Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Ogrody zimowe

To, jak będzie funkcjonował nasz ogród zimowy i jakie dzięki niemu osiągniemy korzyści, w dużej mierze zależy od jego powierzchni i kubatury.
To, jak będzie funkcjonował nasz ogród zimowy i jakie dzięki niemu osiągniemy korzyści, w dużej mierze zależy od jego powierzchni i kubatury.
Fot. Kwadrum

Ogrody zimowe można zbudować w prawie każdym domu jednorodzinnym. Aby w pełni korzystać z ich walorów, przed rozpoczęciem budowy trzeba starannie przemyśleć ich przeznaczenie, lokalizację, kubaturę i formę architektoniczną.

Dlaczego warto mieć ogród zimowy

Ogród zimowy tworzy między wnętrzem domu i jego otoczeniem tzw. śluzę klimatyczną, stabilizującą temperaturę i wilgotność powietrza w przylegających do niego wnętrzach mieszkalnych. W zimie zapobiega ona ucieczce ciepła przez ściany, a w lecie – zbytniemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Ponadto, duże, przeszklone płaszczyzny ścian i dachu ogrodu zimowego pozwalają ciepłu energii słonecznej wniknąć do wnętrza domu, dzięki czemu w chłodne dni można znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania budynku. Z tego właśnie powodu ogrody zimowe należą do podstawowych rozwiązań przestrzennych, stosowanych w budownictwie energooszczędnym.

WARTO WIEDZIEĆ
Rodzaje ogrodów zimowych
Ze względu na przeznaczenie ogrody zimowe dzieli się na tzw. ciepłe i zimne, czyli na ogrzewane i nieogrzewane. Te pierwsze stanowią dodatkową przegrodę zewnętrzną i w znaczący sposób wpływają na bilans energetyczny budynku. Do ich budowystosuje się tzw. ciepłe profile konstrukcyjne,a jako przeszklenie – materiały charakteryzującesię dobrym współczynnikiem izolacyjności cieplnej. Ogrody ogrzewane przeznaczone są do uprawy roślin wymagających ciepła, a ponieważ w zimie utrzymuje się w nich temperatura pokojowa (18–21°C), służą też jako całoroczne pomieszczenie mieszkalne.
W ogrodach nieogrzewanych (zimnych) można jedynie przechowywać rośliny wrażliwe na mróz, a ich zalety jako zielonego salonu wykorzystywać tylko latem. W chłodnych porach roku znacznie zmniejszają straty ciepła w budynku.

Ogrody zimowe znakomicie też izolują wnętrze domu od hałasu zewnętrznego. Ta ich cecha ma szczególne znaczenie w budynkach usytuowanych w pobliżu ruchliwych traktów komunikacyjnych.

 

Poza korzyściami ekonomicznymi ogrodu zimowego, istotna jest również jego funkcja estetyczna. Dobrze zaprojektowany i zlokalizowany wzbogaca bryłę budynku, nadając jego architekturze atrakcyjny wygląd. W istniejących zaś domach dobudowanie ogrodu zimowego jest dobrym sposobem na powiększenie jego powierzchni mieszkalnej i podniesienie standardu.

 

Wszystkie zaś korzyści, jakie daje ogród zimowy, podnoszą komfort domu i wartość rynkową całej posesji. Nic więc dziwnego, że coraz częściej buduje się je razem z domem lub też dobudowuje do już istniejącego budynku, korzystając z oferty licznych wyspecjalizowanychfirm działających na naszym rynku.

>>> Przeczytaj: Jak ogrzać ogród zimowy

Lokalizacja

Ogród zimowy może zajmować całą długość elewacji lub tylko jej fragment. Może również otaczać narożnik domu, a w budynkach wzniesionych na planie litery L lub T zajmować przestrzeń pomiędzy stykającymi się ścianami.

Najkorzystniejsza funkcjonalnie jest lokalizacja przeszklonej budowli w elewacji ogrodowej, otwierającej się na ogród i zapewniającej bezpośredni do niego dostęp. Po rozsunięciu drzwi w ciepłe, pogodne dni granica między wnętrzem ogrodu zimowego i otaczającą dom zielenią będzie symboliczna. Jeśli takie usytuowanie ogrodu nie jest możliwe i trzeba go umieścić np. w ścianie szczytowej zwróconej w stronę sąsiedniej posesji, zadbajmy o to, aby przebywające w nim osoby miały zapewnione poczucie prywatności.  Można to osiągnąć, budując od strony sąsiada pełną ścianę lub przeszkloną tylko w wyższej jej części. Podobny zabieg można zastosować w ogrodach narożnikowych.

WARTO WIEDZIEĆ
Profile konstrukcyjne
Producenci ogrodów zimowych oferują wiele systemów profili konstrukcyjnych. Różnią się one przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane, a tym samym właściwościami i przeznaczeniem. Oto najpopularniejsze z nich:
- drewniane (z drewna klejonego warstwowo) – zaimpregnowane środkami grzybo- i owadobójczymi oraz zabejcowane lub pomalowane na różne kolory. Cechuje je dobra izolacyjność cieplna, ale są dość szerokie, co ogranicza ilość światła słonecznego docierającego do wnętrza.Można z nich budować konstrukcje o rozpiętości do 7 m;
- aluminiowe – lekkie, odporne na korozję, niekłopotliwe w montażu i konserwacji. Są fabrycznie pomalowane na różne kolory lub anodowane. Buduje się z nich ogrody zimowe o różnorodnych kształtach: od prostych, jednospadowych do skomplikowanych o wielokątnej podstawie i wielospadowym dachu. Ponieważ cechuje je mała izolacyjność cieplna, większość producentów stosuje specjalne wkładki termoizolacyjne;
- z PVC – wielokomorowe, wzmocnione stalowymi kształtownikami i ocieplone wkładkami termoizolacyjnymi. Łatwe w konserwacji i odporne na korozję. Najpopularniejsze są w kolorze białym, ale są też malowane lub oklejane folią kolorową lub drewnopodobną. Można z nich budować ogrody o różnych kształtach.


Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail.

 

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  4

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
DachyTarasowe.Eu / 20-08-2017, 20:37

Ogrody zimowe to takze tkz oazy ze szkla, czyli bezramowe ogrody zimowe.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Filtr w instalacji grzewczej. Czy jest potrzebny?

Nie wiesz, jakie kolory tynków wybrać na elewację swojego domu?

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Siedzisz w domu? To może być coś dla Ciebie!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jeśli wciąż siedzisz w domu to może być coś dla Ciebie! Dołącz do #MideaHOMEChallenge i zgarnij niepowtarzalne nagrody od Midea Global i Mancherster City. czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
  • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
  • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

Pablo74  | 
28-05-2020, 01:45
 | 
1
ulagia567  | 
27-05-2020, 21:52
 | 
1
pszczolka77  | 
27-05-2020, 11:34
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
106
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl