Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Dom z pompą ciepła

czyli ile kosztuje instalacja i jak ją przeprowadzić
Fot. Glen Dimplex

Coraz więcej budynków w Polsce korzysta z energii grzewczej wytwarzanej przez pompy ciepła. W artykule opisujemy przykładową realizację instalacji z pompą ciepła w domu jednorodzinnym o powierzchni 180 m2.

Decydując się na instalację pompy ciepła w domu, warto pomyśleć o tym już na etapie powstawania projektu architektonicznego. Modernizacja budynku to również dobra okazja do wymiany urządzeń grzewczych i zmian w instalacji c.o. Inwestycja w pompy ciepła może być opłacalna również bez wykonywania zasadniczych zmian w instalacji grzewczej, np. w budynkach ogrzewanych olejem opałowym, gazem płynnym lub energią elektryczną.

Zobacz także: Przegląd pomp ciepła

Newralgicznym etapem procesu projektowania jest dobór wydajności dolnego gruntowego źródła ciepła i wykonanie tej instalacji. To źródło ciepła potrafi przynieść wiele niespodzianek, dlatego każdorazowo wymaga dogłębnej analizy. Przed wyborem rozwiązania warto przeanalizować różne warianty, gdyż inwestycje te nie są tanie, a nawet drobny błąd może skutkować bardzo długim okresem zwrotu poniesionych nakładów finansowych (Czytaj więcej na ten temat).

SPRAWDŹ!
Jak dobrać parametry pompy ciepła?

W artykule prezentujemy inwestycję z pompą ciepła w domu jednorodzinnym. Wszelkie informacje dotyczące szczegółów instalacji, a także cen uzyskaliśmy od firmy, która dostarczyła pompę ciepła.

Instalacja z pompą ciepła w domu jednorodzinnym – ile to kosztuje?
W nowym budynku parterowym z poddaszem użytkowym, o powierzchni 180 m2, zastosowano niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe o maksymalnej temperaturze zasilania 35°C. Instalacje wykonano na parterze i na poddaszu. Inwestor podjął decyzję o wykorzystaniu pomp ciepła już na etapie projektowania domu.

Dzięki temu możliwe było optymalne zaprojektowanie instalacji ogrzewania i dobór pomp. Pozwoliło to także zagospodarować elementy dolnego źródła pompy ciepła wokół budynku, co umożliwiło bezkolizyjne wykonanie ogrodu i podjazdów. W budynku zastosowano dwa urządzenia: pompę z gruntowym źródłem ciepła do zasilania instalacji grzewczej oraz pompę powietrze–woda do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

 

 

Całkowity koszt instalacji z urządzeniami i montażem wyniósł 51 tys. zł netto (w tym koszt odwiertów około 18 tys. zł). Pompa grzewcza typu solanka–woda Dimplex SI 11TE o mocy 11,8 kW i COP 4,4 dla parametrów B0/W35 jako dolne źródło ciepła wykorzystuje dwa odwierty pionowe głębokości około 110 m, z przewodami z rur PE40 mm i roztworem glikolu polipropylenowego.Odwierty wykonano w ogrodzie, obogarażu.

Rozdzielacz dolnego źródła został zainstalowany w pomieszczeniu technicznym, w którym ulokowano pompy ciepła. Dzięki optymalnemu doborowi dolnego i górnego źródła ciepła uzyskano wysoki współczynnik COP. Ponadto nie było konieczności montażu dodatkowego szczytowego źródła ciepła w formie grzałek, kominka, kotła olejowego czy gazowego.

Ze względu na fakt, że pompa pracuje bez wspomagania drugim źródłem ciepła, koszty inwestycji i samej instalacji c.o. zostały zmniejszone, gdyż nie trzeba było projektować i wykonywać kominów czy przyłącza gazu. Pompa ciepła dostarczona była wraz z kompletną automatyką i możliwością zdalnego sterowania przez sieć Ethernet.

Fot. Glen Dimplex
Pomieszczenie techniczne w domu jednorodzinnym, w którym umieszczono pompy ciepła typu  solanka–woda i powietrze–woda wraz z zasobnikiem c.w.u.

Do przygotowania ciepłej wody użytkowej zastosowano pompę typu powietrze–woda Dimplex BWP 30HLW o mocy 1,9 kW z dodatkową grzałką o mocy 1,5 kW i COP 3,5. Osobną pompę do c.w.u. zastosowano m.in. ze względu na to, że budynek wyposażony jest w mechaniczną wentylację pomieszczeń (rekuperator) i pompa ta umożliwia schładzaniepowietrza wewnętrznego latem. Ponadto brak obciążenia dolnego źródła przygotowaniem c.w.u. daje gwarancję jego skutecznej regeneracji w okresie letnim i tym samym umożliwia uzyskanie wysokich sprawności COP w sezonie grzewczym, co pozwala osiągnąć zakładany SPF (Sezonowy Współczynnik Efektywności). Na decyzję o drugiej pompie miał wpływ także bardzo niski koszt przygotowania c.w.u. dla trzech osób, wynoszący około 40 zł miesięcznie, oraz niezależne i praktycznie niewyczerpane źródło energii dla przygotowania ciepłej wody. Instalację wyposażono w zasobnik o pojemności 300 litrów z dodatkową wężownicą. Pompa została zainstalowana w pomieszczeniu technicznym, a nie na zewnątrz budynku, i czerpie powietrze z tego pomieszczenia oraz ze znajdującego się obok garażu. Powietrze do budynku napływa przez nawiewniki i praca pompy wytwarza w tych pomieszczeniach niewielkiepodciśnienie. To rozwiązanie praktycznie wyeliminowało potrzebę stosowania dodatkowej grzałki, gdyż pompa pracuje z powietrzem wewnętrznym, które przez cały rok ma temperaturęwyższą niż minimalna graniczna temperatura pracy (8°C). Niskie zapotrzebowanie na energię do podgrzewania c.w.u. nie powoduje na tyle dużego napływu chłodnego powietrza do garażu i pomieszczenia technicznego, aby wpływało to na spełniane przez nie funkcje nawet w mroźne dni. Instalacja pracuje już 2,5 roku i na podstawie dotychczasowych danych można stwierdzić, że zakładane w projekcie parametry zostały osiągnięte. COP przez cały sezon grzewczy wynosi ponad 4,0, co świadczy, że poprawnie dobrano i wykonano instalację dolnego oraz górnego źródła.

Potwierdziła się też w praktyce trafność decyzji o nieinstalowaniu szczytowego źródła ciepła. Z zebranych danych wynika, że roczny czas pracy pompy ciepła zasilającej ogrzewanie to około 1800 h. W trakcie eksploatacjiinwestor otrzymał zgodę zakładu energetycznego na instalację licznika dwutaryfowego, co pozwoliło obniżyć koszty energii elektrycznej. Obecnie roczne zużycie energii elektrycznej na potrzeby ogrzewania wynosi 1800 h×2,66 kW = 4788 kWh. Przy pracy pompy ciepła przez 40% czasu w taryfie dziennej i 60% w nocnej oraz poborze mocy w wysokości 2,66 kW dla B0/W35 całkowite koszty ogrzewania w pakiecie „Ciepły dom” (w taryfie nocnej 0,1942 zł/kWh i dziennej 0,4176 zł/kWh wraz z opłatami stałymi i zmiennymi za usługi dystrybucji) wynoszą 2144 zł brutto (wg taryf na enea.pl). Koszt eksploatacji pompy zasilającej instalację c.w.u. to około 40 zł miesięcznie – dzięki zasobnikowi możliwa jest praca w tańszej taryfie. Kosztów awarii, serwisu oraz przeglądów do tej pory nie ponoszono. Zatem całkowity koszt ogrzewania i przygotowania c.w.u. w tym budynku wynosi około 218 zł miesięcznie.


Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail.


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

8
Tomasz Kotruchow / 13-11-2012, 06:33
dwie uwagi:
1) koszt instalacji pompy ciepła 51 tys. gdy same odwierty kosztują 18 tys. nie jest wiarygodny ! dodając dalej koszt samej pompy około 15-20 tys. na wykonanie węzła i instalacji zostaje mniej niż 20 tys. co nie jest realne ...
2) zastosowanie pompy ciepła powietrze woda do podgrzewu cwu bez podłączenia do wentylacji jest błędem bo pompy te są przeznaczone wyłącznie do wentylacji inaczej przy temperaturach zewnętrznych poniżej +5c przestają pracować jak pompy ciepła a zaczynają jak klasyczne termy elektryczne ! pompy takie wymagają ok 300 m3/h przepływu powietrza stąd w przypadku kotłowni o powierzchni 10m2 wymienią powietrze 10 razy na godzinę co nie jest małym podciśnieniem a zwykłą pomyłką i nieporozumieniem

podsumowując uważam, że pompy ciepła są bardzo rozsądnym rozwiązaniem ale należy mówić uczciwie jak pracują bez koloryzowania !
www.fonko.pl
Piotr / 03-05-2013, 15:04
Podoba mie sie , że do projektowania podchodzi sie w ten sposób aby pompe ciepła dobierac na 100% zapotrzebowania. Genaralnie do tej pory podchodzono właśnie w ten sposób czyli projektować pompy ciepła na max 80% zapotrzebowania. Efekt był taki , ze niedouczeni instalatorzy robili bilans po "łebkach" i pompa była dobrana na 50% zapotrzebowania. Skutki były opłakane - nie mówiąc o wysokich kosztach eksploatacyjnych dochodziło do wymrozenia dolnego źródła a nawet jego utraty. po wykonaniu kilkudziesieciu realizacji przy wzorowo wykonanym OZC i prawidłowo zaprojektowanej instalacji c.o. nie mielismy ani jednego przypadku niedogrzania domu przy niskich kosztach eksploatacyjnych. Tylko fachowośc instalatora oraz współpraca z projektantem instalacji o odpowiednich kwalifikacjach ( niestety nie wszyszcy co maja uprawinie do projektowania maja równiez odpowiednia wiedzę) dają gwarancję sukcesu.
www.dumarchwent.pl
mariot / 25-02-2016, 15:19
Nam doradzono zamontowanie pompy ciepła w celu zmniejszenia kosztów utrzymania domu. Zdecydowałem się na usługi a-pic.pl i jak na razie jestem zadowolony. Już abstrahując od firmy, która się tym zajmowała, najważniejsze jest to, że koszty faktycznie poszły w dół.
Wiktor / 26-01-2017, 11:20
Mariot, dokładnie tak. Zgadza się. Najważniejsze, żeby koszty poszły w dół. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert sprzedaży pomp ciepła, ale trzeba zaufać profesjonalistom. Ja mam pompę od a-pic i działa bez zarzutu, koszty montażu szybko się zwracają.
Madej / 22-03-2017, 20:34
Jestem zdania, że jak kogoś stać na kupno pompy ciepła, to nie ma się nad czym zastanawiać. Nie trzeba kupować horrendalnie drogich pomp zachodnich producentów, bo w Polsce też produkują pompy ciepła, które jakością w niczym nie ustępują tym zagranicznym (np. pompy A-pic design). Pompa to komfort i oszczędność.
Khuń / 20-07-2017, 22:51

Obecnie nie ma lepszego sposobu na tanie ogrzewanie domu. Gminy przyznają dofinansowanie na zakup pompy ciepła, więc warto z niego korzystać. Rachunki na ciepło są niskie, nawet w najzimniejszych miesiącach. Bardzo dobre i wydajne pompy ma A-Pic Design (producent pomp we wszystkich możliwych wariantach).

Radek / 03-07-2018, 00:07

Koszt pompy ciepła może wynieść trochę więcej niż wspomniane 50 tysięcy - przykładowo tak jak to opisane na stronie firmy, która ma w Warszawie odpowiednią renomę - Pompa ciepła 30 000,- pln netto + VAT, Źródło dolne (odwierty) 15 000,- pln netto + VAT, Podłogowa instalacja grzewcza 17 000,- pln netto + VAT, Materiały montażowe i robocizna 5 000,- pln netto + VAT, Razem 67 000,- pln netto + VAT. Koszty mogą na pierwszy rzut oka nieco straszyć, ale są sytuacje gdzie taka instalacja kosztuje i więcej - pytanie czy jeżeli stoimy przed wyborem - pompa ciepła a ogrzewanie gazowe czy węglowe, to rzeczywiście jest aż taka różnica na niekorzyść pompy ciepła, żeby decydować się na konwencjonalne ogrzewanie? Komfort przy pompach ciepła dużo wyższy, a jeżeli to pompa powietrzna z rekuperacją to już zdecydowanie lepiej pójść w tym kierunku - świeże powietrze, zero zanieczyszczeń i grzyba w domu...

Wojtek / 07-06-2019, 12:32
U mnie pompa ciepła okazała się najlepszym rozwiązaniem. Mam ją od firmy Fonko i każdemu polecam. Koszty ogrzewania zmalały, a całe urządzenie jest bardzo wygodne w użytkowaniu.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zadbać o bezpieczeństwo w garażu?

W garażach i parkingach podziemnych...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Siedzisz w domu? To może być coś dla Ciebie!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jeśli wciąż siedzisz w domu to może być coś dla Ciebie! Dołącz do #MideaHOMEChallenge i zgarnij niepowtarzalne nagrody od Midea Global i Mancherster City. czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
  • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
  • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

dw987624  | 
29-05-2020, 11:40
 | 
1
dw987624  | 
29-05-2020, 11:39
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl