Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Wybieramy bramę do garażu

Fot. Wiśniowski

Bramy garażowe różnią się m.in. konstrukcją, materiałem, z jakiego zostały wykonane, sposobem otwierania, wzornictwem oraz ceną. Dobrze dobrana brama powinna być łatwa i wygodna w codziennej obsłudze, ma też chronić samochód przed kradzieżą oraz zapewniać użytkownikom bezpieczeństwo.
 

Wybór sposobu otwierania

O tym, jak będzie się otwierała brama decyduje przede wszystkim długość podjazdu i jego usytuowanie w stosunku do drogi dojazdowej. Zależnie od typu bramy, może ona po otwarciu zajmować sporo miejsca przed garażem albo nie zajmować go wcale.

Warto wiedzieć

Jeśli garaż jest ogrzewany, warto zamontować bramę ocieploną. Wprawdzie trzeba więcej za nią zapłacić, ale jej wyższą cenę szybko zrównoważą niższe koszty ogrzewania. Warto jednak pamiętać, że ocieplona brama nie tylko utrzymuje ciepło w garażu w zimie, ale i chłód w lecie.

Bramy uchylne podczas otwierania wysuwają się około 1,5 m przed lico garażu - nie można więc zbyt blisko do niego podjeżdżać. Osadza się ją w stalowej ościeżnicy, której boczne profile są jednocześnie prowadnicami. Skrzydło bramy, wykonane ze sztywnej płyty, przesuwa się po prowadnicach do góry.


>>> Polecamy: Przegląd bram garażowych

Bramy segmentowe natomiast nie wymagają wolnej przestrzeni przed garażem. Zbudowane są z kilku segmentów, połączonych zawiasami. Ze względu na kierunek przesuwania się skrzydła wyróżnia się dwa ich rodzaje: górne (z poziomymi segmentami) i boczne (z pionowymi segmentami). W górnych podczas otwierania segmenty wjeżdżają stopniowo do góry na podsufitowych, stalowych prowadnicach. Natomiast w bocznych brama przesuwa się na rolkach na boczną ścianę garażu - w prawo lub w lewo.

Bramy rolowane (żaluzjowe) po otwarciu również nie zajmują miejsca na podjeździe. Podczas otwierania bramy wąskie, poziome listwy przesuwają się po prowadnicach, zamontowanych po obu stronach otworu i nawijają na wał umieszczony w kasecie pod sufitem garażu. Listwy, połączone przegubowo na całej długości, mogą być aluminiowe lub stalowe. Profile najczęściej ocieplone są pianką poliuretanową, która dodatkowo je usztywnia. 


Wybór materiału i jakość wykonania

Przy wyborze bramy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na mechanizmy jezdne i ramę. Powinny być one wykonane z dobrej jakości stali, bo tylko wtedy brama będzie długo służyła, a jej otwieranie nie będzie sprawiało kłopotu.

 

Automatyczne otwieranie bramy
Komfort korzystania z garażu znacznie podnosi możliwość zdalnego otwierania i zamykania bramy. Można to zrobić za pomocą specjalnego przycisku, kluczyka, zamka kodowanego lub pilota. Najwygodniejszy jest pilot, bo umożliwia wjeżdżanie do garażu bez wysiadania z samochodu. Jest także najbezpieczniejszy, ponieważ kierowcy nie zagraża atak potencjalnego złodzieja, co jest istotne zwłaszcza wtedy, gdy do garażu wjeżdża się bezpośrednio z ulicy. Renomowani producenci oferują także napędy z dodatkową baterią, która pełni funkcję zasilania awaryjnego, gdy zostanie wyłączony prąd. A osobom poszukującym jeszcze większego komfortu proponują systemy, pozwalające na zaprogramowanie różnych opcji sterowania napędem. Odpowiednio zaprogramowany najpierw otworzy bramę wjazdową, następnie garażową, zapali światło przed garażem, w jego wnętrzu, a nawet w domu.

Segmenty bram produkuje się z cynkowanej blachy stalowej lub aluminiowej, drewna lub tworzywa sztucznego. Elementy blaszane maluje się proszkowo na różne kolory lub pokrywa trwałą okleiną z tworzywa sztucznego. Ich powierzchnia może być gładka lub z poziomymi lub pionowymi przetłoczeniami, albo też w kształcie kasetonów, dzięki którym do złudzenia przypominają bramy drewniane.

Do produkcji bram drewnianych wykorzystuje się zaimpregnowane próżniowo lite drewno, najczęściej świerkowe i sosnowe, ale można też kupić wykonane z innych gatunków drewna. Bramy te mają wielu zwolenników ze względu na ich naturalny wygląd. Są jednak droższe od blaszanych i co kilka lat trzeba je odnawiać.

O bezawaryjnym funkcjonowaniu bramy decyduje jednak jakość zastosowanych materiałów i wykonania. Dlatego warto kupić droższą, ale gwarantującą bezproblemowe jej użytkowanie bez konieczności częstych napraw.


Wybór wzornictwa

Brama to zwykle duża płaszczyzna, a im jest większa, tym bardziej widoczna w elewacji domu. Ponadto na ogół widoczna jest od frontu, a to sprawia, że dostrzegamy ją już przy pierwszym kontakcie wzrokowym z domem. Dlatego warto zadbać o to, aby była estetyczna, a jej kolor i wzornictwo nie kłóciły się z architekturą domu. A jest na to kilka sposobów.

Najlepiej jeśli kolor bramy będzie zbliżony do barwy elewacji. Biała, na przykład, będzie mniej widoczna na tle białego tynku, a ciemnobrązowa – na elewacji z ciemnej cegły czy klinkieru.

Jeśli zaś chodzi o wzornictwo, to brama o nowoczesnym rysunku w domu w stylu dworkowym zawsze będzie wydawała się czymś obcym. Do takiego domu bardziej będzie pasowała brama z drewnianą okładziną. Nowoczesna brama lepiej się sprawdzi w domu o prostej bryle i z dużymi otworami okiennymi, ujętymi w ramy w tym samym co brama kolorze. Warto też pamiętać, że brama o gładkiej, jednolitej powierzchni będzie sprawiała wrażenie większej niż jest w rzeczywistości, a jej dużą płaszczyznę optycznie zmniejszą różnego rodzaju wytłoczenia lub przeszklenia.

 
Jedna czy dwie

Do rozważenia pozostaje jeszcze kwestia estetyczna. Potężna, szeroka brama zwykle wygląda dość ciężko i może przytłaczać swoją wielkością. Natomiast dwie, przedzielone słupkiem prezentują się lżej i – mimo że łącznie mają taką samą powierzchnię – cała brama sprawia wrażenie mniejszej. 

Pytanie to pojawia się zwykle przy budowie garażu na dwa samochody, który można zamknąć jedną szeroką bramą lub dwiema mniejszymi. A to, które rozwiązanie będzie korzystniejsze zależy od konkretnej sytuacji i wybranego rodzaju bramy. Ważne jest również to, czy garaż jest ogrzewany. Mniej ciepła będzie bowiem z niego uciekało przez jedną szeroką bramę, niż przez dwie mniejsze. W drugim rozwiązaniu niezbędny jest bowiem dzielący je słupek, przy którym mogą tworzyć się mostki termiczne. Ale trzeba też uwzględnić fakt, że szersza brama po otwarciu wypuszcza na zewnątrz więcej ciepła niż mniejsza. Wybór nie jest więc łatwy i dlatego należy rozważyć jeszcze inne uwarunkowania. A jednym z nich jest ciężar bramy. Ponieważ duża brama sporo waży, konstrukcja ścian garażu musi być na tyle wytrzymała, aby mogła udźwignąć jej ciężar. Jeśli nie jest zbyt mocna, bezpieczniej zdecydować na dwie bramy ze słupkiem.


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Przeglądarka produktów: Garaże i bramy garażowe

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

sayiid  | 
03-07-2020, 21:35
 | 
1
Chng70kk  | 
03-07-2020, 09:56
 | 
1
mrbreezy1  | 
03-07-2020, 09:10
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl