EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowoczesne izolacje akustyczne ścian i podłóg

EPUFLOOR SP. Z O. O. | 2014-06-09
Matę akustyczną należy starannie ułożyć ciągłą warstwą na stropie. Ułatwia to samoprzylepny pasek i pomocnicze linie, fot. Isolgomma

Matę akustyczną należy starannie ułożyć ciągłą warstwą na stropie. Ułatwia to samoprzylepny pasek i pomocnicze linie, fot. Isolgomma

Dokuczają Ci uciążliwe odgłosy zza ściany? Coś łomocze w piwnicy, albo tupanie w Twój sufit nie pozwala Ci spać? Pomyśl o zastosowaniu izolacji akustycznej w swoim mieszkaniu. Przy okazji letniego remontu czy też budowy domu, warto zadbać o podniesienie komfortu akustycznego poprzez zwiększenie izolacyjności akustycznej ścian, sufitów i podłóg.

treść sponsorowana

Uciążliwy hałas w postaci drgań roznosi się dwiema drogami: po konstrukcji budynku i w powietrzu. Poniżej przedstawione są sposoby na odizolowanie się od hałasu z użyciem rozwiązań włoskiej firmy ISOLGOMMA.

Hałas powodowany drganiami i uderzeniami w podłogę

Ten hałas  jest wywołany najczęściej przez wibrujące urządzenie sztywno umocowane do konstrukcji budynku, np.  pompę lub wentylator, lub przez kroki i uderzenia w podłogę.

Aby zabezpieczyć się przed hałasem pochodzącym od kroków, lub innych drgań, czy uderzeń w podłogę, wystarczy zastosować elastyczną warstwę w podłodze, która odetnie wibracje powstające na podłodze od konstrukcji budynku. Takie rozwiązanie nazywa się podłogą pływającą, a materiały do jej konstrukcji to maty akustyczne.

Schemat podłogi pływającej przedstawia rys 1. Niezwykle ważne jest staranne, ciągłe ułożenie izolacji oraz zastosowanie izolacji obwiedniowej (również poprzez wywinięcie maty na ściany).  Tylko wtedy wylewka będzie elastycznie odizolowana od stropu od dołu i od ścian po obwodzie. Najlepsze produkty do uzyskania efektywnej podłogi pływającej , a przy tym  o bardzo małej grubości to ISOLGOMMA Roll, ISOLGOMMA Grei oraz ISOLGOMMA Upgrei.

Rys. 1. Przekrój przez podłogę pływającą na stropie betonowym. Układ warstw: 1 – strop, 2 – mata akustyczna ISOLGOMMA (np. Grei 5), 3 – izolacja akustyczna obwodowa pionowa ISOLGOMMA (np. Grei 5), 4 – wylewka, 5 – wykończenie podłogi Rys. 2. Przekrój przez podłogę pływającą z ogrzewaniem: 1 – strop, 2 – mata akustyczna ISOLGOMMA (np. Roll 7), 3 – system ogrzewania podłogowego, 4 – izolacja akustyczna obwodowa pionowa ISOLGOMMA (np. Roll 7), 5 – wylewka, 6 – wykończenie podłogi

Poniżej zestawienie właściwości akustycznych tych materiałów. UWAGA! Decybele są w skali logarytmicznej, nie można ich dodawać tak, jak zwykłych liczb. Przyjęto, że wartość 6 decybeli to dwukrotnie większe odczuwalne natężenie dźwięku.

Nazwa rozwiązania ISOLGOMMA

Grubość [mm]

Kolor

Zakres obciążeń [kg/m2]

Sztywność dynamiczna [MN/m3]

Wskaźnik zmniejszenia poziomu dźwięków uderzeniowych(*) [dB]

Roll 5

5

Niebieski

300 - 2000

29

18

Roll 7

7

Niebieski

300 – 2000

20

21

Roll 10

10

Niebieski

300 – 2000

18

23

Grei 5

5

Zielony

200 - 3000

15

23

Grei 8

8

Zielony

200 – 3000

12

23

Upgrei

8

Zielony

200 – 3000

9

26

(*) – wskaźnik zmniejszenia poziomu dźwięków uderzeniowych otrzymany w teście laboratoryjnym wykonanym wg normy EN ISO 10140.

Do wyizolowania efektywnej podłogi pływającej należy używać materiałów o jak najniższej sztywności dynamicznej. Materiały z gumy recyglingowanej oferują świetne parametry akustyczne (niska sztywność dynamiczna, wysokie ΔLw) przy niskiej cenie.

Przy wyborze materiału należy zwrócić uwagę na jego trwałość i rzeczywiste parametry akustyczne. W sklepach są dostępne materiały, które producenci opatrują przymiotnikiem „akustyczny”, tymczasem, jak w przypadku materiałów spienianych, np.  pianek polietylenowych, niska cena doskonale odzwierciedla ich niską jakość akustyczną i trwałość.

Sposób wykonania podłogi pływającej pokazuje poniższy film:

Izolacja akustyczna podłóg drewnianych, izolacja akustyczna podłóg ceramicznych i kamiennych

Gdy nie ma możliwości wykonania podłogi pływającej warto zastosować maty akustycznej dedykowanej pod warstwy wykończeniowe podłogi, np.  ISOLGOMMA Sylwood ze sprasowanych granulek gumy z i korka pod podłogi z parkietu i paneli oraz ISOLGOMMA Sylcer ze sprasowanych granulek gumowych pod kafle i płyty kamienne.

Izolację akustyczną wykonuje się poprzez ciągłe ułożenie maty akustycznej na wylewce (na sucho, lub przyklejenie) i montaż warstwy wykończeniowej bezpośrednio na niej.

Podłogi drewniane można montować na sucho na macie ISOLGOMMA Sylwood. Kafelki i płyty kamienne można kleić bezpośrednio do maty ISOLGOMMA Sylcer przy pomocy dedykowanej chemii. Nie można zapomnieć o izolacji obwodowej.

Rysunek tego typu izolacji akustycznej jest przedstawiony poniżej.

sylcer

Rys 3. Przekrój przez podłogę z izolacją akustyczną ISOLGOMMA Sylcer: 1 – strop, 2 – Mata akustyczna ISOLGOMMA Sylcer 3 mm, 3 – izolacja akustyczna obwodowa pionowa ISOLGOMMA Profyle Flat 5, 4 – kafle ceramiczne

Przykładowe wykonanie izolacji akustycznej warstwy wykończeniowej podłogi można obejrzeć tutaj:

Tradycyjnie stosowana pod panele pianka polietylenowa (w postaci zielonkawej, leciutkiej maty) nie spełnia żadnych funkcji akustycznych, co więcej, jest bardzo wrażliwa na obciążenie, które powoduje, że po pewnym czasie użytkowania zostaje całkowicie sprasowana.

Hałas przenoszony drogą powietrzną

Hałas powodowany dźwiękami powietrznymi to nic innego jak głośna muzyka zza ściany, głośne rozmowy słyszane przez ścianę, lub strop. Sposobem na jego obniżenie jest zwiększanie izolacyjności przegrody (ściany lub stropu) poprzez użycie odpowiednich materiałów wbudowanych lub dobudowanych do ściany, czy sufitu.

Najlepsze efekty daje zastosowanie konglomeratów, lub paneli akustycznych o strukturze kanapki, gdzie jedna z warstw jest warstwą izolującą, a druga warstwą pochłaniającą drgania. Do pierwszej grupy należą materiały o dużej gęstości, większej niż 700 kg/m3, np. płyty z granulatu gumowego i grubości min 2 cm. Reprezentantami drugiej grupy są wszelkiego rodzaju wełny i włókniny, w tym wełna poliestrowa.

Tradycyjnie stosowana wełna mineralna ma sporo wad, jeśli chodzi o zastosowanie w akustyce pomieszczeń mieszkalnych. Po pierwsze, wełna mineralna jest drażniąca – nie da się jej zamontować bez stosownych środków ochrony osobistej jak okulary i rękawice, a jej pyły długo będą unosiły się w mieszkaniu po zakończeniu prac. Ponadto wełna mineralna osiada, czyli nie jest w stanie w dłuższym okresie czasu tworzyć szczelnej warstwy, a więc z czasem pogarszają się jej właściwości jako izolacji akustycznej.

Wełna poliestrowa, przy dobrych parametrach akustycznych jest wolna od powyższych wad.

Marka ISOLGOMMA proponuje następujące przykładowe rozwiązania zwiększania izolacyjności akustycznej ścian.

Lepsza izolacja akustyczna ściany lekkiej (na stelażu) jest możliwa do uzyskania, dzięki zastosowaniu jako wypełnienia takiej ścianki, paneli z granuli gumowych w połączeniu z wełną. Dodanie panelu gumowego ISOLGOMMA Mustwall M20 o grubości 1 cm do ścianki lekkiej z płyt GK na stelażu standardowo wypełnionej 5 cm wełny mineralnej (o wadach wełny mineralnej patrz powyżej) zwiększa jej izolacyjność o 9 dB! Biorąc pod uwagę, że poprawa o 6 dB (skala logarytmiczna) to dwa razy ciszej, użycie do wypełnienia panelu z granulatu gumowego o grubości 1 cm daje efekt więcej niż dwa razy lepszy.

Tym z Państwa, którzy wyjątkowo cenią sobie komfort akustyczny należy zaproponować zbudowanie ścianki na stelażu z wypełnieniem panelami trójwarstwowymi ISOLGOMMA Trywall. W zależności od konfiguracji pustek powietrznych można uzyskać izolacyjność od 54 do 60 dB.

Przy montażu akustycznej ścianki lekkiej na stelażu  zawsze należy zwrócić uwagę na staranność wykonania oraz elastyczne odcięcie jej profili od drgań pochodzących z sufitu, podłogi i ścian, do których będzie mocowana. Można to uzyskać poprzez posadowienie ścianki na elastycznej taśmie dylatacyjnej wykonanej z granulatu gumowego ISOLGOMMA Stywall, a także oklejenie samoprzylepną taśmą Stywall powierzchni profili stykających się ze ścianami i sufitem. Taśma samoprzylepna ISOLGOMMA Stywall świetnie nadaję się do wyeliminowania brzęczeń, które mogą pojawić się pomiędzy warstwami ścianki: np. pomiędzy płytą GK a profilem, czy pomiędzy dwiema płytami GK.

Przykładowy montaż ścianki lekkiej na stelażu pokazują te filmy:

Częstym problemem jest niewystarczająca izolacyjność ścian w mieszkaniach. Gdy nie ma możliwości dobudowania ścianki lekkiej dobrym rozwiązaniem są gotowe okładziny akustyczne do ścian otynkowanych ISOLGOMMA Rewall. Okładzina ma strukturę warstwową i składa się z wełny poliestrowej, panelu z granulatu gumowego oraz płyty GK o podwyższonej gęstości.

Całość ma szerokość 4 cm. Ten panel wystarczy przykleić, lub przykołkować (uwaga: tylko kołkami z tworzywa sztucznego) do ściany lub sufitu, wykończyć dodatkową warstwą płyt GK i gotowe. Z pewnością łatwo, szybko i kosztem małej straty powierzchni pokoju da się uzyskać zadowalające rezultaty.

Podsumowując, komfort akustyczny w dzisiejszym świecie staję się coraz bardziej pożądany . Nowoczesne budownictwo, oraz normy, nie nadążają za światem i nie zapewniają oczekiwanej ciszy w mieszkaniach  domach.

Dzięki materiałom i izolacjom akustyczny, np. włoskiej marki ISOLGOMMA można samemu łatwo obniżyć poziom hałasu, a tym samym poprawić jakość swojego życia. Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego warto wybrać właściwy materiał i starannie go zamontować, żeby móc cieszyć się ciszą.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą wiedzą na temat izolacji akustycznych.

Tilia SA – generalny dystrybutor ISOLGOMMA
ul. Piramowicza 11/13
90-254 Łódź
tel.: 42 678 70 45

e-mail: [email protected]
www.tilia.com.pl


 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Redakcja Redakcja, 09.09.2014r., 12:11:25 Szanowny Panie, znajdują się one w treści artykułu - proszę poczekać, aż artykuł się wczyta do końca - możliwe, ze dłużej to u Pana wgra i pokazują się okienka dopiero po jakimś czasie
  • bartosz bartosz, 14.11.2014r., 09:58:13 Fajny artykuł. Na podłogi dobra taka izolacja akustyczna, szczególnie w mieszkaniach. W domu jednorodzinnym wolałbym jednak użyć pianki natryskowej, bo ma też dobre parametry izolacji akustycznej, ale też dobre właściwości termoizolacyjne. Czyli dwa w jednym:)
  • bartosz bartosz, 10.12.2014r., 08:03:16 Ma pan rację, że im cięższa przegroda tym lepsza izolacja akustyczna (najlepszy był by beton o szerokości 2m), ale to nie zawsze możliwe. Nie wspomniał Pan jednak o długości fali (częstotliwości). Przyzna pan, że dźwięki powyżej około 1kHZ pianka może tłumić (oczywiście w określonym stopniu) całkiem skutecznie. Niższe częstotliwości, wiadomo, nie ma rady, fala zbyt długa, energia zbyt duża. Pogłos to oczywiście inna sprawa.
  • mihaś mihaś, 20.12.2014r., 14:20:19 można także zastosować wełnę. Znajomi zastosowali i są zadowoleni.
  • Krzysztof Krzysztof, 12.10.2015r., 10:50:25 Witam! Mieszkam w 4 piętrowym domu gdzie Deweloper prawdopodobnie stosował najtańsze materiały budowlane niskiej wartości . A na dodatek chyba spaprał wykonanie podłogi pływającej. Dom ma 7 lat ale akustyka koszmarna. Słychać wszystko szczegółowo kroki sąsiadów z góry. Czyli mam problem z dźwiękiem uderzeniowym. Planuje zrobić sufit podwieszany , wzmocnić ścianę dzielącą pokoi. i położyć inną podłogę. Oglądałem tu filmiki i mam pytanie o ile cm mam obniżyć sufit , jakiej wełny mam użyć 50mm czy 100mm, żeby poprawić akustyczność w swoim mieszkaniu.
  • szymon szymon, 14.10.2015r., 12:27:12 Ja mam problem z hałasem instalacji wod-kan. z sąsiedniego mieszkania. Niby nowy budynek deweloperski zbudowany z silikatu, międzymieszkaniowa ściana ma grubosc 18cm, ale hałas prysznica i umywalki sąsiada jest na tyle duży, że budzi mnie, żonę i dziecko. Prawdopodobnie sąsiad zakuł i źle zaizolował rury w ścianie. Jaką izolacje najlepiej użyć w moim przypadku? Znajomy polecał mi wełnę mineralną na stelażu, ale to wiąże się z utrata jakichś 10cm metrażu.
  • seweryn seweryn, 10.03.2016r., 21:01:48 Witam. Co najlepiej zastosować w celu wygłuszenia sciany w mieszkaniu w bloku. Za scianą mam niestety strasznie hałaśliwych sąsiadów i muzykę dudniącą o każdej godzinie.
  • Kamil Kamil, 26.03.2017r., 11:52:03 witam. szukam produktu do wyciszenie pod wylewki. nie mam mozliwosci zrobienie wylewki plywajacej poniewaz wypoziomowanie podloza przed nia jest niemozliwe jak rowniez zakrycie przewoduw rur itp ze wzgledu na bledy w wykonaniu stropu ( dom jednorodzinny). Czy jest jakis produk ktory moge zastosowac zamiast styropianu o grubosci max 5 mm?
  • marcin3445 marcin3445, 28.07.2020r., 13:57:37 ja polecam do wyciszenia produkty z ISOLI. mieszkam w bliźniaku i wyciszałem matami akustycznymi cała ściane od sasiada. wreszcie nie słysze hałasów

Powiązane

Rewall 40mm

Rewall 40mm Rewall 40mm

Rewall 40mm

Rewall 40mm

Mustwall M 20mm

Mustwall M 20mm Mustwall M 20mm

Mustwall M 20mm

Mustwall M 20mm

Fybro 30mm

Fybro 30mm Fybro 30mm

Fybro 30mm

Fybro 30mm

Stywall

Stywall Stywall

Stywall

Stywall

Isolgomma Grei 8mm

Isolgomma Grei 8mm Isolgomma Grei 8mm

Isolgomma Grei 8mm

Isolgomma Grei 8mm

Epufon 730/15

Epufon 730/15 Epufon 730/15

Epufon 730/15

Epufon 730/15

Isolgomma Sylcer 3mm

Isolgomma Sylcer 3mm Isolgomma Sylcer 3mm

Isolgomma Sylcer 3mm

Isolgomma Sylcer 3mm

Mustwall 33B

Mustwall 33B Mustwall 33B

Mustwall 33B

Mustwall 33B

Isolgomma Highmat

Isolgomma Highmat Isolgomma Highmat

Isolgomma Highmat

Isolgomma Highmat

Trywall 48mm

Trywall 48mm Trywall 48mm

Trywall 48mm

Trywall 48mm

Najnowsze produkty i technologie

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.