Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Redakcja  |  08-08-2019
Kupując mieszkanie warto zwrócić uwagę na okna, wentylację i ekologiczne rozwiązania
Kupując mieszkanie warto zwrócić uwagę na okna, wentylację i ekologiczne rozwiązania
Fot. Velux

Trwa boom mieszkaniowy i wiele osób planuje zakup nieruchomości jeszcze w tym roku. Podejmując tak ważną decyzję, warto mieć świadomość, że mieszkanie to najczęściej inwestycja długofalowa. Będziemy spędzać w nim dużo czasu, odpoczywając, ucząc się czy pracując. Dlatego powinno być nie tylko ekonomiczne, czy komfortowe, lecz przede wszystkim zdrowe. Co to oznacza w praktyce?

Jak wynika z danych GUS w okresie pierwszych sześciu miesięcy 2019 roku, oddano do użytkowania 94,7 tys. mieszkań, tj. o 14,4% więcej niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Deweloperzy twierdzą, że klienci coraz częściej pytają o tzw. ekologiczne inwestycje. Ważne, aby uwzględniały one czynniki wpływające na dobry klimat wewnętrzny, a tym samym na nasze zdrowie i samopoczucie, na co zwracają uwagę liczne badania, jak choćby "Barometr zdrowych domów".*

Jakie są trendy na rynku mieszkaniowym?

Już od kilku lat wzrasta zapotrzebowanie na energooszczędne i ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym. Moda na ekologię dotyczy już nie tylko jedzenia, kosmetyków, pojazdów czy stylu życia, lecz także mieszkań. Można zaobserwować większą świadomość inwestorów prywatnych, związaną z ochroną środowiska i własnym zdrowiem, a to wszystko przekłada się na ich decyzje dotyczące zakupu mieszkania czy domu. Zainteresowanie zielonymi inwestycjami wzrasta z roku na rok. Deweloperzy wskazują, że klienci coraz częściej pytają o to, jakie ekologiczne rozwiązania zostały zastosowane zarówno w lokalach, jak i na całym osiedlu. Oczywiście interesuje ich również cena. Fakty są natomiast takie, że zielone budownictwo nie musi być wcale droższe.

Zielone osiedle

Na rynku nieruchomości można spotkać coraz więcej tzw. zielonych osiedli, gdzie inwestorzy starają się uwzględniać zasady zrównoważonego budownictwa. W praktyce oznacza to wykorzystanie nowoczesnych technologii, które dbają o zapewnienie zdrowego klimatu wewnętrznego w mieszkaniach - pozwalają na kontrolowanie temperatury, jakości powietrza, stężenia CO2 czy oświetlenia. Powstaje również coraz więcej osiedli domów jednorodzinnych z poddaszami użytkowymi w cenie, co stwarza ciekawe możliwości aranżacyjne i pozwala na komfortowe oddzielenie strefy dziennej od tej przeznaczonej do snu i wypoczynku.

Zły klimat wewnętrzny, a szczególnie zła jakość powietrza i brak dostępu do światła dziennego, mogą powodować zespół dolegliwości określany mianem syndromu chorego budynku. Występuje on u co najmniej 20-25 proc. osób długotrwale przebywających w pomieszczeniach. Najczęściej zgłaszane objawy to bóle i zawroty głowy, omdlenia, uczucie duszności, mdłości, objawy przemęczenia, podrażnienia błon śluzowych, nosa, gardła i śluzówek oczu. Dotyczą głównie budynków biurowych, ale podobne symptomy mogą pojawiać się również w budynkach mieszkalnych. Ponadto, dostęp do świeżego powietrza i światła dziennego ma wpływ na koncentrację, zdolności umysłowe oraz stan psychiczny ludzi.

Na co zwrócić uwagę przy szukaniu mieszkania?

Oto wybrane elementy zdrowego mieszkania, które warto wziąć pod uwagę:

Wielkość i rozmieszczenie okien

Kupując mieszkanie, zwracajmy uwagę na ilość i wielkość okien, bo to one gwarantują odpowiedni dostęp światła dziennego do pomieszczeń. Pamiętajmy, że nie istnieje takie sztuczne źródło światła, które dorównywałoby jakością światłu dziennemu. Rozmieszczenie okien jest kluczowe dla bilansu energetycznego budynku. Jak to się dzieje? Słońce jest nie tylko źródłem światła, lecz także ciepła. Promienie słoneczne wpadając do pomieszczenia, ogrzewają je, co ma też wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie. Właściwe rozmieszczenie okien gwarantuje optymalną ekspozycję na światło dzienne i poprawia efektywność energetyczną budynku. Warto przy tym pamiętać o kilku zasadach. Przez okna skierowane na zachód przedostanie się do naszego pokoju mocne popołudniowe słońce, a okna wschodnie zapewnią bezpośrednie słońce o poranku. Ekspozycja północna zapewnia stały dopływ światła odbitego przez cały dzień, a południowa ułatwia wpadanie gorących promieni słonecznych, co ma korzystny wpływ na bilans energetyczny zimą. Latem powinniśmy jednak chronić się przed ostrym słońcem, stosując przesłony okienne, jak np. markizy czy rolety zewnętrzne i wewnętrzne. Spójrzmy również na rozmieszczenie okien pod kątem możliwości zagospodarowania czy urządzenia pomieszczeń np. pokoju dla dziecka i usytuowania w pobliżu okna biurka i miejsca do zabawy. Wnętrze dobrze doświetlone światłem dziennym sprzyja lepszej wydajności, produktywności i nauce.

Możliwość odpowiedniej wentylacji mieszkania

Warto również zwrócić uwagę na to, czy okna posiadają nawiewniki. Wspomagają one działanie wentylacji, poprawiając jakość panującego w budynku mikroklimatu i eliminując zjawisko kondensacji pary wodnej na szybach okien. Szczególnie ważne jest to na poddaszu, gdzie istotna jest dbałość o jakość powietrza i zapewnienie optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Aby uzyskać optymalną jakość powietrza wewnątrz pomieszczenia, należy wietrzyć je 2-4 razy dziennie. Najlepsze jest połączenie wentylacji pasywnej poprzez klapy wentylacyjne i aktywnej poprzez wietrzenie z wykorzystaniem okien. Pamiętajmy, że wietrzenie pomieszczeń poprzez okna jest skuteczne i odpowiednie w wielu przypadkach: rano, po wstaniu z łóżka, w trakcie gotowania, po wzięciu prysznica, w trakcie i po sprzątaniu, w trakcie suszenia prania wewnątrz pomieszczenia, po południu, po powrocie do domu, przed snem.

Możliwość regulacji i kontroli temperatury

Powinniśmy tak ogrzewać nasze pomieszczenia, aby temperatura wynosiła między 18 a 21 stopni - trochę cieplej w łazienkach, trochę chłodniej w sypialniach. W tym przypadku konieczne są rozwiązania umożliwiające utrzymanie odpowiedniej temperatury. Z kolei latem, najskuteczniejszym sposobem chroniącym przed przegrzaniem mieszkania jest stosowanie markiz czy rolet zewnętrznych. Warto zatem zapytać dewelopera, czy będzie można zainstalować je na oknach. Ingerencja w elewację budynku i zmiana wyglądu zewnętrznego często wymaga zgody administratora budynku.

Usytuowanie inwestycji i plany urbanistyczne okolicy

Usytuowanie inwestycji z jednej strony w bliskim sąsiedztwie z naturą, a z drugiej - w niedalekiej odległości od centrum miasta to dla wielu osób wymarzona lokalizacja. Jeśli już zdecydujemy się na zakup mieszkania w centrum miasta, to warto zapoznać się z planami urbanistycznymi okolicy, choćby pod kątem ograniczenia hałasu, oraz wybierać inwestycje, gdzie zachowana jest równowaga pomiędzy budynkami i strefami zielonymi, a także przemyślana została przestrzeń wspólna dla mieszkańców.

Źródło: Velux

* "Barometru zdrowych domów" to cykliczne, ogólnoeuropejskie badanie przeprowadzane z inicjatywy Grupy VELUX, dotyczące wpływu budynków na życie ludzi, opisujące zdrowe warunki wewnętrzne.

[mieszkanie, rynek budowlany, nieruchomość, okna, wentylacja mieszkania, ekologiczne mieszkanie, ekologiczne technologie, oświetlenie, sterowanie mieszkaniem]

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Płytki ceramiczne czy gres - co wybrać?

Z pozoru dwa materiały są do siebie podobne, ale problem tkwi w szczegółach i to właśnie one...

Czytaj dalej »


Blachodachówka w wersji panelowej i ciętej na wymiar »

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty.

Czytaj dalej »


Chcesz uniknąć kosztownych awarii i napraw instalacji? Sprawdź » Jak szybko i prosto wykonać uszczelnienie silikonowe?
Rura aluminiowa jest wyjątkowo odporna na ciśnienie oraz zapobiega przedostawaniu się tlenu, nie tracąc przy tym... czytaj dalej » Samodzielne przeprowadzanie prac wykończeniowych w domu wymaga sporo wysiłku i czasu, ale... czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jak odświeżyć wnętrze z betonem architektonicznym? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Dlaczego płyty betonowe? Ponieważ są piękne i dostępne w rozsądnej cenie. W porównaniu z innymi...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Oblicz grubość izolacji – szybko i łatwo »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Do obliczenia grubości izolacji niezbędne jest zdefiniowanie lub ustalenie temperatur...czytaj dalej »

Jak działa kalkulator doboru napędów okiennych?

Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

Carosmith9931  | 
28-01-2020, 08:04
 | 
1
Carosmith9931  | 
28-01-2020, 08:03
 | 
1
Carosmith9931  | 
28-01-2020, 08:03
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl