Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe dobrze sprawdza się w salonie, pokoju dziennym, kuchni, jadalni, holu oraz w łazienkach (wraz z grzejnikami drabinkowymi).
Ogrzewanie podłogowe dobrze sprawdza się w salonie, pokoju dziennym, kuchni, jadalni, holu oraz w łazienkach (wraz z grzejnikami drabinkowymi).
Fot. Raychem

Ogrzewanie płaszczyznowe, a zwłaszcza podłogowe, uważane jest za najkorzystniejszy dla człowieka system ogrzewania, uwzględniający fizjologiczny rozkład temperatury ciała. Pozwala ono także obniżyć o około 2°C temperaturę w pomieszczeniu przy zachowaniu poczucia komfortu cieplnego, a to oznacza, że odczuwamy przyjemne ciepło już przy 20, a nie przy 22°C, jak przy ogrzewaniu grzejnikowym. Między innymi z tego powodu ogrzewanie podłogowe instalowane jest w naszych domach coraz częściej i to nie tylko w łazience, ale także w innych pomieszczeniach.

Najważniejsze zalety ogrzewania podłogowego związane są z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Temperatura wody zasilającej grzejniki podłogowe jest znacznie niższa niż w tradycyjnych instalacjach (przeważnie nie przekracza 45°C), a to pozwala na efektywne zasilanie instalacji c.o. kotłem kondensacyjnym (wyższa sprawność niż zwykłych kotłów gazowych i olejowych) oraz wykorzystanie pomp ciepła i wspomaganie tych źródeł zasilania instalacji kolektorem słonecznym. Takie rozwiązania dają możliwość racjonalnego gospodarowania energią na ogrzewanie i tym samym jej mniejsze zużycie.

>>> Polecamy także: Przegląd ogrzewania podłogowego

WARTO WIEDZIEĆ!
W wielu domach jednorodzinnych stosuje się połączenie dwóch systemów ogrzewania: podłogowego i grzejnikowego. Grzejniki podłogowe dobrze sprawdzają się w salonie, pokoju dziennym, kuchni, jadalni, holu oraz w łazienkach (wraz z grzejnikami drabinkowymi). W sypialniach z kolei stosuje się tradycyjne grzejniki, m.in. ze względu na ich mniejszą bezwładność, czyli szybsze dostosowanie temperatury do naszych oczekiwań. Ogrzewanie płaszczyznowe ma dużą bezwładność i temperatura w pomieszczeniu zmienia się dopiero po paru godzinach, mogłoby się zatem zdarzyć, że zbyt ciepła sypialnia ochłodziłaby się dopiero nad ranem, kiedy oczekujemy wyższej temperatury, aby wstawanie z łóżka było przyjemniejsze.

Zaletą ogrzewania podłogowego jest też inne odczuwanie ciepła – przedostaje się ono bowiem do pomieszczenia od dołu dużą powierzchnią podłogi i daje poczucie komfortu przy niższej o około 2°C temperaturze, co pozwala dodatkowo zaoszczędzić w wydatkach na energię. Mała różnica temperatur podłogi i powietrza w pomieszczeniu nie powoduje jego silnej cyrkulacji, dlatego w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym nie unosi się kurz, jak ma to miejsce w pomieszczeniach z ogrzewaniem grzejnikowym. Przy tradycyjnym centralnym ogrzewaniu, z grzejnikami umieszczonymi przy oknie, temperatura przy podłodze jest najniższa (możemy nawet odczuwać chłód w stopach), a pod sufitem najwyższa. W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym natomiast najcieplejsza jest podłoga.

Dobra instalacja – z prawidłowym doborem mocy i odpowiednim sterowaniem – powinna zapewnić temperaturę nie wyższą niż 20°C na wysokości od 1 do 2 m. Zalecana temperatura podłogi wynosi 26°C i nie powinna przekraczać 29°C. Przekroczenie tej temperatury niekorzystnie wpływa na samopoczucie i pogarsza warunki komfortu cieplnego. W łazienkach i pasach przyokiennych dopuszcza się nieco wyższą temperaturę powierzchni, około 29–35°C.

Ważny projekt i wykonanie
Wybierając ten sposób ogrzewania pomieszczeń, należy pamiętać o konieczności sporządzenia starannego projektu i bardzo dokładnego wykonania prac montażowych, gdyż po zainstalowaniu ogrzewania podłogowego nie ma praktycznie żadnej możliwości jego poprawienia lub ulepszenia, gdyż wymagałoby to zdemontowania podłóg oraz izolacji i wiązałoby się z dużymi kosztami.

Prace projektowe i montażowe należy powierzyć sprawdzonej, wyspecjalizowanej firmie, która będzie używała tylko markowych produktów. Instalacja wykonana na podstawie poprawnego projektu będzie tańsza nie tylko w inwestycji, ale także w eksploatacji. Powinna być dokładnie wyregulowana hydraulicznie za pomocą specjalistycznych programów komputerowych, tak aby pracowała bezawaryjnie i była dopasowana do aktualnych warunków pogodowych. Ważne jest też precyzyjne wyliczenie zapotrzebowania na moc cieplną dla każdego pomieszczenia, aby zapewnić komfort cieplny w każdym z nich i dokładnie dopasować instalację do indywidualnych potrzeb danego budynku oraz jego mieszkańców.

Wodne ogrzewanie podłogowe

Ten rodzaj ogrzewania podłogowego wymaga zastosowania odpowiednich materiałów na pokrycie podłóg, a także właściwej aranżacji wnętrz, tak aby podłoga nie była pokryta meblami, dywanami itp. w miejscach gdzie znajdują się przewody grzewcze. Powierzchnie podłóg z wodnym ogrzewaniem podłogowym pokrywa się materiałami o wysokiej przewodności cieplnej, np. terakotą, gresem lub kamieniem naturalnym. Podłogi można też wykonać z drewna (egzotyczne gatunki, z których układa się cienkie podłogi warstwowe) i paneli, ale powinny być one odporne na zmiany wilgotności i temperatury, czyli mieć tzw. niski współczynnik skurczu. Optymalnym rozwiązaniem dla ogrzewania podłogowego jest zastosowanie podłóg drewnianych w sypialniach – tam gdzie są zamontowane tradycyjne grzejniki, a w salonie, kuchni oraz holu z grzejnikami podłogowymi korzystniej jest użyć trwalszych i lepiej przewodzących ciepło materiałów – ceramiki lub kamienia. To rozwiązanie jest szczególnie polecane w domach jednorodzinnych, gdyż sprzyja efektywnej pracy systemu mieszanego – ogrzewania podłogowego i grzejników niskotemperaturowych.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Eksperci prognozują, że wykorzystanie energii elektrycznej do ogrzewania domów mieszkalnych będzie cały czas rosło, z jednej strony ze względu na coraz częstsze wykorzystanie pomp ciepła zasilanych energią elektryczną i ogrzewania elektrycznego płaszczyznowego, z drugiej zaś z powodu konieczności budowy rozproszonych systemów energetycznych wykorzystujących źródła odnawialne, jak np. ogniwa fotowoltaiczne, generatory wiatrowe czy nawet małą energetykę wodną.

Ze względu na koszty eksploatacyjne, elektryczne ogrzewanie podłogowe nie było dotychczas stosowane jako ogrzewanie podstawowe, lecz jako wspomagające – w łazience, kuchni, czy salonie. Było też alternatywą dla ogrzewania wodnego w modernizowanych budynkach i na piętrach z lekkim stropem, gdyż wodne ogrzewanie podłogowe wymaga grubszych oraz cięższych izolacji oraz wylewek, a tym samym wytrzymałych stropów.

Obecnie sytuacja ta się zmienia, ponieważ współcześnie projektowane i budowane domy jednorodzinne potrzebują wielokrotnie mniej energii na cele grzewcze niż budynki starsze. Nowoczesny budynek niskoenergetyczny lub, co będzie wymagane w najbliższej przyszłości, prawie zeroenergetyczny, może potrzebować na ogrzewanie jedynie od 30 do nawet 10% energii z tego co obecnie jest standardem. O ile zatem elektryczne ogrzewanie standardowego domu jednorodzinnego kosztowałoby w sezonie np. 10 000 zł, to 30% czy 10% z tej sumy daje już tylko 3 lub 1 tys. zł. Tak niskie koszty eksploatacji zachęcają do inwestowania w elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jednak mniejsze koszty eksploatacyjne wymagają większego wkładu inwestycyjnego – lepszych konstrukcji, izolacji, okien, staranniejszego montażu, droższych urządzeń itd. Coraz więcej jest w Polsce inwestorów, którzy podejmują te wyzwania i decydują się na nowatorskie, czasami wręcz eksperymentalne, projekty.

Koszty wykonania instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego są niższe niż wodnego – nie ma bowiem potrzeby montowania chociażby urządzenia dostarczającego energię do instalacji, np. kotła czy pompy ciepła. Jednak nie w każdym budynku może ono stanowić główny system ogrzewania. Decyzja o jego montażu, jako podstawowego systemu ogrzewania, musi być starannie przemyślana już na początkowym etapie prac. Architekt i konstruktor muszą bowiem odpowiednio dobrać konstrukcję, przegrody, izolacje itd., a nawet system wentylacji takiego budynku.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe, tak jak ogrzewanie wodne, zapewnia efekt ciepłej podłogi i poczucie komfortu w niższej temperaturze. Ogrzewaniem elektrycznym łatwiej jest sterować i sterownik może włączać je w ściśle zaplanowanym czasie lub elastycznie reagować na zmiany zapotrzebowania na ciepło i korzystać z energii wtedy, gdy jest ona w tańszej taryfie nocnej, lub gdy jest produkowana z własnego źródła – ogniw fotowoltaicznych lub generatora wiatrowego.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience
Instalując ten rodzaj ogrzewania w łazience, należy przestrzegać kilku fundamentalnych zasad. Pożądana temperatura podłogi w łazience z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym powinna wynosić 29–30°C i nie przekraczać 34–35ºC. Wyższa temperatura jest uciążliwa dla użytkowników i pociąga za sobą niepotrzebne zużycie energii. Jeśli chcemy uzyskać komfortową temperaturę o konkretnej porze lub godzinie, ogrzewanie podłogowe musi zacząć działać z pewnym wyprzedzeniem, gdyż ma ono pewną bezwładność. Między innymi z tego powodu montuje się sterowniki. Na przykład regulator z programatorem dobowym i tygodniowym pozwoli na samoczynne załączenie systemu i uzyskanie efektu ciepłej podłogi tylko w czasie ściśle określonym (np. tylko rano i wieczorem na czas kąpieli). Regulator sterujący pracą instalacji w łazience powinien mieć też czujnik podłogowy – pozwala on na utrzymanie pożądanej temperatury podłogi i unikanie jej przegrzania. Ze względów bezpieczeństwa regulator należy umieścić na zewnątrz – na ścianie przy wejściu do łazienki. Są także regulatory o stopniu ochrony przeciwporażeniowej umożliwiającym ich montaż w łazienkach.

Maty, kable i folie grzejne

WARTO WIEDZIEĆ!
Maty grzejne oferowane są w zestawach gotowych do samodzielnego zainstalowania. Niewielka grubość maty umożliwia wykonanie instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego w miejscach, w których do tej pory nie było to możliwe. Maty są więc idealną propozycją dla osób remontujących łazienki. Postępując zgodnie ze szczegółową instrukcją, każdy glazurnik może ułożyć taką instalację bez większych problemów. Jednak podłączenie do sieci elektrycznej powinien wykonać elektryk, a instalacja powinna być zabezpieczona wyłącznikiem różnicowoprądowym.

Do budowy instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego stosuje się elektryczne kable grzejne i maty oraz folie grzejne. Kable mają moc od 10 do 20 W/m.b. i trzeba je układać w pętle, w zależności od mocy, jaką chcemy uzyskać z danej powierzchni. Kable mają grubość 3–7 mm. Z kolei maty mają grubość kabla od 2,5 do 5 mm i jest on przymocowany do elastycznej siatki. Koniec kabla grzejnego maty zakończony jest przyłączem zasilającym (tzw. zimnym), który łączy się z instalacją zasilającą. Maty grzejne dostępne są na rynku w formie gotowych do ułożenia zestawów,o różnej mocy. Do łazienek przeznaczonesą te w zakresie mocy 100–160 W/m2.Producenci oferują maty grzejne jednostronnie i dwustronnie zasilane. Maty jednostronniezasilane dzięki swojej budowie są prostsze w układaniu i montażu. Natomiast maty dwustronnie zasilane są cieńsze. Folie mają grubość 0,3–07 mm i moc od 60 do 120 W/m2. Długość mat i folii dobiera się odpowiednio do powierzchni grzejnej podłogi, a moc – w zależności od tego, czy będzie to ogrzewanie podstawowe łazienki, czy tylko wspomagające. Przyjmuje się, że optymalna moc dla małych i średnich łazienek, w których instalacja elektryczna wspomaga system ogrzewania lub ma za zadanie zapewnienie komfortu cieplnego poza sezonem grzewczym, powinna wynosić 100 W/m2. Ma ono bowiem za zadanie zapewnić ciepłą podłogę, a powietrze w łazience ma być podgrzane zaledwie o kilka stopni.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

8
Pawel / 17-05-2013, 11:47
Warto zobaczyć poniższy film przed decyzją o montażu elektrycznego ogrzewania podłogowe aby nie robić nerwowych ruchów w zakresie zakupu kabli lub mat grzewczych:
http://youtu.be/dwsM_-nZ-p4
Krzysztof Turek - Solarid / 08-01-2015, 12:23
Temat rzeczywiście bardzo interesujący. Największą zaletą takiej instalacji jest maksymalne uproszczenie źródła ciepła. Dla mnie takie podejście ma charakter mocno pozytywny - im rozwiązanie prostsze tym mniejsza szansa wystąpienia kosztownych napraw. I instalacja bardziej opłacalna. Niemniej przy obecnym prawie wykorzystanie ogniw fotowoltaicznych do ogrzewania elektrycznego nie wygląda zbyt optymistycznie ponieważ baterie słoneczne generują zimą niewielkie ilości energii (około 1/8 tego co latem). Niemniej sytuacja ta zmieniłaby się gdyby wprowadzono w Polsce Netmetering - czy li rozliczanie Netto z dostawcą energii. Szerzej opisałem ten problem na blogu:
https://solarid.pl/blog/netmetering-najlepsze-rozwiazanie-dla-paneli-fotowoltaicznych-sieciowych
W takiej sytuacji ogrzewanie elektryczne może być bardzo ciekawą alternatywną dla nadal drogich jeszcze instalacji pomp ciepła. Przy wykorzystaniu Netmeteringu i pomp ciepła można osiągnąć niemal zerowe rachunki za prąd - stosując maksymalną izolację domu i przechodząc na ogrzewanie elektryczne w połączeniu z Netmeteringiem i panelami słonecznymi również możliwe by było osiągnięcie zerowych rachunków za prąd.
Emil / 05-04-2016, 11:59
Ogrzewanie podłogowe jest super. Firma Automatyka z Warszawy spełniła nasze oczekiwania.
Zaoferowali kable grzewcze w dobrej cenie.
Seba / 03-11-2016, 09:03

Ogrzewanie podłogowe jest super. Mamy je dzięki firmie Automatyka.

elektyk / 27-04-2017, 08:22

Mam ogrzewanie podłogowe w swoim domu i bardzo je chwalę.

GDUR / 08-05-2017, 09:27

Ja również korzystam z ogrzewania podłogowego i jestem bardzo z niego zadowolony. Wydaje mi się, że dużo zależ od firmy, która je kładzie.

Janusz / 25-08-2017, 02:22
Zalet ogrzewania podłogowego jest naprawdę dużo.
Wiem to z własnego doswiadczenia.
Warto jednak wybrac na dobre kable grzewcze.
My wybraliśmy te z Automatyka Krzysztof Strzelczyk.
JohnFrand / 20-09-2017, 04:49
https://paydayloans.us.org/ - view homepage
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Czym zabezpieczyć drewniany dach?

Drewniany dach

Dla zachowania pełnej ochrony przeciwogniowej należy sprawdzać co 12 miesięcy stan techniczny powłoki i w przypadku uszkodzenia uzupełniać ubytki. czytaj dalej »


Dobry nawyk czy obowiązek? Co o izolowaniu podłóg mówi prawo budowlane »

Velux - okna z wentylacją

Temat izolacji od dźwięków powietrznych był wielokrotnie podnoszony, jednak izolacyjność od dźwięków uderzeniowych jest w dalszym ciągu problematyczna i pomijana przez projektantów oraz inwestorów. (...) czytaj dalej »


Jakiej farby użyć do pomalowania grzejnika? Czy znasz nowe standardy w zakresie hydroizolacji dachów?
Malowanie kaloryfera Elementy dachu - Creaton
Powierzchnie oraz rurki miedziane należy przed pomalowaniem starannie przeszlifować drobno ziarnistym papierem ściernym do odsłonięcia właściwej powierzchni, a spawy i zadziory wygładzić stalowymi szczotkami.   czytaj dalej » Lekkie dachy przemysłowe i hale przeważnie kryje się foliami z tworzyw sztucznych. Podobnie jak w przypadku hydroizolacji bitumicznych kluczową rolę odgrywa tu jakość zastosowanego systemu.czytaj dalej »

 


Jak energooszczędnie ogrzewać dom?

Pompy powietrzne Glen Dimplex

Rynek powietrznych pomp ciepła rośnie w bardzo dynamicznym tempie, ponieważ to one będą wkrótce dominować jako urządzenia zarówno do energooszczędnego ogrzewania domu, jak i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. czytaj dalej »

 


 

Jak zapewnić skuteczną izolację dachu płaskiego? Znajdź bezpieczne i wygodne miejsce do mieszkania »
Bauder_hydroizolacja Duda_osiedle
Dla każdej istniejącej lub planowanej konstrukcji dachowej oraz każdego rodzaju użytkowania istnieją odpowiednie komponenty systemowe, które można dowolnie ze sobą zestawiać: konwencjonalne papy zgrzewalne z oszczędzającymi czas pracy(...) czytaj dalej » (...)W najbliższym otoczeniu znajduje się również basen, boisko sportowe, centrum handlowe czy szkoła. Ale to nie wszystko. Parter budynku przystosowany jest pod małe punkty usługowe typu gabinet lekarski, szkoła językowa czy kwiaciarnia. czytaj dalej »

 


 

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym » Ekonomiczne czy wygodne? Jakie ogrzewanie wybrać »
Elektra_system-grzejny Daikin - ogrzewanie domu
Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej ekonomicznych systemów ogrzewania w domach niskoenergetycznych. Dzieje się tak dlatego, że ciepło jest wytwarzane w ściśle określonej ilości w pomieszczeniach, które chcemy ogrzewać. czytaj dalej » Czy lepiej zainwestować w piece na paliwo, pelet, eko groszek itp., czy skorzystać z wygodnych bezobsługowych systemów grzewczych? czytaj dalej »

 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Koronkowe dekory w nowej kolekcji płytek

Tapety w ozdobne wzory, choć nadal popularne, coraz częściej są wypierane przez dekory ścienne. Uzupełniają one płytki ceramiczne o stonowanych barwach i mogą być umieszczane także w strefach...

Kolorowe kolekcje Leroy Merlin na jesień i zimę 2017/2018

W najbliższym sezonie dom będzie ciepły, wygodny, zdrowy i kolorowy, zgodny z nowymi trendami i naszymi indywidualnymi potrzebami. W nowej kolekcji Leroy Merlin znajdują się produkty i rozwiązania,...
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Aktualny numer

4/2017
Ekspert Budowlany 4/2017
W numerze m.in.:
  • - Jak urządzić kuchnię?
  • - Energooszczędne ogrzewanie domu

Forum

hernald44  | 
19-09-2017, 15:54
 | 
1
krzysztof309  | 
19-09-2017, 13:07
 | 
1
blondynaaaa  | 
18-09-2017, 11:37
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
120
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
104
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
87
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
86
Gerard Roofing Systems
Gerard Roofing Systems
ŚWIATOWY LIDER W PRODUKCJI DACHÓWEK METALOWYCH Od ponad 50 lat Gerard AHI Roofing jest innowatorem w zakresie...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Ekspert Budowlany 2016
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl