Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Elektroniczne zabezpieczenia domu

Według statystyk prowadzonych przez policję czy ubezpieczycieli, liczba kradzieży z włamaniem do domów wyposażonych w system alarmowy jest dużo mniejsza niż do tych, które takiego zabezpieczenia nie mają.
Według statystyk prowadzonych przez policję czy ubezpieczycieli, liczba kradzieży z włamaniem do domów wyposażonych w system alarmowy jest dużo mniejsza niż do tych, które takiego zabezpieczenia nie mają.
Fot. Satel

Wraz z rozwojem elektroniki, a w szczególności technologii mikroprocesorowych, w systemach elektronicznych zabezpieczeń domu pojawiło się wiele interesujących rozwiązań.

Elektroniczne zabezpieczenie domu to zespół urządzeń, które służą najczęściej do ochrony danego obiektu przed włamaniem. Drugą, nie mniej ważną grupę systemów alarmowych, stanowią technologie przeciwpożarowe. Bazują one na optycznych czujnikach dymu, ognia oraz na przyciskach ręcznego powiadamiania.

Mimo iż oferta w zakresie systemów alarmowych jest bogata i różnorodna, to można jednak pokusić się o wyodrębnienie pewnych stałych elementów składowych techniki alarmowej. Mózgiem całego systemu jest centrala alarmowa, w której znajdują się ponadto zasilacz oraz akumulator. Proceswymiany informacji pomiędzy operatorema centralą bazuje na klawiaturze, która bardzo często nazywana jest także manipulatorem kodowym.

Kluczową rolę odgrywa również dalsze przekazywanie informacji, na przykład do firmy ochroniarskiej. Przesłane dane dotyczą między innymi informacji o załączeniu lub wyłączeniu czuwania systemu. Wymiana danych może bazować na stacjonarnej linii telefonicznej. Coraz częściej w nowoczesnych systemach alarmowych przekazywanie informacji jest oparte na modułach GSM.

Czujniki ruchu

Detektory ruchu są najczęściej stosowanymi czujnikami w systemach alarmowych. Istnieje kilka rodzajów tego typu urządzeń. Podstawę w tym zakresie stanowią pasywne czujniki podczerwieni. Reagują one na zmianę promieniowania podczerwonego, które emitowane jest przez obiekty o temperaturze wyższej od otoczenia.

Producenci oferują modele detektorów ruchu, działające w oparciu o technologię mikrofalową (zastosowana jest tu zasada radaru dopplerowskiego). Fala elektromagnetyczna jest wysyłana, a następnie odbija się, tworząc falę odbitą, po czym dochodzi do zmiany jej częstotliwości.

Dostępne są również czujniki ultradźwiękowe. Bazują one na falach akustycznych i reagują na ruch ośrodka. Wadą tego rozwiązania jest natomiast możliwość wystąpienia fałszywych alarmów, które wywołane są chociażby przepływem powietrza. Dlatego też ten typ czujników stosowany jest najczęściej w samochodowych systemach alarmowych.

Kolejną grupę czujników używanych w systemach alarmowych stanowią detektory działalności i wtargnięcia. Przykładem może być chociażby reagowanie na zbicie szyby. Również i w tym przypadku w ramach tego typu czujników, wyróżnia się detektory akustyczne oraz inercyjne, nazywane także wibracyjnymi.

Czujniki pożarowe

 W systemach alarmowych często uwzględnia się detektory, które mają za zadanie wykrywanie pożaru. Standardem są tutaj czujniki optyczne. Dostający się do komory urządzenia dym powoduje, że światło podczerwone, emitowane przez diodę LED, jest rozpraszane. Tym sposobem dochodzi do zmian w oświetleniu detektora, a następnie do zadziałania czujnika.

Na rynku dostępne są również czujniki termiczne reagujące na ciepło, które wydzielane jest w trakcie spalania. Istotną zaletą tego typu czujników jest odporność na dym. Interesujące rozwiązanie stanowią czujniki półprzewodnikowe. Reagują one na substancje chemiczne, wchodzące w skład dymu.

Producenci oferują jonizacyjne czujniki dymu, nazywane także izotopowymi. Zakłada się bowiem, że nawet niewielka ilość substancji radioaktywnej jonizuje powietrze. Sygnał alarmowy jest uruchamiany w momencie, gdy cząsteczki dymu połączą się ze zjonizowanymi przez urządzenie cząsteczkami powietrza.

Czujniki zalania

 W elektronicznym zabezpieczeniu domu możemy uwzględnić także czujniki zalania. Najczęściej znajdują one zastosowanie w piwnicach lub łazienkach. Czujniki tego typu są dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie konieczna jest informacja o pojawieniu się wody. Oczywiście, para lub niewielkie krople wody nie powodują zadziałania czujnika.

Czujniki gazu

 W systemie alarmowym można przewidzieć również detektory gazów. Są to najczęściej czujniki półprzewodnikowe, które reagują na podwyższone stężenie określonego rodzaju gazu. Często instaluje się też czujniki czadu. Znajdują one zastosowanie w procesie związanym z ochroną pomieszczeń, które są zagrożone emisją tlenku węgla w powietrzu. Typowy czujnik, w sposób cykliczny (najczęściej co 15 sekund), przeprowadza pomiar stężenia tlenku węgla. Jeżeli dojdzie do przekroczeniadopuszczalnego poziomu CO, uruchamia się sygnalizacja optyczna oraz lokalne ostrzeganie akustyczne.

Na rynku dostępne są czujniki dwugazowe. Przeznaczone są one do ciągłej, a zarazem jednoczesnej kontroli, na przykład tlenku węgla i gazu propan-butan. Urządzenia tego typu stanowią ważny element wyposażenia pomieszczeń, w których znajdują się kotły, które spalają paliwa gazowe.

Czujniki otwarcia okien i drzwi

 Bez wątpienia w systemie alarmowym bardzo przydatne są czujniki otwarcia drzwi i okien. Typowy zestaw czujnikowy składa się z miniaturowego nadajnika z czujnikiem kontaktronowym oraz zewnętrznym magnesem instalowanym na skrzydle drzwi lub okna. Jeżeli dojdzie do odsunięcia magnesu od czujnika kontaktronowego, które może być spowodowane na przykład otwarciem drzwi, zadziała transmisja radiowa. W ten sposób zostaje wysłana informacja do centralki systemu alarmowego.

SPRAWDŹ!
Inteligentny budynek - przegląd popularnych standardów

 

 

 

Wideofony i domofony

Dzięki wideofonom zyskuje się możliwość obserwowania wejścia do domu, a nawet archiwizowania obrazów osób, które próbują dostać się do jego wnętrza. Urządzenia tego typu dobrze sprawdzają się w domach jednorodzinnych oraz w innych obiektach, gdzie furtka jest oddalona czy też zasłonięta.

Warto również wspomnieć o domofonach. Są to urządzenia, które cieszą się dużą popularnością zarówno w budownictwie jedno-, jak i wielorodzinnym. Dają nam bowiem poczucie bezpieczeństwa. Za pomocą domofonu zyskuje się możliwość szybkiego zidentyfikowania osoby, która chce dostać się do naszego domu lub mieszkania. Budowa prostego domofonu bazuje na wzmacniaczu akustycznym z tranzystorem i układem scalonym z dołączonymi do wejścia i wyjścia głośnikami dynamicznymi. Do wejścia podłączony jest głośnik, który pełni funkcję mikrofonu.


Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  5

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

6
Tomasz / 06-10-2013, 23:22
Systemy alarmowe bardzo zmieniły się w ciągu ostatnich kilku lat, jest to związane z dostępnością nowoczesnych technologii oraz zwiększonymi wymaganiami użytkowników.
Jeszcze do niedawna niewielki odsetek systemów alarmowych był wyposażany w detektory dymu, ognia, gazu.
Większość współczesnych systemów SSWiN standardowo jest wyposażana w tego typu czujki.
W ten sposób alarmy domowe nie tylko dbają o nasze mienie ale także o nasze życie i zdrowie.
Zapraszam też na stronę internetową:
http://www.monitoring24alarmy.pl/
eAla / 04-03-2014, 10:10

Z roku na rok technologia ciągle przynosi nam coś nowego. W branży alarmowej, którą się zajmuje, ciągle się coś zmienia, ale zdecydowanie na lepsze. Można mieć pewność, że nasze domy są bardzo dobrze zabezpieczone. W obecnych czasach można mieć w swoim smartfonie podgląd na swój dom na żywo i uruchamiać z każdej odległości jakieś ustawienia. 

kObieta / 11-02-2015, 09:49
Super, że w swoim smartfonie widzisz, że ktoś się włamuje do twojego domu, ale zanim zadzwonisz na policję, a ta przyjedzie złodzieje zdążą wynieść wszystko, co cenne. Żaden system nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa, co jest oczywiste, ale są lepsze i gorsze systemy alarmowe. Ja polecam systemy firmy telenot, u mnie się sprawdziły
andi38 / 15-04-2015, 01:25
Jesli chodzi o tego typu zabezpieczenia, to rewleacyjnie radzi sobie firma http://www.unitec.info.pl/ - profesjonalny sprzęt, terminowe wykonania. Robia wsyzskto bardzo kompleksowo. Mi zakladali sygnalizacje wlamania w magazynie;)
michal / 27-01-2016, 18:36
Kurcze, ale duzo tych roznych czujnikow. Ale rzeczywiscie trzeba jakos sie zabezpieczac bo złodzieje nie spia. Ludzie korzystają z róznego rodzaju alarmów, dobrych okien i drzwi antywłamaniowych. Dobrym zabezpieczeniem są też fotopułapki, ja akurat korzystam z takiej: www.spy-center.pl/fotopulapka-gsm-hd-ze-wzmocniona-podczerwienia-tv-53m-p-270.html
eAlarmy / 22-03-2019, 11:11
Ciekawą alternatywą dla czujników otwarcia okien i drzwi są czujki zbicia szkła i sejsmiczne. Te pierwsze montowane są w miejscach bezpośrednio narażonych na włamanie przez zbicie szyby w drzwiach lub oknach. Drugie z kolei montowane przy oknach reagują na poruszenie ramy czy próbę siłowego przełamania.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Filtr w instalacji grzewczej. Czy jest potrzebny?

Nie wiesz, jakie kolory tynków wybrać na elewację swojego domu?

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Siedzisz w domu? To może być coś dla Ciebie!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jeśli wciąż siedzisz w domu to może być coś dla Ciebie! Dołącz do #MideaHOMEChallenge i zgarnij niepowtarzalne nagrody od Midea Global i Mancherster City. czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
  • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
  • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

Pablo74  | 
28-05-2020, 01:45
 | 
1
ulagia567  | 
27-05-2020, 21:52
 | 
1
pszczolka77  | 
27-05-2020, 11:34
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
106
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl