EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak wybrać pompę obiegową?

Jak wybrać pompę obiegową?
Fot. Archiwum redakcji

Jak wybrać pompę obiegową?


Fot. Archiwum redakcji

Sercem każdej instalacji wodnej, zarówno grzewczej, jak i chłodniczej, jest pompa. Odpowiedni dobór oraz prawidłowa eksploatacja zapewnią jej długą żywotność. Jakie nowe pompy pojawiają się na rynku i jakie wymagania muszą spełniać?

Zobacz także

Lindab Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact

Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact

Rekuperacja może poprawić jakość powietrza we wnętrzach, oczyszcza je bowiem z kurzu czy alergenów, pomaga też regulować wilgotność powietrza, chroniąc pomieszczenia przed rozwojem pleśni. Jednocześnie...

Rekuperacja może poprawić jakość powietrza we wnętrzach, oczyszcza je bowiem z kurzu czy alergenów, pomaga też regulować wilgotność powietrza, chroniąc pomieszczenia przed rozwojem pleśni. Jednocześnie pozwala oszczędzać energię w budynkach, w których pracujemy czy przebywamy. Jak działa rekuperacja i co warto o niej wiedzieć?

ECO Comfort Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością...

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością zastosowania rozwiązań, które zagwarantują że nowy budynek będzie nie tylko szczelny i ciepły, ale też jego współczynnik zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania będzie jak najniższy.

ECO Comfort Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła!

Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła! Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła!

Planując budowę nowego budynku lub remont i modernizację już istniejącego domu lub mieszkania, inwestor staje przed szeregiem bardzo ważnych pytań i zagadnień, które musi przemyśleć i rozważyć. Czy wybrać...

Planując budowę nowego budynku lub remont i modernizację już istniejącego domu lub mieszkania, inwestor staje przed szeregiem bardzo ważnych pytań i zagadnień, które musi przemyśleć i rozważyć. Czy wybrać ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki konwekcyjne? Czy instalować panele fotowoltaiczne lub instalację solarną? Czy wybrać piec gazowy, czy pompę ciepła? Jaki rodzaj wentylacji zastosować? Z tymi pytaniami mierzy się każdy przyszły inwestor. W tym artykule odpowiemy na pytania dotyczące...

Pompy obiegowe wprowadzane na rynek i montowane w instalacjach muszą spełniać odpowiednie wymagania dotyczące efektywności energetycznej, określonej za pomocą wskaźnika EEI (Energy Efficiency Index). Dyrektywa 2009/125/WE (tzw. ErP, Energy related Products - produkty związane z energią) i rozporządzenie Komisji Europejskiej 641/2009 w sprawie wymagań dotyczących ekoprojektu dla pomp bezdławnicowych wolnostojących i zintegrowanych z produktami oraz zmieniające je rozporządzenie 622/2012 precyzują wymagania dotyczące wskaźnika EEI. Obecnie wymagana wartość EEI dla pomp wbudowanych w urządzenia grzewcze i wolnostojących wynosi ≤ 0,23.

Nowe kontra stare

Pompy, które spełniają powyższe wymagania, to urządzenia elektroniczne i automatyczne o kilku lub wielu biegach albo z płynną regulacją prędkości obrotowej. To, która z nich lepiej się sprawdzi, zależy przede wszystkim od charakterystyki instalacji i jej rozmiarów.

Im więcej odbiorników ciepła, czyli grzejników, tym prawdopodobnie więcej będzie wahań ciśnienia. W tym wypadku pompa z płynną regulacją obrotów wyposażona w falownik zareaguje natychmiast, dostosowując obroty do aktualnego zapotrzebowania w budynku.

Regulacja za pomocą płynnej zmiany prędkości obrotowej pompy jest korzystna dla efektywności energetycznej całej instalacji, ponieważ wytwarza dokładnie taki przepływ, jaki jest konieczny.

W starych instalacjach pompa pracowała ze stałą prędkością, a nadmiar ciśnienia regulowany był przez zawory dławiące, co powodowało duże i niepotrzebne straty energii. W instalacjach z nowymi pompami nadal regulacja za pomocą zaworów jest konieczna, ale nie wpływa już tak istotnie na koszty eksploatacji systemu.

Dobór pompy

Wiele biur projektowych dobór pomp lub zestawów pompowych pozostawia specjalistom danego producenta. Dostępne są także na stronach internetowych wygodne narzędzia służące dobraniu pompy na podstawie wyliczonej wysokości podnoszenia oraz natężenia wody w instalacji. W przypadku mniej skomplikowanych systemów oszacowanie zarówno wartości przepływu, jak i wysokości podnoszenia można dokonać również na stronie producenta lub korzystając ze specjalnej aplikacji mobilnej.

Instalatorom działającym w terenie aplikacje mobilne znacznie ułatwiają pracę. Umożliwiają bowiem szybkie znalezienie zamiennika pompy, jeśli konieczna jest jej wymiana. W przypadku pomp o zmiennej prędkości obrotowej, trzeba pamiętać o ich starannym doborze.

Przekonanie, że dzięki falownikowi pompa zawsze sprawnie dostosuje się do zmiennych warunków, może być zgubne. Falownik bowiem nie służy do naprawy błędów projektowych polegających na doborze zbyt małej lub dużej pompy.

Zawsze należy pamiętać, żeby wysokość podnoszenia oraz natężenie przepływu mieściły się w charakterystyce pompy podanej przez producenta. Przewymiarowanie to niepotrzebne koszty inwestycyjne, hałas w instalacji, a także spadek sprawności urządzenia pociągający za sobą koszty eksploatacyjne.

Pomimo regulacji za pomocą falownika pompa będzie wychodziła poza optymalny dla danej instalacji zakres pracy, pracując na zbyt niskich obrotach. Z kolei niedowymiarowana pompa pracuje długotrwale na najwyższych obrotach, co przyczynia się do jej szybszego zużycia.

Warto także pamiętać, że w przypadku dużych układów, w których pracuje kilka pomp sterowanych falownikiem, regulacja powinna się rozkładać równomiernie na wszystkie pompy. Zalecenie, aby przy mniejszym zapotrzebowaniu jedną z nich wyłączyć, a prędkość obrotową drugiej ustawić za pomocą falownika, może spowodować, że ta druga wyjdzie poza swój zakres optymalnej pracy i spadnie sprawność pompowania.

W układach, w których charakterystyka instalacji jest płaska, czyli gdy udział strat miejscowych w stosunku do wysokości statycznej jest niewielki, pompy z płynną regulacją obrotów nie przyniosą dużych oszczędności. A to dlatego, że przez większość okresu eksploatacji pompa będzie pracować na praktycznie stałej prędkości obrotowej.

Z kolei przy zastosowaniu wielobiegowych pomp obiegowych powinny one pracować przez większość czasu na najwyższym biegu. Osiągają wtedy najwyższą sprawność.

Artykuł pochodzi z miesięcznika Rynek Instalacyjny.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Edi Edi, 19.07.2019r., 11:38:45 Wysokiej jakości pompy obiegowe można dostać u producenta www.dambat.pl. Oferują urządzenia niezawodne dostosowane do potrzeb użytkownika o różnej specyfikacji. Pracownicy służą fachową poradą w wyborze odpowiedniego sprzętu.

Powiązane

De Dietrich INIDENS – nowy kocioł kondensacyjny marki De Dietrich

INIDENS – nowy kocioł kondensacyjny marki De Dietrich INIDENS – nowy kocioł kondensacyjny marki De Dietrich

Firma BDR Thermea włączyła do swojej oferty nowe urządzenie – naścienny gazowy kocioł kondensacyjny Inidens. Jest to pierwszy kocioł marki De Dietrich wykonany w technologii H2 Ready – przystosowany do...

Firma BDR Thermea włączyła do swojej oferty nowe urządzenie – naścienny gazowy kocioł kondensacyjny Inidens. Jest to pierwszy kocioł marki De Dietrich wykonany w technologii H2 Ready – przystosowany do spalania gazu z domieszką 20% wodoru.

Redakcja Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu?

Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu? Pompa ciepła – co się stanie, gdy zabraknie prądu?

Wiele jest sytuacji w naszym życiu, na które nie mamy wpływu. Jednak, kiedy w grę wchodzą drogie urządzenia, od których zależy poziom ciepła w naszym domu, nie chcemy czuć się zaskoczeni. Jak zareaguje...

Wiele jest sytuacji w naszym życiu, na które nie mamy wpływu. Jednak, kiedy w grę wchodzą drogie urządzenia, od których zależy poziom ciepła w naszym domu, nie chcemy czuć się zaskoczeni. Jak zareaguje pompa ciepła, gdy zabraknie prądu? Oto kilka cennych informacji od Tomasza Kurka, eksperta z firmy Nabilaton.

Joanna Ryńska Elektryczna instalacja grzewcza dla domu jednorodzinnego

Elektryczna instalacja grzewcza dla domu jednorodzinnego Elektryczna instalacja grzewcza dla domu jednorodzinnego

Jednym z trendów w ogrzewaniu jest elektryfikacja – wykorzystanie rozwiązań grzewczych na prąd, takich jak pompy ciepła czy płaszczyznowe ogrzewanie elektryczne. Z kolei rosnąca dostępność urządzeń do...

Jednym z trendów w ogrzewaniu jest elektryfikacja – wykorzystanie rozwiązań grzewczych na prąd, takich jak pompy ciepła czy płaszczyznowe ogrzewanie elektryczne. Z kolei rosnąca dostępność urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej ze Słońca sprawia, że prąd używany w domach może być tańszy i „czystszy”. Przybywa więc zwolenników domowych systemów grzewczych, opartych o układ pompa ciepła do c.w.u. plus ogrzewanie elektryczne.

Krystyna Stankiewicz news Oryginalna instalacja badająca zanieczyszczenie powietrza

Oryginalna instalacja badająca zanieczyszczenie powietrza Oryginalna instalacja badająca zanieczyszczenie powietrza

Przed falenicką Kulturoteką w warszawskiej gminie Wawer zamontowano model ludzkich płuc kilkumetrowej wielkości. „Płuca” te mają przez dwa tygodnie „oddychać” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrować...

Przed falenicką Kulturoteką w warszawskiej gminie Wawer zamontowano model ludzkich płuc kilkumetrowej wielkości. „Płuca” te mają przez dwa tygodnie „oddychać” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrować zawieszone w nim zanieczyszczenia.

mgr inż. Damian Czernik Powietrzna pompa ciepła split czy monoblok – którą wybrać?

Powietrzna pompa ciepła split czy monoblok – którą wybrać? Powietrzna pompa ciepła split czy monoblok – którą wybrać?

Wśród powietrznych pomp ciepła można wyróżnić urządzenia dzielące się na typoszereg split oraz monoblok. Różnią się one między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi, gabarytami, a także ceną. Dlatego w poniższym...

Wśród powietrznych pomp ciepła można wyróżnić urządzenia dzielące się na typoszereg split oraz monoblok. Różnią się one między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi, gabarytami, a także ceną. Dlatego w poniższym artykule omawiam te różnice oraz podpowiadam, jakimi kryteriami się kierować przy wyborze powietrznej pompy ciepła do budynku jednorodzinnego.

Redakcja Jak zabezpieczyć dach, schody i podjazdy przed oblodzeniem

Jak zabezpieczyć dach, schody i podjazdy przed oblodzeniem Jak zabezpieczyć dach, schody i podjazdy przed oblodzeniem

Przed nadejściem zimy warto przygotować i zabezpieczyć dom oraz jego otoczenie. Szczególną uwagę należy poświęcić dachowi oraz orynnowaniu, które w tym czasie będą najbardziej narażone na działanie niekorzystnych...

Przed nadejściem zimy warto przygotować i zabezpieczyć dom oraz jego otoczenie. Szczególną uwagę należy poświęcić dachowi oraz orynnowaniu, które w tym czasie będą najbardziej narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Pomocne mogą w tym być elektryczne systemy przeciwoblodzeniowe, które mają również wiele innych zastosowań. Warto je zainstalować nie tylko w tych regionach, gdzie zimy bywają mroźne, długie i śnieżne.

Dariusz Pilitowski Modernizacja systemu grzewczego – gwarancja komfortu cieplnego w domu

Modernizacja systemu grzewczego – gwarancja komfortu cieplnego w domu Modernizacja systemu grzewczego – gwarancja komfortu cieplnego w domu

Ekspert radzi na jakie problemy należy zwracać uwagę w celu zapewnienia komfortu cieplnego w domu: dbałości o sprawną instalację nawiewną, odpowiednią izolacje komina, regularne czyszczenie kotła (pieca)...

Ekspert radzi na jakie problemy należy zwracać uwagę w celu zapewnienia komfortu cieplnego w domu: dbałości o sprawną instalację nawiewną, odpowiednią izolacje komina, regularne czyszczenie kotła (pieca) oraz izolowanie termiczne rur instalacji grzewczych.

Joanna Ryńska Pompy ciepła w nowym i modernizowanym domu

Pompy ciepła w nowym i modernizowanym domu Pompy ciepła w nowym i modernizowanym domu

Im wcześniej inwestor pomyśli o pompie ciepła do swojego domu, tym lepiej. Może wówczas zastosować rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne, dzięki którym pompa będzie najbardziej efektywna. Podobnie kompleksowo...

Im wcześniej inwestor pomyśli o pompie ciepła do swojego domu, tym lepiej. Może wówczas zastosować rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne, dzięki którym pompa będzie najbardziej efektywna. Podobnie kompleksowo trzeba spojrzeć na budynek modernizowany - zwykle sama wymiana kotła na pompę ciepła to za mało.

dr inż. Anna Werner-Juszczuk Ile kosztuje instalacja c.o.?

Ile kosztuje instalacja c.o.? Ile kosztuje instalacja c.o.?

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego...

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego za pomocą niskotemperaturowych źródeł ciepła, jak np. pompy ciepła czy kotły kondensacyjne.

Jerzy Kosieradzki Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Poznaj trzy sposoby na odpowietrzanie grzejnika w mieszkaniu w bloku.

Poznaj trzy sposoby na odpowietrzanie grzejnika w mieszkaniu w bloku.

Jerzy Kosieradzki Co warto wiedzieć o ciepłomierzach?

Co warto wiedzieć o ciepłomierzach? Co warto wiedzieć o ciepłomierzach?

W budowie i działaniu ciepłomierzy nastąpił ostatnio bardzo duży postęp. To urządzenia niezbędne wszędzie tam, gdzie konieczne jest oszczędzanie ciepła.

W budowie i działaniu ciepłomierzy nastąpił ostatnio bardzo duży postęp. To urządzenia niezbędne wszędzie tam, gdzie konieczne jest oszczędzanie ciepła.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Nowa seria podgrzewaczy AQUAvie od De Dietrich

Nowa seria podgrzewaczy AQUAvie od De Dietrich Nowa seria podgrzewaczy AQUAvie od De Dietrich

Podgrzewacz c.w.u. AQUAvie może być używany jako samodzielny elektryczny podgrzewacz wody, natomiast zastosowany w układzie z instalacją fotowoltaiczną w prosty sposób może zagospodarować nadwyżkę energii...

Podgrzewacz c.w.u. AQUAvie może być używany jako samodzielny elektryczny podgrzewacz wody, natomiast zastosowany w układzie z instalacją fotowoltaiczną w prosty sposób może zagospodarować nadwyżkę energii elektrycznej, podnosząc tym samym opłacalność całej instalacji.

Redakcja news Nowość: stacja uzdatniania wody AQUASTILLA DUO

Nowość: stacja uzdatniania wody AQUASTILLA DUO Nowość: stacja uzdatniania wody AQUASTILLA DUO

W ofercie internetowego sklepu Viessmann pojawiła się nowość – stacja uzdatniania wody AQUASTILLA DUO. To innowacyjne, kompaktowe urządzenie, które zmiękcza i filtruje wodę w całym domu.

W ofercie internetowego sklepu Viessmann pojawiła się nowość – stacja uzdatniania wody AQUASTILLA DUO. To innowacyjne, kompaktowe urządzenie, które zmiękcza i filtruje wodę w całym domu.

Redakcja Czysta woda, bezpieczna kąpiel

Czysta woda, bezpieczna kąpiel Czysta woda, bezpieczna kąpiel

Woda dostarczana wodociągami do budynków mieszkalnych musi spełniać określone wymagania. Czy fakt, że odpowiada ustalonym normom wystarczy, abyśmy mogli się czuć bezpiecznie pod prysznicem? Okazuje się,...

Woda dostarczana wodociągami do budynków mieszkalnych musi spełniać określone wymagania. Czy fakt, że odpowiada ustalonym normom wystarczy, abyśmy mogli się czuć bezpiecznie pod prysznicem? Okazuje się, że woda znajdująca się wewnątrz rurociągów może ulec wtórnemu zanieczyszczeniu. W rozwiązaniu tego problemu pomoże marka Geberit.

Waldemar Joniec Odprowadzanie ścieków

Odprowadzanie ścieków Odprowadzanie ścieków

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu....

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu. Należy przy tym ustalić obecny i planowany system odbioru ścieków oraz poziom zalewania i określić przeznaczenie poszczególnych części budynku, by dobrać dla nich optymalne urządzenia.

Waldemar Joniec Materiały do instalacji wodnej

Materiały do instalacji wodnej Materiały do instalacji wodnej

Producenci oferują kompletne systemy instalacyjne dostosowane m.in. do wody zimnej, ciepłej i centralnego ogrzewania. Obejmują one m.in.: rury, złączki i technikę montażu. Pojęcie systemy instalacyjne...

Producenci oferują kompletne systemy instalacyjne dostosowane m.in. do wody zimnej, ciepłej i centralnego ogrzewania. Obejmują one m.in.: rury, złączki i technikę montażu. Pojęcie systemy instalacyjne jest używane w zasadzie tylko do instalacji z tworzyw sztucznych i miedzi. Jednak materiałem wykorzystywanym w instalacjach jest również stal.

Redakcja Wodomierze

Wodomierze Wodomierze

W każdej sieci wodociągowej  na przyłączu doprowadzającym wodę do budynku instaluje się wodomierze. Są to liczniki, które mierzą strumień przepływającej  wody. Dzięki  tym urządzeniom możliwe są rozliczenia...

W każdej sieci wodociągowej  na przyłączu doprowadzającym wodę do budynku instaluje się wodomierze. Są to liczniki, które mierzą strumień przepływającej  wody. Dzięki  tym urządzeniom możliwe są rozliczenia między dostawcą wody a jej odbiorcą - właścicielem nieruchomości oraz rozliczenia w budynkach wielorodzinnych, tak aby dany użytkownik płacił tylko za wodę przez siebie zużytą.

Tomasz Trusewicz Wentylacja kuchni

Wentylacja kuchni Wentylacja kuchni

Wentylacja kuchni jest bardzo ważna, gdyż pozwala usuwać zanieczyszczenia powstające: na skutek gotowania (zapachy i wilgoć), zmywania (wilgoć), spalania gazu (produkty spalania gazu).

Wentylacja kuchni jest bardzo ważna, gdyż pozwala usuwać zanieczyszczenia powstające: na skutek gotowania (zapachy i wilgoć), zmywania (wilgoć), spalania gazu (produkty spalania gazu).

Redakcja Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń

Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń

Aby system wentylacji skutecznie usuwał zanieczyszczone powietrze z budynku, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Do tego celu najlepiej służą nawiewniki...

Aby system wentylacji skutecznie usuwał zanieczyszczone powietrze z budynku, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Do tego celu najlepiej służą nawiewniki powietrza.

Redakcja Rekuperatory w domach jednorodzinnych

Rekuperatory w domach jednorodzinnych Rekuperatory w domach jednorodzinnych

Stale rosnące koszty ogrzewania spowodowały, że dbamy o to, aby nasze domy były dobrze izolowane i miały dobre instalacje centralnego ogrzewania. Jednak, aby uzyskać dalsze oszczędności w wydatkach na...

Stale rosnące koszty ogrzewania spowodowały, że dbamy o to, aby nasze domy były dobrze izolowane i miały dobre instalacje centralnego ogrzewania. Jednak, aby uzyskać dalsze oszczędności w wydatkach na ogrzewanie oraz zapewnić w pomieszczeniach czyste i zdrowe powietrze, konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej. Montaż samych wentylatorów jest tani, ale nie daje oszczędności w wydatkach na ogrzewanie. Korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie central nawiewno -wywiewnych z odzyskiem...

Tomasz Trusewicz Wentylacja łazienki

Wentylacja łazienki Wentylacja łazienki

Poprawne rozwiązanie wentylacji w łazience ma duże znaczenie nie tylko dla tego pomieszczenia, ale również dla całego mieszkania. To właśnie poprzez łazienkę jest usuwana znaczna część zanieczyszczonego...

Poprawne rozwiązanie wentylacji w łazience ma duże znaczenie nie tylko dla tego pomieszczenia, ale również dla całego mieszkania. To właśnie poprzez łazienkę jest usuwana znaczna część zanieczyszczonego powietrza z pokoi.

Redakcja Rekuperacja w domach zamieszkanych

Rekuperacja w domach zamieszkanych Rekuperacja w domach zamieszkanych

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu...

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu ścian, wymianie okien i pozbyciu się wszystkich mostków termicznych oraz całkowitej zmianie elewacji budynku, ostatnim krokiem do posiadania nowoczesnego, energooszczędnego i zdrowego domu jest instalacja działającej przez cały rok wentylacji, która zapewni dodatkowo rzeczywiste oszczędności...

Waldemar Joniec Montaż rekuperatora w remontowanym domu

Montaż rekuperatora w remontowanym domu Montaż rekuperatora w remontowanym domu

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze...

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Waldemar Joniec Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć

Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć

Nawiewniki to elementy instalacji, które łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem. Przy ich doborze uwzględnia się nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza,...

Nawiewniki to elementy instalacji, które łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem. Przy ich doborze uwzględnia się nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza, ale też poziom emisji hałasu i możliwość wkomponowania tych elementów w wystrój pomieszczenia.

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.