EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Grzejniki łazienkowe

Redakcja | 2008-01-13

Wybierając grzejnik do łazienki, należy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale zwracać także uwagę na jego parametry techniczne, a zwłaszcza moc grzewczą.

Zobacz także

MK Systemy Kominowe Komin do kotła na pellet – jaki wybrać?

Komin do kotła na pellet – jaki wybrać? Komin do kotła na pellet – jaki wybrać?

Mamy coraz większą świadomość dbania o planetę, więc wybieramy rozwiązania ekologiczne. Dbamy też o swoje budżety, więc szukamy produktów wydajnych i dopasowanych do naszych warunków oraz możliwości budowlanych....

Mamy coraz większą świadomość dbania o planetę, więc wybieramy rozwiązania ekologiczne. Dbamy też o swoje budżety, więc szukamy produktów wydajnych i dopasowanych do naszych warunków oraz możliwości budowlanych. Dotyczy to również ogrzewania, dlatego popularność zyskują kotły na pellet. Jednak znajomość obchodzenia się z pelletem jest jeszcze niewielka, dlatego przygotowaliśmy kompendium pelletowej wiedzy.

Cieplo24.pl Najlepsze kotły gazowe – jak wybrać

Najlepsze kotły gazowe – jak wybrać Najlepsze kotły gazowe – jak wybrać

Pomimo rosnących cen paliw i zmian na rynku w dostępności surowców takich jak gaz ziemny, ogrzewanie gazowe wciąż pozostaje jednym z bardziej ekonomicznych, a przy tym efektywnych i bezpiecznych sposobów...

Pomimo rosnących cen paliw i zmian na rynku w dostępności surowców takich jak gaz ziemny, ogrzewanie gazowe wciąż pozostaje jednym z bardziej ekonomicznych, a przy tym efektywnych i bezpiecznych sposobów na ciepło w domu. Aby zmaksymalizować tę efektywność i ograniczyć koszt ogrzewania, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura, czyli inaczej mówiąc dobrej jakości sprzęty użyte w instalacji grzewczej. Najważniejszym zaś urządzeniem jest wysokiej klasy kocioł gazowy, wyposażony w energooszczędne rozwiązania...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Na rynku oferowane są grzejniki łazienkowe w najrozmaitszych kształtach i bogatej gamie kolorystycznej, wyposażone w dodatkowe akcesoria, np.: wieszaki, uchwyty, grzałki elektryczne i lustra. Najbardziej popularne wśród grzejników łazienkowych są tzw. drabinki, które składają się przeważnie z pionowych kolektorów, połączonych poziomymi rurkami. Są bardzo wygodne i praktyczne, bo można na nich suszyć ręczniki. Są ponadto proste w montażu i dają duże możliwości aranżacji wnętrza, a różnorodność kolorów i kształtów umożliwia zastosowanie ich w łazience jako elementu dekoracyjnego.

RODZAJE GRZEJNIKÓW

Grzejniki łazienkowe wykonywane są z wysokiej jakości rur stalowych i miedzianych oraz profili stalowych. Zabezpieczenia antykorozyjne i lakiery wykończeniowe muszą być najwyższej jakości, gdyż w łazienkach panuje duża wilgotność. Zwykły grzejnik, np. płytowy, w takim środowisku koroduje już po kilku miesiącach. Dlatego absolutnie nie powinno się montować takich grzejników w łazienkach.

Grzejniki łazienkowe mają różne powłoki, mogą być np. lakierowane, chromowane i metalizowane lub satynowane. Producenci oferują szeroką gamę kolorów lakierów, według palety RAL. Przy wyborze grzejników chromowanych należy pamiętać, że główny akcent położono na ich walory dekoracyjne, a ich moc cieplna jest nieco niższa od mocy cieplnej grzejników lakierowanych tego samego wymiaru.

Ze względu na rodzaj zasilania można wyróżnić grzejniki wodne, zasilane z instalacji centralnego ogrzewania oraz grzejniki elektryczne, a także grzejniki wodno-elektryczne. Wybierając grzejniki wodne, należy zwracać uwagę, czy producent dopuszcza ich montaż także w otwartym systemie c.o. Grzejniki wodno-elektryczne zasilane z instalacji centralnego  ogrzewania różnią się od zwykłych tym, że mają wbudowaną grzałkę elektryczną, która podgrzewa grzejnik w okresach przejściowych, a także latem, gdy chcemy np. tylko wysuszyć ręczniki.

DOBÓR MOCY

Przy doborze grzejników łazienkowych należy zwrócić uwagę na ich moc cieplną, która jest zdecydowanie niższa od mocy innych grzejników o tych samych rozmiarach. Wynika to z ich konstrukcji. Mają one dużo mniejszą powierzchnię wymiany ciepła i praktycznie całą swoją moc oddają przez promieniowanie. Grzejnik należy dobrać tak, aby przy określonych parametrach instalacji c.o. (temperaturze wody) spełniał on swoją funkcję grzewczą i jednocześnie zmieścił się w łazience, w której z reguły nie ma zbyt wiele miejsca. Do doboru grzejników potrzebujemy trzech danych: temperatury zasilania i powrotu wody w instalacji centralnego ogrzewania, wymaganej temperatury w pomieszczeniu oraz zapotrzebowania na ciepło w naszej łazience.

Producenci podają moc poszczególnych modeli grzejników przeważnie dla parametrów 75/65/20°C lub 90/70/20°C, gdzie pierwsze liczby, czyli odpowiednio 75°C i 90°C, to temperatura zasilania, drugie – 65°C i 70°C – to temperatura powrotu, a 20°C to temperatura wewnętrzna pomieszczenia. Parametry zasilania naszej instalacji mogą być inne, np. 50/30°C (zasilanie/powrót). Należy pamiętać, że według obowiązujących przepisów dla łazienki przyjmuje się temperaturę obliczeniową min. +24°C.

Przy określaniu mocy grzejnika łazienkowego warto jednak przyjąć moc większą, przynajmniej o 20%, ponieważ grzejnik drabinkowy będzie wykorzystywany również jako suszarka do ręczników, czyli zostanie częściowo przysłonięty. O faktycznej mocy grzejnika decydować będzie także sposób podłączenia go do instalacji. Jeśli będzie to zasilanie dolne, to warto przy doborze wybrać grzejnik o mocy o 10% większej, gdyż producenci podają moc najczęściej dla najefektywniejszego zasilania, tj. podłączenia krzyżowego (góra-dół).

Jeśli nie znamy zapotrzebowania na ciepło, możemy skorzystać z uproszczonych zasad. W dobrze ocieplonych budynkach, w pomieszczeniach o wysokości 2,7 m straty ciepła w łazienkach wynoszą około 80 W/m2. W pomieszczeniach słabo ocieplonych przyjmuje się 130 W/m2. W małych łazienkach, otoczonych ze wszystkich stron pomieszczeniami ogrzewanymi, szczególnie w budynkach wielorodzinnych, nie będzie problemu z doborem grzejnika. Musi on w sezonie grzewczym jedynie dogrzać powietrze w łazience do temperatury +24°C. Przyjmując, że łazienka ma wymiary 2,3 na 2,5 m, a jej wysokość wynosi 2,5 m, to wystarczająca będzie moc grzejnika wynosząca 400 W.

Rys. 1. Grzejnik łazienkowy z grzałką. Może być używany także jako grzejnik elektryczny niepodłączony do instalacji. Grzejnik łazienkowy z grzałką. Może być używany także jako grzejnik elektryczny niepodłączony do instalacji.

Rys. 2. Schematy podłączeń zasilania grzejnika: dolne, na skos, boczne.

W łazienkach dużych o powierzchni ponad 10 m² przeszkodą w stosowaniu uproszczonych metod doboru jest to, iż są one często zlokalizowane na obrzeżach budynku i mają okna. Aby odpowiednio ogrzać taką łazienkę, trzeba by zainstalować duże grzejniki drabinkowe, zajmujące sporo miejsca. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie grzejników łazienkowych w połączeniu z innym sposobem ogrzewania. Można np. zamontować w łazience grzejnik płytowy (należy jednak pamiętać, aby wybrać model przystosowany do pracy w pomieszczeniach wilgotnych, czyli dobrze zabezpieczony przed korozją) lub zastosować ogrzewanie podłogowe wodne, ewentualnie ogrzewanie elektryczne. Grzejniki łazienkowe można też wykorzystać jako swego rodzaju ściankę działową (o sporej powierzchni). Wówczas grzejnik nie jest montowany do ściany, lecz stoi na podłodze i oddziela części łazienki, np. strefę z WC.

INSTALOWANIE

Grzejniki łazienkowe mogą być zintegrowane z istniejącą instalacją centralnego ogrzewania lub stanowić dodatkowe ogrzewanie w odrębnym obiegu, zasilane niezależnie – poprzez grzałkę elektryczną. Podczas montażu grzejników warto wyposażyć je w zawory zamykające na wejściu i wyjściu grzejnika. Dzięki temu, np. przy remoncie łazienki nie będzie konieczności spuszczania wody z instalacji. Grzejnik powinien być wyposażony w głowicę termostatyczną, która umożliwi utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu poprzez zwiększanie i zmniejszanie dopływu ciepłej wody do grzejnika.

Zastosowanie grzałki elektrycznej w grzejniku podłączonym do instalacji c.o. wymaga zamontowania na wejściu zaworu zamykającego oraz niekiedy trójnika, tak aby grzejnik mógł sprawnie pracować w okresach, gdy korzystamy tylko z energii grzałki elektrycznej i aby ciepło nie uciekało do instalacji c.o. Grzejniki wyposażone w grzałki elektryczne nie mogą być montowane nad wanną lub w kabinie prysznicowej. Gniazdo, do którego będzie podłączona grzałka elektryczna, musi mieć uziemienie (kołek ochronny) i być oddalone o min. 60 cm od źródła wody (wanny, umywalki, prysznica). Zgodnie z nowymi warunkami technicznymi, zasilanie gniazd wtyczkowych w łazience powinno mieć wyodrębniony obwód w instalacji elektrycznej. W czasie, gdy nie działa instalacja c.o., a jest używane zasilanie elektryczne, należy pamiętać o zamknięciu zaworu na wejściu wody do grzejnika. W przeciwnym przypadku ogrzewana woda w grzejniku ucieknie do instalacji c.o. Podczas pracy grzałki elektrycznej nie wolno jednak zamykać zaworu na wyjściu wody z grzejnika ze względu na wzrost jej objętości pod wpływem temperatury. Moc grzałki powinna być niższa od mocy grzejnika o kilka procent, aby zagwarantować właściwą pracę elementu grzejnego. Grzejnik łazienkowy z grzałką może też być używany jako grzejnik elektryczny niepodłączony do instalacji c.o. Wówczas jest on napełniany specjalnym płynem lub olejem (rys. 1).

SPOSOBY PODŁĄCZEŃ

Producenci oferują grzejniki o różnych sposobach podłączeń do instalacji c.o. (rys. 2). Jeśli już mamy gotową instalację c.o., do której już wcześniej był podłączony grzejnik, np. żeliwny, a nie chcemy kuć kafelków i wykonywać nowych podłączeń, to warto wybrać grzejnik z zasilaniem bocznym o rozstawie zgodnym z wymiarami podłączeń starego grzejnika (przeważnie 500 mm). W łazienkach nowych lub remontowanych, w których wymieniana jest instalacja c.o., mamy możliwość zastosowania zasilania dolnego. Jest ono funkcjonalne i estetyczne. Wprawdzie najwydajniejsze jest zasilanie na skos (woda dopływa górą, a odpływa dołem), jednak gdy grzejnik wyposażony jest w zawór termostatyczny, to przy takim podłączeniu nie będzie on pracował prawidłowo. Woda powrotna c.o. powinna być podłączona od dołu grzejnika.

Grzejniki łazienkowe wyposażone są w uchwyty umożliwiające łatwy i szybki montaż. Niektóre firmy do każdego grzejnika dołączają zestaw zawieszeń pozwalających na regulację odległości między grzejnikiem a ścianą oraz jego wypoziomowanie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Joanna Ryńska Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience – jak przeprowadzić prace i na co zwrócić uwagę przy doborze systemu?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience – jak przeprowadzić prace i na co zwrócić uwagę przy doborze systemu? Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience – jak przeprowadzić prace i na co zwrócić uwagę przy doborze systemu?

Łazienka jest pomieszczeniem, do którego inwestorzy chętnie wybierają elektryczne ogrzewanie podłogowe – zarówno w budynkach nowych, jak i remontowanych. Łatwo bowiem uzyskać efekt ciepłej podłogi (bardzo...

Łazienka jest pomieszczeniem, do którego inwestorzy chętnie wybierają elektryczne ogrzewanie podłogowe – zarówno w budynkach nowych, jak i remontowanych. Łatwo bowiem uzyskać efekt ciepłej podłogi (bardzo doceniany w łazienkach), sterowany niezależnie od innych pomieszczeń.

REGULUS®-system Centralne ogrzewanie – wolność wyboru czy samoograniczenie?

Centralne ogrzewanie – wolność wyboru czy samoograniczenie? Centralne ogrzewanie – wolność wyboru czy samoograniczenie?

Nasze decyzje co do wyboru technologii budowy domu są ostateczne. Jedną z nich jest konfiguracja instalacji centralnego ogrzewania. Czy komfort cieplny stanowi ważny element komfortu życia w naszym wymarzonym...

Nasze decyzje co do wyboru technologii budowy domu są ostateczne. Jedną z nich jest konfiguracja instalacji centralnego ogrzewania. Czy komfort cieplny stanowi ważny element komfortu życia w naszym wymarzonym domu?

Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie

Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie Nowoczesne, czyli oszczędne, ekologiczne i zdrowe ogrzewanie

Polska znajduje się w takiej strefie geograficznej, że przez znaczny okres, w celu utrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego, musimy ogrzewać pomieszczenia. Każdy kto planuje budowę lub modernizację...

Polska znajduje się w takiej strefie geograficznej, że przez znaczny okres, w celu utrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego, musimy ogrzewać pomieszczenia. Każdy kto planuje budowę lub modernizację budynku, staje więc przed trudną decyzją, jaką jest wybór systemu ogrzewania.

Joanna Ryńska Elektryczna instalacja grzewcza dla domu jednorodzinnego

Elektryczna instalacja grzewcza dla domu jednorodzinnego Elektryczna instalacja grzewcza dla domu jednorodzinnego

Jednym z trendów w ogrzewaniu jest elektryfikacja – wykorzystanie rozwiązań grzewczych na prąd, takich jak pompy ciepła czy płaszczyznowe ogrzewanie elektryczne. Z kolei rosnąca dostępność urządzeń do...

Jednym z trendów w ogrzewaniu jest elektryfikacja – wykorzystanie rozwiązań grzewczych na prąd, takich jak pompy ciepła czy płaszczyznowe ogrzewanie elektryczne. Z kolei rosnąca dostępność urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej ze Słońca sprawia, że prąd używany w domach może być tańszy i „czystszy”. Przybywa więc zwolenników domowych systemów grzewczych, opartych o układ pompa ciepła do c.w.u. plus ogrzewanie elektryczne.

Pomysł na łazienkę – poradnik

Pomysł na łazienkę – poradnik Pomysł na łazienkę – poradnik

Przeczytaj nowy poradnik „Pomysł na łazienkę”, a dowiesz się, jak zaprojektować i urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak najlepiej zaaranżować nasz prywatny mały salon...

Przeczytaj nowy poradnik „Pomysł na łazienkę”, a dowiesz się, jak zaprojektować i urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak najlepiej zaaranżować nasz prywatny mały salon kąpielowy?

Joanna Ryńska Energooszczędne ogrzewanie domów

Energooszczędne ogrzewanie domów Energooszczędne ogrzewanie domów

W instalacjach z pompą ciepła, czyli niskotemperaturowych, bardzo dobrze sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Przy zachowaniu odpowiednich zasad projektowania,...

W instalacjach z pompą ciepła, czyli niskotemperaturowych, bardzo dobrze sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Przy zachowaniu odpowiednich zasad projektowania, doboru, wykonawstwa i użytkowania instalacja może być bowiem oparta także na grzejnikach niskotemperaturowych. W instalacjach grzewczych niskotemperaturowych coraz ważniejsze miejsce zajmują również klimakonwektory.

Redakcja Winylowe panele podłogowe – prosty sposób na odnowienie podłogi

Winylowe panele podłogowe – prosty sposób na odnowienie podłogi Winylowe panele podłogowe – prosty sposób na odnowienie podłogi

Winylowe panele podłogowe przebojem wkraczają do naszych domów i mieszkań. Są wyjątkowo trwałe, estetyczne, łatwe do ułożenia i utrzymania w czystości. Można je układać na każdym podłożu bez użycia specjalistycznych...

Winylowe panele podłogowe przebojem wkraczają do naszych domów i mieszkań. Są wyjątkowo trwałe, estetyczne, łatwe do ułożenia i utrzymania w czystości. Można je układać na każdym podłożu bez użycia specjalistycznych narzędzi. Są więc doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy chcemy szybko i niewielkim kosztem odświeżyć mieszkanie.

Redakcja news Inteligentny system sterowania ogrzewaniem podłogowym

Inteligentny system sterowania ogrzewaniem podłogowym Inteligentny system sterowania ogrzewaniem podłogowym

Ogrzewanie podłogowe to jeden z najczęściej spotykanych systemów grzewczych w nowo budowanych donach. Poza wygodą i minimalistycznym designem umożliwia bowiem indywidualne zarządzanie komfortem cieplnym...

Ogrzewanie podłogowe to jeden z najczęściej spotykanych systemów grzewczych w nowo budowanych donach. Poza wygodą i minimalistycznym designem umożliwia bowiem indywidualne zarządzanie komfortem cieplnym we wnętrzu. Inteligentny dom nie tylko nagrzeje się sam, ale też dopasuje temperaturę do rytmu dnia i przyzwyczajeń mieszkańców. Wystarczy jedynie dostęp do Internetu i sprawny system sterowania ogrzewaniem.

Redakcja news Podkłady podłogowe do różnych rozwiązań

Podkłady podłogowe do różnych rozwiązań Podkłady podłogowe do różnych rozwiązań

Do wykończenia posadzki często wybieramy praktyczne panele, naturalne drewno, a także podłogi winylowe. Każde z tych rozwiązań wykonane jest w innej technologii, z róznych surowców, ma inne walory użytkowe...

Do wykończenia posadzki często wybieramy praktyczne panele, naturalne drewno, a także podłogi winylowe. Każde z tych rozwiązań wykonane jest w innej technologii, z róznych surowców, ma inne walory użytkowe i wymogi montażowe. Niezależnie od wyboru, punkt wyjścia w każdym przypadku to odpowiednie przygotowanie podłoża, w którym kluczowe jest zastosowanie podkładu. To dodatkowa warstwa kładziona na powierzchnię betonu czy płytek ceramicznych, która ochroni nas przed wilgocią, będzie stanowiła dodatkowe...

Redakcja news Styl vintage w nowoczesnym wydaniu - nowa kolekcja podłóg

Styl vintage w nowoczesnym wydaniu - nowa kolekcja podłóg Styl vintage w nowoczesnym wydaniu - nowa kolekcja podłóg

Nową kolekcję podłóg Vintage Series od Jawor-Parkiet wyróżniają indywidualizm i zabawa detalem. Każdy dekor składa się z elementów wykończonych na trzy różne sposoby.

Nową kolekcję podłóg Vintage Series od Jawor-Parkiet wyróżniają indywidualizm i zabawa detalem. Każdy dekor składa się z elementów wykończonych na trzy różne sposoby.

mgr inż. Maciej Rokiel Posadzki z płyt wielkoformatowych - wybrane zagadnienia

Posadzki z płyt wielkoformatowych - wybrane zagadnienia Posadzki z płyt wielkoformatowych - wybrane zagadnienia

Od pewnego czasu daje się zauważyć trend związany z pojawianiem się coraz większych formatów płytek czy wręcz płyt ceramicznych. Często zapomina się jednak, że poprawność wykonania prac jest zależna nie...

Od pewnego czasu daje się zauważyć trend związany z pojawianiem się coraz większych formatów płytek czy wręcz płyt ceramicznych. Często zapomina się jednak, że poprawność wykonania prac jest zależna nie tylko od ułożenia płytek.

Recticel Izolacje Podłoga, która zatrzyma ciepło

Podłoga, która zatrzyma ciepło Podłoga, która zatrzyma ciepło

Dobrze zaizolowana podłoga zapewni nie tylko komfort jej użytkowania, ale także skutecznie obniży koszty ogrzewania domu.

Dobrze zaizolowana podłoga zapewni nie tylko komfort jej użytkowania, ale także skutecznie obniży koszty ogrzewania domu.

Joanna Ryńska Ogrzewanie podłogowe - co warto wiedzieć przed decyzją

Ogrzewanie podłogowe - co warto wiedzieć przed decyzją Ogrzewanie podłogowe - co warto wiedzieć przed decyzją

Brak utrudniających aranżację pomieszczeń grzejników, wyeliminowany problem unoszenia kurzu, energooszczędność i wysoki komfort - te zalety sprawiają, że planujący budowę lub generalny remont domu inwestorzy...

Brak utrudniających aranżację pomieszczeń grzejników, wyeliminowany problem unoszenia kurzu, energooszczędność i wysoki komfort - te zalety sprawiają, że planujący budowę lub generalny remont domu inwestorzy poważnie myślą o zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Przed decyzją warto pamiętać o kilku czynnikach wpływających na jego skuteczną i efektywną pracę.

Joanna Ryńska Pompy ciepła w nowym i modernizowanym domu

Pompy ciepła w nowym i modernizowanym domu Pompy ciepła w nowym i modernizowanym domu

Im wcześniej inwestor pomyśli o pompie ciepła do swojego domu, tym lepiej. Może wówczas zastosować rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne, dzięki którym pompa będzie najbardziej efektywna. Podobnie kompleksowo...

Im wcześniej inwestor pomyśli o pompie ciepła do swojego domu, tym lepiej. Może wówczas zastosować rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne, dzięki którym pompa będzie najbardziej efektywna. Podobnie kompleksowo trzeba spojrzeć na budynek modernizowany - zwykle sama wymiana kotła na pompę ciepła to za mało.

dr inż. Anna Werner-Juszczuk Ile kosztuje instalacja c.o.?

Ile kosztuje instalacja c.o.? Ile kosztuje instalacja c.o.?

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego...

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego za pomocą niskotemperaturowych źródeł ciepła, jak np. pompy ciepła czy kotły kondensacyjne.

Ferro Spółka Akcyjna Nowe rozdzielacze mosiężne i ze stali nierdzewnej marki Ferro

Nowe rozdzielacze mosiężne i ze stali nierdzewnej marki Ferro Nowe rozdzielacze mosiężne i ze stali nierdzewnej marki Ferro

2 rodzaje – stalowe i mosiężne, 4 typy: N-RZP, N-RZPO, N-RO, N-RNZ (mosiężne) i SN-RZP, SN-RZP*S, SN-RO, SN-RO*S (stalowe) oraz 11 modeli w każdym to 88 nowych rozdzielaczy, które wzbogaciły ofertę FERRO....

2 rodzaje – stalowe i mosiężne, 4 typy: N-RZP, N-RZPO, N-RO, N-RNZ (mosiężne) i SN-RZP, SN-RZP*S, SN-RO, SN-RO*S (stalowe) oraz 11 modeli w każdym to 88 nowych rozdzielaczy, które wzbogaciły ofertę FERRO. Wyprodukowane w czeskiej fabryce Grupy FERRO w Znojmo, w oparciu o najnowsze osiągnięcia technologii charakteryzują się wysoką jakością materiałów i precyzją wykonania. Ponadto rozdzielacze mosiężne (CW617N) i stalowe (AISI 304) są wyposażone w innowacyjne rozwiązania ułatwiające pracę instalatorom,...

Redakcja Modny trend - podłogi ceramiczne jak z drewna

Modny trend - podłogi ceramiczne jak z drewna Modny trend - podłogi ceramiczne jak z drewna

Płytki ceramiczne odwzorowujące drewno są w większości przypadków uniwersalne. Oznacza to, że przy zapewnieniu przez producenta odpowiednich parametrów można je zastosować zarówno w kuchni, łazience, jak...

Płytki ceramiczne odwzorowujące drewno są w większości przypadków uniwersalne. Oznacza to, że przy zapewnieniu przez producenta odpowiednich parametrów można je zastosować zarówno w kuchni, łazience, jak i na klatce schodowej oraz w salonie.

Damian Żabicki Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe

Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe

Emisja ciepła z grzejników płaszczyznowych - podłogowych, ściennych, sufitowych - odbywa się przez promieniowanie i tym samym w pomieszczeniach nie dochodzi do ruchów powietrza, takich jak w przypadku...

Emisja ciepła z grzejników płaszczyznowych - podłogowych, ściennych, sufitowych - odbywa się przez promieniowanie i tym samym w pomieszczeniach nie dochodzi do ruchów powietrza, takich jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego. Komfort cieplny jest osiągany przy niższych temperaturach powietrza wewnętrznego, co pozwala na redukcję zużycia energii o kilka procent.

ELEKTRA ELEKTRA - elektryczne systemy grzejne

ELEKTRA - elektryczne systemy grzejne ELEKTRA - elektryczne systemy grzejne

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej ekonomicznych systemów ogrzewania w domach niskoenergetycznych.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej ekonomicznych systemów ogrzewania w domach niskoenergetycznych.

Redakcja Jaką wykładzinę można położyć na ogrzewanie podłogowe?

Jaką wykładzinę można położyć na ogrzewanie podłogowe? Jaką wykładzinę można położyć na ogrzewanie podłogowe?

Jeśli pokrycie podłogowe ma zostać ułożone na posadzce z ogrzewaniem podłogowym, powinno spełniać dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, musi mieć mały opór cieplny (czyli podłoga powinna dobrze przewodzić...

Jeśli pokrycie podłogowe ma zostać ułożone na posadzce z ogrzewaniem podłogowym, powinno spełniać dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, musi mieć mały opór cieplny (czyli podłoga powinna dobrze przewodzić ciepło). Po drugie, materiał na podłodze powinien być odporny na częste wahania temperatury i wilgotności. Zastosowanie niewłaściwego materiału może sprawić, że podłoga szybko się zniszczy, a koszty za ogrzewanie będą bardzo wysokie.

mgr inż. Katarzyna Rybka Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Jak zaprojektować system automatyki i jak sterować ogrzewaniem podłogowym? Porady praktyczne autorki dotyczą także instalacji ogrzewania płaszczyznowego oraz sterowania ogrzewaniem podłogowym.

Jak zaprojektować system automatyki i jak sterować ogrzewaniem podłogowym? Porady praktyczne autorki dotyczą także instalacji ogrzewania płaszczyznowego oraz sterowania ogrzewaniem podłogowym.

Redakcja Jakie deski na ogrzewanie podłogowe

Jakie deski na ogrzewanie podłogowe Jakie deski na ogrzewanie podłogowe

Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę przy wyborze i montażu desek na ogrzewanie podłogowe.

Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę przy wyborze i montażu desek na ogrzewanie podłogowe.

Kamil Kowalczyk Ciepła podłoga, czyli wodne ogrzewanie podłogowe w praktyce

Ciepła podłoga, czyli wodne ogrzewanie podłogowe w praktyce Ciepła podłoga, czyli wodne ogrzewanie podłogowe w praktyce

Ogrzewanie płaszczyznowe jest rozwiązaniem coraz chętniej stosowanym w domach jednorodzinnych. Oprócz zalet związanych z komfortem w pomieszczeniach, na jego popularność wpływa także coraz częstsze stosowanie...

Ogrzewanie płaszczyznowe jest rozwiązaniem coraz chętniej stosowanym w domach jednorodzinnych. Oprócz zalet związanych z komfortem w pomieszczeniach, na jego popularność wpływa także coraz częstsze stosowanie niskotemperaturowych źródeł ciepła. Chcemy ogrzewać taniej i efektywniej, a instalacja ogrzewania podłogowego pozwala osiągnąć taki efekt.

Jerzy Kosieradzki Wymiana grzejników c.o. - na co zwracać uwagę

Wymiana grzejników c.o. - na co zwracać uwagę Wymiana grzejników c.o. - na co zwracać uwagę

Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej...

Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej do grzejnika, jej wychłodzenia (czasu, w jakim płynie przez grzejnik) i temperatury otoczenia (powietrza w pomieszczeniu). W zależności od temperatury zasilenia i powrotu grzejniki będą miały inną moc cieplną, dlatego nie należy porównywać mocy tych urządzeń przy różnych parametrach, a niestety to...

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.