Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak wykonać podłogę z ogrzewaniem podłogowym w łazience?

 Redakcja  |  3
Wykonanie ogrzewania podłogowego w łazience wbrew pozorom nie jest trudne.
Wykonanie ogrzewania podłogowego w łazience wbrew pozorom nie jest trudne.
Fot. Atlas

Zastanawiając się nad instalacją ogrzewania podłogowego w domu, najczęściej myślimy o zastosowaniu takiego rozwiązania w łazience. Wykonanie takiej podłogi nie jest trudne. Należy przestrzegać instrukcji producenta i stosować odpowiednie materiały. W artykule pokazujemy krok po kroku poszczególne etapy prac.

Fot. AtlasFormowanie spadku podłoża pod natryskiem. Podłoże powinno być pozbawione warstw i elementów mogących osłabić przyczepność oraz odspajających się fragmentów starych wylewek. Powierzchniowe rysy w podłożu należy poszerzyć i odkurzyć. Bezpośrednio przed wykonaniem podkładu podłogowego podłoże należy zwilżyć wodą i nanieść na nie warstwę kontaktową lub grunt. W brodziku, w warstwie podkładu podłogowego, należy wykonać spadek zapewniający swobodny spływ wody do kratki kanalizacyjnej. Powinien on wynosić 1,0–1,5%.

>>> Polecamy także: Przegląd ogrzewania podłogowego

Zatapianie kabli grzejnych. Należy sprawdzić i zamocować instalację grzewczą. Jastrych zaleca się wykonać w jednej warstwie (przy zapewnionym stabilnym systemowym zamocowaniu instalacji grzewczej). Wysokość wylewki nad warstwą grzewczą powinna wynosić co najmniej 35 mm. Ogrzewanie podłogowe może stanowić również elektryczna mata grzejna. Instaluje się ją w ostatnim etapie prac, już po wykonaniu hydroizolacji.


>>> Elektryczne ogrzewanie podłogowe Elektra

Fot. AtlasNanoszenie hydroizolacji. Hydroizolacja podpłytkowa ma chronić wylewki i tynki przed zniszczeniem w kontakcie z wodą. Nanosi się ją jako dwie warstwy, pędzlem lub pacą stalową. W pierwszej warstwie należy zatopić akcesoria uszczelniające, stanowiące integralną część powłoki hydroizolacyjnej i zapewniające jej szczelność w miejscach szczególnych. Do tego celu można użyć łatwej w aplikacji, jednoskładnikowej folii w płynie.

Wklejanie taśmy. Wzdłuż krawędzi łączących ścianę z podłogą lub sąsiednią ścianą, a także wzdłuż ewentualnych dylatacji, należy zatopić elastyczne taśmy uszczelniające. W tym celu należy wzdłuż tych krawędzi nanieść masę hydroizolacyjną, tak aby wtopić w nią siateczki znajdujące się po obu stronach taśmy. Podobnie należy zamocować narożniki uszczelniające, które stanowią uzupełnienie taśmy w narożnikach pomieszczeń.

Klejenie kołnierza. Przejścia rurek instalacji wodno-kanalizacyjnych przez ścianę i podłogę wymagają dodatkowej ochrony. Do ich prawidłowego uszczelnienia służą elastyczne pierścienie ścienne i podłogowe, które naciąga się na rurki wyprowadzone z przegrody. Pierścienie te, podobnie jak taśmy, dociska się do świeżo naniesionej masy.

Fot. ElektraInstalacja maty grzejnej. W przypadku montażu maty grzejnej należy – podczas wykonywania okładziny z płytek – zatopić ją w świeżo naniesionym na podłoże kleju odkształcalnym. Najpierw maty grzejne należy rozłożyć na sucho, aby sprawdzić, czy nie występują zagięcia. Nie wolno ich naciągać ani zaginać w miejscu kabla (można zagiąć lub odciąć tylko siatkę). Niedopuszczalne jest przecinanie przewodu grzejnego i skracanie mat. Maty grzejne nie powinny być instalowane w miejscach, w których przewidziano stałą zabudowę (np. wannę lub szafkę stojącą bez nóżek). Należy uważać, aby mata nie przechodziła przez szczeliny dylatacyjne w podłodze. Przed przyklejeniem maty grzejnej należy zmierzyć wartość rezystancji przewodów grzejnych.

Gruntowanie. Ściany i podłogi w miejscach, gdzie nie nakładano hydroizolacji, trzeba, przed przyklejeniem płytek, zagruntować. W zależności od charakteru podłoża (nasiąkliwe czy nienasiąkliwe, gładkie czy chropowate itp.) należy zastosować emulsję zmniejszającą chłonność lub zwiększającą przyczepność. Do ich nanoszenia używamy wałka lub pędzla.
Rys. Atlas
Strefa wilgotna – przekrój przez warstwy z matą grzejną podpłytową: 1 – podłoże, 2 – warstwa kontaktowa, 3 – podkład podłogowy, 4 – taśma uszczelniająca, 4a – narożnik uszczelniający zewnętrzny, 4b – narożnik uszczelniający wewnętrzny, 5 – hydroizolacja, 6 – mata grzejna, 7 – klej odkształcalny, 8 – płytki ceramiczne, 9 – mozaika, 10, 11 – fuga, 12 – silikon.
Rys. Atlas
Strefa wilgotna – przekrój przez warstwy z elementami grzejnymi zatopionymi w podkładzie: 1 – podłoże, 2 – izolacja termiczna i akustyczna, 3 – folia PE, 4 – profil dylatacyjny, 5 – rurki grzejne, 6 – podkład podłogowy, 7 – taśma uszczelniająca, 7a – narożnik uszczelniający zewnętrzny, 7b – narożnik uszczelniający wewnętrzny, 8 – hydroizolacja, 9 – klej odkształcalny, 10 – płytki ceramiczne, 11 – mozaika, 12, 13 – fuga, 14 – silikon.

Przyklejanie płytek. Do przyklejania terakoty lub gresu należy użyć zaprawy odkształcalnej lub uelastycznionej, aby zapobiec ewentualnym pęknięciom w czasie gwałtownych zmian temperatury podłogi. Klejenie to praktycznie nanoszenie zaprawy na podłoże za pomocą stalowej pacy. Klej nanosi się jej gładką stroną, a profiluje zębatą. Wysokość zębów pacy powinna być tym większa, im grubszą warstwę chcemy uzyskać. Stosując zwykły klej na podłodze, warto nałożyć go również na spodnią część płytki. Pomoże to uzyskać całkowite wypełnienie klejem powierzchni pod płytką. Na podłożach z ogrzewaniem podłogowym zaleca się stosować kleje odkształcalne klasy S1.

Fot. AtlasPrzyklejanie płytek klejem samorozpływnym. Do wykonywania okładzin na podłogach warto zastosować grubowarstwowe kleje samorozpływne. Sprawdzają się one zwłaszcza wtedy, gdy zatapiana jest w nich mata grzejna lub gdy przyklejane są płytki dużego formatu, czyli o boku długości powyżej 30 cm. Do nakładania kleju na podkład podłogowy należy użyć pacy z zębami półokrągłymi, które ułatwią rozpływanie kleju pod płytką.

Fugowanie fugą cementową. Po wyschnięciu kleju można przystąpić do fugowania płytek. Fugę cementową, po zmieszaniu z wodą, należy wprowadzać pomiędzy szczeliny za pomocą pacy gumowej. Nadmiar fugi należy zebrać, prowadząc pacę ukośnie do kierunku wypełnianej szczeliny i mocno ją dociskając. Szczególnie należy zadbać o prawidłowe umycie okładzin po fugowaniu, składające się z dwóch etapów: mycia wstępnego i końcowego. Wybierając fugę do łazienki, warto zwrócić uwagę, czy ma ona właściwości antybakteryjne, co jest szczególnie ważne zwłaszcza w łazience.

Silikonowanie. Silikon należy wyciskać równomiernie, wprowadzając go w spoiny z niewielkim nadmiarem, w sposób ciągły, nie pozostawiając pustych przestrzeni. Powierzchnię silikonu, w ciągu 10–15 minut, należy wyprofilować i ostatecznie wygładzić za pomocą specjalnej szpachelki, zmoczonej w wodnym roztworze, np. mydła. Zaleca się, aby spoiny były ukształtowane w sposób umożliwiający swobodne ściekanie wody. W łazience warto zastosować silikon sanitarny odporny na grzyby i pleśnie.
Opracowano na podstawie materiałów firm Elektra i Atlas
{lofimg src="/images/editor/stories/foty-rotator/atlas_jak-wykonac-podloge.jpg" }


Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail.Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

3
snake / 15-07-2014, 13:41
codex ma znakomite produkty do układania płytek. Do pomieszczeń mokrych z ogrzewaniem podłogowym poleciłbym szczególnie zaprawę klejową codex Power Maxx S1 C2TE i rewelacyjne, dwukolorowe uszczelnienie codex HS 600.
Marcin / 13-11-2017, 09:32
Warto poradzić się firmy Automatyka Krzysztof Strzelczyk .
Oni znają się na ogrzewaniu podłogowym.
Wiem to z własnego doświadczenia.
Kasia z Arbiton / 30-04-2019, 17:49
Warto w łazience na ogrzewanie podłogowe zastosować panele winylowe, np. Arbiton. Winyl dobrze przewodzi ciepło, dzięki czemu korzystanie z tzw. podłogówki jest ekonomiczne i pozwala na oszczędności. Same panele zaś świetnie sprawdzą się w łazience, bo mają wodoodporna powłokę.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Czy izolacja od wewnątrz może być zamocowana od razu z płytą wykończeniową?

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Dlaczego warto wybrać pompę z takim znakiem? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak dopasować przycisk spłukujący do stylu łazienki? Zobacz »

Zobacz, który tynk wybierają fachowcy »

Wszechstronność tego materiału oraz doskonałe właściwości robocze sprawiają, że stał się on nieodzownym elementem każdej remontowanej inwestycji

Czytaj więcej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Jakie okna wybrać do domu? Poradnik kupującego
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Jakie okna wybrać, aby posłużyły ci przez lata? czytaj dalej »

Systemy ociepleń oparte na styropianie i wełnie mineralnej - zobacz porównanie

Zastanawiasz się, czy do ocieplenia domu użyć systemu opartego na styropianie czy na wełnie mineralnej?/span> czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Kiedy warto kupować, a kiedy wynajmować maszyny budowlane?

Przed dylematem, co wybrać, staje co roku wielu przedsiębiorców budowlanych i klientów indywidualnych

Czytaj dalej »


Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego? Jak zredukować koszty transportu?
Jedyne, co musisz zrobić, to dostosować taryfę, do sposobu, w jaki w ciągu tygodnia korzystasz z energii elektrycznej. czytaj dalej » W dobie zmian na rynku bardzo ważna jest umiejętność maksymalnego redukowania kosztów transportu. czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

1/2020
Ekspert Budowlany 1/2020
W numerze m.in.:
  • - Ocieplasz dom, chronisz klimat
  • - Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata?

Forum

thormask  | 
05-04-2020, 11:27
 | 
1
blair2019  | 
05-04-2020, 04:21
 | 
1
soibaowet  | 
05-04-2020, 00:41
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
105
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
95
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl