EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Gniazda i łączniki w instalacjach elektrycznych

Redakcja | 2011-07-20
fot. Mebel Rust

fot. Mebel Rust

W każdej standardowej instalacji elektrycznej występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania instalacji.

Zobacz także

OSPEL Elegancja w detalu – ramki szklane do osprzętu elektrycznego

Elegancja w detalu – ramki szklane do osprzętu elektrycznego Elegancja w detalu – ramki szklane do osprzętu elektrycznego

Wnętrza domów stają się coraz bardziej wyrafinowane, a detale pełnią kluczową rolę w kreowaniu niepowtarzalnego stylu. Jednym z najnowszych trendów w branży osprzętu elektrycznego są szklane ramki, które...

Wnętrza domów stają się coraz bardziej wyrafinowane, a detale pełnią kluczową rolę w kreowaniu niepowtarzalnego stylu. Jednym z najnowszych trendów w branży osprzętu elektrycznego są szklane ramki, które nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale także dodają elegancji i nowoczesności pomieszczeniom.

OSPEL Seria Szafir – przełom w montażu gniazdek elektrycznych

Seria Szafir – przełom w montażu gniazdek elektrycznych Seria Szafir – przełom w montażu gniazdek elektrycznych

Czy zdarzyło Ci się, że musisz wymienić gniazdko lub kontakt w domu? Większość z nas podchodzi do takiego zadania przynajmniej z niepewnością. Koniec końców, nie robimy tego codziennie. Sięgamy wówczas...

Czy zdarzyło Ci się, że musisz wymienić gniazdko lub kontakt w domu? Większość z nas podchodzi do takiego zadania przynajmniej z niepewnością. Koniec końców, nie robimy tego codziennie. Sięgamy wówczas do filmików instruktażowych lub dzwonimy po elektryka.

OSPEL Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem

Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem

Seria Sonata Touch to zaprojektowana i opracowana przez firmę Ospel seria nowoczesnych łączników elektronicznych do sterowania oświetleniem, które wyposażone są w szklany panel dotykowy. Została ona zaprojektowana...

Seria Sonata Touch to zaprojektowana i opracowana przez firmę Ospel seria nowoczesnych łączników elektronicznych do sterowania oświetleniem, które wyposażone są w szklany panel dotykowy. Została ona zaprojektowana z myślą o klientach poszukujących łączników sterowanych dotykiem, które jednocześnie swym kształtem nawiązywać będą do reszty produktów danej serii produktowej.

W instalacji ułożonej w rurkach pod tynkiem, a także wykonanej płaskimi przewodami kabelkowymi ułożonymi w tynku, stosuje się osprzęt podtynkowy, umieszczony w puszkach osadzonych w ścianie. Jeżeli instalacja ułożona jest na wierzchu ścian w rurkach lub przy zastosowaniu kabelków, wówczas odpowiedni jest osprzęt natynkowy. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku może to być osprzęt bez specjalnych zabezpieczeń lub osprzęt odporny na zanieczyszczenia stałe i wodę. W instalacjach układanych w listwach i kanałach stosowany jest osprzęt w wykonaniu specjalnym.

Gniazda wtyczkowe

Podstawową funkcją gniazda wtyczkowego jest umożliwienie przyłączenia odbiornika wyposażonego w giętki przewód i wtyczkę. Przy czym wtyczka musi być dopasowana do gniazdka. W instalacjach domowych i biurowych w gniazdach przyłączonych do obwodów jednofazowych 230 V zwykle nie ma z tym problemu. Większość gniazd i wtyczek jest tak skonstruowana, że pasują do siebie bez względu na to, od jakiego producenta pochodzą. W obiektach przemysłowych występują gniazda oraz wtyczki o różnej konstrukcji. Podłączenie odbiornika może w pewnych sytuacjach wymagać wymiany wtyczki lub gniazdka. W budynkach biurowych i mieszkalnych większość gniazd wtyczkowych jest instalowana pod tynkiem. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, w nowych lub zmodernizowanych instalacjach, wszystkie gniazda wtyczkowe muszą mieć styk ochronny (w sprzedaży są jeszcze gniazda bez styku ochronnego). W gniazdach jednofazowych dwubiegunowych (230 V) występują dwa rodzaje styków ochronnych. Może to być styk w postaci bolca lub zespół dwóch styków typu „schuko”, umieszczonych po bokach gniazda. Większość produkowanych obecnie sprzętów ma wtyczki uniwersalne, pasujące do obu tych typów gniazdek. Także wtyczki urządzeń z podwójną izolacją, mimo że nie mają styku ochronnego, pasują do gniazd ze stykiem ochronnym. Są to wtyczki płaskie lub ze specjalnymi wycięciami.

W pomieszczeniach wilgotnych i na zewnątrz budynków niezbędne jest instalowanie gniazd wtyczkowych w obudowie odpornej na wpływy zewnętrzne: zanieczyszczenia stałe i kurz oraz wodę. W zależności od potrzeb mogą to być gniazda instalowane w puszkach podtynkowych lub na wierzchu ścian. Odporność obudowy określa się wg normy PN-EN 60529:2003 – kod IP. Oznaczenie składa się z dwóch liter IP i następujących po nich dwóch cyfr. Pierwsza z nich określa stopień ochrony przed dostępem ciał stałych, w skali od 0 do 6, a druga – stopień ochrony przed wodą, w skali od 0 do 8. I tak gniazdo wtyczkowe, na którego obudowie podano oznaczenie IP44 jest chronione przed dostępem ciał stałych o średnicy 1 mm i większej oraz przed bryzgami wody, czyli, mówiąc potocznie, jest to gniazdo bryzgoszczelne.

Zaleca się instalowanie gniazd jednofazowych podwójnych lub w pewnych przypadkach także potrójnych. Eliminuje to potrzebę stosowania rozgałęziaczy. Gniazda w pokojach mieszkalnych oraz w pomieszczeniach o charakterze biurowym instaluje się zwykle na wysokości 30 cm nad podłogą. W kuchni gniazda umieszcza się nad powierzchnią blatów, czyli na wysokości około 1,2 m. Rozmieszczenie gniazd w łazience również zależy od ich przeznaczenia – gniazdo do podłączenia golarki czy suszarki do włosów powinno być zainstalowane w pobliżu lustra, a więc zwykle na wysokości około 1,4 m, a do podłączenia pralki może być umieszczone nisko nad podłogą, tak jak w pokojach, lub powyżej górnej powierzchni obudowy pralki, czyli na wysokości około 80 cm. Należy przy tym pamiętać, że gniazda wtyczkowe w łazience muszą być instalowane poza strefą zwiększonego zagrożenia, a więc w odległości nie mniejszej niż 60 cm od krawędzi wanny lub brodzika. Rozmieszczenie gniazd w pomieszczeniach przemysłowych dostosowuje się do wyposażenia technologicznego.

Oprócz gniazd standardowych ogólnego przeznaczenia, stosowane są gniazda służące do przyłączania telefonów oraz urządzeń audiowizualnych, a także gniazda antenowe.

Warto wiedzieć!

Gniazda i łączniki dzięki swojej stylistyce podkreślają walory estetyczne pomieszczenia. W czasie remontu instalacji warto więc pomyśleć o wymianie starych modeli na nowe, bardziej nowoczesne i funkcjonalne. A rynkowa oferta gniazd i łączników może przyprawić o zawrót głowy. Do wyboru są bowiem różne ich kształty i kolory. Do dyspozycji mamy też różne materiały, z których zostały wykonane – od tworzywa sztucznego, przez drewno, szkło i metal, aż po naturalną skórę. Interesujące rozwiązanie stanowią ramki, które chowają się w ścianie. Kupić można także modele z ozdobnymi wymiennymi pierścieniami. Jeżeli łącznik nam się znudzi, możemy wymienić element ozdobny.

Łączniki

Podobnie jak gniazda, także łączniki muszą być dostosowane do charakteru pomieszczenia i do sposobu wykonania instalacji. Wśród łączników rozróżniamy łączniki o stabilnym położeniu w stanie załączenia lub wyłączenia, a także łączniki chwilowe (zwierne), np. przyciski dzwonkowe. W zależności od funkcji, jaką pełnią łączniki, dzielimy je na: jednobiegunowe, świecznikowe, schodowe, krzyżowe, zwierne „światło”, zwierne „dzwonek”, żaluzjowe itp.

Odrębną grupę stanowią ściemniacze z pokrętłem i dotykowe. Te ostatnie mogą być sterowane także pilotem. Zwykłe łączniki stosowane w instalacjach podtynkowych w suchych pomieszczeniach mają stopień ochrony IP20 (przed dostępem ciał stałych większych niż 2,5 mm, np. przypadkowy dotyk palcem). Natomiast aparaty instalowane w pomieszczeniach o zwiększonym zagrożeniu porażeniem, np. w piwnicy muszą mieć obudowę o stopniu ochrony IP 44, zaś umieszczone na zewnątrz budynku – IP65. Podobny stopień ochrony mają łączniki instalowane w budynkach przemysłowych.Łączniki jednobiegunowe służą do załączania pojedynczych opraw oświetleniowych, zwykle wyposażonych w pojedyncze źródło światła. Łączniki dwubiegunowe umieszcza się w obwodach zasilających grupę opraw, które chcemy włączać wybiórczo lub żyrandol zawierający kilka źródeł światła. Łącznik schodowy pozwala włączać światło z dwóch miejsc, a krzyżowy, współpracując z łącznikami schodowymi, daje możliwość sterowania oświetleniem z kilku miejsc. Łączniki zwierne służą do uruchamiania sygnalizacji dzwonkowej i oświetlenia na przykład klatki schodowej (współpraca z wyłącznikiem czasowym). Łączniki żaluzjowe służą do sterowania napędami podnoszącymi i opuszczającymi żaluzje.

Ściemniacze wyposażone w podzespoły elektroniczne pozwalają regulować poziom natężenia oświetlenia, przy czym po wyłączeniu i ponownym włączeniu powracają (dzięki funkcji pamięci) do takiego poziomu, jaki był w chwili wyłączenia. W ostatnich latach coraz powszechniej stosowane są także wielofunkcyjne przyciski jako elementy tzw. inteligentnych instalacji. Tego typu aparaty umożliwiają sterowanie wieloma urządzeniami z jednego miejsca. Można sterować nie tylko oprawami oświetleniowymi, ale także np. żaluzjami i grzejnikami. Oferowane są wersje stacjonarne, montowane na ścianie w miejsce zwykłego łącznika, lub takie, które działają podobnie do pilota, ale mają formę breloczka do kluczy. Standardowe łączniki umieszcza się zwykle na wysokości około 1,4 m nad poziomem podłogi, przy czym te, które służą do załączania oświetlenia instaluje się wewnątrz pomieszczenia od strony klamki, w odległości około 15 cm od ościeżnicy. Wyjątek stanowią łazienka, WC oraz małe pomieszczenia pozbawione światła dziennego. W łazience lepiej umieścić łącznik na zewnątrz, może być wtedy w normalnym wykonaniu, umieszczony wewnątrz powinien mieć szczelną obudowę. W przypadku WC i innych małych pomieszczeń wygodniej jest włączyć oświetlenie przed wejściem do wnętrza.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Marek Marek, 21.01.2016r., 09:56:59 my wybraliśmy zwykłe tradycyjne gniazdka od polskiej firmy i jesteśmy bardzo zadowoleni. nie ma co wymyślać w tym temacie - potem zmienia się modda i jest problem
  • Marek Marek, 28.03.2017r., 20:55:36 Jak wyłącznik nowoczesny, to musi być automatyczny. Wyłączniki automatyczne mogą być oparte na czujkach ruchu albo na liczeniu osób wchodzących do pomieszczenia. Przy tych drugich nie trzeba się stale ruszać ale są droższe. Podobno przy tych wyłacznikach można siedzieć z książką w fotelu, a światło nie zgasi się.

Powiązane

Waldemar Joniec Ogrzewanie podłogowe – najczęściej zadawane pytania

Ogrzewanie podłogowe – najczęściej zadawane pytania Ogrzewanie podłogowe – najczęściej zadawane pytania

Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego w domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, dzięki którym poznamy wady i zalety takiego sposobu ogrzewania oraz znajdziemy rozwiązanie idealne...

Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego w domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, dzięki którym poznamy wady i zalety takiego sposobu ogrzewania oraz znajdziemy rozwiązanie idealne do naszych potrzeb.

Waldemar Joniec Jak wybrać grzejnik do łazienki?

Jak wybrać grzejnik do łazienki? Jak wybrać grzejnik do łazienki?

Wybór grzejnika łazienkowego nie polega jedynie na wyborze kształtu i koloru. Ważna jest również moc, która zależy od tego, jakie grzejnik ma pełnić funkcje – czy ma służyć tylko do ogrzewania, czy także...

Wybór grzejnika łazienkowego nie polega jedynie na wyborze kształtu i koloru. Ważna jest również moc, która zależy od tego, jakie grzejnik ma pełnić funkcje – czy ma służyć tylko do ogrzewania, czy także do suszenia.

Damian Żabicki Grzejniki do łazienki

Grzejniki do łazienki Grzejniki do łazienki

Na rynku dostępne są grzejniki łazienkowe wodne, elektryczne oraz wodno-elektryczne. W zależności od wersji, podłącza się je do systemu c.o. lub instaluje jako niezależne urządzenie.

Na rynku dostępne są grzejniki łazienkowe wodne, elektryczne oraz wodno-elektryczne. W zależności od wersji, podłącza się je do systemu c.o. lub instaluje jako niezależne urządzenie.

Redakcja Jak dobrać parametry pompy ciepła?

Jak dobrać parametry pompy ciepła? Jak dobrać parametry pompy ciepła?

Pompa ciepła przynosi spodziewane rezultaty, tylko gdy jest dopasowana do specyfiki danego budynku. Wybór właściwego urządzenia jest stosunkowo trudny, bo wymaga uwzględnienia wielu czynników. Najlepszym...

Pompa ciepła przynosi spodziewane rezultaty, tylko gdy jest dopasowana do specyfiki danego budynku. Wybór właściwego urządzenia jest stosunkowo trudny, bo wymaga uwzględnienia wielu czynników. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem zlecenie tego wykwalifikowanym instalatorom. Warto jednak wiedzieć, na jakie parametry zwracać szczególną uwagę.

Dawid Pantera Zasady działania i typy pomp ciepła

Zasady działania i typy pomp ciepła Zasady działania i typy pomp ciepła

Pompy ciepła to urządzenia, które pozwalają wykorzystywać otaczającą nas energię cieplną do celów grzewczych. Wprawdzie ich instalacja jest dość kosztowna, ale poniesione nakłady szybko się zwrócą. Pompy...

Pompy ciepła to urządzenia, które pozwalają wykorzystywać otaczającą nas energię cieplną do celów grzewczych. Wprawdzie ich instalacja jest dość kosztowna, ale poniesione nakłady szybko się zwrócą. Pompy ciepła należą bowiem do najtańszych w eksploatacji systemów centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Redakcja Jak wykonać podłogę z ogrzewaniem podłogowym w łazience?

Jak wykonać podłogę z ogrzewaniem podłogowym w łazience? Jak wykonać podłogę z ogrzewaniem podłogowym w łazience?

Zastanawiając się nad instalacją ogrzewania podłogowego w domu, najczęściej myślimy o zastosowaniu takiego rozwiązania w łazience. Wykonanie takiej podłogi nie jest trudne. Należy przestrzegać instrukcji...

Zastanawiając się nad instalacją ogrzewania podłogowego w domu, najczęściej myślimy o zastosowaniu takiego rozwiązania w łazience. Wykonanie takiej podłogi nie jest trudne. Należy przestrzegać instrukcji producenta i stosować odpowiednie materiały. W artykule pokazujemy krok po kroku poszczególne etapy prac.

Waldemar Joniec ABC odkurzaczy centralnych

ABC odkurzaczy centralnych ABC odkurzaczy centralnych

Jak działają? Jak dobierać jednostkę centralną? Na co zwracać uwagę przy ich zakupie? - czyli wszystko co powinniśmy wiedzieć o odkurzaczach centralnych.

Jak działają? Jak dobierać jednostkę centralną? Na co zwracać uwagę przy ich zakupie? - czyli wszystko co powinniśmy wiedzieć o odkurzaczach centralnych.

Waldemar Joniec Kotły na węgiel i drewno

Kotły na węgiel i drewno Kotły na węgiel i drewno

Wybór kotła na paliwo stałe wymaga dokładnego określenia, czego oczekujemy od instalacji c.o. oraz jakimi paliwami dysponujemy teraz i będziemy dysponować za 5 czy 10 lat. Nie każda konstrukcja kotła może...

Wybór kotła na paliwo stałe wymaga dokładnego określenia, czego oczekujemy od instalacji c.o. oraz jakimi paliwami dysponujemy teraz i będziemy dysponować za 5 czy 10 lat. Nie każda konstrukcja kotła może sprostać naszym oczekiwaniom, zapewnić komfort obsługi, a jednocześnie niskie koszty eksploatacji. Dlatego warto porównać różne konstrukcje urządzeń oraz związane z nimi wymagania dotyczące jakości paliw i uciążliwości obsługi.

Jerzy Kosieradzki Jak dobierać grzejniki do gazowego kotła kondensacyjnego

Jak dobierać grzejniki do gazowego kotła kondensacyjnego Jak dobierać grzejniki do gazowego kotła kondensacyjnego

Grzejnik to podstawowy element każdej instalacji centralnego ogrzewania. Jeżeli ma współpracować z kotłem kondensacyjnym, musi być przystosowany do pracy przy niskich parametrach instalacji grzewczej.

Grzejnik to podstawowy element każdej instalacji centralnego ogrzewania. Jeżeli ma współpracować z kotłem kondensacyjnym, musi być przystosowany do pracy przy niskich parametrach instalacji grzewczej.

Dawid Pantera Pompy ciepła - wymagania i formalności

Pompy ciepła - wymagania i formalności Pompy ciepła - wymagania i formalności

Zanim podejmiemy decyzję o zainwestowaniu w pompę ciepła, warto poznać zasady jej działania i warunki, jakie należy spełnić, aby ją zainstalować. Najlepiej zasięgnąć informacji bezpośrednio u producenta...

Zanim podejmiemy decyzję o zainwestowaniu w pompę ciepła, warto poznać zasady jej działania i warunki, jakie należy spełnić, aby ją zainstalować. Najlepiej zasięgnąć informacji bezpośrednio u producenta lub w profesjonalnej firmie zajmującej się jej montażem.

Redakcja Rekuperacja w domach zamieszkanych

Rekuperacja w domach zamieszkanych Rekuperacja w domach zamieszkanych

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu...

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu ścian, wymianie okien i pozbyciu się wszystkich mostków termicznych oraz całkowitej zmianie elewacji budynku, ostatnim krokiem do posiadania nowoczesnego, energooszczędnego i zdrowego domu jest instalacja działającej przez cały rok wentylacji, która zapewni dodatkowo rzeczywiste oszczędności...

Waldemar Joniec ABC kotłów kondensacyjnych

ABC kotłów kondensacyjnych ABC kotłów kondensacyjnych

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła kondensacyjnego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła kondensacyjnego?

Jerzy Kosieradzki Jak dobierać kolektory słoneczne

Jak dobierać kolektory słoneczne Jak dobierać kolektory słoneczne

Coraz częściej spotykanym elementem wyposażenia nowoczesnych domów są kolektory słoneczne. Pozwalają one wykorzystać energię płynącą ze słońca do ogrzewania wody użytkowej. Aby jednak przyniosły oczekiwane...

Coraz częściej spotykanym elementem wyposażenia nowoczesnych domów są kolektory słoneczne. Pozwalają one wykorzystać energię płynącą ze słońca do ogrzewania wody użytkowej. Aby jednak przyniosły oczekiwane korzyści, parametry kolektorów muszą być właściwie dobrane.

mgr inż. Janusz Strzyżewski Gniazda wtyczkowe i łączniki w instalacjach elektrycznych

Gniazda wtyczkowe i łączniki w instalacjach elektrycznych Gniazda wtyczkowe i łączniki w instalacjach elektrycznych

W każdej standardowej instalacji elektrycznej występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania instalacji.

W każdej standardowej instalacji elektrycznej występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania instalacji.

Redakcja Prysznic bez brodzika

Prysznic bez brodzika Prysznic bez brodzika

Bardzo modne jest ostatnio minimalistyczne rozwiązanie – prysznic bez typowego brodzika, w którym woda leje się bezpośrednio na podłogę. Jednak podążając za modą i wybierając prysznic bez brodzika, należy...

Bardzo modne jest ostatnio minimalistyczne rozwiązanie – prysznic bez typowego brodzika, w którym woda leje się bezpośrednio na podłogę. Jednak podążając za modą i wybierając prysznic bez brodzika, należy zastanowić się, czy nasza łazienka jest gotowa na takie rozwiązanie.

Waldemar Joniec Pompy ciepła od A do Z

Pompy ciepła od A do Z Pompy ciepła od A do Z

Na jakim etapie budowy należy podjąć decyzję o ogrzewaniu domu pompą ciepłą? Jak ona działa? Na co trzeba zwracać uwagę, aby instalacja i eksploatacja nie pociągały za sobą niepotrzebnych kosztów?

Na jakim etapie budowy należy podjąć decyzję o ogrzewaniu domu pompą ciepłą? Jak ona działa? Na co trzeba zwracać uwagę, aby instalacja i eksploatacja nie pociągały za sobą niepotrzebnych kosztów?

Redakcja Wanna w podłodze

Wanna w podłodze Wanna w podłodze

Wanna wpuszczana w podłogę to niemal basen w domu. Kiedyś niedościgły przedmiot marzeń, kojarzący się z hollywoodzkim luksusem. Dziś - rozwiązanie w zasięgu ręki, do tego z brokatową fugą, mieniącą się...

Wanna wpuszczana w podłogę to niemal basen w domu. Kiedyś niedościgły przedmiot marzeń, kojarzący się z hollywoodzkim luksusem. Dziś - rozwiązanie w zasięgu ręki, do tego z brokatową fugą, mieniącą się niczym szlachetne kamienie. Żeby nie przysporzyć sobie zbędnych kłopotów budowlanych, trzeba tylko ten pomysł uwzględnić odpowiednio wcześnie.

Waldemar Joniec Pompy ciepła

Pompy ciepła Pompy ciepła

O coraz większym zainteresowaniu inwestorów pompami ciepła decydują niskie koszty eksploatacyjne oraz to, że energia elektryczna do ich zasilania jest powszechnie dostępna, co nie zawsze ma miejsce w przypadku...

O coraz większym zainteresowaniu inwestorów pompami ciepła decydują niskie koszty eksploatacyjne oraz to, że energia elektryczna do ich zasilania jest powszechnie dostępna, co nie zawsze ma miejsce w przypadku innych nośników energii, jak np. gaz ziemny, olej opałowy, węgiel czy biomasa.

Jerzy Kosieradzki Kotły kondensacyjne

Kotły kondensacyjne Kotły kondensacyjne

Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie zużycia gazu jest zastosowanie w instalacji c.o. kotła kondensacyjnego.

Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie zużycia gazu jest zastosowanie w instalacji c.o. kotła kondensacyjnego.

Hanna Czerska Istotny szczegół

Istotny szczegół Istotny szczegół

Dla jednych są nic nie znaczącym detalem, dla innych zaś ciekawym i ważnym elementem dekoracyjnym, który podkreśla charakter wnętrza, zachowując jednocześnie swoje podstawowe funkcje. Mowa o włącznikach,...

Dla jednych są nic nie znaczącym detalem, dla innych zaś ciekawym i ważnym elementem dekoracyjnym, który podkreśla charakter wnętrza, zachowując jednocześnie swoje podstawowe funkcje. Mowa o włącznikach, fachowo nazywanych łącznikami, które włączają i wyłączają światło, ale pełnią także wiele dodatkowych funkcji.

mgr inż. Karol Kuczyński Bezpieczne instalacje elektryczne

Bezpieczne instalacje elektryczne Bezpieczne instalacje elektryczne

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna w budynku, a także właściwie dobrany osprzęt elektroinstalacyjny gwarantują bezawaryjną eksploatację urządzeń elektrycznych, a przede wszystkim bezpieczeństwo...

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna w budynku, a także właściwie dobrany osprzęt elektroinstalacyjny gwarantują bezawaryjną eksploatację urządzeń elektrycznych, a przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników.

mgr inż. Karol Kuczyński Inteligentny budynek. Przegląd popularnych standardów

Inteligentny budynek. Przegląd popularnych standardów Inteligentny budynek. Przegląd popularnych standardów

Nowoczesny dom to nie tylko budynek wykonany w zgodzie z obowiązującymi standardami, ale obiekt wyposażony w wiele różnych urządzeń elektrycznych, ułatwiających codzienne życie.

Nowoczesny dom to nie tylko budynek wykonany w zgodzie z obowiązującymi standardami, ale obiekt wyposażony w wiele różnych urządzeń elektrycznych, ułatwiających codzienne życie.

Jerzy Kosieradzki Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może służyć jako podstawowy system ogrzewania, częściej jednak używa się go do wspomagania ogrzewania tradycyjnego w celu uzyskania efektu ciepłej podłogi w pomieszczeniu,...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może służyć jako podstawowy system ogrzewania, częściej jednak używa się go do wspomagania ogrzewania tradycyjnego w celu uzyskania efektu ciepłej podłogi w pomieszczeniu, np. w łazience.

Redakcja Rekuperatory w domach jednorodzinnych

Rekuperatory w domach jednorodzinnych Rekuperatory w domach jednorodzinnych

Stale rosnące koszty ogrzewania spowodowały, że dbamy o to, aby nasze domy były dobrze izolowane i miały dobre instalacje centralnego ogrzewania. Jednak, aby uzyskać dalsze oszczędności w wydatkach na...

Stale rosnące koszty ogrzewania spowodowały, że dbamy o to, aby nasze domy były dobrze izolowane i miały dobre instalacje centralnego ogrzewania. Jednak, aby uzyskać dalsze oszczędności w wydatkach na ogrzewanie oraz zapewnić w pomieszczeniach czyste i zdrowe powietrze, konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej. Montaż samych wentylatorów jest tani, ale nie daje oszczędności w wydatkach na ogrzewanie. Korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie central nawiewno -wywiewnych z odzyskiem...

Najnowsze produkty i technologie

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISPOL Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.