Elektroniczne zabezpieczenie domu to zespół urządzeń, które służą najczęściej do ochrony danego obiektu przed włamaniem. Drugą, nie mniej ważną grupę systemów alarmowych, stanowią technologie przeciwpożarowe. Bazują one na optycznych czujnikach dymu, ognia oraz na przyciskach ręcznego powiadamiania.
Mimo iż oferta w zakresie systemów alarmowych jest bogata i różnorodna, to można jednak pokusić się o wyodrębnienie pewnych stałych elementów składowych techniki alarmowej. Mózgiem całego systemu jest centrala alarmowa, w której znajdują się ponadto zasilacz oraz akumulator. Proceswymiany informacji pomiędzy operatorema centralą bazuje na klawiaturze, która bardzo często nazywana jest także manipulatorem kodowym.
Kluczową rolę odgrywa również dalsze przekazywanie informacji, na przykład do firmy ochroniarskiej. Przesłane dane dotyczą między innymi informacji o załączeniu lub wyłączeniu czuwania systemu. Wymiana danych może bazować na stacjonarnej linii telefonicznej. Coraz częściej w nowoczesnych systemach alarmowych przekazywanie informacji jest oparte na modułach GSM.
Czujniki ruchu
Detektory ruchu są najczęściej stosowanymi czujnikami w systemach alarmowych. Istnieje kilka rodzajów tego typu urządzeń. Podstawę w tym zakresie stanowią pasywne czujniki podczerwieni. Reagują one na zmianę promieniowania podczerwonego, które emitowane jest przez obiekty o temperaturze wyższej od otoczenia.
Producenci oferują modele detektorów ruchu, działające w oparciu o technologię mikrofalową (zastosowana jest tu zasada radaru dopplerowskiego). Fala elektromagnetyczna jest wysyłana, a następnie odbija się, tworząc falę odbitą, po czym dochodzi do zmiany jej częstotliwości.
Dostępne są również czujniki ultradźwiękowe. Bazują one na falach akustycznych i reagują na ruch ośrodka. Wadą tego rozwiązania jest natomiast możliwość wystąpienia fałszywych alarmów, które wywołane są chociażby przepływem powietrza. Dlatego też ten typ czujników stosowany jest najczęściej w samochodowych systemach alarmowych.
Kolejną grupę czujników używanych w systemach alarmowych stanowią detektory działalności i wtargnięcia. Przykładem może być chociażby reagowanie na zbicie szyby. Również i w tym przypadku w ramach tego typu czujników, wyróżnia się detektory akustyczne oraz inercyjne, nazywane także wibracyjnymi.
Czujniki pożarowe
W systemach alarmowych często uwzględnia się detektory, które mają za zadanie wykrywanie pożaru. Standardem są tutaj czujniki optyczne. Dostający się do komory urządzenia dym powoduje, że światło podczerwone, emitowane przez diodę LED, jest rozpraszane. Tym sposobem dochodzi do zmian w oświetleniu detektora, a następnie do zadziałania czujnika.
Na rynku dostępne są również czujniki termiczne reagujące na ciepło, które wydzielane jest w trakcie spalania. Istotną zaletą tego typu czujników jest odporność na dym. Interesujące rozwiązanie stanowią czujniki półprzewodnikowe. Reagują one na substancje chemiczne, wchodzące w skład dymu.
Producenci oferują jonizacyjne czujniki dymu, nazywane także izotopowymi. Zakłada się bowiem, że nawet niewielka ilość substancji radioaktywnej jonizuje powietrze. Sygnał alarmowy jest uruchamiany w momencie, gdy cząsteczki dymu połączą się ze zjonizowanymi przez urządzenie cząsteczkami powietrza.
Czujniki zalania
W elektronicznym zabezpieczeniu domu możemy uwzględnić także czujniki zalania. Najczęściej znajdują one zastosowanie w piwnicach lub łazienkach. Czujniki tego typu są dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie konieczna jest informacja o pojawieniu się wody. Oczywiście, para lub niewielkie krople wody nie powodują zadziałania czujnika.
Czujniki gazu
W systemie alarmowym można przewidzieć również detektory gazów. Są to najczęściej czujniki półprzewodnikowe, które reagują na podwyższone stężenie określonego rodzaju gazu. Często instaluje się też czujniki czadu. Znajdują one zastosowanie w procesie związanym z ochroną pomieszczeń, które są zagrożone emisją tlenku węgla w powietrzu. Typowy czujnik, w sposób cykliczny (najczęściej co 15 sekund), przeprowadza pomiar stężenia tlenku węgla. Jeżeli dojdzie do przekroczeniadopuszczalnego poziomu CO, uruchamia się sygnalizacja optyczna oraz lokalne ostrzeganie akustyczne.
Na rynku dostępne są czujniki dwugazowe. Przeznaczone są one do ciągłej, a zarazem jednoczesnej kontroli, na przykład tlenku węgla i gazu propan-butan. Urządzenia tego typu stanowią ważny element wyposażenia pomieszczeń, w których znajdują się kotły, które spalają paliwa gazowe.
Czujniki otwarcia okien i drzwi
Bez wątpienia w systemie alarmowym bardzo przydatne są czujniki otwarcia drzwi i okien. Typowy zestaw czujnikowy składa się z miniaturowego nadajnika z czujnikiem kontaktronowym oraz zewnętrznym magnesem instalowanym na skrzydle drzwi lub okna. Jeżeli dojdzie do odsunięcia magnesu od czujnika kontaktronowego, które może być spowodowane na przykład otwarciem drzwi, zadziała transmisja radiowa. W ten sposób zostaje wysłana informacja do centralki systemu alarmowego.
SPRAWDŹ! |
---|
Inteligentny budynek - przegląd popularnych standardów |
Wideofony i domofony
Dzięki wideofonom zyskuje się możliwość obserwowania wejścia do domu, a nawet archiwizowania obrazów osób, które próbują dostać się do jego wnętrza. Urządzenia tego typu dobrze sprawdzają się w domach jednorodzinnych oraz w innych obiektach, gdzie furtka jest oddalona czy też zasłonięta.
Warto również wspomnieć o domofonach. Są to urządzenia, które cieszą się dużą popularnością zarówno w budownictwie jedno-, jak i wielorodzinnym. Dają nam bowiem poczucie bezpieczeństwa. Za pomocą domofonu zyskuje się możliwość szybkiego zidentyfikowania osoby, która chce dostać się do naszego domu lub mieszkania. Budowa prostego domofonu bazuje na wzmacniaczu akustycznym z tranzystorem i układem scalonym z dołączonymi do wejścia i wyjścia głośnikami dynamicznymi. Do wejścia podłączony jest głośnik, który pełni funkcję mikrofonu.
|