Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Zostań architektem przyszłości - IX edycja konkursu International VELUX Award

Redakcja  |  27-11-2019
Laureaci IVA 2018 podczas Światowego Dnia Architektury
Laureaci IVA 2018 podczas Światowego Dnia Architektury
Fot. VELUX Polska

Ruszyły zapisy do dziewiątej edycji międzynarodowego konkursu dla studentów architektury International VELUX Award 2020. Studenci polskich uczelni mają okazję pokazać swoją kreatywność przed światowej sławy jury, którego przewodniczącą została francuska architektka Odile Decq. Warunkiem uczestnictwa jest rejestracja, która potrwa do 1 kwietnia 2020 r.

Konkurs International VELUX Award odbywa się co dwa lata, począwszy od roku 2004 jego zadaniem jest zachęcenie studentów do zwracania szczególnej uwagi na rolę światła naturalnego w architekturze, jako istotnego źródła oświetlenia, energii, dobrego samopoczuciai komfortu. Od pierwszej edycji wzięło w nim udział około 12000 studentów z 59 krajów, którzy zgłosili ponad 5000 projektów. Konkurs urósł do rangi największego tego rodzaju wydarzenia dla studentów architektury, a polscy studenci już czterokrotnie odnosili w nim sukcesy - wyróżniono w nim reprezentantów Politechniki Łódzkiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Poznańskiej.

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?

"Sama jestem zapalonym konkursowiczem, do tego zawsze namawiali nas nasi profesorowie i ja również zawsze zachęcałam studentów do udziału w konkurach. Obecnie  konkursy są płaszczyzną nie tyle do zaistnienia, co do przebicia się ze swoim światopoglądem i wizją jakiegoś kawałka świata. International VELUX Award jest konkursem, gdzie został jasno określony profil widzenia świata, gdzie światło naturalne odgrywa olbrzymią rolę. Jest to bardzo rozwijający konkurs, dotyczący największych kamieni milowych, jakie są w ogóle w projektowaniu. Bo architektura to gra światłocienia. Bez światła nie ma architektury, po prostu jej nie widać, ona nie jest przestrzenna, nie funkcjonuje w trójmiarze" - mówi prof. dr hab. inż. architekt Ewa Kuryłowicz - generalny projektant w pracowni Kuryłowicz & Associates, kierowniczka Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Dowiedz się: Czy budynki są przyczyną chorób naszych dzieci?

"Zachęcam wszystkich studentów architektury do spróbowania swoich sił w IX edycji International VELUX Award. Jest to niezwykle prestiżowy konkurs, w którym polscy studenci odnosili już sukcesy. Wiem, że był to dla nich doskonały impuls do dalszego rozwoju, a później ambitnej kariery zawodowej, często zagranicą. Ponadto konkurs oferuje też ogromne możliwości networkingu w środowisku. Wszyscy polscy studenci, którzy byli laureatami wspominają go jako wspaniałą przygodę" - mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX Polska.

Wygrana w tym konkursie to nie tylko cenne nagrody pieniężne, lecz także szansa dla studentów do zaistnienia w międzynarodowym gronie młodych architektów z całego świata, pochwalenie się swoją kreatywnością przed międzynarodowym jury, a przede wszystkim możliwość pokazania swojej wizji świata. Każda praca nadesłana przez studentów jest analizowana przez grono architektów powołane do jury przez współpracującą z konkursem Międzynarodową Unię Architektów (ang. International Union of Architects, UIA). Co więcej, laureaci nagród regionalnych mają potem szansę na zaprezentowanie swoich prac na Światowym Festiwalu Architektury (ang. World Architecture Festival, WAF).

"Jury określa uczestników konkursu mianem «architektów przyszłości», gdyż co roku nadsyłane prace pokazują wizję architektoniczne młodych ludzi uwzględniające zarówno kwestie środowiskowe, jak i społeczne, podkreślające ogromną odpowiedzialność architektury za przyszłość ludzi w różnych zakątkach świata" - mówi Monika Kupska-Kupis.

Nagrody dla studentów oraz opiekunów naukowych

Regulamin konkursu zakłada, że każdy student lub zespół ma swojego opiekuna naukowego. Ich wsparcie i zaangażowanie również jest nagradzane. Grupa VELUX zachęca wykładowców akademickich oraz uczelnie do jeszcze większego włączania tematyki związanej ze światłem dziennym w architekturze w program nauczenia, a także służy wszelkimi materiałami dydaktycznymi, które pomagają wykładowcom w prezentacji idei konkursu i jego przebiegu. Wygrana w konkursie to zatem prestiż i satysfakcja również dla opiekuna naukowego i samej uczelni. Wyniki konkursu są prezentowane nie tylko podczas Światowego Festiwalu Architektury, lecz także w uznanych magazynach architektonicznych.

Laureaci otrzymują też nagrody pieniężne, które trafiają zarówno do studentów, jak i ich opiekunów naukowych. Łączna pula nagród wynosi 30 000 euro. Nagroda główna w każdej kategorii to 5000 euro (4000 euro dla studenta i 1000 euro dla opiekuna), natomiast nagrody za najlepsze prace w regionach w ramach każdej kategorii to 1250 euro (1000 euro dla studenta oraz 250 euro dla opiekuna). Jury może również nagrodzić autorów najlepszych projektów z zastosowaniem produktów VELUX, chociaż studenci nie mają obowiązku wykorzystywać ich w swoich pracach.

Jak przebiega konkurs?

Rejestracja już się rozpoczęła i potrwa do 1 kwietnia 2020 roku. Jest ona warunkiem koniecznym do złożenia pracy konkursowej. Rejestracja odbywa się na stronie iva.velux.com. Prace konkursowe można zgłaszać w dwóch kategoriach - "Światło naturalne w budynkach” oraz "Badania nad światłem naturalnym”. W lipcu 2020 jury wybierze po dwóch zwycięzców z każdego z pięciu regionów określonych przez Międzynarodową Unię Architektów: 1) Europy Zachodniej, 2) Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, 3) Ameryk, 4) Azji i Oceanii oraz 5) Afryki.

Dziesięciu zwycięzców regionalnych zaprezentuje jury swoje projekty osobiście podczas Światowego Festiwalu Architektury w listopadzie 2020 r. Wtedy jury wybierze jednego zwycięzcę globalnego w każdej z kategorii konkursowych. Do konkursu można zgłaszać się indywidualnie lub zespołowo. Każdy zgłaszający się student lub zespół powinien mieć swojego opiekuna naukowego.

Harmonogram konkursu:

  • 1 kwietnia 2020 - zamknięcie internetowej rejestracji uczestników   
  • 15 czerwca 2020 - ostateczny termin przesyłania projektów   
  • lipiec 2020 - ogłoszenie zwycięzców regionalnych   
  • grudzień 2020 - ogłoszenie zwycięzców globalnych

[architektura, światło naturalne, światło dzienne, studenci architektury, konkurs architektoniczny, konkurs dla architektów, Velux]

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  1
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Płytki ceramiczne czy gres - co wybrać?

Z pozoru dwa materiały są do siebie podobne, ale problem tkwi w szczegółach i to właśnie one...

Czytaj dalej »


Blachodachówka w wersji panelowej i ciętej na wymiar »

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty.

Czytaj dalej »


Chcesz uniknąć kosztownych awarii i napraw instalacji? Sprawdź » OC kontraktowa i OC deliktowa - dlaczego warto?
Rura aluminiowa jest wyjątkowo odporna na ciśnienie oraz zapobiega przedostawaniu się tlenu, nie tracąc przy tym... czytaj dalej » Roboty budowlane muszą być wykonywane według zapisów w dokumentacji... czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jak odświeżyć wnętrze z betonem architektonicznym? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Dlaczego płyty betonowe? Ponieważ są piękne i dostępne w rozsądnej cenie. W porównaniu z innymi...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Oblicz grubość izolacji – szybko i łatwo »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Do obliczenia grubości izolacji niezbędne jest zdefiniowanie lub ustalenie temperatur...czytaj dalej »

Jak działa kalkulator doboru napędów okiennych?

Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

malo22  | 
23-01-2020, 13:02
 | 
1
Kruk50  | 
23-01-2020, 08:56
 | 
1
isocert  | 
22-01-2020, 12:53
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl