grodzisku Mazowieckim, Wołominie i Warszawie. Posiadają one status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK). W skład warszawskiej instalacji MPO na Radiowie wchodzą: Składowisko Radiowo, MBP Radiowo i Kompostownia dla odpadów zielonych.

Składowisko Radiowo, ma zakończyć eksploatację 31 grudnia 2016 r. W tym dniu traci ważność pozwolenie zintegrowane, którego posiadanie jest warunkiem koniecznym dalszej eksploatacji. Spółka MPO planuje w miejscu składowiska ukształtować bryłę pod przyszły teren sportowo-rekreacyjny.

MBP Radiowo, instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych, jest obecnie eksploatowana bez wymaganego pozwolenia zintegrowanego. Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ) zawiadomił MPO o wszczęciu postępowania ws. wstrzymania jej użytkowania. Główny Inspektor Ochrony Środowiska decyzją z dn. 24.10.16 r. utrzymał w mocy decyzję Mazowieckiego WIOŚ ponieważ do dziś nie posiada ona wymaganego pozwolenia zintegrowanego.

Zakończenie eksploatacji instalacji MBP planowane jest na 31 grudnia 2016 r., natomiast całkowite jej zamknięcie planowane jest na przełomie 2017/2018 roku. Termin ten wynikał z daty uruchomienia rozbudowanej spalarni odpadów na Targówku. Wiceminister Sławomir Mazurek podkreśla jednak, że jej oddanie planowane jest na 2020 r. Przez te dwa lata Warszawa może mieć problem z odpadami.

Kompostownia odpadów zielonych i innych odpadów ulegających biodegradacji zbieranych selektywnie Radiowo może funkcjonować do 2021 r. Jej zamknięcie uzależnione jest od uruchomienia kompostowni odpadów zielonych w Zielonce.

Według projektu Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami (wpgo), kluczowym przedsięwzięciem w regionie centralnym jest rozbudowa Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) w Warszawie przy ul. Zabranieckiej 2. Obecnie moce przerobowe funkcjonującej instalacji wynoszą 60 000 Mg/rok. Natomiast planowana inwestycja zakłada moce przerobowe na poziomie 305 200 Mg/rok. Uruchomienie rozbudowanej instalacji wg planu inwestycyjnego powinno nastąpić w 2019 r. Uwzględniając rozruch technologiczny, należy zakładać, że instalacja będzie w pełni funkcjonować od 2020 r. Ponadto w regionie planowana jest również budowa instalacji do termicznego przekształcania odpadów w Pruszkowie o mocach 40 000 Mg/rok. Będzie ona przeznaczona do przekształcania odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów.

W latach 2018-2019 może być problem z unieszkodliwianiem odpadów resztkowych po instalacjach MBP lub po doczyszczeniu odpadów z selektywnej zbiórki - do czasu uruchomienia rozbudowanej spalarni odpadów w Warszawie.

Warszawa - jak podaje raport KE dotyczący oceny selektywnego zbierania odpadów w 28 stolicach krajów europejskich z dnia 13 listopada 2015 r. - jest jednym z miast, które nie radzi sobie z selektywnym zbieraniem odpadów (wg raportu w Warszawie odpady zebrane selektywnie to 4,5%).

Przeczytaj więcej: Nie Rób Dymu - jak palić w piecu i kominku

"Obecnie obserwujemy niski poziom odpadów komunalnych zbieranych selektywnie. Stąd konieczność ujednolicenia zasad prowadzenia selektywnego zbierania odpadów komunalnych na terenie kraju. Obecnie MŚ pracuje nad rozporządzeniem, które będzie regulowało te kwestie” - powiedział Sławomir Mazurek. 

Najważniejszym celem projektowanego rozporządzenia jest wprowadzenie takiego modelu selektywnego zbierania odpadów, który poprawi jakość zbieranych odpadów. Sposób segregacji jest bardzo ważny dla możliwości dalszego przetworzenia i wykorzystania odpadów, a zbieranie odpadów w podziale na suche/mokre nie pozwala na uzyskanie surowca odpowiedniej jakości.

Źródło: MInisterstwo Środowiska

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl