Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Firma VELUX z tytułem Pracodawcy Roku

Redakcja  |  22-05-2018
Fabryka Velux w Namysłowie
Fabryka Velux w Namysłowie
Fot. VELUX

Pracodawcy mierzą się ostatnio z poważnymi wyzwaniami, na które wpływa m.in. niskie w ostatnich miesiącach bezrobocie i duża rotacja kadr. Według Jacka Siwińskiego, prezesa VELUX Polska, firmy nagrodzonej w kwietniu tytułem "Pracodawca Roku", receptą na te problemy jest bycie dobrym pracodawcą. Firma zatrudniła w ubiegłym roku 500 osób i zapowiada dalsze rekrutacje.

Z wrześniowego raportu "International Business Report" Grand Thornton wynika, że 60 proc. dużych i średnich firm w Polsce ma problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Rekordowo niskie bezrobocie (6,8 proc. w lutym według GUS), które utrzymuje się od wielu miesięcy, w połączeniu ze wzrostem gospodarczym i rosnącym zapotrzebowaniem na wykwalifikowane kadry powodują konkurencję między pracodawcami.

"Rynek pracownika i duża konkurencja pomiędzy pracodawcami, starzejące się społeczeństwo, wyzwania polskiego szkolnictwa zawodowego, najniższy od 25 lat wskaźnik bezrobocia, wchodząca na rynek pracy generacja Z i millenialsi, a także rosnąca potrzeba zatrudnienia cudzoziemców - to tylko niektóre z wyzwań współczesnego pracodawcy" - mówi Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Zobacz też: Nowe centrum dystrybucyjne w największej fabryce okien w Polsce

"Dzisiaj od pracodawców wymaga się dużo więcej w związku z konkurencyjnym rynkiem pracy. Często słyszymy o rynku pracownika, natomiast ja nazwałbym to raczej rynkiem dobrego pracodawcy - dlatego, że dobrzy pracodawcy dzisiaj mają dużo łatwiej na rynku. Odpowiedzialna strategia zarządzania i wysoka kultura organizacyjna zwiększają efektywność rekrutacji, pomagają w znalezieniu fachowców na bardzo konkurencyjnym rynku pracy oraz ich utrzymaniu w organizacji. Polityka bycia dobrym pracodawcą to również wyższa produktywność i niższe koszty. Braki w kulturze zarządzania ciężko skompensować podwyżkami wynagrodzeń" - podkreśla Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska.

W ostatnim roku Grupa VELUX i spółki siostrzane przyjęły do pracy około 500 osób, co stanowi ponad 12 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego. W sumie w polskich zakładach produkcyjnych Grupy pracuje ponad 4250 osób. W bieżącym roku planuje się kolejny wzrost zatrudnienia.

Na początku kwietnia, podczas gali V Forum Nowoczesnej Produkcji Grupę VELUX wyróżniono tytułem "Pracodawcy Roku" - nagradza się nim firmy, które swoim działaniem angażują się w rozwój pracowników, doceniają ich wkład, dają przestrzeń do rozwijania umiejętności, a także tworzą przyjazne środowisko pracy.

Aby dobrze zrozumieć podejście firmy do polityki personalnej należy sięgnąć do korzeni, czyli do koncepcji Przedsiębiorstwa Modelowego sformułowanej przez jej założyciela Villuma Kann Rasmussena ponad 50 lat temu, zanim jeszcze praktyki z zakresu CSR stały się powszechne. Firma Modelowa rozumiana jest jako przedsiębiorstwo odpowiedzialne społecznie, które nie tylko dostarcza produkty użyteczne dla otoczenia, ale także traktuje swoich klientów, dostawców, pracowników i udziałowców lepiej niż większość innych firm. Pracownicy są kluczowymi interesariuszami firmy.

Firma zapewnia wszystkim pracownikom umowy o pracę, dba o ich rozwój zawodowy i osobisty, stabilizację zatrudnienia oraz bezpieczeństwo i higienę pracy. Tworzy przyjazną atmosferę, wzorowaną na skandynawskich wzorcach kultury pracy oraz społecznej odpowiedzialności biznesu. Badania satysfakcji pracowników pokazują, iż osoby zatrudnione w Grupie są o 20 proc. bardziej zadowolone i zmotywowane niż u przeciętnego pracodawcy, a średni staż pracy to ponad 7 lat.

Co wpływa na takie wyniki? Oto przykłady aktywności Grupy VELUX zawarte w najnowszym raporcie społecznej odpowiedzialności "Odpowiedzialność - zobacz to czego nie widać od razu”:

Najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfortowe warunki pracy - te elementy mogą zatrzymać i zachęcić nowych kandydatów do pracy. Dzięki programowi "Take Care" w zakładach produkcyjnych VELUX w Polsce kładzie się duży nacisk na promocję bezpiecznych zachowań w miejscu pracy. Program "Healthy Well-being" edukuje pracowników biurowych i terenowych oraz pielęgnuje dobre praktyki podczas pracy w biurze, w samochodzie i podróży służbowej. Codziennie do biur i zakładów dostarczane są świeże owoce lub warzywa.  Firma zachęca również pracowników do aktywności fizycznej - uczestnictwa w biegach, rajdach rowerowych czy grach zespołowych - finansując ich udział w tych aktywnościach.

Kolejnym ważnym filarem polityki personalnej jest wsparcie rozwoju pracowników. Bogata oferta szkoleniowa, możliwość zdobywania kompetencji na wielu stanowiskach, praca w międzynarodowych projektach, wsparcie edukacji oraz możliwość odbycia wyjazdów zagranicznych i poznania dobrych praktyk w innych krajach to najważniejsze elementy oferty rozwojowej, która łączy się ze wspieraniem lokalnych inicjatyw usprawniających pracę. Ponadto firma dba o uczniów i studentów oraz współpracujące grupy zawodowe organizując warsztaty, szkolenia, praktyki czy programy stażowe.

Równie istotnym elementem jest aktywny dialog z pracownikami. Bada poziom satysfakcji, zaangażowania, analizuje wynikii inicjuje programy usprawniające oraz co roku przeprowadza indywidualne rozmowy z każdym pracownikiem mające na celu omówienie planów dalszego rozwoju zawodowego. Rekrutacje są jawne i transparentne. Pracownicy zawsze mogą aplikować na wakaty w ramach rekrutacji wewnętrznej, co umożliwia rozwój kompetencji i awanse.

Pracownicy współuczestniczą też w podejmowaniu ważnych decyzji, m.in. w tworzeniu arkusza oceny pracy. Stosowane są różnego rodzaju badania lub ankiety zbierające opinię pracowników. Firma zachęca również do zgłaszania pomysłów na usprawnienia z różnych obszarów - np. dotyczących bezpieczeństwa pracy czy produkcji. Pomysły te są następnie analizowane i wdrażane, a najlepsze nawet nagradzane. W 2017 r. w Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce wdrożono ponad 13 500 usprawnień na podstawie pomysłów pracowników.

Równe traktowanie pracowników, wyrównywanie szans, stwarzanie odpowiednich warunków dla wszystkich do bezpiecznej i komfortowej pracy stanowią ważne elementy polityki Grupy. Obowiązuje zasada - równa płaca za taką samą pracę dla kobiet i mężczyzn. Istotnym elementem zarządzania różnorodnością jest również polityka prorodzinna, która umożliwia godzenie rodzicielstwa z pracą zawodową - ułatwiają to elastyczne godziny oraz możliwość wykonywania pracy na niektórych stanowiskach z domu.

W Grupie VELUX działa także Fundacja Pracownicza, która wspiera pracowników w trudnych sytuacjach życiowych (nagła choroba, rehabilitacja, operacja). Do tej pory Fundacja przeznaczyła 1,78 mln zł na realizację 185 grantów. Środki te są niezależne od Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »

Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet...

Czytaj dalej »


Budowanie z płyt gipsowo-kartonowych. Co warto wiedzieć? Łazienka w industrialnym stylu - jak wygląda?
Płyty gipsowo-kartonowe są materiałem niepalnym, zaś pojęcie odporności ogniowej charakteryzuje przegrody budowlane, takie, jak... czytaj dalej » Jak urządzić loftową łazienkę? Jakie wyposażenie, meble i dodatki najlepiej wpisują się w tę stylistykę? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Poznaj oszczędne i niezawodne rowziązania i ciesz się komfortem przez cały rok! czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Jak najlepiej wykorzystać poddasze użytkowe?

Jak najlepiej wykorzystać poddasze, żeby było funkcjonalne i spełniało oczekiwania domowników?

Czytaj dalej »


Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego? Jak zredukować koszty transportu?
Jedyne, co musisz zrobić, to dostosować taryfę, do sposobu, w jaki w ciągu tygodnia korzystasz z energii elektrycznej. czytaj dalej » W dobie zmian na rynku bardzo ważna jest umiejętność maksymalnego redukowania kosztów transportu. czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

1/2020
Ekspert Budowlany 1/2020
W numerze m.in.:
  • - Ocieplasz dom, chronisz klimat
  • - Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata?

Forum

Markopost  | 
29-02-2020, 12:27
 | 
1
Markopost  | 
29-02-2020, 12:27
 | 
1
Markopost  | 
29-02-2020, 12:27
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl