Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Ogrzewanie podłogowe – najczęściej zadawane pytania

Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest jego duża powierzchnia.
Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest jego duża powierzchnia.
Fot. Devi, Grupa Danfoss

Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego w domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, dzięki którym poznamy wady i zalety takiego sposobu ogrzewania oraz znajdziemy rozwiązanie idealne do naszych potrzeb.

Czy ogrzewanie podłogowe jest tańsze od tradycyjnego?
Koszty inwestycyjne wodnego ogrzewania podłogowego są wyższe niż tradycyjnej instalacji grzejnikowej, ale comiesięczne wydatki na ogrzewanie są znacznie niższe. Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest jego duża powierzchnia, przez którą ciepło przedostaje się do pomieszczenia od dołu i daje poczucie komfortu przy niższej o około 2°C temperaturze w pomieszczeniu. Temperatura wody zasilającej grzejniki podłogowe jest znacznie niższa niż w tradycyjnych instalacjach (zwykle nie przekracza 45°C). To  z kolei pozwala na efektywne zasilanie instalacji c.o. kotłem kondensacyjnym (wyższa sprawność niż zwykłych kotłów gazowych i olejowych) oraz na wykorzystanie pompy ciepła, a nawet wspomaganie tych źródeł zasilania kolektorami słonecznymi. Takie rozwiązania dają możliwość zmniejszenia zużycia energii nawet do 30% w porównaniu z instalacjami tradycyjnymi.

>>> Polecamy także: Przegląd ogrzewania podłogowego

Jeśli zaś chodzi o koszty inwestycyjne elektrycznego ogrzewania podłogowego, to są one niskie, ale ten rodzaj ogrzewania sprawdza się jako podstawowe źródła ciepła tylko w budynkach o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną i wówczas, gdy nie ma możliwości korzystania z innych urządzeń zasilających instalację. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest natomiast niezastąpione w niektórych budynkach remontowanych i jako uzupełnienie tradycyjnych systemów c.o., zwłaszcza w łazienkach i kuchniach. Coraz częściej elektryczne kable grzejne są wykorzystywane również do podgrzewania podjazdów i schodów – jako ogrzewanie przeciwoblodzeniowe oraz w ogrodach zimowych i oranżeriach.

Czy ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnych materiałów do wykończenia posadzki?
Powierzchnie podłóg z wodnym ogrzewaniem podłogowym pokrywa się materiałami o wysokiej przewodności cieplnej, np. terakotą, gresem lub kamieniem naturalnym. Podłogi można też wykonać z drewna warstwowego, ale powinny być one odporne na zmiany wilgotności i temperatury, czyli mieć niski tzw. współczynnik skurczu. Można też zastosować wykładziny dywanowe, linoleum lub PVC, a także panele laminowane, ale materiały te muszą mieć specjalne atesty i oznaczenia, które pozwalają na ich używanie na ogrzewaniu podłogowym. Elektryczne ogrzewanie podłogowe również wymaga odpowiedniego doboru materiałów na podłogi, zwłaszcza jeśli chodzi o panele i deski drewniane. Ogrzewanie podłogowe oprócz wielu zalet ma także pewne ograniczenia. Wymaga bowiem odpowiedniej aranżacji wnętrz, aby podłoga w tej części, gdzie prowadzone są instalacje nie była pokryta meblami, dywanami itp.

>>> Elektryczne ogrzewanie podłogowe Elektra

Jaka powinna być temperatura podłóg?
W pomieszczeniach, w których stale przebywają ludzie (salony, kuchnie, pokoje) powierzchnia podłogi nie powinna mieć temperatury wyższej niż 29°C. Wyższa temperatura (30–35°C) podłóg może być tylko w łazienkach oraz w pobliżu okien w strefie brzegowej. W niektórych pomieszczeniach o dużych stratach ciepła lub wysokich z przeszklonymi ścianami zewnętrznymi grzejniki podłogowe mogą nie dostarczyć odpowiedniej ilości ciepła i należy rozważyć zainstalowanie dodatkowo tradycyjnych grzejników, np. konwekcyjnych w przestrzeni podłogi pod oknami lub płytowych na ścianach. W małych łazienkach z wanną lub kabiną prysznicową na podłodze nie będzie odpowiednio dużej powierzchni do ich ogrzania, dlatego można zastosować dodatkowo drabinkowe grzejniki łazienkowe. Jeśli w łazience nie można zamontować wodnego ogrzewania podłogowego, warto rozważyć ogrzewanie za pomocą grzejnika drabinkowego oraz ogrzewania podłogowego elektrycznego.

Jaki materiał na instalacje?
Jakość rur i staranność wykonania instalacji decyduje o jej niezawodności. Rury wykorzystywane w systemach ogrzewania podłogowego muszą być wytrzymałe, szczelne i odporne na korozję. Stosuje się rury miedzianei wielowarstwowe z tworzyw z barierą antydyfuzyjną, zapobiegającą przenikaniu tlenu do wnętrza instalacji. Ogrzewanie podłogowe składa się z wielu elementów i warto kupić je od jednego producenta. Systemy podłogowego ogrzewania elektrycznego również lepiej kupić w renomowanej firmie.

Jaki wybrać jastrych?
Jastrych to warstwa, która pokrywa rury wodnego ogrzewania podłogowego. Na nim umieszcza się podłogę z terakoty, kamienia, gresu, paneli, wykładzin lub drewna. Najkorzystniej jest stosować jastrychy płynne – samopoziomujące – są one prostsze w ułożeniu, co znacznie skraca czas pracy i mają większą wytrzymałość, co pozwala na zastosowanie mniejszej grubości warstwy jastrychu.

Czy samo ogrzewanie podłogowe wystarczy?
Tak, zwłaszcza w domach niskoenergetycznych i jednokondygnacyjnych, ale w wielu domach jednorodzinnych optymalnym rozwiązaniem jest połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikowym ogrzewaniem niskotemperaturowym w układzie rozdzielaczowym. Każdy grzejnik na danej kondygnacji jest osobno podłączony do rozdzielacza, co zapewnia niezawodność instalacji i ułatwia jej regulację. Grzejniki podłogowe w domach jednorodzinnych zalecane są w pokoju dziennym, kuchni, jadalni, holu oraz w łazienkach (wraz z grzejnikami drabinkowymi). Tradycyjne grzejniki niskotemperaturowe (np. konwektorowe lub płytowe) instaluje się natomiast w sypialniach oraz w pomieszczeniach gospodarczych i garażach.

Możliwe jest też takie rozwiązanie, że dom jest ogrzewany tradycyjnymi grzejnikami, a ogrzewanie podłogowe ma za zadanie jedynie zapewnienie tzw. efektu ciepłej podłogi w miejscach wyłożonych terakotą. Wówczas na każdej pętli ogrzewania podłogowego montuje się zawory termostatyczne ograniczające temperaturę wody powracającej z instalacji. Głowica ta ma reagować na zmiany temperatury w instalacji, a nie na temperaturę w pomieszczeniu.

W przypadku wyodrębnionych instalacji grzejnikowych dla sypialni lub pomieszczeń na piętrze i ogrzewania podłogowego dla salonu i kuchni korzystniejsze jest rozdzielenie instalacji na dwa odrębne, niezależnie regulowane układy. Wówczas regulator za pomocą zaworów trójdrogowych steruje niezależnie temperaturą grzejników i ogrzewania podłogowego. Pozwala to na programowanie temperatury w pomieszczeniach z grzejnikami – jej obniżenie oraz podwyższenie w różnych porach dnia (np. wyższa temperatura tylko rano i wieczorem). Podobnie można sterować układem ogrzewania podłogowego, należy jednak pamiętać, że ma on większą bezwładność. Instalacja może mieć wydzielone więcej niż dwa obiegi, aby niezależnie sterować temperaturą w częściach domu użytkowanych w różnym czasie.

Komu powierzyć projekt i wykonanie ogrzewania podłogowego?
Wykonanie projektu instalacji oraz staranne przeprowadzenie prac montażowych jest bardzo ważne, ponieważ po zainstalowaniu ogrzewania podłogowego nie ma w zasadzie żadnej możliwości jego poprawienia lub ulepszenia. Wymagałoby to bowiem burzenia podłóg, izolacji i pociągałoby za sobą duże koszty. Prace projektowe i montażowe należy powierzyć sprawdzonej firmie, która użyje tylko markowych produktów. Instalacja wykonana na podstawie poprawnego projektu powinna być nie tylko tańsza w inwestycji, ale też dokładnie dopasowana do potrzeb budynku, zapewniając oszczędność energii i komfort użytkowania.

Instalacja powinna być również dokładnie wyregulowana hydraulicznie za pomocą specjalistycznych programów komputerowych, tak aby pracowała bezawaryjnie i była dopasowana do aktualnych potrzeb pogodowych.


Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail.Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
Marek / 15-09-2017, 10:30

Warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe, bo nam się to zwróci.
Wiem to z własnego doświadczenia, po skorzystaniu z usług Automatyka Krzysztof Strzelczyk.

Kasia z Arbiton / 27-04-2019, 23:27
Przy ogrzewaniu podłogowym kluczowo istotny jest wybór odpowiedniego materiału na pokrycie podłogi. Dobrym wyborem są na pewno panele winylowe, np. Arbiton. Winyl stwarza bardzo niski opór cieplny, dzięki czemu ogrzewanie działa efektywnie. Dzięki zastosowaniu paneli winylowych ogrzewanie podłogowe może być bardzo ekonomicznie wykorzystywane, co długofalowo pozwala na widoczne oszczędności w rachunkach.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Podłogi nowej generacji - co je wyróżnia?

Od podłóg oczekuje się nie tylko odporności na wgniecenia, ale również...

Czytaj dalej »


Dlaczego warto wybrać okna dachowe? Szybkie obróbki trudnych miejsc »
Jesteś dekarzem, architektem lub dystrybutorem? Dowiedz się więcej na temat montażu oraz zapoznaj się z... czytaj dalej » Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek... czytaj dalej »

Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Urządzasz łazienkę od podstaw? A może chcesz przeprowadzić generalny remont?

Czytaj więcej »


Czarne urządzenia klimatyzacyjne. Zobacz » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Teraz możesz dopasować kolor urządzenia do wystroju wnętrza! czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

3 pompy w super cenie oraz prezent! Sprawdź »

Wybierz gwarantowany prezent spośród czterech wariantów do wyboru czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Fachowcy wybierają ten tynk! Dlaczego?

Za jego pomocą można wykonać szeroki zakres prac remontowych bez potrzeby kupowania innych materiałów. czytam dalej »


Zyskaj zwrot za prąd nawet do 2% wartości inwestycji » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Szybkie i bezproblemowe podłączenie | Gwarancja odbioru | Możliwość finansowania | Optymalny dobór technologiiczytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Materiały termoizolacyjne charakteryzują się różną wartością współczynnika "λ". Im niższa wartość współczynnika tym lepsze...

Czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

5/2019
Ekspert Budowlany 5/2019
W numerze m.in.:
  • - Co Polacy wiedzą o smogu?
  • - Czym ocieplić dach i ściany?

Forum

stevesjobs500  | 
19-10-2019, 14:40
 | 
1
stevesjobs500  | 
19-10-2019, 14:33
 | 
1
stevesjobs500  | 
18-10-2019, 19:40
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
92
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl