Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Roślinne rzeźby

Berbedys | Ligustr | Bluszcz
Ligustr japoński 'Caloephalus brownii'
Ligustr japoński 'Caloephalus brownii'
Fot. Plant Publicity Holland

Co może łączyć takie rośliny, jak: berberys, ligustr i bluszcz poza tym, że są to ozdobne rośliny liściaste? Można z nich tworzyć różnego rodzaju figury i rzeźby ogrodowe.

Berberys, ligustr i bluszcz to rośliny, które odpowiednio prowadzone (bluszcz) lub przycinane (berberys, ligustr) mogą tworzyć ogrodowe rzeźby, przybierające różne kształty geometryczne, jak np. kolumny, kule, stożki, sześciany, a także ciekawe w formie żywopłoty. Przy nadawaniu roślinie kształtów geometrycznych warto posługiwać się szablonem wykonanym z drewnianych listewek, bambusowych palików lub konstrukcji z prętów metalowych. Szablon nakłada się na roślinę  i odpowiednio przycina wszystkie pędy wystające poza wyznaczony kształt. Rośliny przeznaczone do tworzenia figur i rzeźb ogrodowych powinny dobrze znosić trudne warunki siedliskowe, być odporne na choroby oraz dobrze znosić przycinanie.

POLECAMY BLOG
Z OGRODEM ZA PAN BRAT

BERBERYS

 Berberys obejmuje około 450 gatunków. Jego przedstawicieli nie można znaleźć jedynie w Australii. W Polsce naturalnie rośnie tylko berberys pospolity. Krzewy osiągają wysokość do 1,5 m. Coraz częściej można spotkać gatunki o liściach zimozielonych. Krzewy są często cierniste. Liście berberysa są owalne, niezbyt duże, od jasnozielonych do ciemnopurpurowych, często przebarwiają się jesienią. Kwiaty są niepozorne, żółte. Owoce zaś drobne, od pomarańczowych do ciemnoczerwonych. Opadają późną zimą i są bardzo chętnie zjadane przez ptaki. Berberys nie ma wysokich wymagań w stosunku do gleby. Bardziej żyznej ziemi potrzebują jedynie gatunki zimozielone. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru.

Krzew ten cieszy się popularnością ze względu na niskie wymagania oraz atrakcyjny wygląd, nawet przez cały rok. Należy go sadzić w grupach, wtedy efekt kolorystyczny szczególnie berberysów o ciemnoczerwonych liściach jest wzmocniony. Świetnie nadaje się na gęste żywopłoty. Kolce powodują, że żywopłot jest ostoją dla ptaków, zarówno w porze lęgowej, jak i w zimie. Owoce są chętnie zjadane przez ptaki w zimie.

Berbedys – ciekawe gatunki
Gatunek/odmianaCharakterystyka
Berberys brodawkowy (Berberis verruculosa) ’Green Defender’ Krzew zimozielony, ma sztywne, błyszczące liście, osiąga wysokość do 1 m, jest odporny na mróz.
Berberys Julianny (Berberis julianae) Krzew zimozielony, pokrój wyprostowany, liście dość duże, rzadko rozmieszczone na ciernistym pędzie, kwiaty duże, żółte, owoce ciemnogranatowe.
Berberys ottawski (Berberis ottawensis) ’Silver Miles’, ‘Auricoma’, ‘Superba’ Wysoki krzew, do 3 m, silny wzrost, liście ciemnoczerwone, kwiatostany żółto-pomarańczowe, owoce jasnoczerwone.
Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) ‘Atropurpurea’, ‘Aurea’, ‘Bagatelle’, ‘Coronita’, ‘Green carpet’, ‘Harlequin’, ‘Maria’, ‘Sunsation’ Najpopularniejszy gatunek, osiąga wysokość do 1,5 m, liście zielone, czerwone, ciemnoczerwone, kwiaty żółte, liczne, owoce czerwone.

LIGUSTR

 Ligustr obejmuje około 50 gatunków. Roślina występuje na każdym kontynencie. W Australii uważana jest za uciążliwy chwast. Jest to bardzo popularny krzew, gęsto ugałęziony, dorasta do 3 m wysokości. Liście ligustra są ciemnozielone, częściowo zimozielone. Kwiaty drobne, białe, zebrane w wiechy, o charakterystycznym zapachu, który przyciąga pszczoły i motyle. Owoce są trujące, czarne, zimą długo utrzymują się na krzewie. Ligustr bardzo dobrze znosi cięcie, po którym ulega zagęszczeniu. Rośnie dobrze na każdym stanowisku. W ogrodzie toleruje stanowiska ocienione. Ligustr jest wytrzymały na mrozy, suszę oraz zanieczyszczenia miejskie.

Ligustr pospolity jest najbardziej popularną rośliną na formowane żywopłoty, szpalery czy ogrodowe figury.

Ligustr – ciekawe gatunki
Gatunek/odmianaCharakterystyka
Ligustr jajowatolistny (Ligustrum ovalifolium) ‘Aureum’, ‘Argenteum’, ‘Variegatum’ Wysoki, do 2 m, krzew o błyszczących, żółtoobrzeżonych liściach i wyprostowanych pędach, owoce czarne, błyszczące, wrażliwy na silny mróz.
Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) ‘Atrovirens’, ‘Argenteovariegatum’, ‘Aureum’, ‘Clorocarpum’, ’Compecta’, ‘Lodense’, ‘Pyramidale’ Wysoki krzew o luźnym pokroju i wyprostowanych pędach, liście ciemnozielone, w większości pozostają na krzewie na zimę.
Ligustr tępolistny (Ligustrum obtusifolium) ‘Regala’ Dorasta do wysokości 1,5 m. Pokrój krzewu jest zwarty, gęsty, a gałęzie ustawione poziomo. Ciemnozielone liście są jajowate. Kwiaty są białe i drobne. Krzew odporny na mróz.

BLUSZCZ

Bluszcz obejmuje około 10 gatunków, występuje w Europie, Azji oraz Afryce Północnej.  W Polsce w stanie naturalnym rośnie tylko jeden gatunek – bluszcz pospolity. Bluszcz ma zimozielone, samoczepne pnącze o zdrewniałej łodydze. Do podpory przyczepia się korzonkami przybyszowymi. Jeśli bluszcz nie napotyka żadnych podpór, wtedy płoży się po ziemi. Liście bluszczu są zimozielone. Roślina rośnie powoli. Najważniejszą zaletą bluszczu jest możliwość rozwoju w najbardziej zacienionych miejscach. Nie ma też dużych wymagań co do siedliska. Najlepiej rozwija się na glebach żyznych i wapiennych.

Bluszcz może pełnić w ogrodzie różne funkcje. Pod krzewami, drzewami oraz wśród długowiecznych bylin może być rośliną okrywową. Pnącze jest bardzo ekspansywne i jedynie częste przecinanie/przerywanie zapobiegnie przytłoczeniu innych niezdrewniałych roślin. Może też tworzyć zielone kurtyny, pnąc się po podporach, ścianach czy ogrodzeniach. Bardzo oryginalnie może wyglądać bluszcz posadzony przy drewnianym lub metalowym szkielecie o określonym kształcie.

Bluszcz – ciekawe gatunki
Gatunek/odmianaCharakterystyka
Bluszcz pospolity (Hedera helix) ‘Bruder Ingobert’, ‘Conglomerata’, ‘Dentata variegata‘, ‘Goldheart’, ‘Harald’, ‘Minima Luzzi’, ‘Sulphur Heart’, ‘Triloba’ Wspina się na wysokość do 25 m, obwód starych pędów wynosi nawet do 0,7 m. Liście są skórzaste, ciemnozielone, na pędach młodocianych 3–5-klapowe, na pędach z kwiatami – w kształcie rombu.
Bluszcz kolchidzki (Hedera colchica) ‘Dentata Variegata’, ‘Sulphur Heart’ Charakteryzuje się dużymi liśćmi, większymi niż bluszcz pospolity. Liście są ciemnozielone i sztywne. Kwiaty i owoce podobne do bluszczu pospolitego. Mniej wytrzymały na mróz niż bluszcz pospolity. Roślinę tę stosuje się głównie jako okrywową. Niektóre odmiany tego bluszczu stosowane są jako ozdobne pnącza.
Bluszcz irlandzki (Hedera hibernica) Roślina płożąca, o cienkich, matowych, zimozielonych liściach. Długość liścia do 15 cm.


Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail.


Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  4
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
gis80 / 28-11-2015, 23:31

preferujecie w ogrodzie tylko naturalne , żywe rzeźby? czy ktoś z was zamawiał odlewowe?

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Skuteczne izolacje akustyczne ścian i podłóg »

Dokuczają Ci uciążliwe odgłosy zza ściany? Słyszysz dokładnie co i kiedy robią sąsiedzi z góry?

Czytaj więcej »


Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź » Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Kocioł? Pompa ciepła? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu? czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

miki789  | 
15-07-2020, 14:05
 | 
1
miki789  | 
15-07-2020, 13:52
 | 
1
fomo  | 
15-07-2020, 10:24
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl