Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Budownictwo mieszkaniowe w 2019 roku

Krystyna Stankiewicz  |  20-03-2020
Budownictwo mieszkaniowe w 2019 roku
Budownictwo mieszkaniowe w 2019 roku
Fot. GUS

Na rynku przybyło o 12,1% więcej nowych mieszkań niż rok wcześniej – wynika z opracowania Głównego Urzędu Statystycznego. Liczba zaś rozpoczętych budów wzrosła o 6,9%, wydanych pozwoleń na budowę lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym o 4,4%.

Mieszkania oddane do użytkowania

W 2019 r. do użytkowania oddano ponad 207,4 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 18 376,6 tys. m2. W porównaniu z 2018 r. było to ponad 22,4 tys. mieszkań więcej. Natomiast średnia powierzchnia użytkowa nowego mieszkania wyniosła 88,6 m2 i była o 1,7 m2 mniejsza niż rok wcześniej. W domach jednorodzinnych wynosiła ona średnio 133,8 m2, a w budynkach wielorodzinnych – 53,1 m2. Najwięcej nowych mieszkań oddano do użytkowania w województwach: mazowieckim (20,8% wartości krajowej), wielkopolskim (10,7%), dolnośląskim (10,6%) i małopolskim (10,5%). W przeliczeniu na tysiąc mieszkańców wskaźnik nasilenia budownictwa mieszkaniowego wyniósł dla Polski 5,4.

"Największe wartości odnotowano w województwach: mazowieckim (8,0), pomorskim (7,9), dolnośląskim (7,6); najmniejsze w opolskim (2,8), świętokrzyskim i śląskim (po 3,1)" – czytamy w komunikacie GUS.

Czy wiesz, że: W Polsce brakuje ok. 650 tys. mieszkań?

Udział deweloperów w puli oddanych mieszkań wyniósł 63,3%, inwestorów indywidualnych – 33,4%, a budownictwa czynszowego, spółdzielczego, komunalnego i zakładowego – tylko 3,3%. A największe odsetki budownictwa przeznaczonego na sprzedaż lub wynajem odnotowano w województwach: dolnośląskim (76,6%), mazowieckim (75,7%) i pomorskim (72,3%). Natomiast inwestorzy indywidualni przeważali w województwach: świętokrzyskim (58,1%), podkarpackim (54,3%) i śląskim (53,0%).

Średni czas wznoszenia budynku mieszkalnego, liczony od daty rozpoczęcia budowy do terminu oddania go do użytkowania, w 2019 r. skrócił się w porównaniu z rokiem poprzednim o 0,7 miesiąca i wynosił 38,9 miesiąca. Przy czym budynki wielorodzinne wznoszono ponad 2-krotnie krócej niż jednorodzinne.

Do wszystkich mieszkań oddanych do użytkowania w 2019 r. zostały doprowadzone podstawowe urządzenia techniczno-sanitarne. Przy czym wodociąg z sieci do 90,0% mieszkań, a kanalizacja z odprowadzeniem do sieci do 80,0%. Do gazu zaś z sieci podłączonych zostało 39,4% mieszkań, a do ciepłej wody dostarczanej z elektrociepłowni, ciepłowni lub kotłowni osiedlowej – 41,7%. Z kolei do centralnej sieci grzewczej podłączono 41,8% mieszkań, a w pozostałych zainstalowano indywidualne centralne ogrzewanie (w tym w 36,4% kotły/piece na paliwo gazowe, w 18,3% piece/kotły na paliwo stałe, a w 3,4% pozostałe rodzaje ogrzewania). 

Rozpoczęte budowy

Tu również GUS odnotował w 2019 r. wzrost o 6,9% w stosunku do roku poprzedniego. Łącznie rozpoczęto budowę ponad 237,2 tys. mieszkań (wzrost o ponad 15,3 tys.). Przy czym mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem stanowiły 59,9%, w budownictwie indywidualnym – 38,1%, a w pozostałych formach budownictwa – 2%.

Pozwolenia na budowę

W 2019 r. wzrosła także liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym. Liczba ta bowiem zwiększyła się do ponad 268,7 tys. mieszkań, co w stosunku do roku poprzedniego oznacza wzrost o ponad 11,2 tys. (0 4,4%).

Źródło: GUS

[budownictwo mieszkaniowe, budowa mieszkań, mieszkania, pozwolenie na budowę, liczba mieszkań, GUS, deweloperzy, budownictwo, projekt budowlany]

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Jak zadbać o bezpieczeństwo w garażu?

W garażach i parkingach podziemnych...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
  • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
  • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

Doctord  | 
06-06-2020, 12:43
 | 
1
amardas  | 
06-06-2020, 09:11
 | 
1
amardas  | 
06-06-2020, 09:04
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl