Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Lakiery do drewna

Monika Mucha  |  8
Elementy drewniane znajdujące się na zewnątrz domu przed lakierowaniem trzeba zaimpregnować.
Elementy drewniane znajdujące się na zewnątrz domu przed lakierowaniem trzeba zaimpregnować.
Fot. Tikkurila

Chronią drewno przed wilgocią, zapobiegają uszkodzeniom powierzchni i przedłużają jego trwałość. Aby dobrze spełniły to zadanie, powierzchnię drewna przed lakierowaniem trzeba odpowiednio przygotować.

Wybierając lakier do drewna, trzeba też pamiętać, że różnią się one właściwościami, a tym samym przeznaczeniem. Nie ma bowiem lakierów uniwersalnych, nadających się zarówno do zabezpieczania np. boazerii czy podłóg, jak i ogrodzeń czy elewacji. Drewno bowiem na zewnątrz domu wymaga zwiększonej ochrony, ponieważ narażone jest na działanie czynników atmosferycznych - deszczu, śniegu, mrozu, wiatru i słońca oraz bardziej niż pod dachem na zniszczenie przez grzyby, pleśń i owady. Dlatego producenci zawsze zaznaczają na opakowaniach, gdzie konkretny lakier można stosować.

Lakiery tworzą na powierzchni drewna gładką, przezroczystą powłokę, uwydatniającą naturalny rysunek słojów drewnai podkreślającą jego dekoracyjne walory. Powłoki te są odporne na ścieranie, zwłaszcza te przeznaczone na podłogi. Jeśli chcemy drewno przyciemnić lub nadać mu inny kolor, wybierzmy lakierobejcę. Zabezpiecza ona drewno, podobnie jak lakier, przed wilgocią, ale jest mniej trwała i nie wszędzie można ją stosować.

Rodzaje lakierów
Jedno z pierwszych pytań, jakie zazwyczaj zadaje sprzedawca, to czy chcemy kupić lakier podkładowy, czy też nawierzchniowy. Warto więc wiedzieć, że lakiery:

 • podkładowe - stosuje się je jako pierwszą warstwę, ponieważ głęboko wnikają w podłoże, dzięki czemu powłoka lakiernicza jest trwale zespolona z podłożem,
 • nawierzchniowe - to warstwa wykończeniowa, nadająca ostateczny wygląd powłoce lakierniczej. Chroni ona drewno przed uszkodzeniem i wnikaniem wilgoci. Do wyboru są lakiery matowe, półmatowe i z połyskiem. Nie wszystkie lakiery nawierzchniowe wymagają stosowania podkładowych.

Do wyboru mamy też lakiery:

 • chemoutwardzalne dwuskładnikowe - przeznaczenie: miejsca narażone na działanie wilgoci. Lakiery te tworzą powłoki bardzo odporne na działanie wody, środków chemicznych i ścieranie,     
 • poliuretanowe jednoskładnikowe - przeznaczenie: intensywnie użytkowane pomieszczenia, np. przedpokój, schody. Przed malowaniem powierzchnię zazwyczaj trzeba zagruntować lakierem podkładowym. Można je nanosić na stare powłoki z lakierów chemoutwardzalnych,
 • poliuretanowe dwuskładnikowe - przeznaczenie: surowe drewno. Nie wymagają stosowania lakieru podkładowego.

Ze względu na rodzaj rozpuszczalnika i spoiwa wyróżnia się lakiery rozpuszczalnikowe oraz wodorozcieńczalne.

Lakiery wodorozcieńczalne:

 • akrylowe - nie zmieniają zabarwienia drewna, nie wymagają podkładu i bardzo dobrze rozprowadzają się po powierzchni drewna. Pomieszczenia, w których je zastosowano, mogą być użytkowane natychmiast po wyschnięciu i utwardzeniu powłoki. Powłoka jest elastyczna, ale mało odporna na ścieranie i wgniecenia,
 • poliuretanowe - są bardziej odporne na ścieranie niż lakiery akrylowe i nie wydzielają szkodliwych oparów. Powłoka jest odporna na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne,
 • poliuretanowo-akrylowe - zawierają mieszaninę dyspersji akrylowej i poliuretanowej, a ich właściwości zależą od proporcji obu składników (zawierające więcej poliuretanu są twardsze).

Lakiery rozpuszczalnikowe:

 • poliuretanowe - mogą być jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe. Jednoskładnikowe są mniej twarde niż dwuskładnikowe, ale za to mniej toksyczne. Powodują ciemnienie drewna po lakierowaniu, dlatego konieczne jest stosowanie lakieru podkładowego. Powłoka jest twarda i odporna na ścieranie,
 • uretanowe - polecane do powierzchni „pracujących", np. do posadzek, ponieważ nie sklejają brzegów elementów drewnianych. Tworzą elastyczną powłokę, odporną na ścieranie,
 • uretanowo-alkidowe - dobrze współpracują z kurczącym i rozszerzającym się drewnem. Dodatek zmodyfikowanych żywic alkidowych zwiększa twardość powłoki i jej odporność na uderzenia,
 • chemoutwardzalne - wydzielają dużo toksycznych oparów i dlatego wymagają długiego okresu karencji. Powłoka jest bardzo twarda, odporna na ścieranie, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Przygotowanie podłoża

 Jest to bardzo ważna czynność, bo od starannego przygotowania podłoża zależy trwałość powłoki lakierniczej. Drewno musi być suche, co jest szczególnie istotne przy lakierowaniu powierzchni na zewnątrz budynku. Powierzchnię drewna surowego najpierw należy dokładnie oczyścić, a ubytki wypełnić szpachlówką o odpowiedniej barwie. Tłuste plamy trzeba zmyć benzyną ekstrakcyjną lub lakową. Następnie całą powierzchnię przeznaczoną do lakierowania należy przeszlifować papierem ściernym, a potem dokładnie odkurzyć.

Podobnie postępuje się przy renowacji drewnianych powierzchni. Pierwszą czynnością w tym wypadku będzie jednak usunięcie starych powłok lakierniczych. Można to zrobić mechanicznie (za pomocą szlifierki) lub stosując odpowiednie preparaty chemiczne.

Warto też pamiętać, że elementy drewniane znajdujące się na zewnątrz domu przed lakierowaniem trzeba zaimpregnować. Szczegółowe wskazówki przygotowania powierzchni podają producenci na opakowaniu lakieru lub w dołączonej ulotce informacyjnej.

Nanoszenie lakieru

 Liczbę warstw lakieru i sposób ich nanoszenia zawsze określają producenci. Podają też istotne praktyczne wskazówki dotyczące przygotowania odpowiednich narzędzi. W warunkach domowych lakier zwykle nanosi się pędzlem, wałkiem lub pistoletem. Sama zaś technika lakierowania zależy od rodzaju lakieru i miejsca jego stosowania.

Szczególnej staranności wymaga pokrywanie lakierem dużych, jednolitych powierzchni, np. podłóg. Jeśli zdecydujemy się na lakier dwuskładnikowy, najpierw nanosimy podkład, a po jego wyschnięciu (czas schnięcia określa instrukcja) pierwszą warstwę właściwego lakieru. Lakier należy nakładać dość obficie, aby umożliwić jego samoistne rozlewanie się po powierzchni podłogi.

W przypadku renowacji podłóg w dobrym stanie zwykle wystarczy jedna warstwa lakieru, natomiast surowe drewno lub bardzo zniszczona podłoga wymagają przynajmniej dwóch warstw lakieru. Między nakładaniem kolejnych warstw należy robić przerwy, żeby lakier wysechł. Warto też pamiętać, że większość lakierów wydziela drażniące substancje, a najwięcej ulatnia się ich w trakcie malowania. Malując wewnątrz domu, trzeba więc szeroko otworzyć okna.


Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail.Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

8
Artur Krawiec / 30-05-2013, 11:28
Dzień dobry
Proszę o poradę. Posiadam nowe schody dębowe pomalowane jeden raz Kaponem na który położyłem jedną warstwę lakieru HartzLack Super Strong (poliuretanowy). Teraz po namyśle chciałbym schody przyciemnić lakierobejcą. Czy jest możliwe położenie na ten lakier lakierobejcy a na nią z kolei dwie warstwy HartzLacku? Jeśli tak, to jaką użyć lakierobejcę?
Czekam na odpowiedź
Z pozdrowieniami
Artur Krawiec
Andrzej Wójcik / 03-06-2013, 10:23
Witam !
Po dokładnym wyschnięciu i utwardzeniu się lakieru / ok. 5 dni / można nałożyć cienką warstwę rozpuszczalnikowej laklierobejcy w wybranej wersji kolorystycznej.
Do ponownego nakładania lakieru zalecałbym przystapić po upływie 2 - 3 dni a nie po 12 godzinach jak zalecają prodycenci lakierobejc, by dać jej sznsę dobrego utwardzenia się i uniemożliwić wejścia w reakcję z lakierem.
Pomimo to zawsze zalecana jest próba na małej powierzchni i jezeli po upływie doby nie zajdzie jakaś nieprzewidywana reakcja można przystapić do wykonania całej pracy.
pozdrawiam :
Andrzej Wójcik
Doradca Techniczny firmy Altax
maciek / 28-12-2016, 14:18

Ja bym bejcował na Twoim miejscu za pomocą amerykańskiego Zar. Dobra jakość, świetny efekt, nie ma problemu z plamami czy powstawaniem jakiś odcieni. Różne mają kolory, także można sobie dobrać pod swoje potrzeby. Ja bejcuję tym głównie parkiety, ale też się sprawdzi przy drewnianych meblach, czy boazerii.

Czarso / 22-08-2017, 10:54

Ja częst ostosuję lakiery hydrolak, bardzo dobrze chronią i odnawiają drewno, szczególnie moje meble ogrodowe. Kolor zawsze jest ładny nie ma żadnych brzydkich plam.  można często te lakiery znaleźć tanio.

Sławomir / 14-03-2018, 23:56
Witam
Mam 3 pytania do Pana Andrzeja Wójcika

1. W domu z bali potrzebuję wymalować ściany wewnętrzne wykonane z szalunku świerkowego, jakimś bezbarwnym lakierem. Co Pan poleca ?

2. Również to samo pytanie w kwestii doboru lakieru bezbarwnego na zewnętrzną imitację bala (szalunek zewnętrzny) Co Pan poleca??

3. Jaki lakier Pan poleca do podłogi świerkowej ?

Z góry dziekuję
ala / 17-05-2018, 10:02
Dzień dobry,
chcę odnowić okna dachowe, na drewnianych wewnętrznych poziomych częściach w rogach drewno ściemniało, w niektórych miejscach popękało -delikatnie. Już oczyściłam ze starego łuszczącego się lakieru za pomocą szlifierki i ręcznie. Teraz mam problem:
1.jaki produkt zastosować, żeby usunąć ściemnienia w rogach?
2. czym zabezpieczyć, szczególnie poziome części przed wchłanianiem wilgoci i ponownym ściemnieniem?
3. czym pomalować i ile warstw?
Bardzo chciałabym utrzymać jasny naturalny kolor drewna, produkt musiałby być półmatowy lub matowy?
Proszę o fachową radę, robię to sama, a nigdy nie wykonywałam podobnych prac - cóż, konieczność...
Ekspert marki V33 / 21-05-2018, 13:55
Pani Alu,

Ściemnienia należy usunąć mechanicznie, a materiał zeszlifować do surowego, czystego drewna.

Jeżeli okna są zeszlifowane do surowego drewna to najpierw zalecalibyśmy zastosowanie Impregnatu do drewna budowlanego V33, a następnie Lazury Polski Klimat.V33. Lazury te posiadają wykończenie satynowe (podobne do półmat.) oraz szeroką gamę kolorystyczną.

Pozdrawiamy

V33
Krzysztof / 30-09-2019, 20:54
Witam,
Prosze o poradę
Planuje odnowić schody bukowe, sa pomalowane bezbarwnym lakierem grubym i twardym ale nie wiem jakim( maja około 20 lat). Nie chcę całego lakieru zeszlifować( lakier jest w dośc dobrym stanie) tylko lekko zmatowić i na to nowy lakier dać i teraz nie wiem czy mogę tak to zrobić i jaki dać lakier?
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko znaleźć usterki lub mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
 • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
 • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

OlekW  | 
06-07-2020, 17:34
 | 
1
dk22  | 
05-07-2020, 21:41
 | 
1
sayiid  | 
03-07-2020, 21:35
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl