Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Nowoczesne technologie rozwiązaniem problemów branży

Redakcja  |  19-09-2019  |  1
Nowoczesne technologie rozwiązaniem problemów branży
Nowoczesne technologie rozwiązaniem problemów branży
Fot. Selena

Więcej inwestycji, szybsza realizacja, brak rąk do pracy, rosnące wymogi środowiskowe - obecna sytuacja w branży budowlanej wymaga niestandardowego podejścia i przewartościowania myślenia o budownictwie. Budynki mają powstawać w krótkim czasie, a ponadto być energooszczędne, niskoemisyjne i estetyczne. Rosną też koszty podwykonawstwa - w ostatnich latach o około 30-40% - i koszty energii. Jak więc budować szybciej i efektywniej?

To nie automatyzacja, a jakość i innowacyjność produktów chemii budowlanej oraz technologii będzie decydować o szybkości budowy. Jednym z globalnie występujących wyzwań w tym sektorze może być wdrożenie rozwiązań nowej generacji, które wspierają pracowników budowlanych w szybszej realizacji zleceń. Zaawansowana technika gwarantuje wyższe parametry produktów - większą wytrzymałość i szybkość budowania, niską emisyjność, co przekłada się na poprawę parametrów końcowych realizowanych obiektów. Coraz częściej firmy z branży chemii budowlanej wykorzystują także surowce odnawialne wspierając tym samym koncepcję zrównoważonego budownictwa.

Powyższe rozwiązania są nie tyle przyszłością budownictwa, co koniecznością wynikającą z bieżącej sytuacji branży. W 2018 roku w sektorze budownictwa w Polsce wciąż notowano brak rąk do pracy - na 182 tys. ofert pracy dostępnych było jedynie 124 tys. bezrobotnych w tej branży1. W całej Unii Europejskiej branża zapewnia 9% PKB oraz 18 milionów miejsc pracy2, co oznacza, że zachwianie równowagi między dostępnością pracowników, a miejscami pracy może mieć bardzo negatywne skutki dla globalnej gospodarki. Dodatkowym czynnikiem kształtującym branżę budowlaną są coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące wpływu tego sektora na środowisko - np. unijna dyrektywa 2020, która zakłada m.in. zwiększenie efektywności energetycznej o 20% do 2020 r. Postępująca urbanizacja, rosnącą świadomość konsumentów, kwestie legislacyjne i kondycja rynku pracy sprawiają, że przed sektorem budowlanym, a tym bardziej producentami chemii budowlanej, stoi szereg wyzwań.

Zobacz też: Silikon sanitarny z 10-letnią gwarancją odporności

"Z roku na rok piętrzą się wyzwania, jakie stoją przed sektorem budowlanym w Polsce. Jednym z najdotkliwiej odczuwanych jest brak wykwalifikowanych rąk do pracy. W IV kwartale 2018 r. w firmach z sektora zanotowano 17,4 tys.3 nieobsadzonych miejsc pracy. Co prawda zwiększa się udział cudzoziemców uzupełniających kadry w Polsce - jednak stwarza to dodatkowe wyzwania, jak inna kultura pracy czy bariery językowe. Ponadto, czasowe przestoje spowodowane brakiem rąk do pracy mogą skutkować dotkliwymi karami związanymi z nieterminowym wywiązywaniem się z zobowiązań kontraktowych. Długoterminowym rozwiązaniem może być tu przesunięcie akcentu z budownictwa tradycyjnego, które jest bardziej czasochłonne, na większe wykorzystanie innowacyjnych technologii. Dostępne obecnie produkty nie tylko przyspieszają proces budowlany, ale też m.in. ułatwiają organizację placu budowy. Przykładem może być gotowa poliuretanowa zaprawa do murowania, która przyspiesza proces stawiania ścian, ale też uwalnia wykonawcę od potrzeby dostępu do wody i prądu. Trzeba jednak zauważyć, że szerokie wykorzystanie nowych technologii wymaga kompleksowej edukacji rynku i przemodelowania podejścia wykonawców do budowania. Co więcej - produkty zaawansowane technologicznie przynoszą dodatkowe korzyści np. dla środowiska naturalnego" - mówi Paweł Babij, prezes Polskiej Izby Budownictwa.

"W Grupie Selena od lat wiemy, jak ważne jest oferowanie rynkowi rozwiązań skrojonych na miarę potrzeb współczesnego świata. Klienci są coraz bardziej świadomi tego, jak powinny wyglądać oferowane im rozwiązania. Nie mniej ważne są także wyśrubowane normy środowiskowe. Obserwując rynek oraz słuchając sugestii wykonawców, nasz dział R&D tworzy kompleksowe systemy, które zwiększają tempo budowania i remontowania. Przykładem może być linia klejów hybrydowych - w tym Tytan Fix2 GT, który ma bardzo silny chwyt początkowy, można go obciążyć już po 30 minutach, a pełną wytrzymałość osiąga po 3 godzinach, co jest absolutnym rekordem w branży. Szybkie tempo mocowania płyt gipsowo-kartonowych można uzyskać za pomocą Tytan Professional Pianoklej do płyt GK, który pozwala na pełną obróbkę płyt - szpachlowanie i spoinowanie - już po 30 minutach. Innym przykładem może być piana Tytan Professional Ultra Fast 70, która przy zachowaniu bardzo wysokiej wydajności powyżej 70 l, już po 10 min może być obrabiana, a pełne utwardzenie uzyskuje po 1,5 godziny - co umożliwia szybsze przejście do kolejnego etapu prac. Możliwości współczesnej chemii budowlanej są ogromne. W Selenie szukamy na każdym etapie budowy alternatywnego rozwiązania podnoszącego jakość i tempo realizacji, co bezpośrednio wpływa na przyszłość i kondycję branży. Aby to osiągnąć potrzebna jest edukacja i otwartość wykonawców na nowe rozwiązania, nad czym również sukcesywnie pracujemy" - mówi Artur Jarząb, Group Application Manager, Selena FM.

"Rynek i inwestorzy wymagają od nas zmiany tempa pracy. Jesteśmy zobowiązani kontraktami, które przewidują kończenie prac w określonym terminie, a nadal borykamy się z brakiem dobrze wykwalifikowanych pracowników. Prace na budowie wymagają wykonywania ich w konkretnej kolejności, dlatego wykorzystując tradycyjne rozwiązania nie możemy przeskoczyć pewnych etapów oszczędzając czas czy przenosząc pracowników do innych prac. Dlatego od dawna śledzę nowości w branży i korzystam z rozwiązań, które ułatwiają pracę mojej ekipie. Mamy doświadczenie m.in. z jednokomponentowym klejem poliuretanowym przeznaczonym do mocowania płyt kartonowo-gipsowych czy akrylem szpachlowym do uzupełnień, który nadaje się do malowania już po 10 minutach. To ogromna oszczędność czasu! Z doświadczenia wiemy jednak, że firmy budowlane wolno adaptują się do zmian, dlatego potrzebne są tutaj kampanie, które będą docierać do nas - wykonawców. Rozpowszechnianie wiedzy i testowanie nowoczesnych produktów, które przyspieszają prace budowlane - jak np. szybkoschnące pianokleje czy zaprawy niewymagające wody i piasku - to jedyna droga, by na szeroką skalę skutecznie dotrzeć do dużej grupy. Współczesny świat idzie w stronę optymalizacji i uproszczeń przy zachowaniu bardzo dobrej jakości - ja również wyznaję tę zasadę w mojej firmie" - mówi Piotr Woźny, właściciel firmy CREA Budownictwo.

Tak jak zmieniają się wymagania wobec branży - zmieniają się również warunki pracy na budowie i zakres wykonywanych prac. Zmienia się także wizerunek i postrzeganie pracownika budowlanego w branży - oprócz wykonania może ona także wdrażać nowe rozwiązania na placu budowy. Również dla Seleny wieloletni "praktyk z budowy" jest partnerem do rozwoju biznesu, źródłem inspiracji i sugestii do prowadzenia badań nad nowymi liniami produktów.

Budownictwo przyszłości - szybkie budowanie - zaczyna się już dziś m.in dzięki dostępności zaawansowanych technologii w branży chemii budowlanej. Kluczowa w tym zakresie jest współpraca między wszystkimi ogniwami w sektorze - wykonawcami, producentami, przedstawicielami rządu oraz otoczeniem biznesu. Istotne jest wsłuchiwanie się w głos użytkownika końcowego i aktywne odpowiadanie na jego potrzeby, a nawet wyprzedzanie tych potrzeb w oparciu o projekty zmian legislacyjnych czy globalne trendy związane np. z ociepleniem klimatu i trudniejszymi warunkami środowiskowymi. Skuteczna wymiana doświadczeń i współpraca wszystkich elementów łańcucha w procesie budowlanym jest kluczem do efektywnego rozwoju branży, a firmy odpowiadające na to zapotrzebowanie mają szansę stać się liderami w swoim segmencie.

1 Dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Opieki Społecznej. Rynek pracy w Polsce w 2018 roku: https://psz.praca.gov.pl/documents/10828/9280212/Rynek%20pracy%20w%20Polsce%20w%202018%20roku.pdf/34440f60-5841-4443-8d8b-18d742bf73f7?t=1553497505421
2 European Commision. The European construction sector 2016 https://ec.europa.eu/growth/sectors/construction_en
3 Raport Autodesk: Budownictwo. Innowacje. Wizja liderów branży 2025. http://damassets.autodesk.net/content/dam/autodesk/www/campaigns/emea/docs/pl/Budownictwo.Innowacje.WizjaLider%C3%B3wbran%C5%BCy2025.pdf

[chemia budowlana, branża budowlana, sektor budowlany, budownictwo, klej poliuretanowy, piana, Selena]

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
ArtyrM / 23-09-2019, 10:45
Wszystko pięknie ładnie, tylko te nowe technologie czasami kosztują tyle, że nie opłaca się ich wykorzystanie.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

sayiid  | 
03-07-2020, 21:35
 | 
1
Chng70kk  | 
03-07-2020, 09:56
 | 
1
mrbreezy1  | 
03-07-2020, 09:10
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl