EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Wentylatory osiowe i promieniowe

Wentylatory osiowe i promieniowe

Wentylatory osiowe i promieniowe

Podziału wentylatorów można dokonać na kilka sposobów: ze względu na miejsce montażu np.: kanałowe, ścienne, dachowe; przeznaczenie np.: do odciągów z kuchni, chemoodporne, oddymiające; budowę wirnika np.: osiowe, promieniowe. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy wentylatorów kanałowych oraz osiowych ściennych.

treść sponsorowana

Wentylatory kanałowe służą do transportu powietrza prowadzonego kanałami wentylacyjnymi. W zależności od wykonania i rodzaju budowy mogą osiągać różne parametry.

Różnorodność produktów dostępnych obecnie na rynku pozwala na realizację niemalże każdego projektu przy wykorzystaniu gotowych rozwiązań proponowanych przez producentów. Ze względu na budowę wirnika można podzielić wentylatory kanałowe na promieniowe oraz osiowe.

Dowiedz się więcej o wentylatorach kanałowych>>

W wentylatorach osiowych największy udział w całkowitej energii transportowanego gazu ma składowa kinetyczna, co przekłada się na wysokie wydatki powietrza, jednak daje to niski spręż czynnik

Wentylator kanałowy z wirnikiem osiowym

Rysunek 1. Przykład wentylatora kanałowego z wirnikiem osiowym

W celu podniesienia wartości sprężu niektórzy producenci oferują wentylatory osiowe przeciwbieżne. Są to dwa wirniki, kręcące się w przeciwnych kierunkach, napędzane przez osobne silniki zamknięte we wspólnej obudowie. Ze względu na to, że silnik znajduje się w strumieniu przepływającego gazu, wentylatory osiowe stosowane są do transportu powietrza o małym zapyleniu oraz umiarkowanej temperaturze.

Tu znajdziesz dostępne modele wentylatorów osiowych>>

Wentylatory osiowe ścienne montowane są bezpośrednio w ścianach, służą do wentylacji ogólnej hal przemysłowych, garaży czy magazynów. Brak kanałów wentylacyjnych wpływa na niski opór przepływającego powietrza, co pozwala na uzyskanie wysokich wydatków przetłaczanego medium przy bardzo małym sprężu. Dzięki temu prędkość obrotowa wirnika może być stosunkowo mała, co obniża poziom hałasu generowanego przez urządzenie.

Drugi rodzaj wentylatorów kanałowych stanowią urządzenia z wirnikiem promieniowym (wybierz swój wentylator>>). W porównaniu do wentylatorów z wirnikami osiowymi, charakteryzują się dużo wyższym sprężem przy podobnych wydajnościach. Pozwala to na stosowanie ich w długich, rozgałęzionych instalacjach wentylacyjnych. Ich wadą jest nieco bardziej skomplikowana konstrukcja, która wpływa na wyższą cenę.

Wentylator wirnik promieniowy alnor

Rysunek 2. Przykład wirnika promieniowego

Podziału wentylatorów można również dokonać ze względu na sposób podłączenia do kanału wentylacyjnego. Tutaj wyróżniamy wentylatory do kanałów okrągłych oraz prostokątnych. Obudowy oraz wirniki wersji przeznaczonych do przewodów okrągłych mogą być wykonywane zarówno ze stali, jaki i z tworzywa sztucznego, w zależnosci od przeznaczenia urządzenia.

Konstrukcje wykonane z tworzywa mają zazwyczaj mniejszą wytrzymałość na ciśnienia panujące w przewodach wentylacyjnych w stosunku do wersji produkowanych ze stali. Urządzenia przeznaczone do montażu w kanałach prostokątnych wykonywane są najczęściej ze stali.

Wentylator podłączenie prostokątne alnor

Rysunek 3. Wentylator z podłączeniem prostokątnym i silnikiem na zewnątrz kanału

W wersjach do kanałów prostokątnych producenci oferują modele z silnikiem umieszczonym zarówno wewnątrz jak i poza kanałem. Umieszczenie silnika elektrycznego poza strugą przepływającego powietrza daje możliwość transportowania zanieczyszczonego lub gorącego czynnika. Zaletą wersji przystosowanych do przewodów prostokątnych jest również dobry dostęp do samego wirnika. Montowany jest on na uchylnej klapie, dzięki czemu można się do niego dostać bez rozbierania kanału.

Często spotyka się również wentylatory w obudowie typu "box". Można wtedy zdemontować poszczególne ścianki boczne, co pozwala łatwo ukierunkować strumień powietrza w zależności od potrzeb. Panele boczne mogą być izolowane zarówno akustycznie, jak i termicznie.

Zastosowanie wyżej wymienionych wentylatorów jest bardzo szerokie. Mogą przetłaczać powietrze w instalacjach komfortu w budynkach, służyć do transportu zanieczyszczonego medium w instalacjach przemysłowych, odprowadzać powietrze z kuchni, oddymiać pomieszczenia w czasie pożaru czy pracować w strefach zagrożonych wybuchem. 

ALNOR Systemy Wentylacji sp. z o.o.
05-552 Wola Mrokowska
Aleja Krakowska 10
tel.: 22 737 40 00

e-mail: [email protected]
www.alnor.com.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Fabian Fabian, 09.04.2016r., 21:28:08 Czy można zamówić wentylator na konkretny wymiar (pod szablon)?
  • Ola Ola, 20.11.2016r., 11:03:42 Który z tych wentylatorów najbardziej pasuje do warunków i potrzeb domowych?
  • EJohnson79 EJohnson79, 30.11.2016r., 16:12:15 Chyba nie ma tu dużego odzewu, a szkoda bo mam kilka pytań odnośnie osi.
  • JJ1957 JJ1957, 03.01.2017r., 21:28:15 Bardzo dobre wentylatory, mogę szczerze polecić.
  • FD1988 FD1988, 17.01.2017r., 23:33:29 Polecam osiowe, u mnie działają świetnie.
  • Antek Antek, 16.05.2017r., 21:45:19 Mnie również zastanawia możliwość wykonania pod wymiar.?
  • krystian krystian, 16.05.2017r., 21:49:48 Też mogę śmiało polecić osiowe

Powiązane

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Dotacja na wymianę wentylacji – czy można otrzymać dofinansowanie

Dotacja na wymianę wentylacji – czy można otrzymać dofinansowanie Dotacja na wymianę wentylacji – czy można otrzymać dofinansowanie

Dbanie o jak najwyższą jakość powietrza, którym oddychamy w naszych domach, to niezwykle istotne zadanie. Powietrze ma bowiem wpływ na nasze samopoczucie, a w niektórych przypadkach nawet na zdrowie (dotyczy...

Dbanie o jak najwyższą jakość powietrza, którym oddychamy w naszych domach, to niezwykle istotne zadanie. Powietrze ma bowiem wpływ na nasze samopoczucie, a w niektórych przypadkach nawet na zdrowie (dotyczy to np. astmatyków oraz alergików). W wielu starszych budynkach nadal funkcjonuje mało efektywna wentylacja grawitacyjna, której działanie jest mocno uzależnione od warunków panujących na zewnątrz. W związku z tym podczas letnich miesięcy wymiana powietrza praktycznie nie zachodzi. Innowacyjnym...

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Strefowanie w rekuperacji – inteligentny system wentylacji

Strefowanie w rekuperacji – inteligentny system wentylacji Strefowanie w rekuperacji – inteligentny system wentylacji

Cenisz nowe technologie i rozwiązania smart, zgodne z ideą energooszczędności? System rekuperacji ze strefowaniem SmartAIR to najbardziej efektywna instalacja wentylacyjna na rynku. System wentylacyjny...

Cenisz nowe technologie i rozwiązania smart, zgodne z ideą energooszczędności? System rekuperacji ze strefowaniem SmartAIR to najbardziej efektywna instalacja wentylacyjna na rynku. System wentylacyjny może bowiem samodzielnie regulować swoją pracę, na podstawie odczytów z czujników.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów...

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów rozprowadzających powietrze do pomieszczeń.

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.