EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ogrody zimowe – co należy wiedzieć o ich konstrukcji

Redakcja | 2012-02-22
Fot. MS więcej niż OKNA

Fot. MS więcej niż OKNA

Ogrzewany ogród zimowy pozwala stworzyć przestrzeń mieszkalną, którą możemy się cieszyć przez cały rok. Decydując się na taką inwestycję, powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę na właściwości termoizolacyjne konstrukcji nośnej i wkładów szybowych.

Zobacz także

REGULUS®-system Komfortowy system ogrzewania ogrodów zimowych

Komfortowy system ogrzewania ogrodów zimowych Komfortowy system ogrzewania ogrodów zimowych

Współczesny ogród zimowy nie jest już tylko oranżerią z ulubionymi roślinami – w jego skład wchodzą także strefy relaksu z siłownią, jacuzzi, barkiem i salonem telewizyjnym. Stanowi reprezentacyjne miejsce...

Współczesny ogród zimowy nie jest już tylko oranżerią z ulubionymi roślinami – w jego skład wchodzą także strefy relaksu z siłownią, jacuzzi, barkiem i salonem telewizyjnym. Stanowi reprezentacyjne miejsce domu, w którym przyjmuje się gości, oddaje lekturze czy pije poranną kawę. Ogród zimowy to spójna koncepcja architektoniczna, pełniąca wielorakie funkcje. Charakterystyczną cechą ogrodu zimowego, uprawniającą do takiego właśnie nomenklaturowego odróżnienia od reszty domu, są jego ściany a najczęściej...

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Ogrodzenie łupane GORC

Ogrodzenie łupane GORC Ogrodzenie łupane GORC

Ogrodzenie jest istotnym elementem otoczenia domu. Współczesna architektura rozpatruje ogrodzenie nie tylko w kategorii zaznaczenia granic działki lub ochrony domu, ale również jako elementu ozdobnego,...

Ogrodzenie jest istotnym elementem otoczenia domu. Współczesna architektura rozpatruje ogrodzenie nie tylko w kategorii zaznaczenia granic działki lub ochrony domu, ale również jako elementu ozdobnego, stanowiącego wykończenie otoczenia i dopełniającego aranżację działki.

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Czego szukasz na portalu Ekspert Budowlany? szczegółowa ankieta

Ogród zimowy to zarówno sposób na powiększenie powierzchni mieszkalnej, jak i wzbogacenia wnętrza o efektowny widok na otaczający je ogród. Z kolei mieszkańcy docenią możliwość urządzenia w nim przestronnego salonu, który stwarza doskonałe warunki do uprawy roślin doniczkowych. Sposobów aranżacji jest wiele: przeszklona konstrukcja sprawdzi się także jako pracownia, jadalnia, a nawet basen. Jednak bez względu na funkcję, podstawowym zagadnieniem, jakie będziemy musieli rozważyć, są właściwości techniczne, dzięki czemu pomieszczenie będzie w pełni komfortowe i praktyczne także zimą.

Projekt

Pierwszą decyzją, jaką przyjdzie nam podjąć decydując się na ogród zimowy, będzie jego położenie względem budynku. W znacznej mierze uzależnione jest to od architektury domu, dlatego najkorzystniej jest uwzględnić budowę tego elementu już w fazie projektu.

Należy wiedzieć, że oranżeria przewidziana w inwestycji i powstająca równolegle z domem będzie wymagała niższych nakładów finansowych. Największą popularnością cieszą się konstrukcje opierające się na planie prostokąta, półkola lub foremnego wieloboku.

Szczególną uwagę należy zwrócić także na lokalizację względem stron świata. Optymalne warunki dla ogrodu zimowego są takie same, jak dla części mieszkalnej budynku, więc najkorzystniejsze są strony południowo-zachodnie i południowo-wschodnie. Z powodu niedoboru światła słonecznego, a tym samym niższą temperaturę, unikać powinniśmy strony północnej. Z kolei południowa, mimo że pozwala na pasywne wykorzystanie energii słonecznej, wymagać będzie szczególnie skutecznego systemu wentylacji.

Podobnie jak cały budynek, także ten element architektoniczny musi być odporny na działanie czynników atmosferycznych. Konstrukcja i nachylenie dachu powinny uwzględniać obciążenie wywołane zalegającym zimą śniegiem, istotne są także zbrojone fundamenty przygotowane pod kątem izolacji termicznej i przeciwwilgociowej.  Z kolei dla warunków panujących w ogrodzie zimowym kluczowe znaczenie będą miały zastosowane materiały w konstrukcji nośnej oraz parametry wkładów szybowych.

Szkielet ogrodu zimowego

Konstrukcja nośna oranżerii wykonywana jest zazwyczaj z drewna lub aluminium. Rzadziej i tylko do bardzo małych realizacji stosuje się PVC, które i tak musi być wzmacniane stalą lub aluminium. Z użycia praktycznie wyszła także stal, która nie jest w stanie zapewnić właściwych parametrów izolacyjnych, a także w największym stopniu podatna jest na korozję.

Wybór między drewnem a aluminium w głównej mierze zależy od indywidualnych preferencji. Drewno, cenione ze względu na naturalny charakter, posiada wysokie właściwości termoizolacyjne, jednak potrzebować będzie okresowej konserwacji. Tego typu zabiegów praktycznie w ogóle nie wymaga z kolei aluminium, które polecane jest także ze względu na korzystne parametry statyczne oraz nowoczesny i surowy charakter. Konstrukcje aluminiowe malowane są proszkowo lub anodowane, które charakteryzują się wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne. Wysokie właściwości izolacyjne uzyskiwane są dzięki przekładkom termicznym.

Pod żadnym pozorem nie należy podejmować prób samodzielnego budowania ogrodu zimowego z tradycyjnych okien. Tego typu konstrukcje nie spełniają żadnych wymagań wytrzymałościowych i oprócz wątpliwej jakości walorów użytkowych mogą stanowić zagrożenie bezpieczeństwa dla mieszkańców.

Największy wpływ na pełną satysfakcję z użytkowania ogrodu zimowego mają detale, takie jak choćby system połączenia dachu ze ścianą, odprowadzania wody –  tłumaczy Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji firmy MS więcej niż OKNA.Tylko odpowiednio skonstruowany system aluminiowych obróbek, rynien i rur spustowych sprawi, że w miejscach szczególnie narażonych, takich jak kąt pomiędzy dachem, ścianą budynku i ścianą oranżerii, woda nie będzie zaciekała do środka.

Przeszklenie

Kluczowe znaczenie dla funkcjonalności pomieszczenia oraz opłat za ogrzewanie ma wybór odpowiednich parametrów szkła, a przede wszystkim współczynnika przenikania ciepła. Obecne na rynku szyby termoizolacyjne, których przestrzeń wypełniona jest zazwyczaj argonem, skutecznie ograniczają straty ciepła.

Jeśli zaś priorytetem dla użytkowników jest wysokie bezpieczeństwo, można zastosować również szyby antywłamaniowe. Wszystkie te cechy można uzyskać w jednej szybie zespolonej, odpowiednio dobierając poszczególne tafle szkła.

Oranżeria zimą i latem

Aby móc korzystać z ogrodu zimowego jako części mieszkalnej także podczas chłodnych dni, niezbędne jest zapewnienie w nim optymalnej temperatury dzięki instalacji ogrzewania. Swoje zadanie spełnią tradycyjne grzejniki wodne lub elektryczne, warto rozważyć jednak ogrzewanie podłogowe. Nie tylko pozwoli ono ukryć przed wzrokiem niezbędną instalację, ale i będzie bardziej ekonomiczne w użytkowaniu.

Latem problemem może okazać się zbyt intensywne nasłonecznienie. Aby skutecznie temu przeciwdziałać stosuje się różnego rodzaju rolety i żaluzje zewnętrzne, pozwalające kontrolować ilość promieni słonecznych wpadających do wnętrza. Latem bardzo istotna jest także odpowiednia wentylacja. Systemy przewietrzania montowane są zwykle w górnej części konstrukcji, przy kalenicy dachu. Decydując się na niskie parametry przenikania ciepła w zastosowanym przeszkleniu, nie musimy obawiać się nadmiernej utraty ciepła zimą i przegrzania latem. Zaprojektowany według najwyższych standardów ogród zimowy może nawet poprawić bilans cieplny w budynku.

Opracowano na podstawie materiałów firmy MS więcej niż OKNA 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • C. C., 25.03.2015r., 19:03:52 uwielbiam te ogrody zimowe! naprawdę można poczuć chociaż odrobinę wiosny w środku zimy. teraz nie wyobrażam sobie, że miałabym nie mieć takiej instalacji w domu, dlatego tym bardziej jestem zadowolona ze współpracy z DSystem. żałuje tylko, że nie zdecydowałam się wcześniej!
  • vanilla vanilla, 10.07.2015r., 09:21:21 ogród zimowy to moje marzenie, zwłaszcza przy tej ilości roślin, które mam :)
  • jolantajasinska jolantajasinska, 24.07.2017r., 13:59:43 Cudowne rozwiązanie! Ogrody zimowe to naprawdę genialne rozwiązanie i mam nadzieję, że za kilka lat też będę mogła sobie na takie coś pozwolić ;)
  • DachyTarasowe.Eu DachyTarasowe.Eu, 20.08.2017r., 20:17:55 Jest takze opcja tkz oazy ze szkla, czyli bezramowe ogrody zimowe.
  • DachyTarasowe.Eu DachyTarasowe.Eu, 27.10.2017r., 13:11:58 To samo z oazami ze szkla
  • gianni gianni, 27.07.2022r., 18:58:08 My mamy las zaraz za działką i sporo zieleni, więc taki ogród zimowy u nas na prawdę jest efektowny. Całą konstrukcję zamawiałem w Aluhaus i zdałem się na nich jeśli chodzi o kształt szkieletu. Co mi się jeszcze podoba to to, że całe to wnętrze generuje dużo ciepła.

Powiązane

Ogrodnik Nie każdy lubi noc sylwestrową

Nie każdy lubi noc sylwestrową Nie każdy lubi noc sylwestrową

Zbliża się Sylwester, a wraz nim szał fajerwerków. My ludzie to uwiebiamy, ale nie nasi milusińscy. Dla zwierząt to trauma i stres. Uchronić przed hukiem nie uchronimy, ale możemy zminimalizować stres...

Zbliża się Sylwester, a wraz nim szał fajerwerków. My ludzie to uwiebiamy, ale nie nasi milusińscy. Dla zwierząt to trauma i stres. Uchronić przed hukiem nie uchronimy, ale możemy zminimalizować stres naszych pupili z nim związany.

Ogrodnik Nauki nigdy za mało - encyklopedia roślin

Nauki nigdy za mało - encyklopedia roślin Nauki nigdy za mało - encyklopedia roślin

Uprawiając ogród czasem trzeba sięgnąć do literatury po pomocną wiedzę.Czy to w sprawie doboru roślin czy ich pielęgnacji i leczenia.Warto mieć na podorędziu małą encyklopedię roślin ogrodowych, czy to...

Uprawiając ogród czasem trzeba sięgnąć do literatury po pomocną wiedzę.Czy to w sprawie doboru roślin czy ich pielęgnacji i leczenia.Warto mieć na podorędziu małą encyklopedię roślin ogrodowych, czy to w wersji papierowej czy elektronicznej.

Ogrodnik Wymarzony ogród - czyli zabawy w wirtualnego ogrodnika ciąg dalszy

Wymarzony ogród - czyli zabawy w wirtualnego ogrodnika ciąg dalszy Wymarzony ogród - czyli zabawy w wirtualnego ogrodnika ciąg dalszy

Poprzednio opisywałem wrażenia z zabawy programikiem Virtual Garden. Dziś znalazłem w archiwach płytkę z czasopisma z programem Wymarzony ogród 3D.

Poprzednio opisywałem wrażenia z zabawy programikiem Virtual Garden. Dziś znalazłem w archiwach płytkę z czasopisma z programem Wymarzony ogród 3D.

Ogrodnik Zabawa w ogrodnika zimą... na komputerze: Virtual Garden (do pobrania program)

Zabawa w ogrodnika zimą... na komputerze: Virtual Garden (do pobrania program) Zabawa w ogrodnika zimą... na komputerze: Virtual Garden (do pobrania program)

Zimą zbytnio nie ma co robić w ogrodzie, ale można się zabawić w ogrodnika wirtualnie. Na początek wyszukałem bezpłatny program produkcji BBC: Virtual Garden. Programik jest prosty, ale na początek starczy.

Zimą zbytnio nie ma co robić w ogrodzie, ale można się zabawić w ogrodnika wirtualnie. Na początek wyszukałem bezpłatny program produkcji BBC: Virtual Garden. Programik jest prosty, ale na początek starczy.

Ogrodnik Świdrowa łuparka do drewna

Świdrowa łuparka do drewna Świdrowa łuparka do drewna

W moich poszukiwaniach idealnej łuparki natknąłem się na coś co nazywa się łuparka świdrowa do drewna.

W moich poszukiwaniach idealnej łuparki natknąłem się na coś co nazywa się łuparka świdrowa do drewna.

Ogrodnik Idą Święta

Idą Święta Idą Święta

W którą stronę świata się człowiek nie obróci, widzi idące wielkimi krokami święta. Święta widać już i na ulicy i w marketach nawet tych budowlanych.

W którą stronę świata się człowiek nie obróci, widzi idące wielkimi krokami święta. Święta widać już i na ulicy i w marketach nawet tych budowlanych.

Ogrodnik Spadł śnieg... wybieramy odśnieżarkę

Spadł śnieg... wybieramy odśnieżarkę Spadł śnieg... wybieramy odśnieżarkę

Ogród zastygł pod białą kołdrą ze śniegu. Jest nadzieja, że na święta będzie biało, a roślinom będzie ciepło pod kołderką. To co dobre dla ogrodu, niekoniecznie wygodne jest dla człowieka zwłaszcza gdy...

Ogród zastygł pod białą kołdrą ze śniegu. Jest nadzieja, że na święta będzie biało, a roślinom będzie ciepło pod kołderką. To co dobre dla ogrodu, niekoniecznie wygodne jest dla człowieka zwłaszcza gdy trzeba odśnieżyć 250m drogi.

Ogrodnik Budowa altany z wędzarnią i grillem - podsumowanie

Budowa altany z wędzarnią i grillem - podsumowanie Budowa altany z wędzarnią i grillem - podsumowanie

Mija własnie rok jak zdecydowaliśmy się zbudować w ogrodzie altanę wyposażoną w wędzarnię z funkcją grilla. Czas na małe podsumowanie robót.

Mija własnie rok jak zdecydowaliśmy się zbudować w ogrodzie altanę wyposażoną w wędzarnię z funkcją grilla. Czas na małe podsumowanie robót.

Ogrodnik Łuparka czy siekiera? oto jest pytanie

Łuparka czy siekiera? oto jest pytanie Łuparka czy siekiera? oto jest pytanie

Mając kominek w domu i nie chcąc co chwila jeździć po drewno warto zgromadzić mały zapas drewna. Oczywiście możemy drewno kupić już w formie odpowiednio połupanych kawałków. To najprostsza forma. Jednak...

Mając kominek w domu i nie chcąc co chwila jeździć po drewno warto zgromadzić mały zapas drewna. Oczywiście możemy drewno kupić już w formie odpowiednio połupanych kawałków. To najprostsza forma. Jednak czasem przychodzi konieczność cięcia i łupania samemu drewna, zwłaszcza jak się ma większy ogród. Wtedy przydadzą się nam różnego rodzaju narzędzia jak piła, siekiera czy łuparka do drewna.

Ogrodnik Wycinamy drzewo

Wycinamy drzewo Wycinamy drzewo

Czasem przychodzi smutna konieczność wycięcia drzewa z posesji. Powody są różne, ale najważniejsze jest jak to zrobić by nie popaść w konflikt z prawem.

Czasem przychodzi smutna konieczność wycięcia drzewa z posesji. Powody są różne, ale najważniejsze jest jak to zrobić by nie popaść w konflikt z prawem.

Ogrodnik Konserwacja piły łańcuchowej

Konserwacja piły łańcuchowej Konserwacja piły łańcuchowej

Jesień to dobry moment na wszelkiego rodzaju konserwacje i remonty narzędzi. Zacznijmy od piły łańcuchowej. Wszak może być nam jeszcze potrzebna zimą. Chyba że ktoś woli machać siekierą.

Jesień to dobry moment na wszelkiego rodzaju konserwacje i remonty narzędzi. Zacznijmy od piły łańcuchowej. Wszak może być nam jeszcze potrzebna zimą. Chyba że ktoś woli machać siekierą.

Ogrodnik Zadbaj o zwierzaki jesienią i zimą

Zadbaj o zwierzaki jesienią i zimą Zadbaj o zwierzaki jesienią i zimą

Kret w ogródku wietrzy intensywnie korytarze, kot wyglada jak boa po posiłku i dostał pięknego futra, psy stłuszczają się na potęgę. To znaki szybko zbliżającej się mroźnej zimy.

Kret w ogródku wietrzy intensywnie korytarze, kot wyglada jak boa po posiłku i dostał pięknego futra, psy stłuszczają się na potęgę. To znaki szybko zbliżającej się mroźnej zimy.

Ogrodnik Agregat prądotwórczy zimą - ważna rzecz

Agregat prądotwórczy zimą - ważna rzecz Agregat prądotwórczy zimą - ważna rzecz

Dzisiaj pokusiłem się na przejrzenie agregatu prądotwórczego. Jest może niewielki (0.9 kW) ale wystarczy zimą do zasilania pompy pieca w razie braku prądu.

Dzisiaj pokusiłem się na przejrzenie agregatu prądotwórczego. Jest może niewielki (0.9 kW) ale wystarczy zimą do zasilania pompy pieca w razie braku prądu.

Ogrodnik Krzewy ubrane na biało

Krzewy ubrane na biało Krzewy ubrane na biało

Dziś dalszy ciąg przygotowań do zimy.

Dziś dalszy ciąg przygotowań do zimy.

Ogrodnik Przygotowania ogrodu do zimy w toku

Przygotowania ogrodu do zimy w toku Przygotowania ogrodu do zimy w toku

Narzędzia i sprzęty ogrodowe już zebrane oraz poukładane w garażu i altance. Teraz przyszła kolej na okrycie wszystkich wrażliwych roślin matami słomianymi i geowłókniną zimową.

Narzędzia i sprzęty ogrodowe już zebrane oraz poukładane w garażu i altance. Teraz przyszła kolej na okrycie wszystkich wrażliwych roślin matami słomianymi i geowłókniną zimową.

Ogrodnik Narzędzia i sprzęty w ogrodzie też trzeba przygotować do zimy

Narzędzia i sprzęty w ogrodzie też trzeba przygotować do zimy Narzędzia i sprzęty w ogrodzie też trzeba przygotować do zimy

Po zakończeniu prac jesiennych czas pomyśleć o przygotowaniu narzędzi i sprzętów ogrodniczych do zimy. Odpowiednia konserwacja narzędzi pozwoli bez problemów rozpocząć wiosenne prace w ogrodzie, nie mówiąc...

Po zakończeniu prac jesiennych czas pomyśleć o przygotowaniu narzędzi i sprzętów ogrodniczych do zimy. Odpowiednia konserwacja narzędzi pozwoli bez problemów rozpocząć wiosenne prace w ogrodzie, nie mówiąc już o tym, że przedłuży to wydatnie ich żywotność.

Ogrodnik Listopad w ogrodzie - czas przygotować ogród do zimy

Listopad w ogrodzie - czas przygotować ogród do zimy Listopad w ogrodzie - czas przygotować ogród do zimy

Liście z drzew już opadły, a modrzew zrobił się złocisty. Znak to, że zima zbliża się wielkimi krokami. Czas przygotować ogród do zimowania.

Liście z drzew już opadły, a modrzew zrobił się złocisty. Znak to, że zima zbliża się wielkimi krokami. Czas przygotować ogród do zimowania.

Ogrodnik Liście w ogrodzie

Liście w ogrodzie Liście w ogrodzie

Z dnia na dzień coraz mocniej żółkną liście i coraz więcej z nich znajduje swoje miejsce pod drzewami.Opadłe liście to poważny problem w ogrodzie. Nasączone wodą, pozostawione na zimę niezgrabione lście...

Z dnia na dzień coraz mocniej żółkną liście i coraz więcej z nich znajduje swoje miejsce pod drzewami.Opadłe liście to poważny problem w ogrodzie. Nasączone wodą, pozostawione na zimę niezgrabione lście na trawniku tworzą nieprzepuszczalną warstwę pod którą trawa zacznie zamierać z powodu braku powietrza.

Ogrodnik Na ulewę - kwiaty

Na ulewę - kwiaty Na ulewę - kwiaty

Właśnie rozpętąła się koszmarna ulewa w Warszawie. Leje tak mocno, że prawdopodobnie odwołają mecz Polska - Anglia.

Właśnie rozpętąła się koszmarna ulewa w Warszawie. Leje tak mocno, że prawdopodobnie odwołają mecz Polska - Anglia.

Ogrodnik Pełnia jesieni w ogrodzie

Pełnia jesieni w ogrodzie Pełnia jesieni w ogrodzie

Mamy już październik. W moim ogrodzie czerwień zaczyna brać przewagę nad zielenią. Jeszcze kwitną ostatnie kwiaty, lecz liście zaczynają się mienić wszelkimi odmianami czerwieni.

Mamy już październik. W moim ogrodzie czerwień zaczyna brać przewagę nad zielenią. Jeszcze kwitną ostatnie kwiaty, lecz liście zaczynają się mienić wszelkimi odmianami czerwieni.

Ogrodnik Nastała jesień

Nastała jesień Nastała jesień

Od paru dni mamy jesień. Już czas, by przygotować ogród do zimowego spoczynku, a pracy jest sporo. Wrzesień w ogrodzie jest dla mnie bardzo pracowity. Jest to czas zbiorów warzyw i owoców w ogrodzie,...

Od paru dni mamy jesień. Już czas, by przygotować ogród do zimowego spoczynku, a pracy jest sporo. Wrzesień w ogrodzie jest dla mnie bardzo pracowity. Jest to czas zbiorów warzyw i owoców w ogrodzie, a także początek przygotowań ogrodu do zimy.Wrzesień to także pora sadzenia i rozmnażania roślin.

Ogrodnik Pierwsze grzyby w ogrodzie

Pierwsze grzyby w ogrodzie Pierwsze grzyby w ogrodzie

Dzisiaj pojawiły się pierwsze maślaki w ogrodzie.

Dzisiaj pojawiły się pierwsze maślaki w ogrodzie.

Ogrodnik Altanka już gotowa

Altanka już gotowa Altanka już gotowa

W mnionym tygodni położyliśmy podłogę altance. Tym samym jej budowa dobiegła końca.

W mnionym tygodni położyliśmy podłogę altance. Tym samym jej budowa dobiegła końca.

Ogrodnik Pierwsza deszczówka zebrana

Pierwsza deszczówka zebrana Pierwsza deszczówka zebrana

Zbiornik na deszczówkę już działa. Wczoraj przyłączyłem amforę na deszczówkę do rury spustowej rynny.

Zbiornik na deszczówkę już działa. Wczoraj przyłączyłem amforę na deszczówkę do rury spustowej rynny.

Najnowsze produkty i technologie

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania...

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania na pełnym deskowaniu umożliwiają stworzenie z niej funkcjonalnej warstwy wstępnego krycia.

Austrotherm Dlaczego warto ocieplać dom?

Dlaczego warto ocieplać dom? Dlaczego warto ocieplać dom?

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się...

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne – utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Austrotherm Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia...

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały czy może grafitowy.

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.