Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jaka brama

Fot. Hormann

Decyzja o wyborze bramy garażowej powinna być dobrze przemyślana. Pod uwagę należy brać zarówno parametry techniczne, w tym konstrukcję, sposób otwierania, zabezpieczenia, jak i walory estetyczne. Garaż, bez względu na swoje usytuowanie, jest bowiem ważnym elementem architektury domu. Brama do garażu powinna zatem harmonizować z architekturą budynku i jego otoczeniem.

Kupując bramę, warto skorzystać z oferty renomowanej firmy, która zapewni nie tylko fachową pomoc przy jej wyborze, ale także ją zainstaluje, a w razie jakichkolwiek kłopotów będzie służyć pomocą serwisową. To jaką bramą będzie zamykany garaż, w dużej mierze zależy od jego usytuowania, długości oraz długości podjazdu.

Producenci oferują bramy garażowe dostosowane do różnego rodzaju budynków zarówno nowych, jak i modernizowanarażowychych. Przy projektowaniu wjazdu do garażu nie trzeba dbać, by miał standardowe wymiary. W renomowanych firmach można zamówić bramę o dowolnych, nietypowych wymiarach i różnym sposobie otwierania.

Przeczytaj także:

BRAMY UCHYLNE
Fot. HörmannBardzo popularny rodzaj zamknięcia garażu. Brama uchylna, zwana też płytową, montowana jest w ościeżnicy z profili stalowych mocowanej do ścian garażu. Rama jest dodatkowo usztywniona poziomymi płaskownikami i wypełniona blachą stalową. Producenci oferują duży wybór kolorów i wzorów, np. kasetony, jodełka. Wypełnieniem ramy może być także drewno, np. świerk kanadyjski, sekwoja, sosna kanadyjska. Jeśli komuś nie odpowiadają gotowe wzory – może samodzielnie zaprojektować rodzaj poszycia.

Brama uchylna, choć sprawia wrażenie masywnej, jest łatwa i bezpieczna w obsłudze. Ciężar bramy równoważą sprężyny, a precyzyjne prowadzenie w szynach i kilkupunktowe zawieszenie skrzydła zapewniają lekkie i ciche poruszanie. Po otwarciu skrzydło utrzymuje się w bezpiecznej, nieruchomej pozycji. Niektóre bramy mają dwie dodatkowe prowadnice, umieszczone na suficie garażu. Standardowym zamknięciem jest centralnie umieszczony zamek, współpracujący z systemem ryglowania. Brama może mieć napęd z systemem zdalnego sterowania, dzięki czemu można wjeżdżać do garażu bez potrzeby wysiadania z auta.

Tego rodzaju bramy mogą mieć wmontowane świetliki, co zapewnia doświetlenie wnętrza garażu światłem dziennym. Świetliki nie zmniejszają bezpieczeństwa, ponieważ wykonywane są z akrylu lub poliwęglanu – materiałów odpornych na uderzenia. Mogą mieć także drzwi serwisowe w  skrzydle bramy, które zapewniają dostęp do garażu bez potrzeby otwierania całej bramy.

Trzeba pamiętać, że brama uchylna przy otwieraniu wysuwa się na zewnątrz garażu. Aby swobodnie ją otworzyć, trzeba zatrzymać się 1-2 m przed wjazdem. Dlatego też ten rodzaj bram nie jest polecany w przypadku wjazdu bezpośrednio z ulicy, krótkiego podjazdu czy garażu umieszczonego poniżej poziomu
gruntu.

Fot. WiśniowskiBRAMY SEGMENTOWE
Brama składa się z pojedynczych segmentów o konstrukcji dwuściennej połączonych zawiasami. W zależności od tego, jak chowa się w garażu, brama może być górna lub boczna. Brama górna ma poziomo ułożone segmenty, które podczas otwierania są wciągane pod sufit. Szyny umieszczone po obu stronach ramy zapewniają płynny i cichy ruch.

Brama boczna złożona jest z elementów ułożonych pionowo, które podczas otwierania przesuwają się wewnątrz garażu na jedną lub dwie ściany. Nadają się do garaży małych, o nietypowych otworach (np. łukowych). Trzeba jednak pamiętać, by pozostawić nieco wolnej przestrzeni przy ścianie, na którą brama się otwiera. Konstrukcja takiej bramy pozwala na zamknięcie wjazdu szerokości do 12 metrów.

Segmenty bram wykonane są zazwyczaj z blachy stalowej ocynkowanej i wypełnione pianką poliuretanową zapewniającą dobrą izolację akustyczną i termiczną. Dostępne są w wielu kolorach i wzorach (poszczególne segmenty mogą być gładkie lub profilowane). Tego rodzaju bramy mogą mieć wbudowane świetliki i kratki wentylacyjne (w dolnym segmencie). W wersji ekskluzywnej segmenty bramy mogą być wykonane z litego drewna sosnowego lub świerkowego.

Bramy górne wyposażone są w standardowy system zabezpieczenia przed zgnieceniem palców między krawędziami (od wewnątrz i z zewnątrz). Zarówno bramy górne, jak i boczne wyposażone są w zamki ryglowe z wkładką bębenkową. Można je wyposażyć w napęd elektryczny.

BRAMY ROLETOWE
Bramy roletowe, zwane też żaluzjowymi, są w zasadzie bardzo masywnymi roletami złożonymi z poziomych aluminiowych lub stalowych profili dwuściennych, wypełnionych pianką poliuretanową. Profile łączone są pełnymi lub perforowanymi zaczepami. Bramy te mogą być gładkie lub wytłaczane w rozmaite wzory.

Brama zwijana jest na specjalny wał mocowany pod sufitem garażu lub w kasecie na zewnątrz. Ten rodzaj bram montowany jest albo na zewnątrz (przed otworem), albo wewnątrz (za otworem). Bramy te standardowo wyposażone są w napęd elektryczny. W razie awarii napędu lub przerwy w dostawie prądu bramę można otworzyć specjalną korbą.

Tego rodzaju bramy polecane są zwłaszcza do garaży niewielkich i o krótkim podjeździe. Można je stosować do otworów garażowych o różnych kształtach i wymiarach.

WARTO WIEDZIEĆ
Brama garażowa musi spełniać wymogi zawarte w normie europejskiej EN 13241-1, obowiązującej na naszym rynku od 1 maja 2005 r. Wymagania techniczne określone w tej normie dotyczą m.in.: odporności na napór wiatru, stosowania substancji bezpiecznych dla zdrowia, ochrony przed wypadaniem skrzydeł bram otwierających się pionowo, zabezpieczeń przed blokowaniem bram otwieranych poziomo, ochorny przed porażeniem prądem, zabezpieczeń przed przypadkowym zatrzaśnięciem. Jeśli brama garażowa spełnia wymagania tej normy, producent ma obowiązek umieścić na swoich wyrobach symbol CE.

Fot. WiśniowskiBRAMY ROZWIERALNE
Bramy rozwieralne otwierają się i zamykają podobnie jak drzwi dwuskrzydłowe. Skrzydło składa się z ramy stalowej wypełnionej płycinami lub listwami drewnianymi albo profilowaną blachą stalową ocynkowaną lub powlekaną. Skrzydło może być pełne albo częściowo przeszklone. Dla zwiększenia izolacyjności stosuje się wypełnienie skrzydeł wełną mineralną lub styropianem. Jedno skrzydło bramy ma zwykle zamek z klamką, drugie rygiel góra-dół. 

Niegdyś był to bardzo popularny sposób zamykania garażu, dziś już stosowany coraz rzadziej. Bramy tego typu wymagają bowiem posesji z szerokim podjazdem, są łatwiejsze do sforsowania przez złodziei i niewygodne w eksploatacji.

AUTOMATYKA DO BRAM
Nowoczesne bramy, dzięki precyzyjnym prowadnicom, rolkom i specjalnym sprężynom, które równoważą ciężar skrzydła, dość łatwo można otwierać ręcznie. Z zewnątrz bramę zamyka się kluczem, a od środka przekręca pokrętło zamka. O wiele wygodniejsze jest jednak manewrowanie bramą z napędem  napędem elektrycznym. W taki napęd można wyposażyć praktycznie każdą bramę. Ważne, by garaż miał odpowiednią głębokość, umożliwiającą zamocowanie napędu. Istotne jest także nadproże wysokości 30–35 cm, by można było umocować głowicę napędu.
Fot. WiśniowskiNajczęściej bramy wyposaża się w urządzenie sterujące napędem łańcuchowym lub poruszającym się po szynie z listwą zębatą, zasilane bezpiecznym napięciem 24 V. Napędy mają funkcję delikatnego startu i domykania bramy. W sytuacji, gdy zabraknie prądu w prosty sposób można odblokować napęd i uruchomić bramę ręcznie za pomocą linki zamontowanej wewnątrz garażu.

Do sterowania napędem służą sterowniki na klucz, ale wygodniejszym rozwiązaniem są piloty na fale radiowe. Zdalne uruchamianie – drogą radiową – pozwala na otwarcie bramy bez potrzeby wysiadania z auta. Sygnał z pilota przejmuje odbiornik w garażu. Jeśli do odbiornika podłączy się antenęantenę umocowaną na zewnątrz garażu – wówczas zasięg pilota można zwiększyć nawet do 400 metrów.

Producenci oferują bardzo rozbudowane systemy sterowania i programowania, które nie tylko otworzą bramę garażową, ale też wjazdową, a nawet włączą oświetlenie na całej posesji. Programator napędu pozwala ustawić położenia krańcowe bramy oraz układ zatrzymujący ją w razie napotkania jakiejś przeszkody (tzw. moduł przeciwzgnieceniowy).

Dobrym zabezpieczeniem przed otwarciem bramy przez osoby nieuprawnione są sterowniki kodowe. Jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem jest specjalna fotokomórka, która automatycznie zatrzymuje bramę, jeśli ktoś lub coś znajdzie się w strefie zagrożenia.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Przeglądarka produktów: Okna i drzwi

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

Dager  | 
11-07-2020, 13:07
 | 
1
sokolov33  | 
09-07-2020, 18:22
 | 
3
Azkor  | 
09-07-2020, 15:11
 | 
4
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl