Przepływowe podgrzewacze wody

Fot. Stiebel Eltron

Do podgrzewu wody możemy używać różnych urządzeń. Ich wybór zależy od zapotrzebowania na ciepłą wodę, dostępności i ceny nośnika energii oraz rodzaju instalacji. Podgrzewacze przepływowe są w pewnych sytuacjach jedynym optymalnym rozwiązaniem zarówno ze względów technicznych, jak i ekonomicznych.

W nowych i modernizowanych budynkach są przeważnie szerokie możliwości wyboru sposobu przygotowania ciepłej wody użytkowej. Instalacje ciepłej wody korzystają coraz częściej z wielu urządzeń, w tym wykorzystujących energię odnawialną lub ciepło odpadowe (np. z kolektorów słonecznych, pomp ciepła), podgrzewających wodę w zależności od tego, który z tych sposobów jest w danym czasie najtańszy lub najefektywniejszy. Tego typu instalacje wykorzystują pojemnościowe podgrzewacze i zasobniki ciepłej wody. Ciepła woda jest w nich wcześniej przygotowywana i gromadzona, dlatego tracą one pewną ilość energii w czasie jej magazynowania i przepływu w instalacji. Z tego powodu nie stosuje się takich rozwiązań w obiektach, w których zużycie ciepłej wody jest rzadkie i niewielkie, a punkty poboru są od siebie oddalone.

Sprawdź, jak dobrać kolektor słoneczny aby podgrzał wystarczającą ilość wody

Ze względów technicznych i ekonomicznych, w tego typu budynkach używa się podgrzewaczy przepływowych. Podgrzewają one taką ilość wody, jaka jest niezbędna do zaspokojenia bieżących potrzeb i pracują tylko w chwili otwarcia baterii. Na rynku dostępne są elektryczne i gazowe podgrzewacze przepływowe.

 

Podgrzewacze gazowe

Korzystanie z podgrzewaczy gazowych wymaga doprowadzenia instalacji gazowej i zapewnienia odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach, w których są zamontowane, a także właściwego odprowadzenia spalin. Są jednak takie domy i mieszkania, z co najmniej dwiema łazienkami i wieloma punktami poboru, w których nie ma technicznych możliwości korzystania z podgrzewaczy wody pojemnościowych lub zasobników ciepłej wody, albo budowa takich instalacji byłaby nieekonomiczna.

Przepływowe podgrzewacze gazowe wytwarzają ciepłą wodę dla jednej łazienki wyposażonej w prysznic lub wannę i umywalkę oraz baterii nad zlewem w kuchni. Ponad 90% sprzedawanych na rynku podgrzewaczy ma moc 17–19 kW. Rzadko się bowiem zdarza, aby domownicy korzystali jednocześnie z prysznica, umywalki i zlewu. Jeśli podgrzewacz ma dostarczać ciepłą wodę równocześnie np. do wanny i zlewozmywaka, to należy wybrać urządzenie o mocy 22–24 kW.

W eksploatacji gazowych podgrzewaczy przepływowych ważna jest odległość urządzenia od punktów poboru wody. Powinna być ona jak najmniejsza, a przewody muszą być dobrze zaizolowane. Jeśli jest to kilka metrów, to za każdym otwarciem kranu tracimy kilka litrów wody, zanim dotrze ta o właściwej temperaturze.

O komforcie użytkowania gazowych podgrzewaczy przepływowych decyduje ich moc oraz rodzaj regulacji temperatury. W prostszych modelach regulacja jest ręczna i temperatura wody zmienia się wraz z natężeniem poboru oraz temperaturą wody dopływającej. Stosowana jest też regulacja podwójna: ręczna i automatyczna. Pełen komfort zapewnia regulacja elektroniczna. Dzięki niej utrzymywana jest temperatura wody niezależnie od wielkości poboru i temperatury wody dopływającej do podgrzewacza. Podgrzewacze różnią się też rodzajem zapłonu. Stosuje się płomyk dyżurny lub zapłon z hydrogeneratora. W tym drugim rozwiązaniu przepływ wody wytwarza energię, a ta powoduje przeskok iskry na palnik, która zapala gaz. Rozwiązanie to ma na celu obniżenie zużycia gazu.

Bezpieczne użytkowanie gazowych podgrzewaczy zapewniają stosowane w nich zabezpieczenia. Producenci stosują wielostopniowy system zabezpieczeń. Pierwszy to czujnik ciągu kominowego montowany na przerywaczu ciągu kominowego. Jeśli ciepłe spaliny wpływają do pomieszczenia przez przerywacz ciągu, to następuje podgrzanie czujnika i wyłączenie palnika. Drugi to ogranicznik temperatury zamontowany na wymienniku ciepła, który wyłącza dopływ gazu do palnika, jeśli temperatura wymiennika zostanie przekroczona ponad dopuszczalną wartość. Zapobiega to spaleniu wymiennika, np. gdy nie ma w nim wody. Trzeci to zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, które chroni przed wypływem gazu z urządzenia, gdy na palniku nie ma płomienia.

 

Warto wiedzieć!
Wymiany starego podgrzewacza gazowego na nowy powinien dokonać instalator z uprawnieniami. Na bezpieczne użytkowanie urządzeń gazowych mają też wpływ ich fachowe serwisowanie i wymagane przez prawo przeglądy kominiarskie.


Czytaj więcej o podgrzewaczach elektrycznych

 

 

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Jak działa kalkulator doboru napędów okiennych?

Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna...

Czytaj dalej »


Na jakiej wysokości umieścić umywalkę? OC kontraktowa i OC deliktowa - dlaczego warto?
Na jakiej wysokości powinna znajdować się umywalka i jak dobrać szafkę podumywalkową? czytaj dalej » Roboty budowlane muszą być wykonywane według zapisów w dokumentacji... czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Która podłoga jest twardsza? Zobacz porównanie » Twoje okna na przyszłość. Zobacz film »

Odporność podłogi na uszkodzenia mechaniczne i uderzenia powoduje, że nie ma na niej głębokich wgnieceń, dlatego...czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja. Okna można stosować w domach pasywnych. Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Co robić, kiedy nie wiadomo, co robić? Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Vademecum bezpiecznej rodziny. Poradnik postępowania w sytuacji zagrożenia czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Nowa, lekka masa szpachlowa »

Lekka konsystencja pozwala na łatwe nakładanie na powierzchnie pionowe i poziome czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Jakie okno wybrać do dachu płaskiego?

Uzyskaj więcej informacji na temat montażu oraz zapoznaj się z rysunkami i danymi technicznymi...

Czytaj więcej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

5/2019
Ekspert Budowlany 5/2019
W numerze m.in.:
  • - Co Polacy wiedzą o smogu?
  • - Czym ocieplić dach i ściany?

Forum

zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
125
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
103
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
92
VELUX POLSKA Sp. z o.o.
VELUX POLSKA Sp. z o.o.
  Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl