Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Ogrzewanie podłogowe – najczęściej zadawane pytania

Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest jego duża powierzchnia.
Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest jego duża powierzchnia.
Fot. Devi, Grupa Danfoss

Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego w domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, dzięki którym poznamy wady i zalety takiego sposobu ogrzewania oraz znajdziemy rozwiązanie idealne do naszych potrzeb.

Czy ogrzewanie podłogowe jest tańsze od tradycyjnego?
Koszty inwestycyjne wodnego ogrzewania podłogowego są wyższe niż tradycyjnej instalacji grzejnikowej, ale comiesięczne wydatki na ogrzewanie są znacznie niższe. Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest jego duża powierzchnia, przez którą ciepło przedostaje się do pomieszczenia od dołu i daje poczucie komfortu przy niższej o około 2°C temperaturze w pomieszczeniu. Temperatura wody zasilającej grzejniki podłogowe jest znacznie niższa niż w tradycyjnych instalacjach (zwykle nie przekracza 45°C). To  z kolei pozwala na efektywne zasilanie instalacji c.o. kotłem kondensacyjnym (wyższa sprawność niż zwykłych kotłów gazowych i olejowych) oraz na wykorzystanie pompy ciepła, a nawet wspomaganie tych źródeł zasilania kolektorami słonecznymi. Takie rozwiązania dają możliwość zmniejszenia zużycia energii nawet do 30% w porównaniu z instalacjami tradycyjnymi.

>>> Polecamy także: Przegląd ogrzewania podłogowego

Jeśli zaś chodzi o koszty inwestycyjne elektrycznego ogrzewania podłogowego, to są one niskie, ale ten rodzaj ogrzewania sprawdza się jako podstawowe źródła ciepła tylko w budynkach o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną i wówczas, gdy nie ma możliwości korzystania z innych urządzeń zasilających instalację. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest natomiast niezastąpione w niektórych budynkach remontowanych i jako uzupełnienie tradycyjnych systemów c.o., zwłaszcza w łazienkach i kuchniach. Coraz częściej elektryczne kable grzejne są wykorzystywane również do podgrzewania podjazdów i schodów – jako ogrzewanie przeciwoblodzeniowe oraz w ogrodach zimowych i oranżeriach.

Czy ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnych materiałów do wykończenia posadzki?
Powierzchnie podłóg z wodnym ogrzewaniem podłogowym pokrywa się materiałami o wysokiej przewodności cieplnej, np. terakotą, gresem lub kamieniem naturalnym. Podłogi można też wykonać z drewna warstwowego, ale powinny być one odporne na zmiany wilgotności i temperatury, czyli mieć niski tzw. współczynnik skurczu. Można też zastosować wykładziny dywanowe, linoleum lub PVC, a także panele laminowane, ale materiały te muszą mieć specjalne atesty i oznaczenia, które pozwalają na ich używanie na ogrzewaniu podłogowym. Elektryczne ogrzewanie podłogowe również wymaga odpowiedniego doboru materiałów na podłogi, zwłaszcza jeśli chodzi o panele i deski drewniane. Ogrzewanie podłogowe oprócz wielu zalet ma także pewne ograniczenia. Wymaga bowiem odpowiedniej aranżacji wnętrz, aby podłoga w tej części, gdzie prowadzone są instalacje nie była pokryta meblami, dywanami itp.

>>> Elektryczne ogrzewanie podłogowe Elektra

Jaka powinna być temperatura podłóg?
W pomieszczeniach, w których stale przebywają ludzie (salony, kuchnie, pokoje) powierzchnia podłogi nie powinna mieć temperatury wyższej niż 29°C. Wyższa temperatura (30–35°C) podłóg może być tylko w łazienkach oraz w pobliżu okien w strefie brzegowej. W niektórych pomieszczeniach o dużych stratach ciepła lub wysokich z przeszklonymi ścianami zewnętrznymi grzejniki podłogowe mogą nie dostarczyć odpowiedniej ilości ciepła i należy rozważyć zainstalowanie dodatkowo tradycyjnych grzejników, np. konwekcyjnych w przestrzeni podłogi pod oknami lub płytowych na ścianach. W małych łazienkach z wanną lub kabiną prysznicową na podłodze nie będzie odpowiednio dużej powierzchni do ich ogrzania, dlatego można zastosować dodatkowo drabinkowe grzejniki łazienkowe. Jeśli w łazience nie można zamontować wodnego ogrzewania podłogowego, warto rozważyć ogrzewanie za pomocą grzejnika drabinkowego oraz ogrzewania podłogowego elektrycznego.

Jaki materiał na instalacje?
Jakość rur i staranność wykonania instalacji decyduje o jej niezawodności. Rury wykorzystywane w systemach ogrzewania podłogowego muszą być wytrzymałe, szczelne i odporne na korozję. Stosuje się rury miedzianei wielowarstwowe z tworzyw z barierą antydyfuzyjną, zapobiegającą przenikaniu tlenu do wnętrza instalacji. Ogrzewanie podłogowe składa się z wielu elementów i warto kupić je od jednego producenta. Systemy podłogowego ogrzewania elektrycznego również lepiej kupić w renomowanej firmie.

Jaki wybrać jastrych?
Jastrych to warstwa, która pokrywa rury wodnego ogrzewania podłogowego. Na nim umieszcza się podłogę z terakoty, kamienia, gresu, paneli, wykładzin lub drewna. Najkorzystniej jest stosować jastrychy płynne – samopoziomujące – są one prostsze w ułożeniu, co znacznie skraca czas pracy i mają większą wytrzymałość, co pozwala na zastosowanie mniejszej grubości warstwy jastrychu.

Czy samo ogrzewanie podłogowe wystarczy?
Tak, zwłaszcza w domach niskoenergetycznych i jednokondygnacyjnych, ale w wielu domach jednorodzinnych optymalnym rozwiązaniem jest połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikowym ogrzewaniem niskotemperaturowym w układzie rozdzielaczowym. Każdy grzejnik na danej kondygnacji jest osobno podłączony do rozdzielacza, co zapewnia niezawodność instalacji i ułatwia jej regulację. Grzejniki podłogowe w domach jednorodzinnych zalecane są w pokoju dziennym, kuchni, jadalni, holu oraz w łazienkach (wraz z grzejnikami drabinkowymi). Tradycyjne grzejniki niskotemperaturowe (np. konwektorowe lub płytowe) instaluje się natomiast w sypialniach oraz w pomieszczeniach gospodarczych i garażach.

Możliwe jest też takie rozwiązanie, że dom jest ogrzewany tradycyjnymi grzejnikami, a ogrzewanie podłogowe ma za zadanie jedynie zapewnienie tzw. efektu ciepłej podłogi w miejscach wyłożonych terakotą. Wówczas na każdej pętli ogrzewania podłogowego montuje się zawory termostatyczne ograniczające temperaturę wody powracającej z instalacji. Głowica ta ma reagować na zmiany temperatury w instalacji, a nie na temperaturę w pomieszczeniu.

W przypadku wyodrębnionych instalacji grzejnikowych dla sypialni lub pomieszczeń na piętrze i ogrzewania podłogowego dla salonu i kuchni korzystniejsze jest rozdzielenie instalacji na dwa odrębne, niezależnie regulowane układy. Wówczas regulator za pomocą zaworów trójdrogowych steruje niezależnie temperaturą grzejników i ogrzewania podłogowego. Pozwala to na programowanie temperatury w pomieszczeniach z grzejnikami – jej obniżenie oraz podwyższenie w różnych porach dnia (np. wyższa temperatura tylko rano i wieczorem). Podobnie można sterować układem ogrzewania podłogowego, należy jednak pamiętać, że ma on większą bezwładność. Instalacja może mieć wydzielone więcej niż dwa obiegi, aby niezależnie sterować temperaturą w częściach domu użytkowanych w różnym czasie.

Komu powierzyć projekt i wykonanie ogrzewania podłogowego?
Wykonanie projektu instalacji oraz staranne przeprowadzenie prac montażowych jest bardzo ważne, ponieważ po zainstalowaniu ogrzewania podłogowego nie ma w zasadzie żadnej możliwości jego poprawienia lub ulepszenia. Wymagałoby to bowiem burzenia podłóg, izolacji i pociągałoby za sobą duże koszty. Prace projektowe i montażowe należy powierzyć sprawdzonej firmie, która użyje tylko markowych produktów. Instalacja wykonana na podstawie poprawnego projektu powinna być nie tylko tańsza w inwestycji, ale też dokładnie dopasowana do potrzeb budynku, zapewniając oszczędność energii i komfort użytkowania.

Instalacja powinna być również dokładnie wyregulowana hydraulicznie za pomocą specjalistycznych programów komputerowych, tak aby pracowała bezawaryjnie i była dopasowana do aktualnych potrzeb pogodowych.


Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail.Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
Marek / 15-09-2017, 10:30

Warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe, bo nam się to zwróci.
Wiem to z własnego doświadczenia, po skorzystaniu z usług Automatyka Krzysztof Strzelczyk.

Kasia z Arbiton / 27-04-2019, 23:27
Przy ogrzewaniu podłogowym kluczowo istotny jest wybór odpowiedniego materiału na pokrycie podłogi. Dobrym wyborem są na pewno panele winylowe, np. Arbiton. Winyl stwarza bardzo niski opór cieplny, dzięki czemu ogrzewanie działa efektywnie. Dzięki zastosowaniu paneli winylowych ogrzewanie podłogowe może być bardzo ekonomicznie wykorzystywane, co długofalowo pozwala na widoczne oszczędności w rachunkach.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

ThermaSmart PRO do ochrony instalacji

Dzięki bliskiej współpracy z partnerami firmy Thermaflex opracowano kompletne rozwiązanie izolacyjne dla instalacji grzewczych, chłodniczych i sanitarnych. ThermaSmart PRO wyróżniają wysoka jakość,...

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

Waldi91  | 
02-07-2020, 09:37
 | 
1
KamilKap  | 
02-07-2020, 09:21
 | 
1
patryk854  | 
29-06-2020, 19:22
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl