Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Dlaczego zawory grzejnikowe stukają?

Przekrój głowicy i zaworu termostatycznego.
Przekrój głowicy i zaworu termostatycznego.
Fot. Heimeier

Czytelniczka „Eksperta Budowlanego” zwróciła się do naszej redakcji z prośbą o poradę. Problem dotyczył stukających grzejników w instalacji c.o. w domu wielorodzinnym. Wyjaśniamy przyczyny hałasujących zaworów grzejnikowych oraz radzimy, jak zapobiegać temu zjawisku.

Mówiąc w dużym skrócie, dźwięki przypominające stukanie grzejników powoduje zła regulacja ciśnienia w instalacji centralnego ogrzewania. Aby wyjaśnić przyczyny tego zjawiska, trzeba przeanalizować mechanizm jego powstawania.

Za poziom ciśnienia w instalacji odpowiada pompa obiegowa c.o., która porusza wodę, aby mogła ona dopłynąć z kotła do grzejników i wrócić do kotła. Po drodze woda musi pokonać opory wszystkich elementów regulacyjnych, takich np. jak zawory termostatyczne przy grzejnikach. Jeżeli instalacja c.o. dostarcza także ciepłą wodę do wymienników, to opór przepływu przez wężownicę także musi być uwzględniony w bilansie ciśnienia.

Woda dostarczająca ciepło do pomieszczenia trafia na otwarty zawór grzejnikowy. Gdy temperatura w otoczeniu głowicy termostatycznej zrówna się z temperaturą nastawioną na głowicy, grzybek zaworu jest dociskany do gniazda – aż do momentu jego zamknięcia. W ten sposób grzybek zaczyna „dławić” przepływ wody przez grzejnik. Jeżeli dzieje się tak z jednym lub kilkoma zaworami (w dużej instalacji), to nadmiar ciśnienia w instalacji c.o. nie jest groźny.

Zamknięcie jednak większej liczby zaworów, np. na noc, powoduje wzrost ciśnienia w instalacji. A brak odpowiedniego urządzenia, które to ciśnienie „przydławi”, sprawia, że zaczyna ono działać na grzybek od strony gniazda. Jeśli wartość ciśnienia jest na tyle duża, że sprężyna dociskająca grzybek nie może go „utrzymać”, grzybek się otwiera i „upuszcza” trochę wody. Dzięki temu ciśnienie na chwilę spada i sprężyna znowu dociska grzybek do gniazda. Towarzyszy zaś temu charakterystyczne stuknięcie.

Przekrój głowicy i zawory termostatycznego Rys. Heimeier
Przekrój głowicy i zaworu termostatycznego Rys. Heimeier
Przekrój głowicy i zaworu termostatycznego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciśnienie ponownie rośnie i historia się powtarza, wywołując przy tym serię nieprzyjemnych (zwłaszcza w nocy, gdy wokół jest cisza) stuków. Czy można coś zrobić, aby stuki ustały? Otworzyć całkowicie zawór, zakładając, że lepiej mieć za gorąco, niż nie spać z powodu hałasujących grzejników? Problem ten można rozwiązać inaczej.

 

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja centralnego ogrzewania ma przede wszystkim dobrze dobraną pompę obiegową, która daje tyle ciśnienia, ile w instalacji jest potrzebne. Na rynku są pompy z regulacją obrotów i wydajności. Przy pompach tradycyjnych stosuje się odpowiednie zawory podpionowe, które utrzymują stałe ciśnienie w pionach, nie dopuszczając do jego wzrostu przed grzejnikiem. W instalacjach, które nie mają takich zaworów, bardzo prostym i skutecznym rozwiązaniem jest wmontowanie za pompą zaworu upustowego, łączącego zasilenie z powrotem. Przy normalnej pracy instalacji zawór ten jest zamknięty, a otwiera się tylko wtedy, gdy ciśnienie w instalacji wzrasta ponad to, które jest dopuszczalne. Jak widać, na wszystko jest sposób. Na stukanie zaworów grzejnikowych także.


* * *
Na pewno Czytelniczka powinna pójść z tym problemem do administracji i powiadomić o swoich kłopotach.


Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail.Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

8
ewa / 09-01-2012, 12:03
u mnie w domu stukają, ale rury i grzejniki - zwykle wtedy kiedy rozpalam w kotle i kiedy już tam wygasa wszystko (palę węglem)
Lepton / 13-02-2012, 01:09
Pani Ewo, problem opisywany u Pani jest też spotykany w blokach z CO opisywany w artykule, te stuki u Pani spowodowane są rozszerzalnością rur spowodowanej ich zmianą temperatury, najczęściej dzieje się tak kiedy rury są naprężone, nie mają możliwości przemieszczania, wystarczy udrożnić przejścia przez ściany, aby miały luz, czy też zastosować zagięcia...
tomek / 12-09-2013, 16:57
to jest DOKLADNIE opisany problem w moim domu - z tym, ze problem wystepuje tylko w jednym grzeniku.. bardzo bym prosil o rade - moga panstwo polecic glowice termostatyczna ktora TYLKO otwiera calkowicie lub calkowicie zamyka zawor - w ten sposob rowniez unikne stukania tylko nie moge takiej znalesc
Paweł / 01-11-2013, 19:57
Problem stukania grzejników występuje również u mnie. Mam nowy dom, nową instalację C.O. Grzejniki KOSMONOVA głowice DANFOS. Na 11 zamontowanych grzejników nie licząc podłogówki 4 stukają i nie osiągają prawidłowej temperatury (nie dogrzewają i nie nagrzewają się całe). Dom jest parterowy bez poddasza. Hydraulik rozkłada ręce. Bardzo proszę o pomoc.
bojownik syjamnski / 12-01-2015, 13:24
Jak wyregulować pompkę obiegową w kotle gazowym? Jeśli jest to tylko jedyna pompa. Czy zmniejszenie ciśnienia w instalacji coś pomoże?
JKJK / 12-01-2015, 16:57
Najczęściej stosowane w kotłach pompy są3-stopniowe. Na bloku pompy jest pokrętło z 1,2 i3 Czasami jest to konkretna moc pompy). Nr 1 to najniższa wydajność pompy 3- największa. Przestawiając pokrętło zmieniamy cyrkulację wody w instalacji.
Adam / 06-12-2016, 21:37
U mnie stuka tylko jeden grzejnik. Stukanie zaczyna się w momencie kiedy termostat zamyka przepływ wody. Przyczyna jest prosta - mam w nim odwrotnie zamontowane rury wejściową i wyjściową. Można to łatwo sprawdzić przez porównanie z prawidłowo działającym grzejnikiem: przy zamkniętym termostacie rura wejściowa powinna być ciepła a wyjściowa zimna (w grzejnikach zasilanych z dołu rura wejściowa powinna być bliżej środka a wyjściowa bliżej brzegu grzejnika). Przy zamienionych podłączeniach zawór dostaje ciśnienie nie z tej strony co trzeba: sprężyna próbuje go zamknąć a ciśnienie otwiera - stąd stukot. Rozwiązań jest kilka: zamiana miejscami rur (wymaga kucia ściany), zmiana termostatu na taki z odwrotnym przepływem, zainstalowanie kształtki zamieniającej kierunek przepływu (przy grzejnikach zasilanych z dołu) lub, zamiana rur w instalacji rozdzielczej (jeżeli taką posiadamy).
Dr inż. / 04-12-2018, 17:15
Niestety błędnie wykonana i brak regulacji powoduje takie właśnie objawy w instalacji. Niestety większość instalatorów uważa,że wie lepiej i nikt im nie będzie mówił jak i co mają robić. Poprawne roznowazdnie instalacji dalej komfort i oszczędności.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Podłogi nowej generacji - co je wyróżnia?

Od podłóg oczekuje się nie tylko odporności na wgniecenia, ale również...

Czytaj dalej »


Dlaczego warto wybrać okna dachowe? Szybkie obróbki trudnych miejsc »
Jesteś dekarzem, architektem lub dystrybutorem? Dowiedz się więcej na temat montażu oraz zapoznaj się z... czytaj dalej » Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek... czytaj dalej »

Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Urządzasz łazienkę od podstaw? A może chcesz przeprowadzić generalny remont?

Czytaj więcej »


Czarne urządzenia klimatyzacyjne. Zobacz » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Teraz możesz dopasować kolor urządzenia do wystroju wnętrza! czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

3 pompy w super cenie oraz prezent! Sprawdź »

Wybierz gwarantowany prezent spośród czterech wariantów do wyboru czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu...czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Materiały termoizolacyjne charakteryzują się różną wartością współczynnika "λ". Im niższa wartość współczynnika tym lepsze...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

5/2019
Ekspert Budowlany 5/2019
W numerze m.in.:
  • - Co Polacy wiedzą o smogu?
  • - Czym ocieplić dach i ściany?

Forum

szewsky40  | 
18-10-2019, 14:01
 | 
1
miki789  | 
18-10-2019, 09:54
 | 
1
miki789  | 
18-10-2019, 09:53
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
92
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl