Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak dobierać grzejniki c.o.

Podejmując decyzję o wyborze określonego typu grzejnika, należy najpierw zapoznać się z ofertą rynkową, nie ma bowiem grzejników uniwersalnych.
Podejmując decyzję o wyborze określonego typu grzejnika, należy najpierw zapoznać się z ofertą rynkową, nie ma bowiem grzejników uniwersalnych.
Fot. Purmo

Głównym zadaniem grzejników c.o. jest skuteczne ogrzanie pomieszczeń. Dlatego przy zakupie należy zwracać uwagę na ich moc cieplną. Warto również pamiętać, że grzejniki stanowią trwały, widoczny element wyposażenia wnętrza i wpływają na jego wystrój.

Nowoczesne systemy centralnego ogrzewania pracują w oparciu o kotły gazowe, olejowe lub wymienniki podłączone do sieci wysokich parametrów; są typu zamkniętego, wyposażone w naczynia przeponowe i mają małą pojemność wodną. Coraz częściej stosuje się też sterowanie temperaturą pomieszczeń. Dlatego systemy te wymagają użycia odpowiednich grzejników. Powinny być efektywne, mieć zwartą konstrukcję i małą pojemność wodną. Muszą ponadto dobrze współpracować z zaworami termostatycznymi, czyli mieć małą bezwładność cieplną i szybko dostosowywać się do zmian na zapotrzebowanie ciepła.
W małych instalacjach wykorzystujących kotły na paliwa stałe, najefektywniejsze są grzejniki o dużej pojemności wodnej, odporne na korozję, gwarantujące bezpieczne użytkowanie instalacji przy częstych i znacznych zmianach ciśnienia oraz temperatury. Ze względu na wzrost kosztów ogrzewania, użytkownicy instalacji c.o., szczególnie korzystający z własnych źródeł ciepła, coraz częściej szukają rozwiązań energooszczędnych. Niekiedy modernizacja systemu c.o. sprowadza się tylko do wymiany starych żeliwnych grzejników na nowe (np. stalowe płytowe czy konwektory). Energooszczędność grzejnika jest jednak pojęciem względnym. Grzejnik to element całego systemu c.o. i dopiero odpowiedni wybór rodzaju grzejników oraz modernizacja systemu grzewczego, a przede wszystkim ograniczenie strat ciepła pozwala uzyskać realne oszczędności. Poszczególne rodzaje grzejników wymagają określonych parametrów instalacji i przestrzegania zasad łączenia różnych materiałów. O wyborze grzejników decyduje także rodzaj wykorzystywanego źródła ciepła (rodzaje kotłów, wymienników). Ponadto zużycie energii związane jest z izolacją termiczną budynku. Nawet najnowocześniejszy system centralnego ogrzewania nie zapewni zmniejszenia zużycia energii, jeśli budynek jest nieodpowiednio izolowany i ma nieprawidłową wentylację.

Przed wyborem
Podejmując decyzję o wyborze określonego typu grzejnika, należy najpierw zapoznać się z ofertą rynkową, nie ma bowiem grzejników uniwersalnych. Następnie warto porównać ich parametry, np.: wskaźnik mocy do masy grzejnika, pojemność wodną, odporność na korozję, wytrzymałość na ciśnienie, a także ciężar, wyposażenie oraz gwarancję. Wszystkie niezbędne przy wyborze grzejników informacje techniczne zawierają przygotowane przez producentów i dystrybutorów materiały.
Wybierając grzejnik, nie można kierować się jedynie względami estetycznymi. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego moc cieplną. Jest ona podawana w watach [W] dla różnych temperatur zasilania i powrotu czynnika grzejnego oraz temperatury w pomieszczeniu, w którym grzejnik będzie zamontowany. Grzejnik musi być dobrany tak, aby jego moc cieplna była co najmniej równa zapotrzebowaniu na ciepło danego pomieszczenia (często używa się też określenia straty ciepła pomieszczenia). Wielkość strat ciepła związana jest z właściwościami budynku, a także z jego lokalizacją i powinna być obliczona przez projektanta. Obliczenia te dołączane są do większości gotowych projektów domów jednorodzinnych.
Przy doborze grzejników nie należy określać ich mocy wskaźnikowo na podstawie powierzchni lub kubatury pomieszczeń. Ten sposób doboru mocy obarczony jest dużym błędem, gdyż zapotrzebowanie na ciepło może się różnić nawet o 300% dla tych samych kubatur w różnych budynkach mieszkalnych. Przy doborze mocy grzejników należy znać obliczeniową temperaturę
zewnętrzną, usytuowanie budynku i warunki wietrzności, współczynnik przenikania ciepła ścian, stropu i podłogi, typ okien i rodzaj oszklenia, ilość i usytuowanie względem
stron świata ścian zewnętrznych w pomieszczeniu, wymaganą temperaturę wewnętrzną i oczywiście parametry czynnika grzewczego. Producenci podają moc cieplną grzejników przeważnie dla parametrów 75/65/20°C lub 70/55/20°C. Jeśli instalacja pracuje przy innych parametrach niż te podane w tabelach mocy lub temperatura w pomieszczeniu jest inna niż 20°C, należy skorzystać ze współczynników korygujących, umożliwiających właściwe przeliczenie mocy grzejnika.

>>>>ZOBACZ GRZEJNIKI POKAZANE NA TARGACH W MEDIOLANIE!


Rodzaje grzejników
W zależności od sposobu przekazywania ciepła, grzejniki można podzielić na konwekcyjne i promieniujące.
W grzejnikach konwekcyjnych ciepło jest przekazywane bezpośrednio do powietrza w pomieszczeniu. W tej grupie można wyróżnić grzejniki płytowe i płytowo-konwektorowe ze stali, członowe żeliwne, aluminiowe i stalowe, rurowe z rur gładkich i ożebrowanych oraz konwektory.
Grzejniki promieniujące przekazują ciepło w postaci fali elektromagnetycznej i ogrzewają przegrody budowlane oraz sprzęty w pomieszczeniu. Zalicza się do nich grzejniki płaszczyznowe sufitowe, ścienne i podłogowe, taśmy promieniujące oraz promienniki podczerwieni – gazowe i elektryczne.
Większość grzejników przekazuje ciepło w obu formach, jednak jeden ze sposobów zawsze dominuje. Grzejniki podłogowe i ścienne przekazują większość ciepła do otoczenia przez promieniowanie. Grzejniki płytowe i członowe oddają ciepło poprzez konwekcję i promieniowanie niemal po połowie (stosunek ten może się zmieniać w zależności od modelu). Konwektory większość ciepła oddają poprzez konwekcję.


>>> Przeczytaj także: Dlaczego warto zainstalować ogrzewanie podłogowe?

Grzejniki konwekcyjne
Grzejniki członowe – zbudowane z jednakowych elementów, tzw. członów lub ogniw. Mogą być żeliwne, aluminiowe lub stalowe.

Grzejniki członowe żeliwne są trwałe, odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne oraz na wysokie i zmienne ciśnienie wody zasilającej. Mają dużą pojemność wodną i małą przewodność cieplną, co decyduje o ich dużej bezwładności cieplnej. Tym samym nie współpracują efektywnie z zaworami termostatycznymi. Mają małe opory hydrauliczne i dobrze współpracują z instalacjami, w których źródłem ciepła jest kocioł na paliwa stałe. Sprawdzają się również w instalacjach, które mają bezpośrednie połączenie z siecią cieplną. Zalecane są też do obiegów grawitacyjnych. Mała wrażliwość grzejników żeliwnych na jakość wody pozwala na stosowanie ich zarówno w układach otwartych, jak i zamkniętych. Ciśnienie w układzie nie powinno przekraczać 0,6 MPa, zaś temperatura 90°C. Grzejniki te można łączyć ze wszystkimi rodzajami rur przeznaczonymi do instalacji centralnego ogrzewania: stalowymi, miedzianymi i z tworzyw sztucznych. Wymagają one płukania przed zamontowaniem, gdyż zanieczyszczenia mogą spowodować uszkodzenie automatyki lub pomp. Obecnie grzejniki żeliwne przeżywają renesans.
Znowu docenianie są ich zalety, ich jakość jest coraz lepsza, powierzchnie zaś estetyczne i gładkie. Oferowane są w szerokiej palecie kolorów, w różnych kształtach, wymiarach i mocach. Różnorodność form i zróżnicowane głębokości umożliwiają stosowanie ich w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu.
Grzejniki członowe aluminiowe wykonywane są z profili aluminiowych wytłaczanych lub występują jako odlewy ciśnieniowe albo układy mieszane, tzn. częściowo odlewane i częściowo wykonane z profili aluminiowych. Często, w celu zintensyfikowania procesu oddawania ciepła przez konwekcję, mają wyprofilowane wloty i wyloty powietrza. Mogą być lakierowane (różne kolory) lub anodowane (powierzchnia grzejników pokrywana jest elektrolitycznie powłoką ochronną w kolorze aluminium lub złota). Charakteryzuje je dobra przewodność cieplna. Polecane są do systemów zamkniętych, niskotemperaturowych, zabezpieczonych przeponowym naczyniem wzbiorczym. Mogą także pracować w instalacjach wodnych c.o. systemu otwartego, zasilanych ze źródeł ciepła o mocy do ok. 30 kW. Źródłem ciepła może być także kotłownia lokalna bądź węzeł wymiennikowy do mocy cieplnej 0,5 MW. Temperatura czynnika grzejnego nie może przekraczać 90–95°C, a ciśnienie powinno być stabilne i nie przekraczać 0,6 MPa.
Brak zanieczyszczeń wewnętrznych, mała pojemność wodna oraz bardzo dobra przewodność cieplna powodują, że grzejniki te dobrze współpracują z instalacjami wyposażonymi w automatykę i zawory termostatyczne. Grzejniki aluminiowe mogą być stosowane w instalacjach z rurami stalowymi lub z tworzywa sztucznego. Montaż musi być dokonany z dużą starannością, gdyż nieumiejętne oraz kilkakrotne rozłączanie i ponowne łączenie członów grzejnika może prowadzić do uszkodzenia i wystąpienia nieszczelności. Należy unikać, zgodnie z PN-93/C-04607, stosowania w jednej instalacji c.o. grzejników aluminiowych i grzejników lub wymienników oraz elementów kotła, a także rur wykonanych z miedzi.
W praktyce stosowane są jednak instalacje łączące elementy wykonane z miedzi i aluminium. Wówczas konieczne jest stosowanie inhibitorów korozji oraz przekładek dielektrycznych w miejscu łączenia miedzi z innym materiałem. Instalacje takie powinny być typu zamkniętego.
Grzejniki członowe stalowe zbudowane są podobnie jak żeliwne. Różnią się jednak liczbą kanałów pionowych. Wykonywane są jako grzejniki wielosłupowe o mniejszej szerokości ogniwa. Ciśnienie robocze w grzejnikach stalowych członowych powinno być mniejsze niż w żeliwnych, tj. 0,4 MPa.


Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail.Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  8
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

5
BLANK ATM / 03-09-2017, 17:23
BLANK ATM / 03-09-2017, 17:23
BLANK ATM / 03-09-2017, 17:23
BLANK ATM / 03-09-2017, 17:23
BLANK ATM / 03-09-2017, 17:23
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

sokolov33  | 
09-07-2020, 18:22
 | 
3
Azkor  | 
09-07-2020, 15:11
 | 
4
karolina57  | 
09-07-2020, 13:46
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl