Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak poprawić stan powietrza nad Polską?

Krystyna Stankiewicz  |  13-01-2020
Jak poprawić stan powietrza nad Polską?
Jak poprawić stan powietrza nad Polską?
Fot. www.freeimages.com

Polski Alarm Smogowy stale monitoruje stan zanieczyszczenia powietrza oraz ocenia programy i proponuje rozwiązania prowadzące do poprawy jego jakości.

Stan obecny

Według PAS, głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce są domowe urządzenia grzewcze. Spalanie węgla i drewna w piecach i kominkach odpowiada bowiem za niemal połowę emitowanego pyłu PM2,5 i prawie 80% rakotwórczego benzo[a]pirenu. Dlatego szybka likwidacja tzw. kopciuchów jest bardzo istotna. Eksperci oceniają jednak, że tempo tego procesu jest bardzo powolne i jeśli "nie przyspieszy, to wymiana «kopciuchów» zakończy się za kilkadziesiąt lat" - czytamy w opracowaniu PAS.

Zobacz też: Czy budynki są przyczyną chorób naszych dzieci?

W latach 2016-2018 najwięcej urządzeń spalających węgiel i drewno wymieniono w Krakowie (ponad 14 tys.) i Wrocławiu (5 tys.). W Łodzi natomiast wymieniono zaledwie 2,5 tys. palenisk z szacowanych 100 tys. Przy takim tempie wymiany "kopciuchów" proces ten w tym mieście "skończy się za 120 lat". W stolicy również "wymiana kopciuchów" idzie bardzo powoli, w analizowanych trzech latach wymieniono jedynie 750 palenisk z szacowanych 20 tys.

Rządowy program "Czyste Powietrze" miał wspierać wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych, ale "wciąż nie funkcjonuje jak należy i potrzebna jest jego reforma. Skomplikowane procedury oraz niewydolna sieć obsługi beneficjentów powodują, że ludzie miesiącami oczekują na rozpatrzenie wniosków w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska, które odpowiadają za przyznawanie dotacji. Jednocześnie wiele samorządów uznaje, że uruchomienie centralnego programu zwolniło je z obowiązku uczestniczenia w procesie likwidacji «kopciuchów»".

Według Andrzeja Guły, lidera Polskiego Alarmu Smogowego, tak nie jest, a podstawowym warunkiem powodzenia programu "Czyste Powietrze" jest bliska współpraca pomiędzy gminami a rządem.

Co dalej

Polski Alarm Smogowy skierował do rządu i parlamentu, kilka propozycji działań, prowadzących do poprawy jakości powietrza. Dotyczą one trzech obszarów: ogrzewania mieszkań, transportu i przemysłu.

"Nowa kadencja rządu powinna być nowym otwarciem w walce o czyste powietrze" - uważa Andrzej Guła.

Ogrzewanie mieszkań

Niezbędna jest korekta programów likwidacji "kopciuchów", która powinna obejmować m.in. uproszczenie procedury programu "Czyste Powietrze" oraz wsparcie przy ich wymianie i termomodernizacji budynków wielorodzinnych, zarówno komunalnych, jak i prywatnych. Niezbędne jest też wzmocnienie systemu kontroli palenisk. Źródła ogrzewania powinny podlegać obowiązkowej rejestracji i rocznym przeglądom kominiarskim, a dane trafiać do centralnej bazy.

Kolejny postulat to wprowadzenie norm emisyjnych dla kominków. Według PAS, obecnie sprzedaje się rocznie ok. 100 tys. kominków bez jakichkolwiek ograniczeń emitowanych zanieczyszczeń. Ponadto, rząd powinien też uregulować normy jakości pelletu oraz zaostrzyć wymagania dotyczące jakości węgla. 

Transport samochodowy

Najpilniejsze działania w tym zakresie to ograniczenie ruchu pojazdów najbardziej zanieczyszczających środowisko, do których należą starsze samochody z silnikami Diesla. Zdaniem Bartosza Piłata, koordynatora PAS ds. transportu, konieczna jest "reforma przepisów dotyczących Stref Czystego Transportu, tak aby samorządy mogły ograniczać na swoim terenie ruch pojazdów w oparciu o normy Euro, eliminując auta o największej emisji".

Kolejne niezbędne działania to uzależnienie wysokości  podatku akcyzowego od wieku samochodu, poziomu emisji spalin i rodzaju wykorzystywanego paliwa. Zmniejszy to liczbę importowanych samochodów używanych o wysokiej emisji zanieczyszczeń.

PAS postuluje również wprowadzenie rozwiązań, które ukrócą praktykę wycinania filtrów DPF. Chodzi tu o zakaz wykonywania takiej czynności przez mechaników oraz o podniesienie norm emisji spalin, jakie muszą spełniać pojazdy w czasie obowiązkowych przeglądów technicznych.

Strefa przemysłu

Obecnie większość zakładów produkcyjnych nie monitoruje zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. W związku z tym PAS postuluje wprowadzenie takiego obowiązku dla wszystkich zakładów i na ich koszt. Chce też zaostrzenia kar nakładanych na zakłady za nadmierne lub niezgłoszone emisje (obecnie mandaty często wynoszą kilkuset zł). Ponadto, społeczności lokalne powinny mieć prawo do współdecydowania o działalności przemysłowej na ich terenie. A to wiąże się z koniecznością zmiany przepisów dotyczących wydawania różnego rodzaju pozwoleń. 

Źródło: PAS

[zanieczyszczenie powietrza, Polski Alarm Smogowy, jakość powietrza, kopciuchy, wymiana pieców, wymiana kotłów, Czyste powietrze]

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Budowanie w technologii suchej »

Drewno od wieków sprawdza się jako materiał budowlany. Jednak...

Czytaj dalej »


Blachodachówka w wersji panelowej i ciętej na wymiar »

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty.

Czytaj dalej »


Chcesz uniknąć kosztownych awarii i napraw instalacji? Sprawdź » OC kontraktowa i OC deliktowa - dlaczego warto?
Rura aluminiowa jest wyjątkowo odporna na ciśnienie oraz zapobiega przedostawaniu się tlenu, nie tracąc przy tym... czytaj dalej » Roboty budowlane muszą być wykonywane według zapisów w dokumentacji... czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jak odświeżyć wnętrze z betonem architektonicznym? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Dlaczego płyty betonowe? Ponieważ są piękne i dostępne w rozsądnej cenie. W porównaniu z innymi...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Oblicz grubość izolacji – szybko i łatwo »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Do obliczenia grubości izolacji niezbędne jest zdefiniowanie lub ustalenie temperatur...czytaj dalej »

Jak działa kalkulator doboru napędów okiennych?

Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

paulinabb  | 
20-01-2020, 09:27
 | 
1
pawelszabla  | 
20-01-2020, 09:13
 | 
1
pawelszabla  | 
20-01-2020, 09:13
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl