EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Czym można ocieplać ściany od wewnątrz?

Ocieplanie od wewnątrz wełną drzewną
Fot. Gutex

Ocieplanie od wewnątrz wełną drzewną


Fot. Gutex

Na rynku budowlanym pojawiają się kolejne i coraz bardziej skuteczne materiały do izolacji termicznej. Dotyczy to także rozwiązań dociepleń stosowanych od wewnątrz.

Zobacz także

STYROPMIN Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki...

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki na ogrzewanie motywują do podejmowania działań mających na celu ograniczenie zużycia energii cieplnej w budynkach. Zatem, witaj termomodernizacjo!

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Austrotherm Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia...

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały czy może grafitowy.

Tematyka dociepleń ścian budynków od strony wewnętrznej znana jest od dawna. Kiedyś ocieplenia ścian od strony wewnętrznej wykonywano z wykorzystaniem mieszaniny gliny i słomy.

Materiały te, oprócz istotnych właściwości termoizolacyjnych, dodatkowo regulowały wilgotność pomieszczeń. Rozwiązania stosowane wiele lat temu a oparte na wykorzystaniu naturalnych materiałów budowlanych stosowane są coraz powszechniej także dziś.

Współczesne koncepcje rozwiązań

Projektowanie nowych budynków lub modernizacja z poprawą stanu ochrony cieplnej budynków istniejących wiązała się w przeważającej większości z zastosowaniem materiałów termoizolacyjnych od strony zewnętrznej.

Od początku lat 50. XX w. zaczęto wykorzystywać w pojedynczych przypadkach w krajach Europy Zachodniej wełnę drzewną od strony wewnętrznej. Były to pierwsze "współczesne" izolacje termiczne od wewnątrz. W latach 70. XX w. pojawiły się nowe wyroby do izolacji cieplnej w postaci płyt gipsowo-kartonowych scalanych z izolacjami termicznymi (styropianem lub wełną mineralną).

Szczególny rozwój izolacji cieplnych stosowanych od wewnątrz można zauważyć od lat 90. XX w. Obecnie projektanci dysponują wieloma zróżnicowanymi materiałami termoizolacyjnymi, które mogą wykorzystywać do wykonywania izolacji cieplnej od wewnątrz.

W teorii do wyboru są trzy główne koncepcje rozwiązań dociepleń ścian od strony wewnętrznej:

  • ocieplenie od wewnątrz zapobiegające wystąpieniu kondensacji,
  • ocieplenie od wewnątrz minimalizujące wystąpienie kondensacji,
  • ocieplenie od wewnątrz dopuszczające wystąpienie kondensacji z udowodnieniem, że powstający w niekorzystnym okresie kondensat odparuje w ciągu roku obliczeniowego.

W większości przypadków wybór koncepcji docieplenia od wewnątrz determinowany jest rodzajem zastosowanej izolacji termicznej oraz jej właściwości fizycznych, w tym zdolności do przyjmowania i oddawania kondensatu przez całą przegrodę.

Zapobieganie wystąpieniu kondensacji

W przypadku koncepcji ocieplenia od wewnątrz zapobiegającej wystąpieniu kondensacji jakakolwiek zmiana warunków mikroklimatu wnętrz pomieszczeń nie może mieć wpływu na przegrodę budowlaną. Analizy przyrostu wilgoci w ścianach ocieplonych od wewnątrz należy wykonywać ze szczególną starannością i z uwzględnieniem zmieniających się warunków eksploatacji.

Aby zapewnić prawidłowe warunki eksploatacji, należy zastosować termoizolację o bardzo wysokim współczynniku oporu dyfuzyjnego lub dodatkowo warstwę izolacji paroszczelnej od strony wewnętrznej. W ten sposób teoretycznie zostaje wyeliminowana dyfuzja pary wodnej z pomieszczeń w konstrukcję ściany.

Literatura zaleca, by wartość dyfuzyjnie równoważnej grubości warstwy powietrza Sd izolacji termicznej lub zastosowanej paroizolacji przekraczała 1500 m [2].

Tego typu koncepcje rozwiązań zalecane są w przypadku docieplania ścian w pomieszczeniach mokrych, w których panują w sposób ciągły podwyższone wilgotności pomieszczeń, jak kąpieliska kryte, pralnie itp.

Minimalizowanie wystąpienia kondensacji

W koncepcji ocieplania od wewnątrz minimalizującego wystąpienie kondensacji rozwiązania materiałowe powodują występowanie oporu dyfuzyjnego pary wodnej i dopuszczają przy tym ograniczoną możliwość wnikania pary wodnej w płaszczyznę za izolację termiczną.

Norma DIN 4108-3 [2] dopuszcza stosowanie materiałów stanowiących opór dyfuzyjny, dla których dyfuzyjnie równoważna grubość warstwy powietrza Sd zawiera się między 0,5 m a 1500 m. Tak duże zróżnicowanie wielkości Sd wpływa niejednoznaczne na oceny poprawności realizowanych ociepleń.

Materiał stawiający opór dyfuzyjny, dla którego dyfuzyjnie równoważna grubość warstwy powietrza Sd wynosi nieco powyżej 0,5 m jest materiałem "otwartym dyfuzyjnie".

Materiał o dyfuzyjnie równoważnej grubości warstwy powietrza Sd niewiele mniejszej od 1500 jest określany w praktyce jako izolacja paroszczelna. W tym przypadku niezbędne jest przeprowadzenie symulacji wilgotnościowej analizowanej przegrody budowlanej w pełnym roku jej eksploatacji.

Ilość zakumulowanej wilgoci, która jest dopuszczalna w odniesieniu do tego typu koncepcji ocieplenia, musi być na takim poziomie, by umożliwić jej odeschnięcie w kierunku użytkowanego pomieszczenia lub nie powodować akumulacji w kolejnych latach. Istotne jest dodatkowo zapewnienie pełnej szczelności na niekontrolowaną infiltrację powietrza.

Dopuszczanie wystąpienia kondensacji

W przypadku tego typu izolacji stosowane są materiały o dyfuzyjnie równoważnej grubości warstwy powietrza Sd mniejszej niż 0,5 m.

Wykorzystywane w tego typu rozwiązaniach materiały termoizolacyjne są aktywne kapilarnie i umożliwiają zakumulowanie powstałego kondensatu w strukturze materiałowej, ale nie powodują przy tym pogorszenia właściwości fizycznych.

W większości przypadków izolację termiczną mocuje się do ściany konstrukcyjnej za pomocą systemowej zaprawy klejowej, nakładanej na całej powierzchni stosowanej płyty. Wykończenie powierzchni ocieplenia wykonywane jest za pomocą przepuszczalnej dyfuzyjnie warstwy materiałowej.

W przypadku stosowania tego typu rozwiązań istotne jest zapewnienie właściwej ochrony elewacji przed oddziaływaniem (wnikaniem w strukturę ściany) wody opadowej. Skuteczność stosowanego rozwiązania uzależniona jest istotnie od warunków mikroklimatu wnętrz, w szczególności od wilgotności powietrza.

Długotrwałe utrzymywanie się wilgotności powietrza na zbyt wysokim poziomie (np. wielotygodniowe wilgotności rzędu 60-80%) prowadzi do wzrostu zawilgocenia izolacji termicznej do wartości przekraczającej 90% i powoduje narastające zawilgocenie konstrukcji ściennej [3].

Rozwiązania materiałowe

Rozwiązania materiałowe stosowane w przedstawionych koncepcjach ociepleń od wewnątrz uzależnione są od zastosowanych materiałów wchodzących w skład systemu.

Ocieplenie od wewnątrz zapobiegające wystąpieniu kondensacji może być zrealizowane w postaci kilku wariantów ociepleń. W praktyce inżynierskiej spotyka się trzy warianty:

Pierwszym jest ocieplenie od wewnątrz z zastosowaniem materiału termoizolacyjnego o bardzo wysokim oporze dyfuzyjnym. Przykładem tego typu materiałów jest szkło piankowe. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła płyt wynosi λ = 0,04 [W/(m·K)]. Stosowane grubości to od 4 cm do 18 cm, a współczynnik oporu dyfuzyjnego μ = ∞ [4] (w praktyce μ= 100  000).

Kolejnym rozwiązaniem jest przegroda z izolacją termiczną i zastosowaniem paroizolacji, np. w postaci folii aluminiowej od strony wewnętrznej oraz warstwy wykończeniowej w postaci np. płyt gipsowo-kartonowych.

Innym wariantem jest stosowanie termoizolacyjnych płyt zespolonych z warstwą zapewniającą wysoki opór dyfuzyjny. Przykładem tego typu rozwiązania jest np. płyta składająca się z termoizolacji EPS z dodatkiem grafitu oraz płyty gipsowo-kartonowej, a także opcjonalnie z paroizolacją jako warstwą pośrednią. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła płyt EPS wynosi λ = 0,032 W/(m·K), płyt gipsowo-kartonowych o λ = 0,25 W/(m·K). Stosowane grubości termoizolacji to od 4 cm do 10 cm. Współczynnik oporu dyfuzyjnego izolacji wynosi μ = 30-70 [5].

Rozwiązania materiałowe dopuszczające wystąpienie kondensacji produkowane są z silikatu wapiennego.

Kryształki silikatu tworzą mikroporowaty szkielet, co umożliwia uzyskanie wysokich właściwości kapilaryzacyjnych materiału. W przypadku wytworzenia się wilgoci pod warstwą ocieplenia nie ma ryzyka wystąpienia zagrzybienia muru i degradacji izolacji.

Płyty z silikatu wapiennego dzięki swojej aktywności kapilarnej pochłaniają wilgoć i rozpraszają ją na całej powierzchni, skąd zostaje ona odparowana. Materiał ten nie traci przy tym swoich właściwości termoizolacyjnych.

Wartość współczynnika przewodzenia ciepła płyt wynosi λ = 0,06 W/(m·K). Stosowane są najczęściej grubości do 5 cm, a współczynnik oporu dyfuzyjnego wynosi μ = 3-6 [6].


Innym materiałem termoizolacyjnym dopuszczającym wystąpienie kondensacji są mineralne płyty izolacyjne wykonane z bardzo lekkiej odmiany betonu komórkowego. Materiał ten posiada zdolność do chłonięcia wilgoci z powietrza oraz bardzo szybkiego wysychania. Wobec powyższego zalecany jest jako izolacja cieplna od wewnątrz. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła w stanie suchym wynosi λ = 0,042 W/(m·K).

Płyty te charakteryzują się bardzo niskim oporem dyfuzyjnym. Współczynnik oporu dyfuzyjnego wynosi μ = 2. Oznacza to, że para wodna ma możliwość swobodnego wnikania w porowatą strukturę płyt.

Mocowanie płyty wykonuje się za pomocą zaprawy systemowej. Nanosi się ją na całą powierzchnię płyt. Grubość warstwy zaprawy powinna wynosić 8 mm. Powierzchnię ocieplonej ściany pokrywa się w całości warstwą ok. 5 mm zaprawy systemowej. W zaprawie zatapia się siatkę z włókna szklanego zabezpieczającą przed spękaniem. Powierzchnię należy wykończyć mineralnym tynkiem cienkowarstwowym [7] i odpowiednią farbą.

Klasyczne izolacje cieplne to materiały nieprzezroczyste o niskiej wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Ich podstawowym zadaniem jest minimalizacja strat ciepła.

Jednym z materiałów o niskiej wartości współczynnika przewodzenia ciepła jest aerożel. Jest to materiał będący rodzajem sztywnej piany o małej gęstości, składający się w ponad 90% z powietrza. Resztę stanowi żel tworzący nanostrukturę.

Wartość współczynnika przewodzenia ciepła wynosi przeciętnie λ= 0,018 W/(m·K). Izolacje z aerożelem produkowane są również w postaci technicznych izolacji nieprzezroczystych o wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ = 0,013W/(m·K) [8].

Na FOT. 1 przedstawiono rozwiązanie izolacji termicznej zagrzejnikowej w postaci płyt aerożelowych.

FOT. 1. Zastosowanie izolacji z aerożelu w miejscu pocienienia ściany zewnętrznej (zagrzejnikowym); fot. EnergieCluster   FOT. 2. Aerowełna jako izolacja od wewnątrz; fot. Deutsche Rockwool Mineralwool

Materiałem termoizolacyjnym, powstałym z połączenia wełny mineralnej z aerożelem jest aerowełna (FOT. 2). Wartość współczynnika przewodzenia ciepła materiału wynosi λ = 0,019 W/(m·K), a współczynnik oporu dyfuzyjnego μ > 3 [9].

Literatura tematu przedstawia przykłady ocieplenia od wewnątrz za pomocą izolacji próżniowej (tzw. modułowy system ocieplenia od wewnątrz). Izolacja ta charakteryzuje się ekstremalnie niską wartością współczynnika przewodzenia ciepła λ = 0,007 W/(m·K).

ocieplenia od wewnatrz izolacje vip

RYS. Zastosowanie izolacji typu VIP jako ocieplenie od wewnątrz; 1 - ściana zewnętrzna, 2 - obudowa izolacji próżniowej, 3 - VIP, 4 - paroizolacja, 5 - powierzchnia paroizolacji, 6 - pionowy profil mocowany do podłogi i sufitu, 7 - sucha zabudowa w postaci płyt włóknocementowych, 8 - opcjonalnie element wyposażenia pomieszczeń; rys.: archiwa autorów

Stosowane grubości to najczęściej do 3,5 cm. Współczynnik oporu dyfuzyjnego wynosi m > 500 000 [10]. Na RYS. przedstawiono ścianę zewnętrzną ocieploną płytami izolacji VIP, zabezpieczonymi płytą włóknocementową.

Materiałami ekologicznymi stosowanymi do ociepleń od strony wewnętrznej jest np. wełna drzewna (zdjęcie główne) oraz termoizolacje z włókien konopnych. Są to materiały cechujące się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz niewielkim oporem dyfuzyjnym.

Dodatkowo materiały te mają zbliżone cechy do płyt mineralnych lub płyt klimatycznych, dotyczące aktywności kapilarnej. W TABELI przedstawiono zestawienie wybranych parametrów cieplno-wilgotnościowych materiałów termoizolacyjnych stosowanych do ociepleń od wewnątrz.

ocieplenia od wewnatrz tab

TABELA. Wybrane izolacje od wewnątrz (materiały i komponenty)

Podsumowanie

Docieplenie od strony wewnętrznej stwarza dla projektanta duże wyzwanie z zakresu wiedzy technicznej co do cech technicznych nowych materiałów termoizolacyjnych i technologii ich montażu oraz właściwości przegród budowlanych wznoszonych w latach minionych, w tym przede wszystkim przegród w budynkach o znaczeniu historycznym.

Każdorazowe projektowanie docieplenia od strony wewnętrznej wymaga szczegółowej analizy cieplno-wilgotnościowej zachowania się nowo projektowanego uwarstwienia przegrody w czasie w warunkach jej rzeczywistej przyszłej eksploatacji.

Analizę taką należy wykonywać na ścianie płaskiej północnej oraz w miejscach szczególnie narażonych na oddziaływanie wilgoci, np. w miejscu oparcia drewnianych belek stropowych. Zleca się, aby analizy były wykonywane przy użyciu programów numerycznych w okresie nie krótszym niż rok.

Ocieplenie i termoizolacja w Twojej okolicy »

Literatura

  1. PN-EN 15026:2008, "Cieplno-wilgotnościowe właściwości użytkowe komponentów budowlanych i elementów budynku. Szacowanie przenoszenia wilgoci za pomocą symulacji komputerowej".
  2. DIN 4108-3, "Wärmeschutz und Energie-Einsparung in Gebäuden. Teil 3: Klimabedingter Feuchteschutz. Anforderungen, Berechnungsverfahren und Hinweise für Planung und Ausführung".
  3. K. Arbeiter, "Innendaemmung", Wyd. Rudolf Mueller. Koeln 2014.
  4. Materiały firmy Foamglas.
  5. Materiały firmy Knauf.
  6. Materiały firmy Renovario.
  7. Materiały firmy Xella.
  8. EnergieCluster. Kurs HLWD 2011 Innendämmung.
  9. Materiały firmy Deutsche Rockwool Mineralwool.
  10. Materiały firmy Variothec.
  11. G. Steinke, A. Binz, "Bausysteme mit VIP", Seminar Energie und Umweltforschung im Bauwesen.
  12. Materiały firmy Gutex.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • MAnderson60 MAnderson60, 17.07.2017r., 17:11:25 Wspaniały artykuł, dziękuję!
  • HelenDaniels68 HelenDaniels68, 24.07.2017r., 16:48:26 Bardzo dobra reklama!

Powiązane

Redakcja Budynki dobrze ocieplone

Budynki dobrze ocieplone Budynki dobrze ocieplone

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności....

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności. Minimalne wymagania dotyczące izolacji przegród budynków są zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT). Przepisy dotyczące energooszczędności przegród budynków były zaostrzane sukcesywnie w latach 2014, 2017 i 2021.

Lindab Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny,...

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny, grzewczy oraz domową stację ładowania samochodów znajdujesz w ofercie jednego producenta i dystrybutora. Dodatkowo otrzymujesz kompleksową usługę wykonania montażu poszczególnych instalacji, a także transport oraz gwarancję i obsługę w ramach serwisu posprzedażowego.

Krzysztof Kulig, Tubądzin Podłoża pod okładziny ceramiczne

Podłoża pod okładziny ceramiczne Podłoża pod okładziny ceramiczne

Okładzina ceramiczna jest zewnętrzną częścią układu warstw, która pełni funkcję dekoracyjną, zabezpieczającą, a często również techniczną (tzn. nadaje powierzchni oczekiwane cechy, jak antypoślizgowość...

Okładzina ceramiczna jest zewnętrzną częścią układu warstw, która pełni funkcję dekoracyjną, zabezpieczającą, a często również techniczną (tzn. nadaje powierzchni oczekiwane cechy, jak antypoślizgowość lub odporność na penetrację określonych substancji). Okładzina ceramiczna powinna być łatwa w czyszczeniu, zapewniać bezpieczeństwo jej użytkownikom oraz nadawać pożądany wygląd pomieszczeniu. Przedstawiamy wady i zalety najpopularniejszych rodzajów podłoży pod płytki ceramiczne.

Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi

Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi

Bezpieczeństwo pożarowe to jeden z warunków poczucia komfortu, sprawiający, że w budynkach, w których mieszkamy, możemy czuć się bezpiecznie i spać spokojnie. Aby ten stan osiągnąć, w pierwszej kolejności...

Bezpieczeństwo pożarowe to jeden z warunków poczucia komfortu, sprawiający, że w budynkach, w których mieszkamy, możemy czuć się bezpiecznie i spać spokojnie. Aby ten stan osiągnąć, w pierwszej kolejności należy przestrzegać wymagań prawnych oraz stosować zasady wiedzy technicznej.

URSA Polska Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS

Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS

W budynkach jednorodzinnych dominują elewacje wykonywane metodą lekką mokrą, zwaną ETICS, w których funkcję izolacji termicznej pełnią płyty EPS, popularnie zwane styropianem. Czy jest to jednak jedyny...

W budynkach jednorodzinnych dominują elewacje wykonywane metodą lekką mokrą, zwaną ETICS, w których funkcję izolacji termicznej pełnią płyty EPS, popularnie zwane styropianem. Czy jest to jednak jedyny sposób na docieplenie i wykonanie elewacji w domu jednorodzinnym?

Pfleiderer Polska Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach

Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach

Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer to produkt o szerokim spektrum zastosowań na każdym etapie budowy lub remontu – od fundamentu aż po dach. Cechują ją technologiczna innowacyjność, konkurencyjna cena,...

Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer to produkt o szerokim spektrum zastosowań na każdym etapie budowy lub remontu – od fundamentu aż po dach. Cechują ją technologiczna innowacyjność, konkurencyjna cena, doskonała jakość i parametry docenione przez profesjonalistów oraz inwestorów.

Małgorzata Szcześniak Po pierwsze – czyste powietrze

Po pierwsze – czyste powietrze Po pierwsze – czyste powietrze

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków...

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

URSA Polska Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych

Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych

Komfort cieplny i akustyczny zapewni w nich jedynie materiał termoizolacyjny najwyższej jakości. A takim materiałem jest mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL, przeznaczona do takich domów.

Komfort cieplny i akustyczny zapewni w nich jedynie materiał termoizolacyjny najwyższej jakości. A takim materiałem jest mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL, przeznaczona do takich domów.

Redakcja Ocieplenie podłogi – jaki materiał będzie odpowiedni?

Ocieplenie podłogi – jaki materiał będzie odpowiedni? Ocieplenie podłogi – jaki materiał będzie odpowiedni?

Ocieplenie podłogi na gruncie jest w zasadzie obowiązkowe, gdy nie chcemy, aby nasz dom zbyt szybko się wyziębiał. Zdarza się jednak, że podłoga, która nie znajduje się bezpośrednio na podłożu, również...

Ocieplenie podłogi na gruncie jest w zasadzie obowiązkowe, gdy nie chcemy, aby nasz dom zbyt szybko się wyziębiał. Zdarza się jednak, że podłoga, która nie znajduje się bezpośrednio na podłożu, również może wymagać odpowiedniej termoizolacji. Kiedy tak się dzieje i jaki materiał termoizolacyjny będzie optymalnym wyborem?

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa

Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie...

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie przez płyty styropianowe produkowane przez członków PSPS Deklaracji Środowiskowej III typu (EPD) oraz deklaracji środowiskowej II typu i stwierdzeń środowiskowych ze znakiem „ITB EKO Przyjazny wyrób”.

mgr inż. Damian Czernik Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne...

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne – niskie koszty eksploatacji obiektu oraz względy ekologiczne – zyskujemy budynek o możliwie niskim wpływie na środowisko zewnętrzne.

Wojciech Rogala Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych

Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych

W ostatnich latach istotnie zwiększyła się świadomość inwestorów na temat izolacyjności termicznej i oszczędności energii. Z tego względu obecnie wznoszone budynki rzadko mają istotne błędy projektowe...

W ostatnich latach istotnie zwiększyła się świadomość inwestorów na temat izolacyjności termicznej i oszczędności energii. Z tego względu obecnie wznoszone budynki rzadko mają istotne błędy projektowe lub wykonawcze, które powodują problemy eksploatacyjne lub wysokie koszty ogrzewania. Inwestorzy, będący na etapie budowy czy kupna mieszkania, nadal jednak zbyt rzadko zwracają uwagę na izolacyjność akustyczną. Tymczasem wiele obecnie wznoszonych budynków nie zapewnia wymaganej izolacyjności akustycznej,...

URSA Polska Srebrny jubileusz URSA Polska

Srebrny jubileusz URSA Polska Srebrny jubileusz URSA Polska

Szklana wełna mineralna marki URSA już od 25 lat chroni tysiące polskich domów przed ucieczką z nich ciepła i nadmiernym nagrzewaniem. A jej popularność systematycznie rośnie.

Szklana wełna mineralna marki URSA już od 25 lat chroni tysiące polskich domów przed ucieczką z nich ciepła i nadmiernym nagrzewaniem. A jej popularność systematycznie rośnie.

PCC Prodex Sp. z o.o. Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

mgr inż. Maciej Rokiel Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń

Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń

Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym...

Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym systemem ociepleń (BSO), a jeszcze wcześniej metodą lekką mokrą.

Krzysztof Kulig, Tubądzin Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych

Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych

Elewacja wentylowana jest jednym z rodzajów wykończenia ścian zewnętrznych budynków. Spełnia funkcję termoizolacji, umożliwia wentylację murów, a także odpowiada za kształtowanie wyglądu budynku.

Elewacja wentylowana jest jednym z rodzajów wykończenia ścian zewnętrznych budynków. Spełnia funkcję termoizolacji, umożliwia wentylację murów, a także odpowiada za kształtowanie wyglądu budynku.

Joanna Szot Stropy w domach jednorodzinnych

Stropy w domach jednorodzinnych Stropy w domach jednorodzinnych

Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie...

Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie izolacji termicznej i akustycznej.

Bostik Kleje do zadań specjalnych – BOSTIK FIXPRO, EPS STYROPIAN XPS

Kleje do zadań specjalnych – BOSTIK FIXPRO, EPS STYROPIAN XPS Kleje do zadań specjalnych – BOSTIK FIXPRO, EPS STYROPIAN XPS

Szybki klej w postaci pianki poliuretanowej służy do mocowania płyt izolacyjnych EPS, XPS w systemach ociepleń ścian zewnętrznych, piwnic oraz fundamentów bez ryzyka powstania mostków termicznych. Cechuje...

Szybki klej w postaci pianki poliuretanowej służy do mocowania płyt izolacyjnych EPS, XPS w systemach ociepleń ścian zewnętrznych, piwnic oraz fundamentów bez ryzyka powstania mostków termicznych. Cechuje się znikomym przyrostem, stabilnością wymiarową, krótkim czasem wiązania oraz doskonałą izolacyjnością.

Redakcja Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć?

Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć? Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć?

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu nie powinna przekraczać 65%, przy optymalnej temperaturze 20–22°C. Gdy poziom ten wzrośnie, utrzymując się przez dłuższy czas, ściany i sufity mogą zostać zaatakowane...

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu nie powinna przekraczać 65%, przy optymalnej temperaturze 20–22°C. Gdy poziom ten wzrośnie, utrzymując się przez dłuższy czas, ściany i sufity mogą zostać zaatakowane przez nieestetyczne dla oka i szkodliwe dla zdrowia wykwity. Jak szybko, bez skuwania tynków czy gładzi szpachlowych, usunąć pleśnie i grzyby oraz skutecznie zablokować ich powstawanie?

Recticel Izolacje Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC

Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC

Firma Recticel jest pierwszym producentem PIR/PUR upoważnionym do używania renomowanej etykiety środowiskowej PEFC dla rozwiązań z płytami termoizolacyjnymi w okładzinach wielowarstwowych.

Firma Recticel jest pierwszym producentem PIR/PUR upoważnionym do używania renomowanej etykiety środowiskowej PEFC dla rozwiązań z płytami termoizolacyjnymi w okładzinach wielowarstwowych.

URSA Polska Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji?

Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji? Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji?

Wyższy komfort użytkowania budynku, niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, czystsze powietrze… Ocieplenie domu niesie ze sobą szereg korzyści, które w dużej mierze zależą od tego, czy...

Wyższy komfort użytkowania budynku, niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, czystsze powietrze… Ocieplenie domu niesie ze sobą szereg korzyści, które w dużej mierze zależą od tego, czy i jaki materiał termoizolacyjny zastosujemy. Czym zatem najlepiej ocieplić dach, poddasze, stropodach czy ścianę? Nowatorskim rozwiązaniem jest biała wełna do wdmuchiwania. Dowiedz się, dlaczego warto na nią postawić.

STYROPMIN Ekologiczna i energooszczędna izolacja

Ekologiczna i energooszczędna izolacja Ekologiczna i energooszczędna izolacja

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał...

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał ociepleniowy – styropian.

URSA Polska Najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów ogrzewania

Najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów ogrzewania Najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów ogrzewania

Termomodernizacja budynków to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Inwestorom pozwala skutecznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domów i mieszkań, a w skali globalnej przyczynia się do ograniczenia...

Termomodernizacja budynków to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Inwestorom pozwala skutecznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domów i mieszkań, a w skali globalnej przyczynia się do ograniczenia katastrofalnych zmian klimatu.

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISPOL Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.