Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Grzejniki do łazienki

Grzejniki łazienkowe
Grzejniki łazienkowe
Fot. Kalmar

Na rynku dostępne są grzejniki łazienkowe wodne, elektryczne oraz wodno-elektryczne. W zależności od wersji, podłącza się je do systemu c.o. lub instaluje jako niezależne urządzenie.

Grzejniki wypełnione płynem grzewczym i zasilane energią elektryczną montuje się w łazienkach, które chcemy ogrzewać cały rok. Ciekawym rozwiązaniem są również suszarki elektryczne. Najczęściej instaluje się je w łazienkach, w których funkcjonuje inny system ogrzewania (np. podłogowy).


Kształty, kolory i materiały
Najpopularniejsze są proste grzejniki drabinkowe i takich jest najwięcej na rynku. Miejsca połączeń kolektorów są w nich niewidoczne – dzięki stosowaniu specjalnej techniki spawania i lutowania poszczególnych elementów. Bardziej urozmaicony kształt mają grzejniki z niesymetrycznym rozmieszczeniem kolektorów, których ramiona rozchodzą się na lewą i prawą stronę. Grzejniki mogą być instalowane równolegle lub prostopadle do ściany. Te drugie pozwalają uzyskać w pomieszczeniu ażurową ściankę. W łazience tego typu ścianka może rozdzielać np. przestrzeń między wanną a umywalką. Takie rozwiązanie stosuje się również w otwartych kuchniach do wydzielenia np. strefy jadalni.
Do wyboru są także grzejniki z pionowymi kolektorami, wyprofilowanymi w kształcie delikatnego łuku. A jeśli mają służyć do suszenia ręczników i bielizny, warto wybrać model z podwójnym rzędem kolektorów o zwiększonej mocy grzewczej.
Grzejniki łazienkowe wykonane są przeważnie ze stali, ale kupić też można miedziane lub aluminiowe. Dla ich trwałości i estetyki istotna jest też jakość powłoki zewnętrznej. Ma ona bowiem przeciwdziałać korozji grzejników w wilgotnym pomieszczeniu i pełnić jednocześnie funkcję dekoracyjną. Powłoki zewnętrzne mogą być lakierowane, chromowane, metalizowane lub satynowane. Grzejniki lakierowane dostępne są w różnych kolorach z palety RAL.

Jak dobrać grzejnik
Zakłada się, że optymalna temperatura w łazience to 24°C. Przed zakupem grzejnika należy zmierzyć ścianę, na której będzie zamontowany, aby bez problemu się na niej zmieścił. Sprawdźmy także, jak podprowadzona jest instalacja zasilająca. Jeżeli planujemy wymianę tradycyjnego grzejnika żeliwnego na łazienkowy bez wprowadzania zmian w istniejącej instalacji c.o., należy wybrać grzejnik w kształcie drabinki ze standardowym rozstawem podłączeń bocznych. Natomiast w nowej lub w remontowanej łazience grzejnik może mieć podłączenie od dołu lub z góry.
Oferowane na rynku grzejniki łazienkowe mają moc od 50 do ponad 1500 W. Przyjmuje się, że do ogrzania 1 m2 powierzchni łazienki potrzeba około 120 W. Jeżeli jednak choć jedna ściana pomieszczenia jest zewnętrzna lub znajdują się na niej okna, wówczas wskaźnik ten powinien być wyższy.
Przy doborze mocy grzejnika warto jednak pamiętać, że pełni on też często funkcję suszarki. A przykryty ręcznikami nie pracuje z pełną wydajnością. Dlatego warto dobrać grzejnik o mocy nawet 20–30% większej niż wynikałoby to z obliczeń. Z praktycznego punktu widzenia lepiej wybrać większy grzejnik niż mniejszy o tej samej mocy, gdyż miejsca na suszenie nigdy nie jest za wiele.
Natomiast grzejnik przeznaczony tylko do suszenia ręczników czy bielizny powinien mieć małą moc – najczęściej wystarcza kilkadziesiąt kilowatów mocy. Oczywiście, im większa jest moc grzejnika, tym suszenie trwa krócej, ale jednocześnie koszt jego pracy będzie wyższy.
Jeżeli nie uda się wybrać grzejnika o mocy zapewniającej odpowiednią temperaturę w łazience, warto zastanowić się nad zainstalowaniem dodatkowego grzejnika płytowego. Nie może to być jednak zwykły grzejnik, lecz przeznaczony do pracy w łazienkach. Zwykły skoroduje już po roku lub po dwóch latach.

 

Warto wiedzieć!
W grzejnikach łazienkowych zasilanych z instalacji c.o. można dodatkowo zainstalować elektryczną grzałkę z termostatem. Do podłączenia grzałki i przewodu instalacji c.o. służy specjalny trójnik z króćcami przyłączeniowymi, dostosowanymi do wymiarów gwintów w grzejniku i grzałce.
Typowa grzałka utrzymuje stałą, zadaną temperaturę grzejnika i nie reaguje na zamiany temperatury w pomieszczeniu. Jej podstawowym zadaniem nie jest zatem ogrzewanie łazienki, a suszenie ręczników czy bielizny. Jednak małe zapotrzebowanie na ciepło w czasie, gdy nie działa centralne ogrzewanie, sprawia, że nawet ta niewielka ilość energii wystarcza do zapewnienia komfortu cieplnego w łazience.
Kupując grzałkę, zwróćmy uwagę, aby była ona wykonana z tego samego materiału co grzejnik.

 

Co warto wiedzieć o grzejnikach elektrycznych
Urządzenia te są fabrycznie wyposażone w grzałkę elektryczną z układem regulacji i zabezpieczeń oraz w kabel zasilający z uziemieniem. Komfort użytkowania zapewnia termostat elektroniczny, który pozwala na regulację temperatury i na zaprogramowanie trybów pracy, a bezpieczeństwo użytkowania – zabezpieczenie przed przegrzaniem.

>>>>ZOBACZ GRZEJNIKI POKAZANE NA TARGACH W MEDIOLANIE!

Panel sterowania zawiera najczęściej wyłącznik grzejnika, pokrętło regulacji temperatury, przycisk pracy ciągłej z pełną mocą oraz pokrywkę zabezpieczającą.
Typowe grzejniki zasilane są napięciem 230 VAC. Istotne jest, aby podłączenie do sieci zasilającej było wykonane starannie. Ze względu na bezpieczeństwo gniazdo wtyczkowe nie może znajdować się zbyt nisko (przepisy wymagają wysokości powyżej 25 cm od podłogi). Grzejnik i gniazdo nie mogą też być zbyt blisko wanny lub kabiny prysznicowej – wymagane minimum to 60 cm. Gniazdo powinno być zabezpieczone wyłącznikiem różnicowoprądowym o znamionowym prądzie różnicowym nie większym niż 30 mA albo zasilane indywidualnie z transformatora separacyjnego. Najrozsądniej jest jednak powierzyć sprawdzenie takiej instalacji elektrykowi.

 


Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail.Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Jak zadbać o bezpieczeństwo w garażu?

W garażach i parkingach podziemnych...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
  • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
  • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

Doctord  | 
06-06-2020, 12:43
 | 
1
amardas  | 
06-06-2020, 09:11
 | 
1
amardas  | 
06-06-2020, 09:04
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl