Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Dlaczego zawory grzejnikowe stukają?

Przekrój głowicy i zaworu termostatycznego.
Przekrój głowicy i zaworu termostatycznego.
Fot. Heimeier

Czytelniczka „Eksperta Budowlanego” zwróciła się do naszej redakcji z prośbą o poradę. Problem dotyczył stukających grzejników w instalacji c.o. w domu wielorodzinnym. Wyjaśniamy przyczyny hałasujących zaworów grzejnikowych oraz radzimy, jak zapobiegać temu zjawisku.

Mówiąc w dużym skrócie, dźwięki przypominające stukanie grzejników powoduje zła regulacja ciśnienia w instalacji centralnego ogrzewania. Aby wyjaśnić przyczyny tego zjawiska, trzeba przeanalizować mechanizm jego powstawania.

Za poziom ciśnienia w instalacji odpowiada pompa obiegowa c.o., która porusza wodę, aby mogła ona dopłynąć z kotła do grzejników i wrócić do kotła. Po drodze woda musi pokonać opory wszystkich elementów regulacyjnych, takich np. jak zawory termostatyczne przy grzejnikach. Jeżeli instalacja c.o. dostarcza także ciepłą wodę do wymienników, to opór przepływu przez wężownicę także musi być uwzględniony w bilansie ciśnienia.

Woda dostarczająca ciepło do pomieszczenia trafia na otwarty zawór grzejnikowy. Gdy temperatura w otoczeniu głowicy termostatycznej zrówna się z temperaturą nastawioną na głowicy, grzybek zaworu jest dociskany do gniazda – aż do momentu jego zamknięcia. W ten sposób grzybek zaczyna „dławić” przepływ wody przez grzejnik. Jeżeli dzieje się tak z jednym lub kilkoma zaworami (w dużej instalacji), to nadmiar ciśnienia w instalacji c.o. nie jest groźny.

Zamknięcie jednak większej liczby zaworów, np. na noc, powoduje wzrost ciśnienia w instalacji. A brak odpowiedniego urządzenia, które to ciśnienie „przydławi”, sprawia, że zaczyna ono działać na grzybek od strony gniazda. Jeśli wartość ciśnienia jest na tyle duża, że sprężyna dociskająca grzybek nie może go „utrzymać”, grzybek się otwiera i „upuszcza” trochę wody. Dzięki temu ciśnienie na chwilę spada i sprężyna znowu dociska grzybek do gniazda. Towarzyszy zaś temu charakterystyczne stuknięcie.

Przekrój głowicy i zawory termostatycznego Rys. Heimeier
Przekrój głowicy i zaworu termostatycznego Rys. Heimeier
Przekrój głowicy i zaworu termostatycznego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciśnienie ponownie rośnie i historia się powtarza, wywołując przy tym serię nieprzyjemnych (zwłaszcza w nocy, gdy wokół jest cisza) stuków. Czy można coś zrobić, aby stuki ustały? Otworzyć całkowicie zawór, zakładając, że lepiej mieć za gorąco, niż nie spać z powodu hałasujących grzejników? Problem ten można rozwiązać inaczej.

 

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja centralnego ogrzewania ma przede wszystkim dobrze dobraną pompę obiegową, która daje tyle ciśnienia, ile w instalacji jest potrzebne. Na rynku są pompy z regulacją obrotów i wydajności. Przy pompach tradycyjnych stosuje się odpowiednie zawory podpionowe, które utrzymują stałe ciśnienie w pionach, nie dopuszczając do jego wzrostu przed grzejnikiem. W instalacjach, które nie mają takich zaworów, bardzo prostym i skutecznym rozwiązaniem jest wmontowanie za pompą zaworu upustowego, łączącego zasilenie z powrotem. Przy normalnej pracy instalacji zawór ten jest zamknięty, a otwiera się tylko wtedy, gdy ciśnienie w instalacji wzrasta ponad to, które jest dopuszczalne. Jak widać, na wszystko jest sposób. Na stukanie zaworów grzejnikowych także.


* * *
Na pewno Czytelniczka powinna pójść z tym problemem do administracji i powiadomić o swoich kłopotach.


Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail.Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

8
ewa / 09-01-2012, 12:03
u mnie w domu stukają, ale rury i grzejniki - zwykle wtedy kiedy rozpalam w kotle i kiedy już tam wygasa wszystko (palę węglem)
Lepton / 13-02-2012, 01:09
Pani Ewo, problem opisywany u Pani jest też spotykany w blokach z CO opisywany w artykule, te stuki u Pani spowodowane są rozszerzalnością rur spowodowanej ich zmianą temperatury, najczęściej dzieje się tak kiedy rury są naprężone, nie mają możliwości przemieszczania, wystarczy udrożnić przejścia przez ściany, aby miały luz, czy też zastosować zagięcia...
tomek / 12-09-2013, 16:57
to jest DOKLADNIE opisany problem w moim domu - z tym, ze problem wystepuje tylko w jednym grzeniku.. bardzo bym prosil o rade - moga panstwo polecic glowice termostatyczna ktora TYLKO otwiera calkowicie lub calkowicie zamyka zawor - w ten sposob rowniez unikne stukania tylko nie moge takiej znalesc
Paweł / 01-11-2013, 19:57
Problem stukania grzejników występuje również u mnie. Mam nowy dom, nową instalację C.O. Grzejniki KOSMONOVA głowice DANFOS. Na 11 zamontowanych grzejników nie licząc podłogówki 4 stukają i nie osiągają prawidłowej temperatury (nie dogrzewają i nie nagrzewają się całe). Dom jest parterowy bez poddasza. Hydraulik rozkłada ręce. Bardzo proszę o pomoc.
bojownik syjamnski / 12-01-2015, 13:24
Jak wyregulować pompkę obiegową w kotle gazowym? Jeśli jest to tylko jedyna pompa. Czy zmniejszenie ciśnienia w instalacji coś pomoże?
JKJK / 12-01-2015, 16:57
Najczęściej stosowane w kotłach pompy są3-stopniowe. Na bloku pompy jest pokrętło z 1,2 i3 Czasami jest to konkretna moc pompy). Nr 1 to najniższa wydajność pompy 3- największa. Przestawiając pokrętło zmieniamy cyrkulację wody w instalacji.
Adam / 06-12-2016, 21:37
U mnie stuka tylko jeden grzejnik. Stukanie zaczyna się w momencie kiedy termostat zamyka przepływ wody. Przyczyna jest prosta - mam w nim odwrotnie zamontowane rury wejściową i wyjściową. Można to łatwo sprawdzić przez porównanie z prawidłowo działającym grzejnikiem: przy zamkniętym termostacie rura wejściowa powinna być ciepła a wyjściowa zimna (w grzejnikach zasilanych z dołu rura wejściowa powinna być bliżej środka a wyjściowa bliżej brzegu grzejnika). Przy zamienionych podłączeniach zawór dostaje ciśnienie nie z tej strony co trzeba: sprężyna próbuje go zamknąć a ciśnienie otwiera - stąd stukot. Rozwiązań jest kilka: zamiana miejscami rur (wymaga kucia ściany), zmiana termostatu na taki z odwrotnym przepływem, zainstalowanie kształtki zamieniającej kierunek przepływu (przy grzejnikach zasilanych z dołu) lub, zamiana rur w instalacji rozdzielczej (jeżeli taką posiadamy).
Dr inż. / 04-12-2018, 17:15
Niestety błędnie wykonana i brak regulacji powoduje takie właśnie objawy w instalacji. Niestety większość instalatorów uważa,że wie lepiej i nikt im nie będzie mówił jak i co mają robić. Poprawne roznowazdnie instalacji dalej komfort i oszczędności.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Czy izolacja od wewnątrz może być zamocowana od razu z płytą wykończeniową?

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Dlaczego warto wybrać pompę z takim znakiem? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak dopasować przycisk spłukujący do stylu łazienki? Zobacz »

Zobacz, który tynk wybierają fachowcy »

Wszechstronność tego materiału oraz doskonałe właściwości robocze sprawiają, że stał się on nieodzownym elementem każdej remontowanej inwestycji

Czytaj więcej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Jakie okna wybrać do domu? Poradnik kupującego
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Jakie okna wybrać, aby posłużyły ci przez lata? czytaj dalej »

Systemy ociepleń oparte na styropianie i wełnie mineralnej - zobacz porównanie

Zastanawiasz się, czy do ocieplenia domu użyć systemu opartego na styropianie czy na wełnie mineralnej?/span> czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Kiedy warto kupować, a kiedy wynajmować maszyny budowlane?

Przed dylematem, co wybrać, staje co roku wielu przedsiębiorców budowlanych i klientów indywidualnych

Czytaj dalej »


Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego? Jak zredukować koszty transportu?
Jedyne, co musisz zrobić, to dostosować taryfę, do sposobu, w jaki w ciągu tygodnia korzystasz z energii elektrycznej. czytaj dalej » W dobie zmian na rynku bardzo ważna jest umiejętność maksymalnego redukowania kosztów transportu. czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

1/2020
Ekspert Budowlany 1/2020
W numerze m.in.:
  • - Ocieplasz dom, chronisz klimat
  • - Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata?

Forum

pawelszabla  | 
03-04-2020, 08:56
 | 
1
pawelszabla  | 
03-04-2020, 07:32
 | 
1
brianjacko  | 
03-04-2020, 04:57
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
105
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
95
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl