EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Kotły na paliwa stałe

Moda czy ekonomia?

Jerzy Kosieradzki | 2007-08-13
Jednym z kryteriów zastosowania (wyboru) kotła na paliwo stałe jest... magazynowanie paliwa.
Fot. Klimosz

Jednym z kryteriów zastosowania (wyboru) kotła na paliwo stałe jest... magazynowanie paliwa.


Fot. Klimosz

Wzrastające od kilku lat ceny gazu i oleju opałowego spowodowały wzrost zainteresowania kotłami na paliwo stałe. Pod pojęciem paliw stałych rozumiemy węgiel kamienny (pod każdą postacią, oprócz pyłu węglowego, który jest spalany w kotłach energetycznych), drewno jako szczapy, zrębki, pelet, brykiety oraz takie paliwa, jak wierzba energetyczna i zboża energetyczne. Na rynku można spotkać konstrukcje kotłów spalające każde z wymienionych paliw. Na co więc się zdecydować, gdy staniemy przed takim wyborem? Który kocioł jest najlepszy?

Zobacz także

MK Systemy Kominowe Komin do kotła na pellet – jaki wybrać?

Komin do kotła na pellet – jaki wybrać? Komin do kotła na pellet – jaki wybrać?

Mamy coraz większą świadomość dbania o planetę, więc wybieramy rozwiązania ekologiczne. Dbamy też o swoje budżety, więc szukamy produktów wydajnych i dopasowanych do naszych warunków oraz możliwości budowlanych....

Mamy coraz większą świadomość dbania o planetę, więc wybieramy rozwiązania ekologiczne. Dbamy też o swoje budżety, więc szukamy produktów wydajnych i dopasowanych do naszych warunków oraz możliwości budowlanych. Dotyczy to również ogrzewania, dlatego popularność zyskują kotły na pellet. Jednak znajomość obchodzenia się z pelletem jest jeszcze niewielka, dlatego przygotowaliśmy kompendium pelletowej wiedzy.

Cieplo24.pl Najlepsze kotły gazowe – jak wybrać

Najlepsze kotły gazowe – jak wybrać Najlepsze kotły gazowe – jak wybrać

Pomimo rosnących cen paliw i zmian na rynku w dostępności surowców takich jak gaz ziemny, ogrzewanie gazowe wciąż pozostaje jednym z bardziej ekonomicznych, a przy tym efektywnych i bezpiecznych sposobów...

Pomimo rosnących cen paliw i zmian na rynku w dostępności surowców takich jak gaz ziemny, ogrzewanie gazowe wciąż pozostaje jednym z bardziej ekonomicznych, a przy tym efektywnych i bezpiecznych sposobów na ciepło w domu. Aby zmaksymalizować tę efektywność i ograniczyć koszt ogrzewania, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura, czyli inaczej mówiąc dobrej jakości sprzęty użyte w instalacji grzewczej. Najważniejszym zaś urządzeniem jest wysokiej klasy kocioł gazowy, wyposażony w energooszczędne rozwiązania...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Kotły na paliwo stałe - sprawdź ofertę rynkową >

Pozornie proste pytanie, ale odpowiedź nie jest, niestety, taka łatwa. Nie oznacza to, że nie spotkamy instalatorów, którzy bez większego zastanowienia bardzo szybko na nie odpowiedzą. Dlaczego? Ponieważ nie odpowiadają na pytanie, jaki wybrać kocioł i dlaczego, tylko wymienią taki, który znają.

Ich odpowiedź ogranicza się najczęściej do wybrania kotła spośród tych, które już instalowali i najczęściej proponują taki, na którym mogą najwięcej zarobić. Nie biorą pod uwagę różnych elementów, które mogą decydować (lub które powinny decydować) o wyborze takiego lub innego rozwiązania.

Typ kotła jest elementem późniejszym w wyborze źródła ciepła. Gdy takie zadanie stoi przede mną, nigdy nie odpowiadam bez zadania wielu pytań dodatkowych. Moja odpowiedź nie jest także stwierdzeniem, że tylko ten kocioł jest odpowiedni i żaden inny. Dlaczego? Postaram się to wyjaśnić w sposób, który powinien ułatwić decyzję każdemu, kto przed takim problemem stoi.

Zacznijmy od kryteriów, które powinny, moim zdaniem, (nie oznacza to, że są one jedynymi prawdziwymi) decydować, jakie źródło ciepła kupimy do naszego domu. Ten artykuł ograniczony jest do kotłów na paliwo stałe. Warunków, jakie mogą wpływać na naszą decyzję jest bardzo dużo. Nie o wszystkich powiem, ale myślę, że te, które wymienię i opiszę, będą wystarczające, aby nie popełnić błędu. Bo tylko w reklamach wszystko jest proste, w rzeczywistości jest trochę inaczej.

Na początek uwaga, która dotyczy wszystkich kotłów na paliwo stałe, także kominków z wężownicą wodną. Według polskich przepisów instalacje z takimi kotłami muszą być zabezpieczane otwartym naczyniem rozszerzalnym, a to narzuca pewne rozwiązania, o których wielu instalatorów zapomina. Jest to miejsce w którym umieszczona jest pompa obiegowa i gdzie, w stosunku do niej, włączone jest naczynie rozszerzalne. W niektórych ofertach można znaleźć informację, że kocioł można zabezpieczyć naczyniem rozszerzalnym przeponowym. Takie rozwiązanie (wężownica bezpieczeństwa) dopuszczają przepisy niemieckie, a nie polskie.

Jednym z kryteriów zastosowania (wyboru) kotła na paliwo stałe jest... magazynowanie paliwa. Niby drobna rzecz, a może popsuć nam cały efekt ekonomiczny. Pytanie, ile nas będzie kosztowało przechowywanie paliwa, powinniśmy sobie zadać zaraz na początku rozważań.

A co z produktami spalania? Jak je usunąć? Zrobimy to sami czy komuś zlecimy? W prospektach kotłów węglowych nie spotkałem tego tematu, jakby on nie istniał.

Zacznijmy nasz przegląd od kotłów na węgiel kamienny. Kotły mogą być konstrukcyjnie przygotowane do spalania węgla w kawałkach, o drobnej granulacji, jako miał węglowy (także różna granulacja) lub tzw. groszku ekologicznego (ekogroszek).

Kotły na miał węglowy i ekogroszek mają zasobnik, podajnik ślimakowy i specjalny palnik retortowy. Prędkość podawania paliwa jest automatycznie regulowana, a w ten sposób można zmieniać moc cieplną kotła. Specjalny program podtrzymuje płomień na palniku, aby kocioł nie zgasł. Kotłów tych nie można porównywać ze starymi konstrukcjami kotłów na węgiel.

Na rynku są nowe konstrukcje, ale zasada spalania pozostała taka sama. Są to kotły z tzw. „dolnym spalaniem” i „górnym spalaniem”. W tych pierwszych, porcja paliwa zasypanego do kotła o masie zapewniającej wymagany czas spalania, spala się bezpośrednio nad rusztem, a spaliny nie przepływają przez całą warstwę zasypanego paliwa, lecz przepływają przez pionowy kanał spalinowy usytuowany obok komory paleniskowej.

Warstwa paliwa znajdująca się ponad warstwą żaru jest stopniowo nagrzewana, dzięki czemu w sposób powolny uwalniane są części lotne zawarte w paliwie, które odpowiednim kanałem są doprowadzane i dopalane w rejonie żaru zalegającego na ruszcie.

Ta technika spalania jest stosowana dla paliw bogatych w części lotne, a więc również do spalania węgla kamiennego. W kotłach z „górnym spalaniem” porcja paliwa zasypanego kotła spala się na ruszcie, a spaliny przepływają przez całą warstwę zasypanego paliwa do okna wylotowego położonego ponad warstwą paliwa. Cała warstwa paliwa zasypanego do kotła rozżarza się w stosunkowo krótkim czasie i promieniuje ciepło na ściany komory paleniskowej, dzięki czemu powierzchnia ogrzewalna może być relatywnie mniejsza.

Tego typu komory paleniskowe są stosowane w kotłach opalanych koksem – paliwem pozbawionym części lotnych. Koks, ze względu na cenę, jest obecnie rzadko używany w kotłach centralnego ogrzewania.

Przechodząc do kotłów opalanych drewnem, można zacząć od modeli, w których spala się wszystko (mogą się o tym, niestety, przekonać sąsiedzi, gdy gospodarz wrzuca do niego także wszystkie śmieci, na co wskazuje smród w całej okolicy).

Zupełnie inną konstrukcją są kotły z odgazowaniem (najczęściej są to trzy komory), czyli przemianą drewna w gaz (starsi czytelnicy mogą pamiętać jeszcze samochody napędzane tzw. „holzgazem”), po czym następuje spalanie tak powstałego gazu. W pierwszej komorze odbywa się suszenie i odgazowanie materiału drzewnego, w drugiej (dolna część komory załadowczej) mamy spalanie mieszaniny gazu drzewnego i powietrza wtórnego, w trzeciej zaś – dopalanie płomienia i oddawanie ciepła.Aby jednak nie zostać zauroczonym nową (w ogrzewnictwie, bo sama technologia znana jest bardzo dawno) technologią, warto przyjrzeć się, jakie warunki powinno spełniać drewno, które chcemy w takim kotle spalać.

Drzewa najlepiej ścinać w okresie zimowym, kiedy przestają krążyć w nich soki. Po ścięciu drewno należy pociąć na odcinki około 35–45 cm i w jak najkrótszym czasie przerąbać na połówki lub ćwiartki. Ma to wpływ na długość schnięcia drewna. Tak przygotowane drewno powinno być składowane przez okres od 18 do 24 miesięcy w przewiewnym i możliwie zadaszonym miejscu.

Jako ciekawostkę można podać, jak przygotować dębinę, która ze względu na dużą gęstość oraz zawartość taniny (garbnika) wymaga pozostawania na wolnym powietrzu (i deszczu) przez okres 12 miesięcy, a następnie suszenia przez 2–3 lata pod przykryciem.

Po dwóch latach składowania z drewna usunięte zostaną garbniki, lotne składniki żywicy, terpentyna itp., a wilgotność osiągnie 15–20%. Dopiero wówczas uważa się, iż jest to właściwy poziom wysuszenia drewna.

W Internecie trafiłem kiedyś na dyskusję użytkowników kotłów centralnego ogrzewania. Jeden z dyskutantów chwalił się, ile to zaoszczędził na rezygnacji z kotła gazowego i zainstalowanie kotła na ekogroszek. Z argumentów, jakie podawał jasno wynikało, że nie uwzględnił miejsca na węgiel, usuwania popiołów oraz pewnej niedogodności, jaką jest stały nadzór nad kotłem, aby nie zgasł.

Miał rację, że nowoczesne konstrukcje takich kotłów dają już możliwość regulacji i sterowania, czego kiedyś nie było. Rozważając jednak za i przeciw, należy uwzględnić między innymi transport paliwa, składowanie, uzupełnianie zasobnika i usuwanie popiołu.

Czas poświęcony na te wszystkie operacje może być dla niektórych więcej wart niż oszczędności wynikające z zastosowania paliwa stałego.

Nie piszę tego jako przeciwnik tego typu kotłów, bo tak nie jest. Moim zadaniem jest pokazanie nie tylko zalet poszczególnych rozwiązań, ale także wad. A długie sezonowanie drewna przed spaleniem jest według mnie wadą.

Takiej wady nie mają kotły na pelet i brykiet drewniany. Oba produkty można składować w workach. Mają one odpowiednią wilgotność (około 12%) i są gotowe do użycia. Napełnienie paliwem zasobnika (mogą być one różnej wielkości przy takiej samej mocy kotła) umożliwia pracę kotła nawet przez tydzień, bez konieczności zaglądania do niego.

Do tego typu kotłów można dodać także kotły na wierzbę energetyczną i zboża energetyczne. W czasie jednej z rozmów z fachowcami z Niemiec dowiedziałem się, że jeden z kotłów był opalany... pestkami z wiśni. Właściciel tego kotła mieszkał bardzo blisko wytwórni przetworów z owoców pestkowych i paliwo miał za darmo. Dodatkową zaletą kotłów na pelety są automatyczne zapalarki. Kocioł taki może wtedy w pełni konkurować z kotłami na gaz czy olej opałowy.

W dyskusji o zaletach i wadach kotłów na paliwo stałe, nie wolno zapominać o ochronie środowiska. Rzadko kto, doradzając wybór kotła, wspomina o tym, że wejście Polski do Unii Europejskiej to także podporządkowanie się jej przepisom dotyczącym czystości powietrza. Chodzi mi o przepisy związane z ochroną środowiska i wymagania, jakie wkrótce będą musiały spełniać wszystkie kotłownie, bo żąda tego Unia Europejska.

Od 01.01.2006 r. nie obowiązuje rozporządzenie o standardach emisyjnych z instalacji (DzU 03.163.1584 z dn. 18.09.2003 r.) i zastąpiono je rozporządzeniem z dn. 20.12.2005 r. (DzU 05.260.2181), które dopuszcza zapylenie (dla kotłowni < 5 MW) 1900 mg/m3 do dn. 31.12.2006 r., po tym terminie dopuszczalne stężenie pyłów spada do 700 mg/m3, a po 2015 r. – do 200 mg/m3. Stężenie dwutlenku siarki do końca 2007 r. powinno być mniejsze niż 2000 mg/m3, a po tym terminie musi być mniejsze niż 1500 mg/m3.

Warto o tym pamiętać przy podejmowaniu decyzji o modernizacji kotłowni lub nowych inwestycjach. W Polsce zbyt często lekceważy się przepisy. Gdy przyjdzie kontroler (każdy liczy, że nie przyjdzie), to użyje się „odpowiedniego argumentu” i sprawa załatwiona.

Radziłbym na to nie liczyć. W Niemczech na przykład kominiarz, który przychodzi do domu z analizatorem spalin, gdy tylko stwierdzi przekroczenie stężeń, od razu (bez żadnej dyskusji) plombuje kocioł. Nie ma mowy, aby ktoś go przekonał, by zrobił wyjątek.

Niektórzy producenci kotłów w Polsce chyba przewidzieli, co się może na naszym rynku paliwowym dziać i nie zaprzestali unowocześniania konstrukcji swoich kotłów na paliwo stałe, myślę tu konkretnie o kotłach na miał węglowy. Niestety, nie są to kotły tanie (mam na myśli kotły większej mocy niż te przeznaczone do domu jednorodzinnego) i potrzebują więcej miejsca niż kotły opalane gazem lub olejem.

Trudno jest określić średnie koszty takich kotłów, bo trzeba traktować je kompleksowo, czyli łącznie z rusztem mechanicznym, napędem, odpylaniem (jakość cyklonu jest bardzo ważna) odżużlaniem mechanicznym i pełnym sterowaniem. Można oczywiście zrezygnować z niektórych elementów i próbować zmniejszyć koszty. Myślę jednak, że nie jest to najlepsza droga.

Lepiej zainwestować więcej i mieć wysokiej jakości (sprawność) i dużej skuteczności urządzenie, niż potem, po zamontowaniu, próbować ratować się różnymi doraźnymi rozwiązaniami, gdy przepisy o jakości spalin zostaną zaostrzone.

Jako argument za kotłami na drewno, chciałbym przytoczyć informację o zamiarach Ministerstwa Finansów. „Forsowany przez Ministerstwo Finansów projekt podwyżki podatku akcyzowego zakładający wzrost o około 400% akcyzy na olej opałowy lekki i 2000% na mazut wymierzony jest przeciwko tym wszystkim, którzy poważnie potraktowali apele o poprawę ekologii przez instalowanie urządzeń grzewczych opalanych olejem opałowym zamiast węglem. Nałożenie takiej akcyzy spowodowałoby drastyczny wzrost cen warzyw w zimie – nawet o 60%”.

Taką opinię napisał jeden z dyskutantów (ogrodnik) w Internecie w październiku 2006. Od tego czasu upłynęło trochę wody w Wiśle i nic takiego się nie stało. W kwietniu 2007r. przeczytałem taką informację: „Ministerstwo finansów po raz kolejny w ostatnich latach zawiesiło prace nad projektem zrównania stawek podatku akcyzowego na olej opałowy i olej napędowy. Nie podano przyczyn takiej decyzji.

Jest to dobra wiadomość zarówno dla użytkowników oleju, jak i jego dystrybutorów. Tylko na jak długo?

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • adas adas, 29.01.2014r., 12:41:36 Wg mnie warto przed wyborem konkretnego kotła poczytać opinie: <a href="http://www.budowa-info.pl/ogrzewanie-f47/jaki-kociol-na-ekogroszek-najlepszy-i-dlaczego-t1471.html" target="_blank">http://www.budowa-info.pl/ogrzewanie-f47/jaki-kociol-na-ekogroszek-najlepszy-i-dlaczego-t1471.html</a> bo nieraz to różnie bywa.
  • AdamNarta AdamNarta, 24.03.2015r., 14:45:26 Kocioł na paliwo stałe musi mieć dobrą wydajność oraz być wykonany z dobrej jakościowo stali. Ostatnio trafiłem na kotły firmy Kołton: mają na węgiel, ekogroszek i pellet. Jeśli ktoś chce zaoszczędzić na ogrzewaniu musi zainwestować w dobrej klasy piec – to mu ułatwi życie.
  • Użytkownik LC4S Użytkownik LC4S, 02.01.2016r., 21:35:34 Krótko - od prawie 10-ciu lat jestem użytkownikiem Ling Combi LC4S. W tym czasie raz nastąpiło jedno ścięcie klina (śruba w opale) i raz zawiesił się opał w podajniku (bryła wielkości pięści). Ogrzewam dom o pow. ok. 110 m2 . Decydując się na ten kocioł byłem w rozterce bo jego moc jest ponad nasze potrzeby. Jednak lata użytkowania przekonały mnie do słuszności wyboru. Piec pracuje cały rok, w okresie grzania tylko ciepłej wody jednorazowe zasypanie kotła (~ 130 kg) stracza na 4 - 5 tygodni (popiół wybieram co 10) dni, natomiast w okresie zimowym przy dodatnich temperaturach zewnętrznych zasyp co 12 - 13 dni, przy temperaturach poniżej -15 st. C na 7 - 6 dni. W skali roku zużycie opału waha się średnio 3,4 tony. Rekordowo niski był zeszły sezon, gdzie ze względu na dość ciepłą zimę spaliłem mniej niż 3 tony. Po przeanalizowaniu zalet i wad ten sposób ogrzewania w moim mniemaniu wygrywa z gazowym, a że 6 - 7 razy w roku po godzinie wybrudzę się czyszcząc gruntownie kocioł ? Sama przyjemność :)
  • Andrzej Andrzej, 08.02.2016r., 16:16:50 Moim zdaniem bardzo dobrze sprawdzają się piece na ekogroszek. Sam z takiego korzystam od kilku lat i naprawde jestem zadowolony. W Gizexie dobrze mi doradzili.
  • Krystek Krystek, 16.08.2017r., 11:53:30 Ja korzystam z pieca na pellet i uważam że była to świetna inwestycja zarówno jeśli chodzi o samo urządzenie jak i paliwo.

Powiązane

Jak dobrać kocioł grzewczy?

Jak dobrać kocioł grzewczy? Jak dobrać kocioł grzewczy?

Jak dobrać kocioł grzewczy?

Jak dobrać kocioł grzewczy?

Redakcja Ekologiczne ogrzewanie domu

Ekologiczne ogrzewanie domu Ekologiczne ogrzewanie domu

Urządzenia grzewcze na pelety są ekologiczną alternatywą dla pieców węglowych i olejowych.

Urządzenia grzewcze na pelety są ekologiczną alternatywą dla pieców węglowych i olejowych.

Jerzy Kosieradzki Gazowe kotły kondensacyjne

Gazowe kotły kondensacyjne Gazowe kotły kondensacyjne

Wydaje się, że w nowoczesnych konstrukcjach kotłów kondensacyjnych, zarówno gazowych, jak i olejowych, sięgnięto już fizycznych granic możliwości wykorzystania ciepła spalania.

Wydaje się, że w nowoczesnych konstrukcjach kotłów kondensacyjnych, zarówno gazowych, jak i olejowych, sięgnięto już fizycznych granic możliwości wykorzystania ciepła spalania.

Redakcja news Ulga termomodernizacyjna - jakie materiały i prace obejmuje?

Ulga termomodernizacyjna - jakie materiały i prace obejmuje? Ulga termomodernizacyjna - jakie materiały i prace obejmuje?

Od początku br. właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z termomodernizacyjnej ulgi podatkowej. Nowe narzędzie ma ich zachęcić do inwestowania w energooszczędne rozwiązania.

Od początku br. właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z termomodernizacyjnej ulgi podatkowej. Nowe narzędzie ma ich zachęcić do inwestowania w energooszczędne rozwiązania.

Dariusz Pilitowski Modernizacja systemu grzewczego – gwarancja komfortu cieplnego w domu

Modernizacja systemu grzewczego – gwarancja komfortu cieplnego w domu Modernizacja systemu grzewczego – gwarancja komfortu cieplnego w domu

Ekspert radzi na jakie problemy należy zwracać uwagę w celu zapewnienia komfortu cieplnego w domu: dbałości o sprawną instalację nawiewną, odpowiednią izolacje komina, regularne czyszczenie kotła (pieca)...

Ekspert radzi na jakie problemy należy zwracać uwagę w celu zapewnienia komfortu cieplnego w domu: dbałości o sprawną instalację nawiewną, odpowiednią izolacje komina, regularne czyszczenie kotła (pieca) oraz izolowanie termiczne rur instalacji grzewczych.

Dariusz Pilitowski Prawidłowy dobór komina do urządzenia grzewczego

Prawidłowy dobór komina do urządzenia grzewczego Prawidłowy dobór komina do urządzenia grzewczego

Odporność na wilgoć, szczelność gazowa, odporność ogniowa - to tylko niektóre podstawowe wymagania, które musi spełnić komin. Odpowiada on przede wszystkim za odprowadzanie produktów spalania ze wszystkich...

Odporność na wilgoć, szczelność gazowa, odporność ogniowa - to tylko niektóre podstawowe wymagania, które musi spełnić komin. Odpowiada on przede wszystkim za odprowadzanie produktów spalania ze wszystkich kotłów, piecyków i kominków. Wszystkie wadliwe bądź wątpliwe rozwiązania stosowane w zakresie instalacji kominowych wiążą się z narażeniem domowników na niebezpieczeństwo, tj. pożar czy zatrucie tlenkiem węgla. Z tego względu tak istotne jest właściwe dobranie systemu kominowego do urządzenia grzewczego.

Jerzy Kosieradzki Jak dobierać grzejniki do gazowego kotła kondensacyjnego

Jak dobierać grzejniki do gazowego kotła kondensacyjnego Jak dobierać grzejniki do gazowego kotła kondensacyjnego

Grzejnik to podstawowy element każdej instalacji centralnego ogrzewania. Jeżeli ma współpracować z kotłem kondensacyjnym, musi być przystosowany do pracy przy niskich parametrach instalacji grzewczej.

Grzejnik to podstawowy element każdej instalacji centralnego ogrzewania. Jeżeli ma współpracować z kotłem kondensacyjnym, musi być przystosowany do pracy przy niskich parametrach instalacji grzewczej.

Joanna Ryńska Dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych – aktualne programy wsparcia

Dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych – aktualne programy wsparcia Dofinansowanie do zakupu nowych urządzeń grzewczych – aktualne programy wsparcia

Zakup nowego źródła ciepła lub jego wymiana na zgodne z przepisami czy instalacja PV to dla inwestorów indywidualnych duże obciążenie. Dlatego co roku kierowane są do nich rządowe programy zachęt finansowych....

Zakup nowego źródła ciepła lub jego wymiana na zgodne z przepisami czy instalacja PV to dla inwestorów indywidualnych duże obciążenie. Dlatego co roku kierowane są do nich rządowe programy zachęt finansowych. Mają one łagodzić ciężar inwestycji i przyspieszyć zwrot kosztów inwestora. Co nas czeka w 2022 roku?

Thermosilesia Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Pompy ciepła – co nowego na rynku? Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami...

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, ma stanowić aż 70 proc. zasobów mieszkalnych. Dowiedz się, jakie są możliwości finansowania i co nowego oferuje rynek.

Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie

Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie

Polska znajduje się w takiej strefie geograficznej, że przez znaczny okres, w celu utrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego, musimy ogrzewać pomieszczenia. Każdy kto planuje budowę lub modernizację...

Polska znajduje się w takiej strefie geograficznej, że przez znaczny okres, w celu utrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego, musimy ogrzewać pomieszczenia. Każdy kto planuje budowę lub modernizację budynku, staje więc przed trudną decyzją, jaką jest wybór systemu ogrzewania.

Redakcja news Źródła ciepła i termomodernizacja budynku mieszkalnego

Źródła ciepła i termomodernizacja budynku mieszkalnego Źródła ciepła i termomodernizacja budynku mieszkalnego

W książce przedstawiono konwencjonalne i odnawialne źródła ciepła w aspekcie ekonomii, efektywności energetycznej i ekologii. Podano też przykład wykonania i wykorzystania audytu energetycznego w praktyce,...

W książce przedstawiono konwencjonalne i odnawialne źródła ciepła w aspekcie ekonomii, efektywności energetycznej i ekologii. Podano też przykład wykonania i wykorzystania audytu energetycznego w praktyce, uwzględniając różne warianty termomodernizacyjne lokalnego źródła ciepła.

mgr inż. Jakub Szymiczek Czy warto inwestować w pompę ciepła

Czy warto inwestować w pompę ciepła Czy warto inwestować w pompę ciepła

Inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego ma możliwość wyboru spośród wielu różnych źródeł ciepła. Niesłabnącą popularnością cieszą się odnawialne źródła energii, np. pompy ciepła. Dla inwestora ważnym...

Inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego ma możliwość wyboru spośród wielu różnych źródeł ciepła. Niesłabnącą popularnością cieszą się odnawialne źródła energii, np. pompy ciepła. Dla inwestora ważnym zagadnieniem jest wybór technologii, dobór mocy oraz urządzenia grzewczego w budynku.

Redakcja Poradnik inwestora. (cz. 8.) Ekonomiczność pompy ciepła i innych źródeł ciepła

Poradnik inwestora. (cz. 8.) Ekonomiczność pompy ciepła i innych źródeł ciepła

Na początku chciałbym ostrzec czytelników przed łatwymi odpowiedziami na pytanie o najbardziej ekonomiczne źródła ciepła. Jestem zwolennikiem pompy ciepła, ale nie twierdzę, że jest ona "najbardziej ekonomicznym...

Na początku chciałbym ostrzec czytelników przed łatwymi odpowiedziami na pytanie o najbardziej ekonomiczne źródła ciepła. Jestem zwolennikiem pompy ciepła, ale nie twierdzę, że jest ona "najbardziej ekonomicznym źródłem ciepła". Stwierdzenie to jednak nie jest  fałszywe.

Redakcja news Kontrola paliw stałych 2021

Kontrola paliw stałych 2021 Kontrola paliw stałych 2021

UOKiK wraz z Inspekcją Handlową monitorują jakość paliw stałych m.in. węgla kamiennego, brykietu i pelletu. Skontrolowano łącznie 940 przedsiębiorców. Do badań laboratoryjnych przekazano 489 próbek paliw,...

UOKiK wraz z Inspekcją Handlową monitorują jakość paliw stałych m.in. węgla kamiennego, brykietu i pelletu. Skontrolowano łącznie 940 przedsiębiorców. Do badań laboratoryjnych przekazano 489 próbek paliw, z czego 6,9 proc. nie spełniało wymagań jakościowych. Paliwo stałe powinno posiadać dokument potwierdzający, że spełnia wymagania jakościowe określone w przepisach, tzw. świadectwo jakości.

Redakcja news Kontrola kotłów na paliwa stałe, ciekłe i gazowe

Kontrola kotłów na paliwa stałe, ciekłe i gazowe Kontrola kotłów na paliwa stałe, ciekłe i gazowe

W 2021 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wspólnie z Inspekcją Handlową sprawdził, czy dostępne na rynku i użytkowane kotły są bezpieczne i spełniają obowiązujące wymagania.

W 2021 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wspólnie z Inspekcją Handlową sprawdził, czy dostępne na rynku i użytkowane kotły są bezpieczne i spełniają obowiązujące wymagania.

Krystyna Stankiewicz news Zanieczyszczenie powietrza w podwarszawskich miejscowościach wyższe niż w stolicy

Zanieczyszczenie powietrza w podwarszawskich miejscowościach wyższe niż w stolicy Zanieczyszczenie powietrza w podwarszawskich miejscowościach wyższe niż w stolicy

Badania aktywistów lokalnych alarmów smogowych wykazały, że w tzw. obwarzanku warszawskim w godzinach wieczornych i nocnych stężenie pyłów PM10 w powietrzu nawet kilkukrotnie przekracza wartości notowane...

Badania aktywistów lokalnych alarmów smogowych wykazały, że w tzw. obwarzanku warszawskim w godzinach wieczornych i nocnych stężenie pyłów PM10 w powietrzu nawet kilkukrotnie przekracza wartości notowane w centrum Warszawy.

Redakcja news Kontrole kotłów na paliwo stałe w 2020 roku

Kontrole kotłów na paliwo stałe w 2020 roku Kontrole kotłów na paliwo stałe w 2020 roku

UOKiK weryfikuje, czy kotły na paliwo stałe spełniają wymagania określone w przepisach. Do tej pory wyeliminowano ponad 7,2 tys. ofert internetowych, a ponad 170 przedsiębiorców podjęło dobrowolne działania...

UOKiK weryfikuje, czy kotły na paliwo stałe spełniają wymagania określone w przepisach. Do tej pory wyeliminowano ponad 7,2 tys. ofert internetowych, a ponad 170 przedsiębiorców podjęło dobrowolne działania naprawcze. Przedsiębiorca odpowiedzialny za sprzedaż kotła niespełniającego wymagań może zostać zobowiązany do jego odkupienia i demontażu.

Redakcja news Kotły na paliwa stałe pod kontrolą

Kotły na paliwa stałe pod kontrolą Kotły na paliwa stałe pod kontrolą

UOKiK sprawdza, czy kotły na paliwo stałe spełniają określone w przepisach wymagania. Do tej pory wyeliminowano 6,4 tys. ofert internetowych, wobec 11 przedsiębiorców prowadzone są postępowania.

UOKiK sprawdza, czy kotły na paliwo stałe spełniają określone w przepisach wymagania. Do tej pory wyeliminowano 6,4 tys. ofert internetowych, wobec 11 przedsiębiorców prowadzone są postępowania.

Redakcja Po czym poznać dobry pellet? Jak czytać certyfikaty i normy?

Po czym poznać dobry pellet? Jak czytać certyfikaty i normy? Po czym poznać dobry pellet? Jak czytać certyfikaty i normy?

Znaczenie pelletu drzewnego jako paliwa wyraźnie wzrosło, co przyczyniło się do zaostrzenia kontroli procesu jego produkcji. Ustalono normy stanowiące zbiór, który określa m.in. wartości krytyczne dla...

Znaczenie pelletu drzewnego jako paliwa wyraźnie wzrosło, co przyczyniło się do zaostrzenia kontroli procesu jego produkcji. Ustalono normy stanowiące zbiór, który określa m.in. wartości krytyczne dla poszczególnych właściwości pelletów.

LEROY MERLIN Ekogroszek: dlaczego warto po niego sięgnąć w sezonie grzewczym?

Ekogroszek: dlaczego warto po niego sięgnąć w sezonie grzewczym? Ekogroszek: dlaczego warto po niego sięgnąć w sezonie grzewczym?

Wartość opałowa to kluczowy parametr podczas wyboru źródła ogrzewania budynku. Wysoka kaloryczność oznacza większą wydajność oraz efektywność i odwrotnie – mniejsza wartość opałowa to potrzeba zużycia...

Wartość opałowa to kluczowy parametr podczas wyboru źródła ogrzewania budynku. Wysoka kaloryczność oznacza większą wydajność oraz efektywność i odwrotnie – mniejsza wartość opałowa to potrzeba zużycia większej ilości opału. Kaloryczność jest różna w zależności od rodzaju paliwa. Wśród paliw stałych, obok klasycznego węgla i drewna, dużą popularnością cieszy się ekogroszek. To uszlachetniony węgiel przeznaczony do niskoemisyjnych kotłów z podajnikiem retortowym.

mgr inż. Damian Czernik Hybrydowe rozwiązania grzewcze w budownictwie jednorodzinnym

Hybrydowe rozwiązania grzewcze w budownictwie jednorodzinnym Hybrydowe rozwiązania grzewcze w budownictwie jednorodzinnym

W czasach dynamicznie rozwijających się technologii oraz rosnącej świadomości ekologicznej, poszukiwanie nowych, efektywnych i ekologicznych rozwiązań w sektorze grzewczym staje się priorytetem.

W czasach dynamicznie rozwijających się technologii oraz rosnącej świadomości ekologicznej, poszukiwanie nowych, efektywnych i ekologicznych rozwiązań w sektorze grzewczym staje się priorytetem.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk

Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk

Jakość, niezawodność i trwałość to najważniejsze wartości De Dietrich. Wysoki standard jest istotny dla marki nie tylko w kontekście produktów, ale także usług obsługi klienta. Firma BDR Thermea Poland,...

Jakość, niezawodność i trwałość to najważniejsze wartości De Dietrich. Wysoki standard jest istotny dla marki nie tylko w kontekście produktów, ale także usług obsługi klienta. Firma BDR Thermea Poland, dystrybutor urządzeń De Dietrich i Baxi, stworzyła więc Kodeks Dobrych Praktyk – dokument, który ma za zadanie upowszechnianie najwyższych standardów na rynku usług instalacyjno-serwisowych.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Urządzenia BDR Thermea w bazie ZUM

Urządzenia BDR Thermea w bazie ZUM Urządzenia BDR Thermea w bazie ZUM

Od jesieni 2020 r. pod adresem: lista-zum.ios.edu.pl funkcjonuje lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), które spełniają wymagania określone w programie „Czyste Powietrze”. Lista ma być pomocą dla...

Od jesieni 2020 r. pod adresem: lista-zum.ios.edu.pl funkcjonuje lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), które spełniają wymagania określone w programie „Czyste Powietrze”. Lista ma być pomocą dla osób składających wniosek w programie. Dzięki niej mogą wybrać urządzenia i materiały, które na pewno będą kwalifikować się do dofinansowania. Na liście ZUM jest około 200 urządzeń BDR Thermea.

Krystyna Stankiewicz news Jak Polska radzi sobie ze smogiem?

Jak Polska radzi sobie ze smogiem? Jak Polska radzi sobie ze smogiem?

Działania antysmogowe są zbyt powolne, bo nie są priorytetem w największych miastach i najbardziej zanieczyszczonych smogiem gminach – uważają eksperci z Polskiego Alarmu Smogowego, którzy sprawdzili tempo...

Działania antysmogowe są zbyt powolne, bo nie są priorytetem w największych miastach i najbardziej zanieczyszczonych smogiem gminach – uważają eksperci z Polskiego Alarmu Smogowego, którzy sprawdzili tempo wymiany kotłów stolicach województw i w miejscowościach z listy WHO.

Najnowsze produkty i technologie

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania...

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania na pełnym deskowaniu umożliwiają stworzenie z niej funkcjonalnej warstwy wstępnego krycia.

Austrotherm Dlaczego warto ocieplać dom?

Dlaczego warto ocieplać dom? Dlaczego warto ocieplać dom?

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się...

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne – utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Austrotherm Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia...

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały czy może grafitowy.

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.