Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Roślinne rzeźby

Berbedys | Ligustr | Bluszcz
Ligustr japoński 'Caloephalus brownii'
Ligustr japoński 'Caloephalus brownii'
Fot. Plant Publicity Holland

Co może łączyć takie rośliny, jak: berberys, ligustr i bluszcz poza tym, że są to ozdobne rośliny liściaste? Można z nich tworzyć różnego rodzaju figury i rzeźby ogrodowe.

Berberys, ligustr i bluszcz to rośliny, które odpowiednio prowadzone (bluszcz) lub przycinane (berberys, ligustr) mogą tworzyć ogrodowe rzeźby, przybierające różne kształty geometryczne, jak np. kolumny, kule, stożki, sześciany, a także ciekawe w formie żywopłoty. Przy nadawaniu roślinie kształtów geometrycznych warto posługiwać się szablonem wykonanym z drewnianych listewek, bambusowych palików lub konstrukcji z prętów metalowych. Szablon nakłada się na roślinę  i odpowiednio przycina wszystkie pędy wystające poza wyznaczony kształt. Rośliny przeznaczone do tworzenia figur i rzeźb ogrodowych powinny dobrze znosić trudne warunki siedliskowe, być odporne na choroby oraz dobrze znosić przycinanie.

POLECAMY BLOG
Z OGRODEM ZA PAN BRAT

BERBERYS

 Berberys obejmuje około 450 gatunków. Jego przedstawicieli nie można znaleźć jedynie w Australii. W Polsce naturalnie rośnie tylko berberys pospolity. Krzewy osiągają wysokość do 1,5 m. Coraz częściej można spotkać gatunki o liściach zimozielonych. Krzewy są często cierniste. Liście berberysa są owalne, niezbyt duże, od jasnozielonych do ciemnopurpurowych, często przebarwiają się jesienią. Kwiaty są niepozorne, żółte. Owoce zaś drobne, od pomarańczowych do ciemnoczerwonych. Opadają późną zimą i są bardzo chętnie zjadane przez ptaki. Berberys nie ma wysokich wymagań w stosunku do gleby. Bardziej żyznej ziemi potrzebują jedynie gatunki zimozielone. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru.

Krzew ten cieszy się popularnością ze względu na niskie wymagania oraz atrakcyjny wygląd, nawet przez cały rok. Należy go sadzić w grupach, wtedy efekt kolorystyczny szczególnie berberysów o ciemnoczerwonych liściach jest wzmocniony. Świetnie nadaje się na gęste żywopłoty. Kolce powodują, że żywopłot jest ostoją dla ptaków, zarówno w porze lęgowej, jak i w zimie. Owoce są chętnie zjadane przez ptaki w zimie.

Berbedys – ciekawe gatunki
Gatunek/odmianaCharakterystyka
Berberys brodawkowy (Berberis verruculosa) ’Green Defender’ Krzew zimozielony, ma sztywne, błyszczące liście, osiąga wysokość do 1 m, jest odporny na mróz.
Berberys Julianny (Berberis julianae) Krzew zimozielony, pokrój wyprostowany, liście dość duże, rzadko rozmieszczone na ciernistym pędzie, kwiaty duże, żółte, owoce ciemnogranatowe.
Berberys ottawski (Berberis ottawensis) ’Silver Miles’, ‘Auricoma’, ‘Superba’ Wysoki krzew, do 3 m, silny wzrost, liście ciemnoczerwone, kwiatostany żółto-pomarańczowe, owoce jasnoczerwone.
Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) ‘Atropurpurea’, ‘Aurea’, ‘Bagatelle’, ‘Coronita’, ‘Green carpet’, ‘Harlequin’, ‘Maria’, ‘Sunsation’ Najpopularniejszy gatunek, osiąga wysokość do 1,5 m, liście zielone, czerwone, ciemnoczerwone, kwiaty żółte, liczne, owoce czerwone.

LIGUSTR

 Ligustr obejmuje około 50 gatunków. Roślina występuje na każdym kontynencie. W Australii uważana jest za uciążliwy chwast. Jest to bardzo popularny krzew, gęsto ugałęziony, dorasta do 3 m wysokości. Liście ligustra są ciemnozielone, częściowo zimozielone. Kwiaty drobne, białe, zebrane w wiechy, o charakterystycznym zapachu, który przyciąga pszczoły i motyle. Owoce są trujące, czarne, zimą długo utrzymują się na krzewie. Ligustr bardzo dobrze znosi cięcie, po którym ulega zagęszczeniu. Rośnie dobrze na każdym stanowisku. W ogrodzie toleruje stanowiska ocienione. Ligustr jest wytrzymały na mrozy, suszę oraz zanieczyszczenia miejskie.

Ligustr pospolity jest najbardziej popularną rośliną na formowane żywopłoty, szpalery czy ogrodowe figury.

Ligustr – ciekawe gatunki
Gatunek/odmianaCharakterystyka
Ligustr jajowatolistny (Ligustrum ovalifolium) ‘Aureum’, ‘Argenteum’, ‘Variegatum’ Wysoki, do 2 m, krzew o błyszczących, żółtoobrzeżonych liściach i wyprostowanych pędach, owoce czarne, błyszczące, wrażliwy na silny mróz.
Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) ‘Atrovirens’, ‘Argenteovariegatum’, ‘Aureum’, ‘Clorocarpum’, ’Compecta’, ‘Lodense’, ‘Pyramidale’ Wysoki krzew o luźnym pokroju i wyprostowanych pędach, liście ciemnozielone, w większości pozostają na krzewie na zimę.
Ligustr tępolistny (Ligustrum obtusifolium) ‘Regala’ Dorasta do wysokości 1,5 m. Pokrój krzewu jest zwarty, gęsty, a gałęzie ustawione poziomo. Ciemnozielone liście są jajowate. Kwiaty są białe i drobne. Krzew odporny na mróz.

BLUSZCZ

Bluszcz obejmuje około 10 gatunków, występuje w Europie, Azji oraz Afryce Północnej.  W Polsce w stanie naturalnym rośnie tylko jeden gatunek – bluszcz pospolity. Bluszcz ma zimozielone, samoczepne pnącze o zdrewniałej łodydze. Do podpory przyczepia się korzonkami przybyszowymi. Jeśli bluszcz nie napotyka żadnych podpór, wtedy płoży się po ziemi. Liście bluszczu są zimozielone. Roślina rośnie powoli. Najważniejszą zaletą bluszczu jest możliwość rozwoju w najbardziej zacienionych miejscach. Nie ma też dużych wymagań co do siedliska. Najlepiej rozwija się na glebach żyznych i wapiennych.

Bluszcz może pełnić w ogrodzie różne funkcje. Pod krzewami, drzewami oraz wśród długowiecznych bylin może być rośliną okrywową. Pnącze jest bardzo ekspansywne i jedynie częste przecinanie/przerywanie zapobiegnie przytłoczeniu innych niezdrewniałych roślin. Może też tworzyć zielone kurtyny, pnąc się po podporach, ścianach czy ogrodzeniach. Bardzo oryginalnie może wyglądać bluszcz posadzony przy drewnianym lub metalowym szkielecie o określonym kształcie.

Bluszcz – ciekawe gatunki
Gatunek/odmianaCharakterystyka
Bluszcz pospolity (Hedera helix) ‘Bruder Ingobert’, ‘Conglomerata’, ‘Dentata variegata‘, ‘Goldheart’, ‘Harald’, ‘Minima Luzzi’, ‘Sulphur Heart’, ‘Triloba’ Wspina się na wysokość do 25 m, obwód starych pędów wynosi nawet do 0,7 m. Liście są skórzaste, ciemnozielone, na pędach młodocianych 3–5-klapowe, na pędach z kwiatami – w kształcie rombu.
Bluszcz kolchidzki (Hedera colchica) ‘Dentata Variegata’, ‘Sulphur Heart’ Charakteryzuje się dużymi liśćmi, większymi niż bluszcz pospolity. Liście są ciemnozielone i sztywne. Kwiaty i owoce podobne do bluszczu pospolitego. Mniej wytrzymały na mróz niż bluszcz pospolity. Roślinę tę stosuje się głównie jako okrywową. Niektóre odmiany tego bluszczu stosowane są jako ozdobne pnącza.
Bluszcz irlandzki (Hedera hibernica) Roślina płożąca, o cienkich, matowych, zimozielonych liściach. Długość liścia do 15 cm.


Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail.


Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  4

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
gis80 / 28-11-2015, 23:31

preferujecie w ogrodzie tylko naturalne , żywe rzeźby? czy ktoś z was zamawiał odlewowe?

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »

Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet...

Czytaj dalej »


Budowanie z płyt gipsowo-kartonowych. Co warto wiedzieć? Łazienka w industrialnym stylu - jak wygląda?
Płyty gipsowo-kartonowe są materiałem niepalnym, zaś pojęcie odporności ogniowej charakteryzuje przegrody budowlane, takie, jak... czytaj dalej » Jak urządzić loftową łazienkę? Jakie wyposażenie, meble i dodatki najlepiej wpisują się w tę stylistykę? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Poznaj oszczędne i niezawodne rowziązania i ciesz się komfortem przez cały rok! czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Jak najlepiej wykorzystać poddasze użytkowe?

Jak najlepiej wykorzystać poddasze, żeby było funkcjonalne i spełniało oczekiwania domowników?

Czytaj dalej »


Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego? Jak zredukować koszty transportu?
Jedyne, co musisz zrobić, to dostosować taryfę, do sposobu, w jaki w ciągu tygodnia korzystasz z energii elektrycznej. czytaj dalej » W dobie zmian na rynku bardzo ważna jest umiejętność maksymalnego redukowania kosztów transportu. czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

1/2020
Ekspert Budowlany 1/2020
W numerze m.in.:
  • - Ocieplasz dom, chronisz klimat
  • - Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata?

Forum

Markopost  | 
29-02-2020, 12:27
 | 
1
Markopost  | 
29-02-2020, 12:27
 | 
1
Markopost  | 
29-02-2020, 12:27
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl