Wnętrza nasycone kolorem

Kolorystyka wnętrz podlega tendencjom mody, podobnie jak inne elementy wystroju wnętrz.
Kolorystyka wnętrz podlega tendencjom mody, podobnie jak inne elementy wystroju wnętrz.
Fot. Benjamin Moore

Kolor to jeden z ważniejszych elementów decydujących o estetyce i harmonii wnętrza, a tym samym o naszym samopoczuciu. Dlatego aranżację wnętrz warto rozpocząć od określenia jego kolorystyki, kierując się przy tym nie tylko naszymi upodobaniami, ale też zasadami doboru barw.

Harmonijne zestawienie kolorów wprowadza do pomieszczeń ład i porządek. A harmonijne oznacza równowagę kolorów ciemnych i jasnych, neutralnych i o intensywnych odcieniach oraz pogodzenie kontrastów.

Natura koloru
Na odbiór koloru decydujący wpływ ma światło. Dlatego przy doborze barw należy się kierować intensywnością oświetlenia wnętrza. Kolory jasne, pastelowe odbijają światło, sprawiając, że wnętrze wydaje się większe i przestronniejsze. Dlatego też polecane są zwłaszcza do niedużych pomieszczeń. Natomiast barwy ciemne pomagają uzyskać we wnętrzu wrażenie intymności. Warto jednak pamiętać, że ciemne, nasycone kolory pochłaniają więcej światła i w gorszych warunkach oświetleniowych wydają się ciemniejsze. Dlatego lepiej prezentują się w jasnych wnętrzach, gdzie naturalne światło wydobywa ich naturę.

Z tego też powodu przy dobieraniu nasycenia barw i kompozycji kolorystycznych powinniśmy zwrócić uwagę na usytuowanie wnętrza względem słońca. W pokojach zwróconych na wschód i południe kolory powinny być bardziej intensywne, aby nie sprawiały wrażenia rozbielonych. Z kolei pomieszczenia o wystawie północnej, gdzie światło jest mniej intensywne, powinny być pomalowane na jasne, rozświetlające kolory, np. w odcieniach żółci. Natomiast od strony południowej, gdzie światło jest obecne przez cały dzień, dobrze się sprawdzają ciemniejsze, nasycone barwy.

Na odbiór koloru wpływa również sposób wykończenia powierzchni, na której został zastosowany. Na gładkich kolor będzie wydawał się jaśniejszy, a na chropowatych, fakturowych – ciemniejszy. Inny jest też odbiór tego samego koloru na matowych i błyszczących powłokach. Na tych pierwszych wyda się cieplejszy, a na błyszczących – zimniejszy.

Każdy kolor w zależności od barwy otoczenia może zyskać na intensywności lub złagodnieć. Ma to znaczenie wtedy, gdy na jednej ścianie zastosujemy kilka kolorów (pasy, szablony). Pomarańczowy zestawiony np. z intensywną czerwienią złagodnieje, a z jasnym żółtym sprawi wrażenie intensywniejszego.

Co może kolor
Umiejętne operowanie kolorem pozwala także na ukrycie pewnych wad architektonicznych wnętrza. Jeśli nie ma ono dobrych proporcji – jest np. długie i wąskie lub niskie czy wysokie – zastosowanie odpowiednich kolorów pozwoli na jego optyczną korektę. Malując dwie przeciwległe ściany na taki sam ciemny kolor, możemy optycznie je przybliżyć, a na jasny – oddalić, a więc skrócić lub wydłużyć wnętrze. Optyczne skrócenie długiego pomieszczenia możemy także uzyskać, pokrywając dłuższe ściany drobnym motywem dekoracyjnym.

Wysokie pomieszczenie będzie wydawało się niższe, jeśli sufit pomalujemy ciemniejszą farbą niż ściany. Podobny efekt uzyskamy, malując ściany w poziome pasy lub pozostawiając od góry jaśniejszy pas (najlepiej w kolorze sufitu). Jeśli chcemy pomieszczenie optycznie podwyższyć, na suficie zastosujmy kolor jaśniejszy niż na ścianie lub też pomalujmy ściany w pionowe pasy.

Jak działa kolor
Nie bez znaczenia dla naszego samopoczucia jest wreszcie oddziaływanie kolorów na psychikę, co potwierdzają naukowcy. Warto więc uwzględnić i tę właściwość barw.

Kolorem neutralnym jest biel. Wycisza, uspokaja, pomaga się skupić, wprowadza do wnętrza świeżość. Jest to kolor z natury chłodny, a pod wpływem światła i barw otoczenia zmienia odcień.

Szary kolor zaś kojarzy się z ładem, skromnością i umiarkowaniem. Ma znakomite właściwości łagodzenia innych mocnych barw i jest świetnym tłem dla roślin i obrazów. Występuje w wielu odcieniach – ciepłych i zimnych – które nadają wnętrzom odmienne klimaty.

Kolory żółte pobudzają do działania. Te w pastelowych odcieniach wprawiają w radosny, pogodny nastrój i dobrze służą odpoczynkowi. Natomiast wszelkie odcienie czerwieni pobudzają do aktywności, wzmacniają optymizm i pozytywną energię. Czerwień jednak stosowana w nadmiarze może drażnić, wzbudzać niepokój i wzmagać irytację. Dlatego we wnętrzach powinna być używana oszczędnie.

Błękity, turkusy, szafiry wnoszą do wnętrza spokój i potęgują wrażenie czystości. U niektórych osób mogą jednak budzić negatywne uczucie chłodu i samotności.

Z kolei kolory ziemi, wszelkie beże, jasne brązy, kolory drewna i suszonych roślin wprowadzają do wnętrza spokój, poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. W odcieniach ciemnych i chłodnych mogą jednak przytłaczać. Lepiej więc nie malować wszystkich ścian w mocnym brązowym kolorze, ale ewentualnie tylko ich fragmenty.

Podobnie działają naturalne kolory zieleni – od subtelnych odcieni mięty i pistacji, przez odcienie groszku czy oliwki, aż po nasycone barwy drzew iglastych. Przy czym zieleń o odcieniu niebieskim działa podobnie jak błękit – uspokajająco i relaksująco, a o odcieniu żółtym – tworzy klimat spokoju i harmonii.

POLECAMY FILMY
Jak działa kolor?
Trendy kolorystyczne na rok 2012

Co jest modne
Obecnie odchodzi się od malowania wszystkich ścian we wnętrzu jednym kolorem. Nowoczesne rozwiązania to kompozycja dwóch, trzech odcieni tej samej barwy lub zestawionych na zasadzie mocnego kontrastu. Rozplanowanie zaś kolorów zależy od architektury pomieszczenia. Na przykład wnękę lub fragment wystający poza lico ściany można podkreślić zdecydowanym kolorem. A w otwartej kuchni wydzielić strefę jadalni, malując ścianę w tej części pomieszczenia farbą w innym odcieniu, niż w części wypoczynkowej.

Natomiast przy doborze zestawień barwnych warto śledzić sugestie projektantów, bo to właśnie oni zazwyczaj określają trendy w kolorystyce wnętrz. Jeśli więc chcemy mieszkać w modnie zaaranżowanym domu, zdajmy się na ich podpowiedzi.

W nadchodzącym roku projektanci wnętrz zalecają np. łączenie delikatnych beży, cielistych róży i ciepłych szarości z koralowym odcieniem czerwieni, ale stosowanej z umiarem. Inne modne zestawienia to barwy budzącej się do życia przyrody połączone z akcentami rozświetlającej czerwieni lub też jaskrawe błękity, zieleń i czerwień skomponowane z łagodnymi pastelami.

Inspiracji można też szukać w latach 50. i 60. ubiegłego wieku, kiedy królowały pastelowe odcienie beżu, żółcieni, różów i błękitów, wzbogacone wyrazistą czerwienią. Modne też będą barwy kojarzące się z architekturą dawnych fabryk, a więc ręcznie wypalanej cegły, pokrytego rdzą metalu, beży i szarości betonowych posadzek oraz maszyn pomalowanych na zielono lub żółto.

Uzyskanie kolorystycznej równowagi we wnętrzu przy tak wielu barwach wymaga jednak wiedzy i doświadczenia. Dlatego dobór kolorów najlepiej powierzyć doświadczonemu architektowi wnętrz lub też skorzystać z zestawień barw sugerowanych przez producentów farb.


Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  8
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Jak zadbać o bezpieczeństwo w garażu?

W garażach i parkingach podziemnych...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Siedzisz w domu? To może być coś dla Ciebie!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jeśli wciąż siedzisz w domu to może być coś dla Ciebie! Dołącz do #MideaHOMEChallenge i zgarnij niepowtarzalne nagrody od Midea Global i Mancherster City. czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
  • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
  • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
VELUX POLSKA Sp. z o.o.
VELUX POLSKA Sp. z o.o.
  Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl