EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak ocieplać trudne miejsca?

Jacek Sawicki | 2007-08-05

Stosowanie najlepszych materiałów nie zapobiegnie uszkodzeniom konstrukcji budynku, jeśli pracom ociepleniowym będą towarzyszyły błędy wykonawcze.

Przy docieplaniu budynków ryzyko popełnienia błędów wykonawczych dotyczy najczęściej tzw. „trudnych” miejsc, czyli stref wymagających od wykonawców większej dokładności i staranności, a także dodatkowych nakładów rzeczowych. Wszelkie niedopatrzenia i niedoróbki znacznie pogarszają bowiem skuteczność eksploatacji ocieplenia, bo zaistniałe „słabe” miejsca natychmiast stają się źródłami ognisk destrukcji. Listę „trudnych” miejsc tworzy specyfika konstrukcji budynku, a ich lokalizacja, wraz z opisem i szczegółowymi rysunkami, powinna być wskazana w dokumentacji projektowej. Jakie są to miejsca?

Strefa podłoża

Podłoże powinno spełniać określone kryteria tolerancji odchyleń powierzchni i krawędzi w połączeniu z tworzącymi je elementami ocieplenia oraz zapewniać wymaganą stabilność i nośność. Powinno też być suche, czyste, pozbawione elementów zmniejszających przyczepność materiałów mocujących warstwę izolacji termicznej (np. łuszczących się starych powłok malarskich) oraz odporne na niekorzystne reakcje chemiczne ze składnikami systemów ociepleń. Podłoża pylące, osypujące się i nadmiernie nasiąkliwe po oczyszczeniu wymagają każdorazowo gruntowania, zgodnie z instrukcją stosowania i zaleceniami dostawcy systemu. Przyklejanie płyt termoizolacyjnych do podłoża (zwłaszcza na elewacjach otynkowanych) muszą poprzedzać próby sprawdzające wytrzymałość spoiny na oderwanie.

Strefa cokołu – listwy startowe

Dla zachowania ciągłości ocieplenia tej strefy stosuje się wyłącznie dopasowane do siebie płyty termoizolacyjne o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia i wodę (np. hydroizolacyjne odmiany płyt ze styropianu EPS lub płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS), które pokrywa się warstwą zbrojoną i ewentualnie tynkiem nawierzchniowym. Powierzchnie zewnętrzne tych fragmentów elewacji nie powinny być tynkowane wyprawami mineralnymi (zalecane są powłoki o małej nasiąkliwości lub okładziny ceramiczne).

Przyklejanie płyt

Faza przyklejania płyt do ściany Zaprawę klejącą nakłada się na obrzeża płyt oraz w kilku ich miejscach centralnych metodą plackową albo pasmowo-punktową. W trakcie naklejania należy systematycznie sprawdzać równość powierzchni w pionie i poziomie. Zaprawę wydostającą się poza obrys płyty, w momencie jej dociskania do podłoża, należy dokładnie zebrać kielnią, aby uniknąć tworzenia się tzw. otwartych spoin pionowych, które w niesprzyjających warunkach mogą trwale odwzorować się na powierzchni wyprawy elewacyjnej, a w strefach wewnętrznych kondensować parę wodną. Klejone płyty należy równomiernie dociskać (np. drewnianą pacą o dużej powierzchni). Ewentualne szczeliny wynikające z dopuszczalnych tolerancji płyt termoizolacyjnych wypełnia się klinami wykonanymi z tej samej termoizolacji bądź uszczelnia pianami PUR, względnie masami zalecanymi przez producentów systemów ociepleń. Po zakończeniu tej fazy= prac obowiązuje technologiczna przerwa, aż do uzyskania pełnego związania zaprawy. Dopiero wówczas można przystąpić do kolejnego etapu (szlifowanie podłoża, mocowanie łączników). Pominięcie tego szczegółu prowadzi do wyraźnego zmniejszenia przyczepności mocowanych płyt.Krawędzie elewacjiPłyty wystające poza naroża ścian przycina się dopiero po związaniu kleju (fot. 1). Ich dalsza obróbka wymaga stosowania rozwiązań zalecanych przez systemodawcę. Mogą to być kątowniki ze stali szlachetnej, PVC lub z tzw. siatki pancernej (w tym także wyposażone w siatkę zbrojącą) (rys. 1 i 3). Elementy takie wtapia się za pomocą kielni narożnikowej w nakładaną na materiał termoizolacyjny warstwę zaprawy bądź masy klejącej i wzmacnia dodatkowo siatką zbrojącą (fot. 4).Obróbki blacharskieDetale, jak np. podokienniki, pasy elewacyjne, obróbki attyki itp. powinny mieć stabilną konstrukcję i bezpośrednio chronić określone miejsca przed zawilgoceniem i zaciekami (zapewniać bezpieczne odprowadzanie wody opadowej poza obręb elewacji). Ich powierzchnie powinny zachować zalecane spadki eliminujące powstawanie zastoisk wodnych, a krawędzie zakończone kapinosami (wysunięcia od powierzchni elewacji na odległość ok. 4 cm) – minimalizować ryzyko powstawania zalań i zacieków na ścianach. Wszelkie uszczelnienia styków izolacji termicznej z elementami wykonanymi z materiałów o innej rozszerzalności termicznej powinny być wykonane z użyciem przeznaczonych do tego celu kitów lub taśm uszczelniających, zgodnie z projektem lub zaleceniami producenta systemu. Miejsca styków ocieplonej ściany elewacyjnej z obróbkami powinny być doszczelniane przed przypadkowym zawilgoceniem.

Montaż

Montaż ocieplenia na ścianie poprzedza wyznaczenie wysokości cokołu, co nie jest regułą, bo stosowane są też rozwiązania wykorzystujące płytę cokołową (stanowić ją może np. zamocowana do powierzchni ściany, fundamentowa termoizolacyjna płyta XPS wychodząca ponad powierzchnię gruntu (fot. 1–3) i zachowująca projektowany dystans od podstawy). Po wyznaczeniu wysokości cokołu na obrysie jego górnej krawędzi, na ścianie, mocuje się po wypoziomowaniu listwy startowe (początkowe) stanowiące dolne wykończenie ocieplenia (rys. 1). Nierówne podłoże niweluje się systemowymi podkładkami wyrównawczymi (zapobiegają wichrowaniu listwy, co mogłoby sprawiać kłopoty z utrzymaniem równej płaszczyzny ocieplenia). Na łączeniach końców listew pozostawia się technologiczne przerwy dylatacyjne (2–3 mm) lub wstawia specjalne elastyczne nakładki przejmujące naprężenia termiczne.Szczeliny dylatacyjneDylatacje na ścianach elementów budynku lub między przyległymi budynkami wymagają wykonania szczeliny dylatacyjnej w przylegającej do nich warstwie ocieplenia. Można to uczynić na dwa sposoby:

1. Z użyciem systemowego profilu dylatacyjnego ściennego lub narożnego (rys. 2), który tworzą dwa kątowniki połączone elastyczną taśmą, a wydłużenie ich boków stanowi zatapialna siatka. Przed montażem w materiale ocieplającym (ponad szczeliną w murze) wycina się pionową bądź poziomą szczelinę o określonej szerokości (ok. 15 mm) i wyrównuje jej krawędzie, zdzierając (zeszlifowując) z nich warstwę materiału ociepleniowego na grubość montowanego kątownika profilu, warstwy nakładanej zaprawy i szerokość profilu dylatacyjnego (pas ok. 20 cm). Taśmę elastyczną wsuwa się do szczeliny, zaś kątowniki wraz z paskami z siatki zbrojącej nakłada na oprofilowane naroża płyt, po czym zaprawą klejącą wtapia w system. Na tym etapie (aby nie zabrudzać szczeliny profilu dylatacyjnego zaprawą) wsuwa się w nią wąski pasek styropianu, który później (po zatarciu profilu) należy usunąć.

2. Bez użycia profili – można to zrobić wyłącznie według sposobu podanego w dokumentacji projektowej (projektant musi zamieścić opis wraz ze szczegółowymi rysunkami).Łączenia płyt ociepleniowych na ścianie Do mocowania należy stosować jedynie płyty nieuszkodzone (pełne i ich połówki) bez wyszczerbień, wgnieceń i połamań. Mocowane na ścianie płyty muszą na całej swej bocznej powierzchni bardzo dokładnie do siebie przylegać. Aby na bieżąco sprawdzać równość przyklejanych płyt, na ścianie rozpina się sznurki traserskie w pionie i poziomie (odchyłki narzucają konieczność odpowiedniego przygotowania płaszczyzny). Każdą płytę z warstwą zaprawy klejącej przyciska się do ściany dłuższym bokiem w poziomie i lekko przesuwa, aby skutecznie rozprowadzić klej i dociąga ją do krawędzi płyt naklejonych wcześniej. Zamontowane listwy startowe zachowują ciągłość dobrego poziomowania przyklejanych elementów. Płyty w rzędach poziomych mocuje się „na mijankę”, aby spoiny pionowe między nimi w sąsiednich rzędach nie nachodziły na siebie (zalecane przesunięcie krawędzi pionowych to co najmniej 15 cm). Pionowe i poziome spoiny przy wyklejaniu otworów ościeży nie mogą pokrywać się z ich krawędziami (w takich miejscach mogłyby się pojawić pęknięcia spowodowane naprężeniami wynikającymi z przenoszonych przez nadproża obciążeń oraz wadliwie osadzonej stolarki okiennej i drzwiowej). W tej fazie pozostawia się niewielką szczelinę dylatacyjną między systemem a ościeżnicą, którą wypełni elastyczny kit uszczelniający lub właściwy profil wykończeniowy z przymocowaną siatką szklaną, wywiniętą poza ocieplenie ościeży. W narożach budynku nie zaleca się stosowania mniejszych odcinków niż połowa płyty; ich boczne krawędzie dla poszczególnych rzędów również powinny się mijać. Strefy połączeń dwóch rodzajów izolacji termicznych (np. płyty z wełny mineralnej i styropianu) wymagają wykonania podwójnego zbrojenia siatką. Staranność ułożenia płyt izolacji decyduje o estetyce ocieplenia. Ich powierzchnie po naklejeniu powinny tworzyć równą płaszczyznę (bez poziomych i pionowych uskoków). Wszelkie pozostawione nierówności wymagają dokładnego zeszlifowania.

Ościeża okien i drzwi

Prace przy ocieplaniu stref zewnętrznych powierzchni ościeży wymagają od wykonawcy zachowania szczególnej staranności,aby w późniejszej eksploatacji budynku zminimalizować zjawisko przemarzania ścian w tych miejscach, a także ich pleśnienia od wewnątrz. Projekt techniczny musi precyzować dobór materiałów i sposób wykonania robót. Warto tu korzystać z gotowych rozwiązań producentów systemów ociepleniowych. Aby ocieplenie tych stref zostało wykonane poprawnie, płyty izolujące elewację muszą nachodzić na boczne krawędzie płyt ocieplających ościeża. Zaleca się stosowanie stolarki o szerszych ościeżnicach i/lub wykonanie termoizolacji tej strefy z materiałów o niższym współczynniku przewodzenia ciepła λ. Dobrym rozwiązaniem w pracach ociepleniowych może być połączenie ocieplenia budynku z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej.Płyty balkonów i loggiiNależy stosować kompleksowe rozwiązania chroniące takie konstrukcje przed destrukcyjnymi wpływami środowiska. Płyty balkonowe nie mogą przewodzić ciepła, dlatego tak ważny jest właściwy dobór materiałów, staranny projekt ocieplenia newralgicznych miejsc oraz skuteczne wykonanie wszystkich etapów poprzedzających roboty ociepleniowe. Najskuteczniejszą metodą zapobiegającą powstawaniu mostka termicznego jest ocieplenie płyty balkonowej/ loggi od wewnątrz budynku lub/i obustronne ocieplenie takiej płyty na całej jej długości (fot. 2 i 3). Docieplanie tych stref elewacji sprowadza się do ocieplenia spodnich płaszczyzn płyt balkonowych oraz boków, bo ich górne płaszczyzny ociepla się już w innych systemach. Płyty izolacyjne na złączach powierzchni płyty balkonowej powinny mieć krawędzie wyfazowane, co minimalizuje występowanie mostków termicznych. Starannie muszą być wykonane wszelkie obróbki blacharskie na płycie balkonu, odpowiednio zabezpieczone miejsca styku ze ścianą i stolarką balkonową, ułożone izolacje przeciwwilgociowe posadzki na płycie balkonowej oraz strefy konstrukcji balustrad. Izolacje cieplne powinny być chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed wilgocią. Przed rozpoczęciem zasadniczych prac ociepleniowych konieczne może być odsunięcie bocznych krawędzi balustrad loggii i balkonów od miejsc pierwotnych na odległość umożliwiającą swobodne przyklejenie styropianu i wykonanie wyprawy (przy ocieplaniu ścian styropianem grubości 8 cm odległość ta nie powinna być mniejsza niż 10 cm). Błędem jest „zatapianie” w izolacji części balustrady, bo skutkuje to np. rdzawymi zaciekami korodującej stali widocznymi na płycie i zachodzącymi na ocieploną elewację, a także uszkodzeniami posadzki płyty balkonowej spowodowanymi wilgocią podciekającą pod hydroizolację itp.

Kotwienie termoizolacji

Klejenie płyt do podłoża bez kotwienia prowadzi się na bieżąco. Wspomagające je kotwienie zwiększa bezpieczeństwo przylegania płyt do podłoża, jednak czynność tę można wykonać dopiero po całkowitym związaniu zaprawy (zwykle po 24 godz. od przyklejenia). Kotwienie bezpośrednio po przyklejeniu jest niewskazane ze względu na ryzyko występowania naprężeń osłabiających przyczepność zaprawy klejącej do podłoża, wywołanych przez siły docisku łączników. Rodzaj, liczbę łączników i ich rozmieszczenie powinien określać projekt techniczny lub wybrany system ocieplenia na podstawie przewidywanych obliczeniami obciążeń, strefy obciążenia wiatrem, wysokości i miejsca wbudowania łącznika oraz rodzaju podłoża. Przy ich montażu należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić struktury izolacji. Talerzyki łączników powinny być zlicowane z powierzchnią płyt termoizolacyjnych, aby wykluczyć niebezpieczeństwo odwzorowania się ich kształtów na elewacji. Przy ocieplaniu elewacji płytami styropianowymi w budynkach jednorodzinnych nie ma potrzeby stosowania łączników (wystarczy klejenie). Kotwienie wspomaga jednak stabilność ocieplenia na słabszych podłożach i w obrębie narożników budynku. Płyty fasadowe z wełny mineralnej kotwi się do podłoża niezależnie od warunków mocowania, wyjątkiem są płyty lamelowe, które w uzasadnionych sytuacjach nie muszą być kotwione na budynkach niskich (wystarczy klejenie). Główki zakotwionych metalowych trzpieni należy zabezpieczać plastikowymi kapturkami ochronnymi (izolacja mostków termicznych). Rodzaj łączników dobiera się w zależności od charakteru podłoża. Do betonu i cegły pełnej można na przykład stosować łączniki wbijane, z kolei pustaki ceramiczne i gazobeton wymagają stosowania łączników wkręcanych.Warstwa zbrojona – siatki zbrojąceSiatki zbrojące (mające aprobatę techniczną) chronią ocieplenie przed uszkodzeniami wynikającymi z naprężeń termicznych i amortyzują uderzenia. Zbrojenie można wykonać najwcześniej po upływie 24 godzin od zakończeniu fazy naklejenia płyt termoizolacyjnych do podłoża. Prace najlepiej rozpoczynać od osadzenia kątowników ochronnych na narożnikach budynku i krawędziach otworów, a także od obróbek ościeży. W narożach otworów stolarki okiennej przykleja się, pod kątem 45° do ich krawędzi, wzmacniające pasy siatki. Odpowiednio przycięte pasy nakleja się niezwłocznie na równomiernie rozprowadzoną na płycie izolacyjnej warstwę zaprawy i szpachluje na gładko (fot. 6). Siatki na złączach układa się na zakładki (fot. 5), co zapewnia wytrzymałość mechaniczną ciągłości ocieplenia. Szczególnie starannie zbroi się siatką miejsca o podwyższonych wymaganiach konstrukcyjnych i eksploatacyjnych (fot. 7). Nie można  kleić siatek na styk, bo w takich połączeniach mogą pojawiać się spękania podłoża. Należy przestrzegać wymaganej w instrukcjach zasady wklejania skośnego paska siatki nad narożami ościeży oraz drugiej warstwy siatki w poziomie parteru budynku, do wysokości około 2 m. Podczas zbrojenia należy pamiętać, aby wszystkie zakończenia ocieplenia przy cokole oraz brzegi ocieplenia układanego tylko dla ścian szczytowych były owinięte siatką, co jest niezbędne dla lepszego połączenia z podłożem i ochrony przed oderwaniem. Dokładność wykonania tej czynności wpływa na jakość ocieplenia. Płaszczyzny wklejonej siatki muszą być równe i gładkie. Ewentualne niedokładności można następnego dnia zeszlifować papierem ściernym. Przed nałożeniem zbrojenia należy obowiązkowo przeszlifować pożółkłe i pylące powierzchnie płyt styropianowych, które były wystawione na długotrwałe działanie promieniowania UV.

Połączenia dachowe

Znaczne trudności przy ocieplaniu stref attyk i zadaszeń wynikają z obecnych w tych miejscach liniowych mostków termicznych oraz konieczności zachowania wentylacji budynku. Specyfika takich przypadków wynika z indywidualnego charakteru każdego ocieplanego obiektu, dlatego obowiązkowo ten szczegół konstrukcyjny musi być rozrysowany i opisany w dokumentacji projektowej zarówno dla budynków modernizowanych, jak i nowo wznoszonych. Przed przystąpieniem do robót należy zdemontować systemy odprowadzania wód opadowych (rynien, rur spustowych) oraz inne urządzenia techniczne umocowane na elewacji (głównie instalacje odgromowe). Przy ich ponownym zamocowaniu musi być uwzględniony wymóg eliminowania mostków cieplnych. W rozwiązaniach ociepleń stref elewacji sąsiadujących ze stropodachami wentylowanymi należy przewidzieć wymóg prawidłowej wymiany powietrza (aby unikać przypadków kondensacji pary wodnej w strefie stropodachu, np. z powodu niewystarczającej powierzchni otworów wentylacyjnych).Miejsca zagrożone występowaniem mostków termicznych Wyszczególnienie wszystkich takich miejsc jest niemożliwe, bo każde wynika z indywidualnego charakteru konstrukcji ściany. Dotyczą one głównie połączeń płyt stropowych ze ścianą, stref okiennych, balkonów, ale mogą też wiązać się z przeróbkami naruszającymi ciągłość ocieplenia (montaż rolet i markiz, systemów klimatyzacyjnych, anten satelitarnych, drabinek dachowych, instalacji odgromowych, mocowania rynien, billboardów, szyldów, tabliczek informacyjnych, zawiesi reklam itp.). Takie miejsca wymagają odrębnych zabezpieczeń.Wyprawy i farby elewacyjnePrace tynkarskie i malarskie prowadzi się na technologicznie utwardzonej i oczyszczonej powierzchni warstwy zbrojonej (czas jej wiązania zależy od wielu czynników, np.: ilości wody zarobowej, temperatury, wilgotności powietrza, nasłonecznienia i stopnia wietrzności – jednak nie wcześniej niż po 48 godzinach). Zlekceważenie uwarunkowań pogodowych w fazie robót wykończeniowych pogarsza jakościowo końcowy rezultat prac. Nie wolno mieszać różnych rodzajów tynków i farb ze względu na nieprzewidywalne skutki. Sposób nakładania wyprawy bądź farby oraz warunki ich stosowania zawarte są w instrukcjach fabrycznych.Uwagi końcowePrzed rozpoczęciem prac ociepleniowych powinny być zakończone wszelkie roboty dachowe (aby nie narażać elewacji na ewentualne zacieki i nie dopuszczać do przenikania wody do wnętrza termoizolacji), a także „mokre” prace budowlane prowadzone wewnątrz obiektu (tynkowanie ścian, wylewanie posadzek itp.). Należy również zachować przerwę technologiczną niezbędną do ich osuszenia. Często bowiem wykonawcy, chcąc zapewnić sobie front robót, idą na skróty i najpierw montują okna oraz ocieplenie, a prace wykończeniowe wewnątrz pozostawiają na okres zimowy. Tym sposobem wprowadzane do konstrukcji budynku w trakcie prac wykończeniowych olbrzymie ilości wody technologicznej nadmiernie nawilgacają ściany zewnętrzne i przenikają do warstw systemu ocieplającego elewację. Należy również zadbać o zachowanie odpowiednich warunków przechowywania wyrobów na placu budowy oraz przestrzegać zalecanych warunków pogodowych w fazie prowadzenia prac. Produkty zawierające cement wymagają zabezpieczenia przed bezpośrednim działaniem deszczu, zaś zawierające wodę – ochrony przed mrozem i podwyższonymi temperaturami. Robocza temperatura powietrza i podłoża powinna zawierać się w przedziale od +5° do +25°C. Przy nakładaniu wypraw elewacyjnych należy unikać bezpośredniego działania słońca, opadów atmosferycznych, mgieł i mżawki, a także silnych wiatrów.

Warto przeczytać:

POLECAMY produkty firm
Alufox Foveo Tech Isobooster
IQ dOM Kamery IR Soudal

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Magdalena Ćwikła Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych

Domowe stacje ładowania zapewniają wygodny i ekonomiczny sposób napędzenia samochodu elektrycznego. Stacje ładowania występują w różnych kształtach, rozmiarach i cenach, dzięki czemu łatwo znaleźć taki,...

Domowe stacje ładowania zapewniają wygodny i ekonomiczny sposób napędzenia samochodu elektrycznego. Stacje ładowania występują w różnych kształtach, rozmiarach i cenach, dzięki czemu łatwo znaleźć taki, który odpowiada konkretnym potrzebom.

Redakcja news Wirtualna Akademia Stowarzyszenia DAFA już 23 lutego!

Wirtualna Akademia Stowarzyszenia DAFA już 23 lutego! Wirtualna Akademia Stowarzyszenia DAFA już 23 lutego!

„Zalecenia dotyczące ochrony antykorozyjnej przy wyborze systemów antykorozyjnych dla elementów budowlanych ze stali cienkościennej” to temat najbliższego wydarzenia online Stowarzyszenia DAFA. Zapisz...

„Zalecenia dotyczące ochrony antykorozyjnej przy wyborze systemów antykorozyjnych dla elementów budowlanych ze stali cienkościennej” to temat najbliższego wydarzenia online Stowarzyszenia DAFA. Zapisz się na nie już dziś.

Redakcja Jak zadbać o czyste powietrze w domu?

Jak zadbać o czyste powietrze w domu? Jak zadbać o czyste powietrze w domu?

W okresie zimowym dużo czasu spędzamy we wnętrzach naszych domów i mieszkań, nie tylko dlatego, że pogoda nie sprzyja spacerom czy aktywności na świeżym powietrzu. Mieszkańcy miast doskonale wiedzą, że...

W okresie zimowym dużo czasu spędzamy we wnętrzach naszych domów i mieszkań, nie tylko dlatego, że pogoda nie sprzyja spacerom czy aktywności na świeżym powietrzu. Mieszkańcy miast doskonale wiedzą, że jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia, a poziom zanieczyszczenia często przekracza dopuszczalne normy. Przebywamy więc więcej pod dachem. Możemy jednak zadbać, aby powietrze, jakim oddychamy w naszym mieszkaniu było czystsze. Pomogą nam w tym nowoczesne urządzenia do nawilżania i oczyszczania...

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy? Przepisy prawne dotyczące ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Ogrodzenie to element architektury zewnętrznej, który oddziela działkę budowlaną od jej otoczenia. Może być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, kamień, metal czy beton, a jego wysokość i...

Ogrodzenie to element architektury zewnętrznej, który oddziela działkę budowlaną od jej otoczenia. Może być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, kamień, metal czy beton, a jego wysokość i styl różnią się w zależności od lokalnych przepisów i preferencji właściciela. Ogrodzenie pełni funkcję estetyczną oraz zabezpiecza działkę przed dostępem nieupoważnionych osób.

mgr inż. Maciej Rokiel Systemy tarasów wentylowanych

Systemy tarasów wentylowanych Systemy tarasów wentylowanych

Tarasy wentylowane to potoczna nazwa tarasów z drenażowym odprowadzeniem wody. Ze względu na swoją specyfikę wymagają nieco innego podejścia projektowo-wykonawczego niż tarasy z okładziną ceramiczną. Obciążenia...

Tarasy wentylowane to potoczna nazwa tarasów z drenażowym odprowadzeniem wody. Ze względu na swoją specyfikę wymagają nieco innego podejścia projektowo-wykonawczego niż tarasy z okładziną ceramiczną. Obciążenia przekazane przez podstawki dystansowe na powłokę wodochronną i/lub termoizolację generują zupełnie inny charakter obciążeń mechanicznych.

Paweł Siemieniuk Wentylacja dachu skośnego

Wentylacja dachu skośnego Wentylacja dachu skośnego

Mówiąc o wentylacji dachu, nie mamy na myśli przerw (nawet najmniejszych) w ociepleniu czy innych warstwach. Wentylacja dachu polega na pozostawieniu przestrzeni wentylacyjnych we wnętrzu konstrukcji dachu...

Mówiąc o wentylacji dachu, nie mamy na myśli przerw (nawet najmniejszych) w ociepleniu czy innych warstwach. Wentylacja dachu polega na pozostawieniu przestrzeni wentylacyjnych we wnętrzu konstrukcji dachu oraz zastosowaniu odpowiednich akcesoriów. Jej brak może doprowadzić do poważnych problemów eksploatacyjnych. Zadbajmy więc już na etapie projektowania i budowy domu o efektywny system wentylacji dachu.

mgr inż. Karol Miazio Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim

Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność,...

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Jednak najważniejszą kwestią powinno być bezpieczeństwo użytkowania instalacji.

Sebastian Malinowski Jak nakładać tynk silikonowy?

Jak nakładać tynk silikonowy? Jak nakładać tynk silikonowy?

Tynk silikonowy to produkt uniwersalny o szerokim zastosowaniu. Należy do tynków cienkowarstwowych, które można nakładać na różne podłoża, stosując w systemach ociepleń, a także wykańczając nim powierzchnie...

Tynk silikonowy to produkt uniwersalny o szerokim zastosowaniu. Należy do tynków cienkowarstwowych, które można nakładać na różne podłoża, stosując w systemach ociepleń, a także wykańczając nim powierzchnie wewnątrz budynków. Jakie ma właściwości tynk silikonowy? Jak prawidłowo go nakładać?

Redakcja Mój Prąd – zmiana kwot dotacji

Mój Prąd – zmiana kwot dotacji Mój Prąd – zmiana kwot dotacji

W 2023 r. kontynuowane są rządowe programy dotacji. Na dofinansowanie systemów pozyskiwania energii ze słońca (MP4) możesz złożyć wniosek już tylko do 31 marca!

W 2023 r. kontynuowane są rządowe programy dotacji. Na dofinansowanie systemów pozyskiwania energii ze słońca (MP4) możesz złożyć wniosek już tylko do 31 marca!

Redakcja Moje Ciepło – w tym roku nastąpi zaostrzenie wymagań!

Moje Ciepło – w tym roku nastąpi zaostrzenie wymagań! Moje Ciepło – w tym roku nastąpi zaostrzenie wymagań!

W tym roku nadal będą realizowane dofinansowania na pompy ciepła. Nastąpi jednak zaostrzenie wymagań względem standardu energetycznego domu, w którym jest zamontowana pompa ciepła. Sprawdź, jakie musisz...

W tym roku nadal będą realizowane dofinansowania na pompy ciepła. Nastąpi jednak zaostrzenie wymagań względem standardu energetycznego domu, w którym jest zamontowana pompa ciepła. Sprawdź, jakie musisz spełnić warunki, aby dostać dotację w programie „Moje Ciepło”.

Redakcja Ważne zmiany w programie Czyste Powietrze – o tym musisz wiedzieć!

Ważne zmiany w programie Czyste Powietrze – o tym musisz wiedzieć! Ważne zmiany w programie Czyste Powietrze – o tym musisz wiedzieć!

W tym roku w ramach programu „Czyste Powietrze” szczególny nacisk położono na aspekt termomodernizacji. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby móc otrzymać dofinansowanie.

W tym roku w ramach programu „Czyste Powietrze” szczególny nacisk położono na aspekt termomodernizacji. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby móc otrzymać dofinansowanie.

Redakcja Czy szkło okienne jest bezpieczne?

Czy szkło okienne jest bezpieczne? Czy szkło okienne jest bezpieczne?

Szkło jest delikatne i kruche. Czy w takim razie szkło okienne jest wytrzymałe i może podnieść nasze bezpieczeństwo? Czy możemy skaleczyć się potłuczoną szybą?

Szkło jest delikatne i kruche. Czy w takim razie szkło okienne jest wytrzymałe i może podnieść nasze bezpieczeństwo? Czy możemy skaleczyć się potłuczoną szybą?

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

Dorken Delta Folie Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa?

Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa? Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa?

Europejskie normy techniczne mają na celu potwierdzenie, że dane produkty spełniły konkretne wymagania i osiągnęły pewien poziom jakości, bezpieczeństwa i niezawodności. To właśnie one określają sposoby...

Europejskie normy techniczne mają na celu potwierdzenie, że dane produkty spełniły konkretne wymagania i osiągnęły pewien poziom jakości, bezpieczeństwa i niezawodności. To właśnie one określają sposoby badań oraz oceny. Jedną z ważniejszych norm w dekarstwie jest EN 13859-01, która wskazuje na właściwości elastycznych wyrobów stosowanych jako podkłady ułożone pod nieciągłymi pokryciami dachowymi. W jaki sposób ona działa, co potwierdza i czym różni się od certyfikacji ETA?

boels.com Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu

Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu Planujesz budowę domu? Poznaj etapy tego procesu

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które warto podzielić na etapy, a każdy z nich szczegółowo zaplanować. Kiedy wszystkie formalności i załatwianie urzędowych dokumentów już za nami, możemy zabierać...

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które warto podzielić na etapy, a każdy z nich szczegółowo zaplanować. Kiedy wszystkie formalności i załatwianie urzędowych dokumentów już za nami, możemy zabierać się do konkretnych prac. Jak będą one wyglądać? Kolejność wykonywania wielu z nich jest z góry narzucona, ale już to, ile będą trwały, jest bardzo indywidualną sprawą i zależy od wielu czynników. Prześledźmy najważniejsze etapy budowy domu jednorodzinnego.

Redakcja news Stop Smog – kontynuacja programu rządowego

Stop Smog – kontynuacja programu rządowego Stop Smog – kontynuacja programu rządowego

W tym roku kontynuowany będzie program rządowy „Stop Smog”. Sprawdź, czy możesz liczyć na dofinansowanie!

W tym roku kontynuowany będzie program rządowy „Stop Smog”. Sprawdź, czy możesz liczyć na dofinansowanie!

CREATON Polska sp. z o.o. Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać?

Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać? Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać?

Klamry to ważny element montażowy, pozwalający na trwałe mocowanie dachówek do łaty. Ich prawidłowy montaż poprawia szczelność połaci, a także zapobiega przemieszczaniu się pokrycia, np. pod wpływem sił...

Klamry to ważny element montażowy, pozwalający na trwałe mocowanie dachówek do łaty. Ich prawidłowy montaż poprawia szczelność połaci, a także zapobiega przemieszczaniu się pokrycia, np. pod wpływem sił ssących wiatru. Dodatkowo, właściwe klamrowanie dachówek jest warunkiem osiągnięcia oczekiwanego efektu wizualnego na połaci. Korzyści te uzyskać można jednak wyłącznie w przypadku zastosowania oryginalnych, dedykowanych dla danego modelu dachówki produktów.

Michał Leszczyński Jak wywiercić otwory w ścianie?

Jak wywiercić otwory w ścianie? Jak wywiercić otwory w ścianie?

Mocowanie wiszących szafek, półek czy dekoracji ściennych wiąże się z wierceniem otworów w ścianie. Jak je prawidłowo wykonać? W artykule radzimy, jak wiercić otwory w ścianie, od wyboru odpowiedniego...

Mocowanie wiszących szafek, półek czy dekoracji ściennych wiąże się z wierceniem otworów w ścianie. Jak je prawidłowo wykonać? W artykule radzimy, jak wiercić otwory w ścianie, od wyboru odpowiedniego wiertła, po instrukcje krok po kroku dotyczące skutecznego wiercenia.

Eko-Okna S.A. Czy warto zainwestować w stalowe okna i drzwi – zalety i wady

Czy warto zainwestować w stalowe okna i drzwi – zalety i wady Czy warto zainwestować w stalowe okna i drzwi – zalety i wady

Stalowe okna i drzwi to coraz popularniejsze rozwiązania w budownictwie, szczególnie chętnie wykorzystywane są w projektach o nowoczesnym designie. Jednak czy warto zainwestować w te produkty? W tym artykule...

Stalowe okna i drzwi to coraz popularniejsze rozwiązania w budownictwie, szczególnie chętnie wykorzystywane są w projektach o nowoczesnym designie. Jednak czy warto zainwestować w te produkty? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, omawiając korzyści i wady wynikające z zastosowania stalowych okien i drzwi.

CREATON Polska sp. z o.o. Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie

Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie

Dachówka cementowa z racji swojej wysokiej trwałości, atrakcyjnej ceny oraz bardzo wysokiej jakości pozostaje niezwykle popularnym i cenionym pokryciem dachowym. Najlepsze parametry techniczne zapewniają...

Dachówka cementowa z racji swojej wysokiej trwałości, atrakcyjnej ceny oraz bardzo wysokiej jakości pozostaje niezwykle popularnym i cenionym pokryciem dachowym. Najlepsze parametry techniczne zapewniają markowe produkty renomowanych producentów, takich jak CREATON Polska. W ofercie firmy znajdują się trzy dachówki cementowe – KAPSTADT, GÖTEBORG i HEIDELBERG dostępne w nowoczesnych, odpornych na działanie czynników zewnętrznych powłokach PLANAR oraz DURATOP PRO.

CREATON Polska sp. z o.o. Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu?

Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu? Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu?

Wybór pokrycia dachowego ma kluczowe znaczenie, gdyż musi ono spełniać wiele zadań, m.in. chronić przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, izolować termicznie, a także dopasować się do budynku...

Wybór pokrycia dachowego ma kluczowe znaczenie, gdyż musi ono spełniać wiele zadań, m.in. chronić przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, izolować termicznie, a także dopasować się do budynku pod względem estetycznym. Jakie rozwiązania wykorzystać, aby dach naszego domu był ładny i trwały, a jego budowa przyjazna dla naszego portfela? Na te i inne pytania związane z optymalizacją kosztów dachu odpowiada ekspert marki CREATON – Jacek Maj, doradca techniczny i dekarz.

Michał Leszczyński Wiercenie w twardych powierzchniach

Wiercenie w twardych powierzchniach Wiercenie w twardych powierzchniach

Chcesz wywiercić otwór w betonie, kamieniu, gresie lub szkle? To nie jest trudne, ale wiercenie w twardych powierzchniach wymaga użycia specjalistycznych narzędzi oraz odpowiedniej techniki.

Chcesz wywiercić otwór w betonie, kamieniu, gresie lub szkle? To nie jest trudne, ale wiercenie w twardych powierzchniach wymaga użycia specjalistycznych narzędzi oraz odpowiedniej techniki.

Redakcja news Budowa domu – czy jest szansa, że w 2023 ceny zaczną spadać?

Budowa domu – czy jest szansa, że w 2023 ceny zaczną spadać? Budowa domu – czy jest szansa, że w 2023 ceny zaczną spadać?

W 2022 roku drastycznie rosły ceny materiałów budowalnych, malała dostępność ekip oraz drożały kredyty hipoteczne. Zdawało się, że wszystko działa na opak dla inwestorów, którzy szukali możliwości, aby...

W 2022 roku drastycznie rosły ceny materiałów budowalnych, malała dostępność ekip oraz drożały kredyty hipoteczne. Zdawało się, że wszystko działa na opak dla inwestorów, którzy szukali możliwości, aby zrealizować swoje plany związane z budową własnego domu. Patrząc na to co przyniósł I kw. 2023 r. – czuć powoli powiew optymizmu.

Dorken Delta Folie Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe

Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe

W związku z powrotem wiosennej pogody warto zabezpieczyć dach przed deszczem, używając membran dachowych. Przy wyborze należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej jakości i parametrów, by materiał spełniał...

W związku z powrotem wiosennej pogody warto zabezpieczyć dach przed deszczem, używając membran dachowych. Przy wyborze należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej jakości i parametrów, by materiał spełniał swoją funkcję. Produkt powinien przede wszystkim być wysoce wodoodporny. Czy klasa W1 w pełni to zapewnia?

Wybrane dla Ciebie

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Nawiewniki okienne - czy należy je montować? » Nawiewniki okienne - czy należy je montować? »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie » Komfort cieplny i prawidłowa wentylacja – inwestycja w zdrowie »

Rekuperacja w domu jednorodzinnym »

Rekuperacja w domu jednorodzinnym » Rekuperacja w domu jednorodzinnym »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok » Odkryj wnętrzarskie trendy na 2024 rok »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Odkryj nowatorskie narzędzia. Sukces z jednym kliknięciem »

Odkryj nowatorskie narzędzia. Sukces z jednym kliknięciem » Odkryj nowatorskie narzędzia. Sukces z jednym kliknięciem »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Blachy Pruszyński Ile zapłacimy za metr blachy modułowej?

Ile zapłacimy za metr blachy modułowej? Ile zapłacimy za metr blachy modułowej?

Żyjemy w czasach, kiedy zmiany cen materiałów są czymś oczywistym i spodziewanym. Niedawno nastąpił szczególny wzrost w cenach stali. Spowodowało to ogólne podwyżki cen pokryć dachowych, w tym także popularnej...

Żyjemy w czasach, kiedy zmiany cen materiałów są czymś oczywistym i spodziewanym. Niedawno nastąpił szczególny wzrost w cenach stali. Spowodowało to ogólne podwyżki cen pokryć dachowych, w tym także popularnej blachodachówki modułowej. Ile teraz zapłacimy za metr blachy modułowej?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.