Według danych Światowej Organizacji Zdrowia za lata 2012-2015, w pierwszej setce miast najbardziej zanieczyszczonych państw europejskich znajdowało się aż 45 polskich miast. Problem jest tym bardziej poważny, że smog odpowiada za wiele schorzeń, w tym m.in. depresję, udar mózgu, alergie, nowotwory czy choroby płuc.
Jak przekonuje dr inż. Małgorzata Smuczyńska, NIBE brand manager, inwestując w ekologiczne systemy grzewcze, takie jak np. pompy ciepła, mamy realny wpływ na poprawę jakości powietrza, ponieważ aż 52% pyłów i ponad 90% benzo(a)pirenu pochodzi ze spalania węgla i drewna w naszych domach.
Zobacz: Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?
Jak zatem możemy się chronić przed stężeniem toksycznych gazów i pyłów? Sprawdzając np. jakość powietrza w aplikacjach dostępnych na smartfonie. Informacje o aktualnej sytuacji pozwolą podjąć decyzję o ewentualnym pozostaniu w domu. Przykłady dostępnych aplikacji: Jakość powietrza w Polsce - to aplikacja opracowana na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Aplikacja prezentuje m.in. dane z najbliższej stacji, wykres dla wybranych zanieczyszczeń, aktualne stężenia zanieczyszczeń ze wszystkich stacji automatycznych w Polsce, ostrzeżenia o występowaniu wysokich stężeń. Inne przykłady to m.in.: Air-Fox, Zanieczyszczenie powietrza, Smog Polska Info oraz Kanarek – ostrzeżenia o smogu. Ta ostatnia jest zdecydowanym liderem wśród ogólnopolskich smogowych aplikacji, korzysta bowiem z danych 150 oficjalnych stacji GIOŚ, 350 stacji LookO2, 35 – Syngeos oraz 8 – perfect-Air. Wśród nowości można wymienić Hazyair czy Smog Alert. Pierwsza z nich przedstawia dane pobrane ze stacji monitorujących GIOŚ. Druga, mimo że na razie nie cieszy się dużą popularnością, ma zalety w postaci prostej obsługi i niewielkiego rozmiaru, pobiera też informacje dla większości polskich miast i około 3000 miejscowości z całego świata.
Poza aplikacjami, które prezentują wyniki z całej Polski, dostępne są też te, które pokazują zanieczyszczenie powietrza w szczególnie zagrożonych regionach kraju, m.in.: Kraków Smog, Monitoring Powietrza BI (Górny Śląsk) czy Smog Kielce.Jeśli nie chcemy instalować aplikacji w smart fonie, możemy skorzystać z aktualnych pomiarów, wchodząc na stronę: powietrze.gios.gov.pl/pjp/home.
Bez względu na preferowany rodzaj narzędzi, warto monitorować jakość powietrza. Z powodu oddziaływania pyłu PM2,5 w Polsce przedwcześnie umiera rocznie około 46 000 mieszkańców (raport EEA z 2017 r.). To tak, jakby z mapy Polski znikało co roku takie miasto jak Kołobrzeg.
[jakość powietrza, zanieczyszczenie powietrza, smog, walka ze smogiem, Nibe, Zielona Eskadra]