EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Zdrowy dom w pięciu krokach

Redakcja | 2016-10-06
Zdrowy dom w pięciu krokach - wnioski z badaniaFot. VELUX

Zdrowy dom w pięciu krokach - wnioski z badania
Fot. VELUX

Już wkrótce, 1 października, będziemy obchodzić Światowy Dzień Mieszkalnictwa. Wśród kluczowych wyzwań związanych z naszymi domami są te dotyczące dobrych warunków panujących we wnętrzach, które wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie i energię życiową. Jak wynika z raportu "Barometr zdrowych domów" przeprowadzonego na zlecenie Grupy VELUX, droga do zdrowego domu wymaga działań, które można ująć w 5 krokach.

Zobacz także

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

"Dobre warunki do snu, odpowiednia temperatura pomieszczeń, wentylacja, dostęp do światła dziennego, właściwy poziom wilgotności - to pięć kluczowych cech środowiska domowego, o których powinniśmy pamiętać myśląc o zdrowym domu. Często sprowadza się to do codziennych zachowań i nawyków, dzięki którym możemy mieć realny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i energię życiową, a tym samym jakość życia" - podkreśla Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX.

Po pierwsze - dobre warunki do snu

Chodzi tu przede wszystkim o jakość powietrza (warto wietrzyć pokój przed snem), odpowiednią temperaturę w sypialni i ciszę. Te elementy wpływają na nasze zdrowie, poziom energii i podatność na infekcje. Sen wpływa również na naszą efektywność i nastawienie w pracy. Niska jakość snu w nocy wiąże się z gorszymi wynikami w pracy, większym ryzykiem wypadków w pracy oraz trudnościami w podejmowaniu decyzji zawodowych. W sypialni lub pokoju dzieci warto zamontować rolety, lub rolety zewnętrzne, co korzystnie wpłynie na wydzielanie melatoniny. Opuszczone rolety zewnętrze chronią przed hałasem, chłodem w zimie i przegrzewaniem poddasza latem, zaciemniają także wnętrze.

W sypialni lub pokoju dzieci warto zamontować rolety, lub rolety zewnętrzne, co korzystnie wpłynie na wydzielanie melatoniny. Opuszczone rolety zewnętrze chronią przed hałasem, chłodem w zimie i przegrzewaniem poddasza latem, zaciemniają także wnętrze.

Po drugie - komfort cieplny we wnętrzu

Odpowiednia temperatura pomieszczeń to kolejny istotny czynnik oddziałujący na nasze zdrowie. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura nie sprzyjają zdrowiu, zwłaszcza jeśli towarzyszy im niska wilgotność powietrza. Przy temperaturze powyżej 21ºC bardziej wysychają śluzówki dróg oddechowych, co zmniejsza naszą odporność i naraża na infekcje wirusowe oraz bakteryjne. Wysychają również spojówki oczu. Dodatkowo przy wysokiej temperaturze pogarszają się koncentracja i zdolności umysłowe, pojawiają się nadmierne pocenie i ryzyko zaburzeń elektrolitowych, a w konsekwencji zaburzenia rytmu pracy serca. Natomiast niskie temperatury powodują wychłodzenie organizmu, szczególne niekorzystne dla małych dzieci i osób starszych.Aby zapewnić komfort termiczny ważne jest zróżnicowanie temperatury w zależności od funkcji pomieszczenia, ok. 19ºC w sypialni, ok. 25ºC w łazience, ok. 21ºC w pokoju dziennym. Dobrze zaizolowany budynek, ciepłe okna, sprawne i efektywne systemy grzewcze z możliwością regulacji są gwarancją tego, że domownicy będą cieszyć się komfortową temperaturą i będą mogli ją kontrolować, ponieważ zarówno niedogrzane, jak i przegrzane domy nie są zdrowe.

Po trzecie - świeże powietrze

Warto wiedzieć, że człowiek wdycha około 30 kg powietrza wykonując 22 tysiące oddechów dziennie, dlatego tak ważny jest dostęp do świeżego powietrza i regularne wietrzenie nawet 2-4 razy dziennie. Najlepiej kupić okna z nawiewnikami, które umożliwia stałą wymianę powietrza nawet przy zamkniętym skrzydle okna.

Powinniśmy wietrzyć pomieszczenia rano, po wstaniu z łóżka, w trakcie gotowania, po wzięciu prysznica, w trakcie i po sprzątaniu, w trakcie suszenia prania wewnątrz pomieszczenia, po powrocie do domu, przed snem.

Jest ono warunkiem koniecznym do zapobiegania poważnym chorobom jak astma czy alergia, zwłaszcza u dzieci. Brak dostępu do świeżego powietrza wpływa również na pogorszenie wyników w nauce i pracy. Z kolei zdolność uczenia się dzieci przebywających w korzystnym klimacie wewnętrznym wzrasta o 15 proc.

Po czwarte - dostęp do światła dziennego

Dom dobrze doświetlony światłem dziennym to miejsce stwarzające warunki do dobrego samopoczucia. Światło słoneczne poprawia nastrój, sprzyja lepszej wydajności, produktywności i nauce. Jego brak lub niedobór mogą powodować zaburzenia snu, stres, otyłość, zmęczenie i chorobę afektywną sezonową (SAD). Światło słoneczne jest zatem naturalnym antydepresantem. Jak pokazują badania - zmniejsza również ryzyko wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych.

Poszukując nowego domu warto zwrócić uwagę na jego ustawienie pod kątem dostępu do światła dziennego oraz rozmieszczenie i wielkość okien. Z badania wynika, że osoby, które nie muszą korzystać ze sztucznego oświetlenia, deklarują bardzo dobry stan zdrowia i odczuwają dużo energii życiowej.

Na rynku są rozwiązania, dzięki którym światło dociera w trudno dostępne miejsca. Świetliki tunelowe z łatwością dostarczą je do ciemnych łazienek lub korytarzy. Dodatkowa korzyść to wygoda korzystania z lepiej oświetlonych wnętrza, a także niższe rachunki za prąd.

Po piąte - odpowiedni poziom wilgotności

Działania takie jak sprzątanie, gotowanie czy kąpiel zwiększają poziom wilgotności powietrza. Aktywność czteroosobowej rodziny powoduje, że do powierza w domu trafia średnio 10 litrów wody dziennie. Nadmiar wilgoci może doprowadzić do powstawania pleśni i poważnych problemów zdrowotnych, jak np. astma czy infekcje gardła.

W takiej sytuacji konieczne jest częste samodzielne wietrzenie wnętrza lub zaopatrzenie się w czujniki, które zbadają jakość powietrza i otworzą okna, gdy zajdzie taka potrzeba, jak np. inteligentny system VELUX Active.

"Osoby, które planują budowę, remont czy urządzanie domu mają realny wpływ na to, czy ich dom będzie zdrowy. Wszystko zależy od odpowiedniego projektu, doboru materiałów budowlanych i wykończeniowych, czy też dobrze zaplanowanego remontu, który oprócz walorów estetycznych poprawi efektywność energetyczną budynku i jego warunki wewnętrzne" - podkreśla Monika Kupska-Kupis.

Z raportem "Barometr zdrowych domów" można zapoznać się na stronie www.velux.pl/zdrowedomy.

Osoby zainteresowane tematyką zdrowego domu mogą również uczestniczyć w konferencji "Mój zdrowy dom", która odbędzie się 26 września w Warszawie. Motyw przewodni spotkania stanowić będą zagadnienia związane z budową, wykończeniem i remontem domu. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, umożliwiające dyskusję ze specjalistami oraz uzyskanie niezbędnej wiedzy dotyczącej tworzenia funkcjonalnego i bezpiecznego domu.

Rejestracja na konferencję odbywa się na stronie www.mojzdrowydom.eu i trwa do 22 września.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • 5tysiecy 5tysiecy, 02.10.2018r., 23:35:21 bardzo dobry artykuł :) bardzo mi się podoba ! duży plus 
  • maciejjeicam maciejjeicam, 12.11.2018r., 00:07:38 Moim zdaniem, wszystko co mogę powiedzieć, na temat remontów, to polecić genialnych fachowców którzy w moich wnętrzach wykonali niezwykłą robotę. 

Powiązane

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Od nowoczesnego ogrzewania oczekujemy nie tylko zaspokojenia komfortu cieplnego, ale także oszczędnej pracy i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To jak funkcjonuje ogrzewanie domu, może być uzależnione...

Od nowoczesnego ogrzewania oczekujemy nie tylko zaspokojenia komfortu cieplnego, ale także oszczędnej pracy i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To jak funkcjonuje ogrzewanie domu, może być uzależnione od wielu czynników. Aby poprawić jego wydajność, warto postawić na zaawansowane systemy automatyki, które będą sterować ogrzewaniem, zapewniając odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.

AS ENERGY Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze

Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze

Do Senatu trafiła ustawa, która niekorzystnie dla prosumentów zmienia zasady rozliczania fotowoltaiki. Są jednak dwie dobre wiadomości: przy rosnących cenach prądu nadal instalacja PV będzie opłacalna,...

Do Senatu trafiła ustawa, która niekorzystnie dla prosumentów zmienia zasady rozliczania fotowoltaiki. Są jednak dwie dobre wiadomości: przy rosnących cenach prądu nadal instalacja PV będzie opłacalna, a prosumenci, którzy uruchomią ją do końca marca 2022 r., będą się rozliczać na dotychczasowych zasadach.

Columbus Energy Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych

Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych

W listopadzie Columbus uruchomił nową ofertę fotowoltaiki dla gospodarstw domowych. Klienci mają do wyboru trzy warianty usług: smart, smart+ i pro, zróżnicowane zakresem.

W listopadzie Columbus uruchomił nową ofertę fotowoltaiki dla gospodarstw domowych. Klienci mają do wyboru trzy warianty usług: smart, smart+ i pro, zróżnicowane zakresem.

Thermosilesia Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Pompy ciepła – co nowego na rynku? Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami...

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, ma stanowić aż 70 proc. zasobów mieszkalnych. Dowiedz się, jakie są możliwości finansowania i co nowego oferuje rynek.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów...

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów rozprowadzających powietrze do pomieszczeń.

OSPEL Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem

Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem

Seria Sonata Touch to zaprojektowana i opracowana przez firmę Ospel seria nowoczesnych łączników elektronicznych do sterowania oświetleniem, które wyposażone są w szklany panel dotykowy. Została ona zaprojektowana...

Seria Sonata Touch to zaprojektowana i opracowana przez firmę Ospel seria nowoczesnych łączników elektronicznych do sterowania oświetleniem, które wyposażone są w szklany panel dotykowy. Została ona zaprojektowana z myślą o klientach poszukujących łączników sterowanych dotykiem, które jednocześnie swym kształtem nawiązywać będą do reszty produktów danej serii produktowej.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok?

Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok? Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok?

Segment powietrznych pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Urządzenia te są jednymi z częściej wybieranych w nowych inwestycjach, ale zdobywają coraz większą popularność także w przypadku modernizacji...

Segment powietrznych pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Urządzenia te są jednymi z częściej wybieranych w nowych inwestycjach, ale zdobywają coraz większą popularność także w przypadku modernizacji instalacji grzewczej. Stosowane w nich nowoczesne technologie sprawiają się, że są wciąż bardziej ekologiczne i ekonomiczne w eksploatacji. W ostatnim czasie popularność zdobywają powietrzne pompy ciepła typu monoblok. Czym różnią się od pomp typu split? Dlaczego warto przyjrzeć się temu nowoczesnemu...

mthermal Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła ogrzewa polski rynek Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają...

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają się w coraz to większej ilości domów, starych i nowych. To głównie rozwiązania proekologiczne, prosty montaż, serwis i obsługa, a także możliwości dofinansowań przekonują, że zakup takiego źródła ciepła może być strzałem w dziesiątkę!

Małgorzata Szcześniak Po pierwsze – czyste powietrze

Po pierwsze – czyste powietrze Po pierwsze – czyste powietrze

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków...

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

URSA Polska Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych

Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych

Komfort cieplny i akustyczny zapewni w nich jedynie materiał termoizolacyjny najwyższej jakości. A takim materiałem jest mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL, przeznaczona do takich domów.

Komfort cieplny i akustyczny zapewni w nich jedynie materiał termoizolacyjny najwyższej jakości. A takim materiałem jest mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL, przeznaczona do takich domów.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Klub Złotego Instalatora BDR Thermea z aplikacją mobilną

Klub Złotego Instalatora BDR Thermea z aplikacją mobilną Klub Złotego Instalatora BDR Thermea z aplikacją mobilną

BDR Thermea Poland uruchomiła aplikację mobilną programu lojalnościowego Klub Złotego Instalatora. Od teraz każdy członek KZI może w wygodny sposób mieć dostęp do swojego konta i odbierać premie.

BDR Thermea Poland uruchomiła aplikację mobilną programu lojalnościowego Klub Złotego Instalatora. Od teraz każdy członek KZI może w wygodny sposób mieć dostęp do swojego konta i odbierać premie.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego...

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego ważne jest, aby dom był ciepły i przytulny przez całą zimę. Celem Panasonic jest zapewnienie wydajnego i ekonomicznego ogrzewania, ograniczając jego szkodliwy wpływ na środowisko.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland

Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland

W połowie lutego wystartowała platforma online, dzięki której udział w szkoleniach prowadzonych przez BDR Thermea Poland będzie jeszcze wygodniejszy i bardziej efektywny. E-Szkolenia to specjalnie zaprojektowana...

W połowie lutego wystartowała platforma online, dzięki której udział w szkoleniach prowadzonych przez BDR Thermea Poland będzie jeszcze wygodniejszy i bardziej efektywny. E-Szkolenia to specjalnie zaprojektowana aplikacja, wykorzystująca najnowocześniejsze narzędzia komunikacji cyfrowej. Jej zaawansowane funkcjonalności pozwolą na aktywny udział w modułach szkoleniowych prezentujących instalatorom urządzenia marek De Dietrich i Baxi.

Redakcja Energooszczędny dom. Dofinansowanie do wymiany okien, drzwi i bramy – jak je uzyskać?

Energooszczędny dom. Dofinansowanie do wymiany okien, drzwi i bramy – jak je uzyskać? Energooszczędny dom. Dofinansowanie do wymiany okien, drzwi i bramy – jak je uzyskać?

Montaż nowych, energooszczędnych okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej wyraźnie zwiększa komfort korzystania z budynku i zapewnia ograniczenie strat ciepła, a więc oszczędności w domowym budżecie....

Montaż nowych, energooszczędnych okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej wyraźnie zwiększa komfort korzystania z budynku i zapewnia ograniczenie strat ciepła, a więc oszczędności w domowym budżecie. Dzięki temu w domu jest cieplej i przyjemniej. Najpierw jednak trzeba wyłożyć pieniądze na inwestycję, co zwłaszcza w przypadku wymiany całej stolarki okienno-drzwiowej w budynku jednorodzinnym wiąże się ze znacznymi wydatkami. Na jakie dofinansowanie do tego typu prac możemy liczyć w 2022 roku?

Redakcja Domy przyszłości

Domy przyszłości Domy przyszłości

Co powinniśmy zrobić, aby żyć w bardziej zrównoważony i zdrowszy sposób? W jaki sposób projektowanie budynków może przyczynić się do dobrostanu ludzi i planety? Z odpowiedzią przychodzi nowa koncepcja...

Co powinniśmy zrobić, aby żyć w bardziej zrównoważony i zdrowszy sposób? W jaki sposób projektowanie budynków może przyczynić się do dobrostanu ludzi i planety? Z odpowiedzią przychodzi nowa koncepcja zrównoważonych budynków i społeczności Build for Life.

mgr inż. Damian Czernik Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne...

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne – niskie koszty eksploatacji obiektu oraz względy ekologiczne – zyskujemy budynek o możliwie niskim wpływie na środowisko zewnętrzne.

PCC Prodex Sp. z o.o. Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

dr inż. Marek Miara, Fraunhofer ISE, PORT PC Pompy ciepła w istniejących budynkach – ocena ekologiczna i ekonomiczna

Pompy ciepła w istniejących budynkach – ocena ekologiczna i ekonomiczna Pompy ciepła w istniejących budynkach – ocena ekologiczna i ekonomiczna

W artykule poświęconym wynikom badań pracy instalacji z pompami ciepła w budynkach istniejących, prowadzonych przez wiele lat w niemieckim Instytucie Fraunhofera ISE, omówiono kwestie redukcji emisji dwutlenku...

W artykule poświęconym wynikom badań pracy instalacji z pompami ciepła w budynkach istniejących, prowadzonych przez wiele lat w niemieckim Instytucie Fraunhofera ISE, omówiono kwestie redukcji emisji dwutlenku węgla w porównaniu z kotłami węglowymi i gazowymi oraz kosztów eksploatacyjnych. Uwzględniając obecne ceny energii elektrycznej, ogrzewanie pompą ciepła jest bardziej ekonomiczne od ogrzewania kotłem gazowym, jeśli pompa ciepła ma efektywność większą niż 3,0.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Marma Polskie Folie Sp. z o.o. Membrana paroprzepuszczalna wstępnego krycia dla trwałości i energetyczności budynku

Membrana paroprzepuszczalna wstępnego krycia dla trwałości i energetyczności budynku Membrana paroprzepuszczalna wstępnego krycia dla trwałości i energetyczności budynku

Czas wysychania budynku po procesie budowy może wynosić kilka lat. Dodatkowo, za sprawą zmieniających się temperatur, nieustannie mamy do czynienia z gromadzącą się w konstrukcji budynku wilgocią. Pomocna...

Czas wysychania budynku po procesie budowy może wynosić kilka lat. Dodatkowo, za sprawą zmieniających się temperatur, nieustannie mamy do czynienia z gromadzącą się w konstrukcji budynku wilgocią. Pomocna jest w tym wypadku membrana paroprzepuszczalna, dzięki której można odprowadzić wilgoć poza budynek.

URSA Polska Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji?

Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji? Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji?

Wyższy komfort użytkowania budynku, niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, czystsze powietrze… Ocieplenie domu niesie ze sobą szereg korzyści, które w dużej mierze zależą od tego, czy...

Wyższy komfort użytkowania budynku, niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, czystsze powietrze… Ocieplenie domu niesie ze sobą szereg korzyści, które w dużej mierze zależą od tego, czy i jaki materiał termoizolacyjny zastosujemy. Czym zatem najlepiej ocieplić dach, poddasze, stropodach czy ścianę? Nowatorskim rozwiązaniem jest biała wełna do wdmuchiwania. Dowiedz się, dlaczego warto na nią postawić.

STYROPMIN Ekologiczna i energooszczędna izolacja

Ekologiczna i energooszczędna izolacja Ekologiczna i energooszczędna izolacja

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał...

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał ociepleniowy – styropian.

URSA Polska Najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów ogrzewania

Najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów ogrzewania Najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów ogrzewania

Termomodernizacja budynków to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Inwestorom pozwala skutecznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domów i mieszkań, a w skali globalnej przyczynia się do ograniczenia...

Termomodernizacja budynków to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Inwestorom pozwala skutecznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domów i mieszkań, a w skali globalnej przyczynia się do ograniczenia katastrofalnych zmian klimatu.

Najnowsze produkty i technologie

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Blachy Pruszyński Ile zapłacimy za metr blachy modułowej?

Ile zapłacimy za metr blachy modułowej? Ile zapłacimy za metr blachy modułowej?

Żyjemy w czasach, kiedy zmiany cen materiałów są czymś oczywistym i spodziewanym. Niedawno nastąpił szczególny wzrost w cenach stali. Spowodowało to ogólne podwyżki cen pokryć dachowych, w tym także popularnej...

Żyjemy w czasach, kiedy zmiany cen materiałów są czymś oczywistym i spodziewanym. Niedawno nastąpił szczególny wzrost w cenach stali. Spowodowało to ogólne podwyżki cen pokryć dachowych, w tym także popularnej blachodachówki modułowej. Ile teraz zapłacimy za metr blachy modułowej?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.