EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Kominek a wentylacja pomieszczeń

Kominek w pokoju dziennym
Fot. Kratki.pl

Kominek w pokoju dziennym


Fot. Kratki.pl

W nowoczesnych energooszczędnych budynkach ze szczelnymi przegrodami budowlanymi wymagane są sprawnie działające systemy wentylacyjne. Wentylacja jest odpowiedzialna za intensywność wymiany powietrza w pomieszczeniach, uczestniczy w kształtowaniu odpowiedniego mikroklimatu wnętrz, dostarcza tlenu do oddychania oraz do procesów prawidłowego spalania paliwa w urządzeniach kuchennych i grzewczych, rozcieńcza i usuwa powstające w pomieszczeniu zanieczyszczenia.

Zobacz także

MK Systemy Kominowe Komin do kotła na pellet – jaki wybrać?

Komin do kotła na pellet – jaki wybrać? Komin do kotła na pellet – jaki wybrać?

Mamy coraz większą świadomość dbania o planetę, więc wybieramy rozwiązania ekologiczne. Dbamy też o swoje budżety, więc szukamy produktów wydajnych i dopasowanych do naszych warunków oraz możliwości budowlanych....

Mamy coraz większą świadomość dbania o planetę, więc wybieramy rozwiązania ekologiczne. Dbamy też o swoje budżety, więc szukamy produktów wydajnych i dopasowanych do naszych warunków oraz możliwości budowlanych. Dotyczy to również ogrzewania, dlatego popularność zyskują kotły na pellet. Jednak znajomość obchodzenia się z pelletem jest jeszcze niewielka, dlatego przygotowaliśmy kompendium pelletowej wiedzy.

VITCAS Polska Sp. z o.o. Budowa kominka – krok po kroku

Budowa kominka – krok po kroku Budowa kominka – krok po kroku

Ogrzewanie kominkowe w domu sprawia, że wieczory stają się przyjemniejsze, a deszczowe i mroźne dni cieplejsze. Przytulna atmosfera, ciepło i zapach palącego się drewna to trzy główne zalety kominka w...

Ogrzewanie kominkowe w domu sprawia, że wieczory stają się przyjemniejsze, a deszczowe i mroźne dni cieplejsze. Przytulna atmosfera, ciepło i zapach palącego się drewna to trzy główne zalety kominka w domu. Samodzielne wykonanie obudowy kominka wbrew pozorom wcale nie jest trudne. Dowiesz się, jak krok po kroku samodzielnie zbudować kominek i jakie materiały będą do tego potrzebne.

Kratki.pl Marek Bal Narożny i trójstronny kominek we wnętrzu, czyli piękno i funkcjonalność na długie lata

Narożny i trójstronny kominek we wnętrzu, czyli piękno i funkcjonalność na długie lata Narożny i trójstronny kominek we wnętrzu, czyli piękno i funkcjonalność na długie lata

Istnieje wiele sposobów na metamorfozę wnętrza: zmiana kolorów ścian, oryginalne dodatki w wyrazistych barwach, nowa zabudowa meblowa. Ale żaden z nich nie gwarantuje efektu „wow” na długie lata. By zmienić...

Istnieje wiele sposobów na metamorfozę wnętrza: zmiana kolorów ścian, oryginalne dodatki w wyrazistych barwach, nowa zabudowa meblowa. Ale żaden z nich nie gwarantuje efektu „wow” na długie lata. By zmienić charakter wystroju na elegancki, jednocześnie zachowując jego indywidualny styl i przytulny klimat, warto wybrać kominek narożny lub taki z trójstronną wizją ognia. Bogata oferta polskiej marki Kratki pozwala dobrać urządzenie do każdego rodzaju i stylu wnętrza.

Dopływ powietrza z zewnątrz jest niezbędny zarówno do realizacji podstawowych procesów fizjologicznych człowieka, jak i do zapewnienia odpowiednich warunków spalania paliw. W zależności od ilości tlenu mogą zachodzić procesy zupełnego lub niezupełnego spalania.

Wentylacja, dzięki odprowadzaniu nadmiaru wilgoci, chroni konstrukcję budynku przed zawilgoceniem oraz zagrzybieniem, wpływa na samopoczucie oraz zdrowie człowieka. Sprawnie działająca wentylacja to taka, dla której suma strumieni powietrza wypływającego z pomieszczeń jest nie większa od sumy strumieni powietrza napływającego.

Kominek w budynku z wentylacją grawitacyjną

W budynkach mieszkalnych powszechnym sposobem wymiany powietrza jest wentylacja grawitacyjna. Nawiew świeżego powietrza odbywa się przez okna lub inne otwory w przegrodach zewnętrznych, a wywiew powietrza zużytego następuje pionowymi przewodami wentylacyjnymi o odpowiednim przekroju.

W systemie tym wykorzystywana jest siła wyporu wynikająca z różnicy temperatury powietrza świeżego i zużytego. Okresowo na ruch powietrza wpływa działanie wiatru. Na efekty funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej mają wpływ:

  • wysokość budynku
  • rodzaj zastosowanych okien, w tym szczeliny w stolarce okiennej
  • uzbrojenie wlotu kanałów wentylacyjnych
  • rodzaj i wysokość wyprowadzenia komina ponad dach
  • warunki użytkowania pomieszczeń.
kominek a wentylacja

Przykład wentylacji z zastosowaniem REKU. Powietrze zanieczyszczone wywiewane nie miesza się z powietrzem czystym nawiewanym; w wymienniku krzyżowym odzyskujemy do 70% ciepła. Rys. Flop System

W tym układzie przepływ strumienia nawiewanego może zostać zakłócony przez działanie instalacji centralnego ogrzewania, prądy konwekcyjne od urządzeń elektrycznych, turbulencje wywołane ruchem osób w pomieszczeniu. System wentylacji działa w poszczególnych miejscach z różnym skutkiem, co może doprowadzić do powstawania stref, które nie są przewietrzone.

Na skuteczność wentylacji mają wpływ działające urządzenia grzewcze oraz odciągi miejscowe. Nie zaleca się podłączać okapów kuchennych do przewodów wentylacyjnych. Przy wentylacji naturalnej, dla zachowania równości strumieni napływających i usuwanych, najlepiej zastosować tylko te, które filtrują powietrze, a nie odprowadzają go na zewnątrz.

Dla urządzeń grzewczych należy przewidzieć dodatkową ilość powietrza, gwarantującą prawidłowy proces spalania danego paliwa. W przypadku kominka z zamkniętym wkładem należy dostarczyć do paleniska minimalny strumień powietrza, który wynosi 10 m³/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka. Dla kominka z otwartym paleniskiem napływające powietrze powinno zapewnić minimalną prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania (0,2 m/s).

Aby zapewnić tak dużą ilość świeżego powietrza, najlepiej przewidzieć odrębny układ doprowadzający, który nie ma wpływu na system wentylacji mieszkania, w postaci specjalnego kanału nawiewnego przed lub pod paleniskiem. Jeżeli zaś kominek pobiera powietrze bezpośrednio z pomieszczenia, należy pomyśleć o dodatkowych nawiewnikach ściennych lub okiennych.

W domach z ogrzewaniem kominkowym należy zapewnić stały przepływ powietrza przez zamknięte drzwi, stosując w nich odpowiednie otwory lub pozostawiając około półtoracentymetrową szczelinę pod drzwiami.

Dopływ odpowiedniej ilości powietrza wentylacyjnego, uwzględniający wszystkie potrzeby (bytowe i urządzeń grzewczych), pozwala zapobiec wytwarzaniu się podciśnienia w domu lub mieszkaniu; podciśnienie to sprawia, że kratka wentylacyjna wywiewna staje się nawiewem albo powietrze z zewnątrz zaczyna dostawać się poprzez komin i kominek.

Urządzenie grzewcze również w czasie postoju, poprzez komorę spalania lub przerywacz ciągu, pobiera powietrze z pomieszczenia i odprowadza je na zewnątrz. Właściwa wentylacja powinna powodować rozcieńczenie szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych zawartych w spalinach, które mogą przypadkiem przedostać się do pomieszczenia.

Wentylacja grawitacyjna może również być wspomagana pracą wentylatora, który wytwarza w kanale wentylacyjnym podciśnienie, wymagane dla właściwego kierunku przepływu powietrza usuwanego z pomieszczeń. Ale należy pamiętać, że w przypadku pomieszczeń z kominkiem grzejnym, przy grawitacyjnym odprowadzaniu spalin, nie wolno stosować wentylacji mechanicznej wywiewnej.

Aktualnie obowiązujące normy wykluczają jednoczesne stosowanie nawiewu naturalnego i wyciągu mechanicznego wszędzie tam, gdzie są zainstalowane urządzenia grzewcze pobierające powietrze do spalania z otoczenia i odprowadzające spaliny w sposób grawitacyjny.

Do takich urządzeń należą: kotły centralnego ogrzewania z otwartą komorą spalania, kominki grzewcze, piecyki gazowe ciepłej wody użytkowej. W takiej sytuacji nawiew powietrza również musi być mechaniczny, zapewniający równowagę w bilansie powietrznym, z uwzględnieniem odpowiedniej ilości do spalania.

Kominek w budynku z wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną

Zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej zapewnia kontrolowany przepływ powietrza przez wszystkie pomieszczenia. Działa ona skutecznie niezależnie od warunków pogodowych i pozwala na wprowadzenie elementów automatycznej regulacji.

Dla domów jednorodzinnych dostępne są systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza usuwanego. W przypadku, gdy kominek pełni funkcję dodatkowego źródła ciepła, możliwe jest rozprowadzenie ciepła z kominka kanałami wentylacji nawiewno-wywiewnej.

Przewody wentylacyjne, które są wspólne dla systemu dystrybucji gorącego powietrza z kominka oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, powinny mieć podwyższoną odporność termiczną. Istotną różnicą obydwu systemów jest ilość oraz sposób rozmieszczenia otworów wentylacyjnych.

Ciepłe powietrze z kominka miesza się z chłodniejszym powietrzem, które napływa z rekuperatora, a następnie nawiewane jest przez anemostaty do pokojów. Wywiew z "brudnych" pomieszczeń realizowany jest przez anemostaty wywiewne systemu wentylacji. Otwory nawiewne i wywiewne powinny być umieszczone w suficie lub w ścianach pod sufitem.

Wykonanie podłączenia kominka do systemu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem nie w każdym przypadku może być zastosowane. Decyzję należy pozostawić specjalistom. Jeżeli w pomieszczeniu funkcjonuje kominek bez dystrybucji gorącego powietrza, to gorące powietrze gromadzi się u góry pod sufitem, skąd wywiewane jest przez wywiewniki systemu wentylacyjnego.

Za pośrednictwem rekuperatora uciekające ciepło przekazywane jest do powietrza zewnętrznego, które po podgrzaniu kierowane jest do pomieszczeń. Prawidłowo wykonane połączenie systemu dystrybucji gorącego powietrza i systemu wentylacji z odzyskiem ciepła pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania.

Artykuł był publikowany w czasopiśmie "Świat Kominków"

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • kasiadawidy kasiadawidy, 05.04.2016r., 11:30:02 Musimy tylko pamiętać o wzywaniu kominiarza co roku 
  • pandas pandas, 12.10.2016r., 16:56:02 Czy jeśli zainstalujemy sobie u nas klimatyzator to problemu nie będzie? Pytam całkowicie poważnie, szukamy dobrego rozwiązania, które realnie powinno pomóc. Bo jednak widzimy tutaj mocne ryzyko. A może to tylko teoria?

Powiązane

Ogrodnik Łuparka czy siekiera? oto jest pytanie

Łuparka czy siekiera? oto jest pytanie Łuparka czy siekiera? oto jest pytanie

Mając kominek w domu i nie chcąc co chwila jeździć po drewno warto zgromadzić mały zapas drewna. Oczywiście możemy drewno kupić już w formie odpowiednio połupanych kawałków. To najprostsza forma. Jednak...

Mając kominek w domu i nie chcąc co chwila jeździć po drewno warto zgromadzić mały zapas drewna. Oczywiście możemy drewno kupić już w formie odpowiednio połupanych kawałków. To najprostsza forma. Jednak czasem przychodzi konieczność cięcia i łupania samemu drewna, zwłaszcza jak się ma większy ogród. Wtedy przydadzą się nam różnego rodzaju narzędzia jak piła, siekiera czy łuparka do drewna.

Redakcja Jak i czym palić w kominku

Jak i czym palić w kominku Jak i czym palić w kominku

Dlaczego drzewo liściaste jest lepsze od iglastego? Czy można rozpalić ogień bez dymu? Co to znaczy, że drewno jest sezonowane? Poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące prawidłowej eksploatacji...

Dlaczego drzewo liściaste jest lepsze od iglastego? Czy można rozpalić ogień bez dymu? Co to znaczy, że drewno jest sezonowane? Poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące prawidłowej eksploatacji kominka.

mgr inż. Katarzyna Rybka Biokominek, czyli kominek bez komina

Biokominek, czyli kominek bez komina Biokominek, czyli kominek bez komina

Biokominki przeznaczone są przede wszystkim dla tych, którzy ze względu na miejsce, w którym mieszkają, nie mogą sobie pozwolić na tradycyjny kominek. Pełnią one funkcję dekoracyjną i tworzą przytulny...

Biokominki przeznaczone są przede wszystkim dla tych, którzy ze względu na miejsce, w którym mieszkają, nie mogą sobie pozwolić na tradycyjny kominek. Pełnią one funkcję dekoracyjną i tworzą przytulny klimat w pomieszczeniu, dlatego są preferowane wszędzie tam, gdzie wystrój wnętrza odgrywa bardzo ważną rolę, a więc nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także w hotelach, restauracjach czy kawiarniach.

mgr inż. Katarzyna Rybka Nie możesz mieć kominka w domu? Jest na to sposób!

Nie możesz mieć kominka w domu? Jest na to sposób! Nie możesz mieć kominka w domu? Jest na to sposób!

Marzeniem wielu osób jest posiadanie w salonie kominka, w którym wesoło bucha ogień, tworząc przytulną atmosferę w chłodne jesienne i zimowe wieczory. Jednak marzenia nie zawsze idą w parze z rzeczywistością....

Marzeniem wielu osób jest posiadanie w salonie kominka, w którym wesoło bucha ogień, tworząc przytulną atmosferę w chłodne jesienne i zimowe wieczory. Jednak marzenia nie zawsze idą w parze z rzeczywistością. Nie zawsze jest bowiem możliwość instalacji kominka, czy to ze względu na uwarunkowania techniczne, czy też ze względu na zbyt mały metraż. Producenci urządzeń grzewczych jednak nie próżnują i szukają coraz to nowych rozwiązań, które mogą być alternatywą dla tradycyjnego kominka.

mgr inż. Katarzyna Rybka Kominek z płaszczem wodnym - czy warto?

Kominek z płaszczem wodnym - czy warto? Kominek z płaszczem wodnym - czy warto?

Kominki z płaszczem wodnym - wielu producentów rekomenduje je jako doskonałe rozwiązanie dla domów jednorodzinnych. Przed podjęciem decyzji o inwestycji należy dokładnie przemyśleć wszelkie wady i zalety...

Kominki z płaszczem wodnym - wielu producentów rekomenduje je jako doskonałe rozwiązanie dla domów jednorodzinnych. Przed podjęciem decyzji o inwestycji należy dokładnie przemyśleć wszelkie wady i zalety urządzenia, a wybierając konkretny model, przyjrzeć się jego sprawności i wymaganiom eksploatacyjnym.

Małgorzata Borys, pracownia mamArchitekci Gdzie usytuować kominek we wnętrzu

Gdzie usytuować kominek we wnętrzu Gdzie usytuować kominek we wnętrzu

Myśląc o lokalizacji kominka, powinniśmy - obok względów technicznych czy funkcjonalncyh - również wziąć pod uwagę nasze zwyczaje i potrzeby, a także... sposób spędzania wolnego czasu.

Myśląc o lokalizacji kominka, powinniśmy - obok względów technicznych czy funkcjonalncyh - również wziąć pod uwagę nasze zwyczaje i potrzeby, a także... sposób spędzania wolnego czasu.

Agata Borys Lokalizacja kominka w domu. Wymagania prawne

Lokalizacja kominka w domu. Wymagania prawne Lokalizacja kominka w domu. Wymagania prawne

O tym, gdzie w pomieszczeniu będzie stał kominek, w dużej mierze decydują względy funkcjonalne i estetyczne. Trzeba jednak pamiętać także o tym, na co pozwalają nam uregulowania prawne i normy.

O tym, gdzie w pomieszczeniu będzie stał kominek, w dużej mierze decydują względy funkcjonalne i estetyczne. Trzeba jednak pamiętać także o tym, na co pozwalają nam uregulowania prawne i normy.

Redakcja Jak zbudować kominek

Jak zbudować kominek Jak zbudować kominek

Trudno dziś sobie wyobrazić dom, w którym nie byłoby kominka. Daje on bowiem przyjemne ciepło i niepowtarzalny klimat, jest również skutecznym i tanim w eksploatacji źródłem ciepła, szczególnie w okresach...

Trudno dziś sobie wyobrazić dom, w którym nie byłoby kominka. Daje on bowiem przyjemne ciepło i niepowtarzalny klimat, jest również skutecznym i tanim w eksploatacji źródłem ciepła, szczególnie w okresach przejściowych.

Redakcja Kominki elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Kominki elektryczne - co warto o nich wiedzieć Kominki elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Współczesne kominki elektryczne spełniają najwyższe kryteria pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym. Co warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup takiego kominka?

Współczesne kominki elektryczne spełniają najwyższe kryteria pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym. Co warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup takiego kominka?

Redakcja Akcesoria kominiarskie, czyli jak dostać się na dach?

Akcesoria kominiarskie, czyli jak dostać się na dach? Akcesoria kominiarskie, czyli jak dostać się na dach?

Nad tym, w jaki sposób dostać się na dach, zastanawiamy się najczęściej dopiero wtedy, kiedy pojawiają się problemy i niezbędna jest interwencja kominiarza. Niejednokrotnie okazuje się wówczas, że poza...

Nad tym, w jaki sposób dostać się na dach, zastanawiamy się najczęściej dopiero wtedy, kiedy pojawiają się problemy i niezbędna jest interwencja kominiarza. Niejednokrotnie okazuje się wówczas, że poza drabiną, specjaliście od kominów przydałyby się także umiejętności akrobatyczne. Co więc należy zrobić, żeby dostanie się na dach nie sprawiało większych problemów?

mgr inż. Damian Czernik Wentylacja mechaniczna w nowych budynkach – jakich błędów unikać?

Wentylacja mechaniczna w nowych budynkach – jakich błędów unikać? Wentylacja mechaniczna w nowych budynkach – jakich błędów unikać?

Coraz więcej inwestorów decyduje się na projekt i wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej. Dzięki takiej instalacji zyskujemy nie tylko stałą, kontrolowaną wymianę powietrza w budynku, ale zapobiegamy...

Coraz więcej inwestorów decyduje się na projekt i wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej. Dzięki takiej instalacji zyskujemy nie tylko stałą, kontrolowaną wymianę powietrza w budynku, ale zapobiegamy stratom ciepła, które w konwencjonalnym budownictwie uciekają bezpowrotnie wentylacją na zewnątrz. Chociaż zasada działania wentylacji jest niezmienna, to w każdym budynku do jej wykonania podchodzi się w sposób indywidualny. Dlatego w poniższym artykule podpowiadam, na co zwrócić uwagę podczas...

JAWAR Sp. z o. o. Odkryj wentylację na nowo

Odkryj wentylację na nowo Odkryj wentylację na nowo

Nowe technologie budowlane stawiają kolejne wyzwania przed systemami wentylacji. Z jednej strony zwiększenie izolacyjności budynków mieszkalnych zapewnia mniejsze zużycie energii, z drugiej powoduje, że...

Nowe technologie budowlane stawiają kolejne wyzwania przed systemami wentylacji. Z jednej strony zwiększenie izolacyjności budynków mieszkalnych zapewnia mniejsze zużycie energii, z drugiej powoduje, że wentylacja naturalna nie działa. Z kolei wentylacja mechaniczna jest droga i skomplikowana, zarówno w montażu, jak i użytkowaniu. W odpowiedzi na aktualne potrzeby domowników powstał Jawar ATMO - energooszczędny system, łączący najlepsze cechy dwóch rodzajów wentylacji.

mgr inż. Katarzyna Rybka Odzysk ciepła z wentylacji - luksus czy konieczność?

Odzysk ciepła z wentylacji - luksus czy konieczność? Odzysk ciepła z wentylacji - luksus czy konieczność?

Nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania energo­oszczędnych rozwiązań ogrzewania, wentylacji, a także chłodzenia. Odzysk ciepła w systemach...

Nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania energo­oszczędnych rozwiązań ogrzewania, wentylacji, a także chłodzenia. Odzysk ciepła w systemach wentylacji mechanicznej jest obecnie praktycznie niezbędny, a wymagania w tym zakresie będą coraz wyższe.

Tomasz Trusewicz Jakie są skutki złej wentylacji?

Jakie są skutki złej wentylacji? Jakie są skutki złej wentylacji?

Skutkiem złego działania wentylacji jest niewystarczająca wymiana powietrza w budynku.

Skutkiem złego działania wentylacji jest niewystarczająca wymiana powietrza w budynku.

Waldemar Joniec Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć

Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć

Nawiewniki to elementy instalacji, które łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem. Przy ich doborze uwzględnia się nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza,...

Nawiewniki to elementy instalacji, które łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem. Przy ich doborze uwzględnia się nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza, ale też poziom emisji hałasu i możliwość wkomponowania tych elementów w wystrój pomieszczenia.

Redakcja Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń

Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń

Aby system wentylacji skutecznie usuwał zanieczyszczone powietrze z budynku, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Do tego celu najlepiej służą nawiewniki...

Aby system wentylacji skutecznie usuwał zanieczyszczone powietrze z budynku, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Do tego celu najlepiej służą nawiewniki powietrza.

ECO Comfort Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła!

Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła! Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła!

Planując budowę nowego budynku lub remont i modernizację już istniejącego domu lub mieszkania, inwestor staje przed szeregiem bardzo ważnych pytań i zagadnień, które musi przemyśleć i rozważyć. Czy wybrać...

Planując budowę nowego budynku lub remont i modernizację już istniejącego domu lub mieszkania, inwestor staje przed szeregiem bardzo ważnych pytań i zagadnień, które musi przemyśleć i rozważyć. Czy wybrać ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki konwekcyjne? Czy instalować panele fotowoltaiczne lub instalację solarną? Czy wybrać piec gazowy, czy pompę ciepła? Jaki rodzaj wentylacji zastosować? Z tymi pytaniami mierzy się każdy przyszły inwestor. W tym artykule odpowiemy na pytania dotyczące...

mgr inż. Damian Czernik Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne...

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne – niskie koszty eksploatacji obiektu oraz względy ekologiczne – zyskujemy budynek o możliwie niskim wpływie na środowisko zewnętrzne.

Joanna Ryńska Rekuperacja w domu jednorodzinnym

Rekuperacja w domu jednorodzinnym Rekuperacja w domu jednorodzinnym

Przybywa inwestorów, którzy budując lub remontując dom, świadomie stawiają na wyposażenie go w technologie instalacyjne, koncentrując się na komforcie i oszczędności energii. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem...

Przybywa inwestorów, którzy budując lub remontując dom, świadomie stawiają na wyposażenie go w technologie instalacyjne, koncentrując się na komforcie i oszczędności energii. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem energii (rekuperacją) jest jedną z technologii łączącą obie te zalety.

Waldemar Joniec Montaż rekuperatora w remontowanym domu

Montaż rekuperatora w remontowanym domu Montaż rekuperatora w remontowanym domu

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze...

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Redakcja Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?

Co to znaczy, że dom jest energooszczędny? Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?

Wzrastające ceny energii oraz koszty ogrzewania domów sprawiają, że inwestorzy poszukują innowacyjnych technologii umożliwiających obniżenie tych wydatków. Odpowiedzią na tego typu zapotrzebowanie są domy...

Wzrastające ceny energii oraz koszty ogrzewania domów sprawiają, że inwestorzy poszukują innowacyjnych technologii umożliwiających obniżenie tych wydatków. Odpowiedzią na tego typu zapotrzebowanie są domy energooszczędne. Czym jest tego typu budynek i jakimi parametrami się charakteryzuje?

Redakcja Rekuperacja w domach zamieszkanych

Rekuperacja w domach zamieszkanych Rekuperacja w domach zamieszkanych

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu...

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu ścian, wymianie okien i pozbyciu się wszystkich mostków termicznych oraz całkowitej zmianie elewacji budynku, ostatnim krokiem do posiadania nowoczesnego, energooszczędnego i zdrowego domu jest instalacja działającej przez cały rok wentylacji, która zapewni dodatkowo rzeczywiste oszczędności...

Waldemar Joniec Zdrowa wentylacja

Zdrowa wentylacja Zdrowa wentylacja

Nasze zdrowie w znacznym stopniu zależy od jakości powietrza wewnątrz budynków. W pomieszczeniach spędzamy bowiem większą część doby - pracujemy, mieszkamy i wypoczywamy. Często zwracamy uwagę na spaliny...

Nasze zdrowie w znacznym stopniu zależy od jakości powietrza wewnątrz budynków. W pomieszczeniach spędzamy bowiem większą część doby - pracujemy, mieszkamy i wypoczywamy. Często zwracamy uwagę na spaliny z samochodów i kominów, a rzadko zastanawiamy się nad jakością powietrza w domu. Brak dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza do budynku nie oznacza zatrzymania napływu zanieczyszczeń, a wręcz przeciwnie - powoduje, że oddychamy powietrzem zużytym.

Tomasz Trusewicz Wentylacja kuchni

Wentylacja kuchni Wentylacja kuchni

Wentylacja kuchni jest bardzo ważna, gdyż pozwala usuwać zanieczyszczenia powstające: na skutek gotowania (zapachy i wilgoć), zmywania (wilgoć), spalania gazu (produkty spalania gazu).

Wentylacja kuchni jest bardzo ważna, gdyż pozwala usuwać zanieczyszczenia powstające: na skutek gotowania (zapachy i wilgoć), zmywania (wilgoć), spalania gazu (produkty spalania gazu).

Najnowsze produkty i technologie

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISPOL Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.