Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe dobrze sprawdza się w salonie, pokoju dziennym, kuchni, jadalni, holu oraz w łazienkach (wraz z grzejnikami drabinkowymi).
Ogrzewanie podłogowe dobrze sprawdza się w salonie, pokoju dziennym, kuchni, jadalni, holu oraz w łazienkach (wraz z grzejnikami drabinkowymi).
Fot. Raychem

Ogrzewanie płaszczyznowe, a zwłaszcza podłogowe, uważane jest za najkorzystniejszy dla człowieka system ogrzewania, uwzględniający fizjologiczny rozkład temperatury ciała. Pozwala ono także obniżyć o około 2°C temperaturę w pomieszczeniu przy zachowaniu poczucia komfortu cieplnego, a to oznacza, że odczuwamy przyjemne ciepło już przy 20, a nie przy 22°C, jak przy ogrzewaniu grzejnikowym. Między innymi z tego powodu ogrzewanie podłogowe instalowane jest w naszych domach coraz częściej i to nie tylko w łazience, ale także w innych pomieszczeniach.

Najważniejsze zalety ogrzewania podłogowego związane są z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Temperatura wody zasilającej grzejniki podłogowe jest znacznie niższa niż w tradycyjnych instalacjach (przeważnie nie przekracza 45°C), a to pozwala na efektywne zasilanie instalacji c.o. kotłem kondensacyjnym (wyższa sprawność niż zwykłych kotłów gazowych i olejowych) oraz wykorzystanie pomp ciepła i wspomaganie tych źródeł zasilania instalacji kolektorem słonecznym. Takie rozwiązania dają możliwość racjonalnego gospodarowania energią na ogrzewanie i tym samym jej mniejsze zużycie.

>>> Polecamy także: Przegląd ogrzewania podłogowego

WARTO WIEDZIEĆ!
W wielu domach jednorodzinnych stosuje się połączenie dwóch systemów ogrzewania: podłogowego i grzejnikowego. Grzejniki podłogowe dobrze sprawdzają się w salonie, pokoju dziennym, kuchni, jadalni, holu oraz w łazienkach (wraz z grzejnikami drabinkowymi). W sypialniach z kolei stosuje się tradycyjne grzejniki, m.in. ze względu na ich mniejszą bezwładność, czyli szybsze dostosowanie temperatury do naszych oczekiwań. Ogrzewanie płaszczyznowe ma dużą bezwładność i temperatura w pomieszczeniu zmienia się dopiero po paru godzinach, mogłoby się zatem zdarzyć, że zbyt ciepła sypialnia ochłodziłaby się dopiero nad ranem, kiedy oczekujemy wyższej temperatury, aby wstawanie z łóżka było przyjemniejsze.

Zaletą ogrzewania podłogowego jest też inne odczuwanie ciepła – przedostaje się ono bowiem do pomieszczenia od dołu dużą powierzchnią podłogi i daje poczucie komfortu przy niższej o około 2°C temperaturze, co pozwala dodatkowo zaoszczędzić w wydatkach na energię. Mała różnica temperatur podłogi i powietrza w pomieszczeniu nie powoduje jego silnej cyrkulacji, dlatego w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym nie unosi się kurz, jak ma to miejsce w pomieszczeniach z ogrzewaniem grzejnikowym. Przy tradycyjnym centralnym ogrzewaniu, z grzejnikami umieszczonymi przy oknie, temperatura przy podłodze jest najniższa (możemy nawet odczuwać chłód w stopach), a pod sufitem najwyższa. W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym natomiast najcieplejsza jest podłoga.

Dobra instalacja – z prawidłowym doborem mocy i odpowiednim sterowaniem – powinna zapewnić temperaturę nie wyższą niż 20°C na wysokości od 1 do 2 m. Zalecana temperatura podłogi wynosi 26°C i nie powinna przekraczać 29°C. Przekroczenie tej temperatury niekorzystnie wpływa na samopoczucie i pogarsza warunki komfortu cieplnego. W łazienkach i pasach przyokiennych dopuszcza się nieco wyższą temperaturę powierzchni, około 29–35°C.

Ważny projekt i wykonanie
Wybierając ten sposób ogrzewania pomieszczeń, należy pamiętać o konieczności sporządzenia starannego projektu i bardzo dokładnego wykonania prac montażowych, gdyż po zainstalowaniu ogrzewania podłogowego nie ma praktycznie żadnej możliwości jego poprawienia lub ulepszenia, gdyż wymagałoby to zdemontowania podłóg oraz izolacji i wiązałoby się z dużymi kosztami.

Prace projektowe i montażowe należy powierzyć sprawdzonej, wyspecjalizowanej firmie, która będzie używała tylko markowych produktów. Instalacja wykonana na podstawie poprawnego projektu będzie tańsza nie tylko w inwestycji, ale także w eksploatacji. Powinna być dokładnie wyregulowana hydraulicznie za pomocą specjalistycznych programów komputerowych, tak aby pracowała bezawaryjnie i była dopasowana do aktualnych warunków pogodowych. Ważne jest też precyzyjne wyliczenie zapotrzebowania na moc cieplną dla każdego pomieszczenia, aby zapewnić komfort cieplny w każdym z nich i dokładnie dopasować instalację do indywidualnych potrzeb danego budynku oraz jego mieszkańców.

Wodne ogrzewanie podłogowe

Ten rodzaj ogrzewania podłogowego wymaga zastosowania odpowiednich materiałów na pokrycie podłóg, a także właściwej aranżacji wnętrz, tak aby podłoga nie była pokryta meblami, dywanami itp. w miejscach gdzie znajdują się przewody grzewcze. Powierzchnie podłóg z wodnym ogrzewaniem podłogowym pokrywa się materiałami o wysokiej przewodności cieplnej, np. terakotą, gresem lub kamieniem naturalnym. Podłogi można też wykonać z drewna (egzotyczne gatunki, z których układa się cienkie podłogi warstwowe) i paneli, ale powinny być one odporne na zmiany wilgotności i temperatury, czyli mieć tzw. niski współczynnik skurczu. Optymalnym rozwiązaniem dla ogrzewania podłogowego jest zastosowanie podłóg drewnianych w sypialniach – tam gdzie są zamontowane tradycyjne grzejniki, a w salonie, kuchni oraz holu z grzejnikami podłogowymi korzystniej jest użyć trwalszych i lepiej przewodzących ciepło materiałów – ceramiki lub kamienia. To rozwiązanie jest szczególnie polecane w domach jednorodzinnych, gdyż sprzyja efektywnej pracy systemu mieszanego – ogrzewania podłogowego i grzejników niskotemperaturowych.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Eksperci prognozują, że wykorzystanie energii elektrycznej do ogrzewania domów mieszkalnych będzie cały czas rosło, z jednej strony ze względu na coraz częstsze wykorzystanie pomp ciepła zasilanych energią elektryczną i ogrzewania elektrycznego płaszczyznowego, z drugiej zaś z powodu konieczności budowy rozproszonych systemów energetycznych wykorzystujących źródła odnawialne, jak np. ogniwa fotowoltaiczne, generatory wiatrowe czy nawet małą energetykę wodną.

Ze względu na koszty eksploatacyjne, elektryczne ogrzewanie podłogowe nie było dotychczas stosowane jako ogrzewanie podstawowe, lecz jako wspomagające – w łazience, kuchni, czy salonie. Było też alternatywą dla ogrzewania wodnego w modernizowanych budynkach i na piętrach z lekkim stropem, gdyż wodne ogrzewanie podłogowe wymaga grubszych oraz cięższych izolacji oraz wylewek, a tym samym wytrzymałych stropów.

Obecnie sytuacja ta się zmienia, ponieważ współcześnie projektowane i budowane domy jednorodzinne potrzebują wielokrotnie mniej energii na cele grzewcze niż budynki starsze. Nowoczesny budynek niskoenergetyczny lub, co będzie wymagane w najbliższej przyszłości, prawie zeroenergetyczny, może potrzebować na ogrzewanie jedynie od 30 do nawet 10% energii z tego co obecnie jest standardem. O ile zatem elektryczne ogrzewanie standardowego domu jednorodzinnego kosztowałoby w sezonie np. 10 000 zł, to 30% czy 10% z tej sumy daje już tylko 3 lub 1 tys. zł. Tak niskie koszty eksploatacji zachęcają do inwestowania w elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jednak mniejsze koszty eksploatacyjne wymagają większego wkładu inwestycyjnego – lepszych konstrukcji, izolacji, okien, staranniejszego montażu, droższych urządzeń itd. Coraz więcej jest w Polsce inwestorów, którzy podejmują te wyzwania i decydują się na nowatorskie, czasami wręcz eksperymentalne, projekty.

Koszty wykonania instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego są niższe niż wodnego – nie ma bowiem potrzeby montowania chociażby urządzenia dostarczającego energię do instalacji, np. kotła czy pompy ciepła. Jednak nie w każdym budynku może ono stanowić główny system ogrzewania. Decyzja o jego montażu, jako podstawowego systemu ogrzewania, musi być starannie przemyślana już na początkowym etapie prac. Architekt i konstruktor muszą bowiem odpowiednio dobrać konstrukcję, przegrody, izolacje itd., a nawet system wentylacji takiego budynku.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe, tak jak ogrzewanie wodne, zapewnia efekt ciepłej podłogi i poczucie komfortu w niższej temperaturze. Ogrzewaniem elektrycznym łatwiej jest sterować i sterownik może włączać je w ściśle zaplanowanym czasie lub elastycznie reagować na zmiany zapotrzebowania na ciepło i korzystać z energii wtedy, gdy jest ona w tańszej taryfie nocnej, lub gdy jest produkowana z własnego źródła – ogniw fotowoltaicznych lub generatora wiatrowego.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience
Instalując ten rodzaj ogrzewania w łazience, należy przestrzegać kilku fundamentalnych zasad. Pożądana temperatura podłogi w łazience z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym powinna wynosić 29–30°C i nie przekraczać 34–35ºC. Wyższa temperatura jest uciążliwa dla użytkowników i pociąga za sobą niepotrzebne zużycie energii. Jeśli chcemy uzyskać komfortową temperaturę o konkretnej porze lub godzinie, ogrzewanie podłogowe musi zacząć działać z pewnym wyprzedzeniem, gdyż ma ono pewną bezwładność. Między innymi z tego powodu montuje się sterowniki. Na przykład regulator z programatorem dobowym i tygodniowym pozwoli na samoczynne załączenie systemu i uzyskanie efektu ciepłej podłogi tylko w czasie ściśle określonym (np. tylko rano i wieczorem na czas kąpieli). Regulator sterujący pracą instalacji w łazience powinien mieć też czujnik podłogowy – pozwala on na utrzymanie pożądanej temperatury podłogi i unikanie jej przegrzania. Ze względów bezpieczeństwa regulator należy umieścić na zewnątrz – na ścianie przy wejściu do łazienki. Są także regulatory o stopniu ochrony przeciwporażeniowej umożliwiającym ich montaż w łazienkach.

Maty, kable i folie grzejne

WARTO WIEDZIEĆ!
Maty grzejne oferowane są w zestawach gotowych do samodzielnego zainstalowania. Niewielka grubość maty umożliwia wykonanie instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego w miejscach, w których do tej pory nie było to możliwe. Maty są więc idealną propozycją dla osób remontujących łazienki. Postępując zgodnie ze szczegółową instrukcją, każdy glazurnik może ułożyć taką instalację bez większych problemów. Jednak podłączenie do sieci elektrycznej powinien wykonać elektryk, a instalacja powinna być zabezpieczona wyłącznikiem różnicowoprądowym.

Do budowy instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego stosuje się elektryczne kable grzejne i maty oraz folie grzejne. Kable mają moc od 10 do 20 W/m.b. i trzeba je układać w pętle, w zależności od mocy, jaką chcemy uzyskać z danej powierzchni. Kable mają grubość 3–7 mm. Z kolei maty mają grubość kabla od 2,5 do 5 mm i jest on przymocowany do elastycznej siatki. Koniec kabla grzejnego maty zakończony jest przyłączem zasilającym (tzw. zimnym), który łączy się z instalacją zasilającą. Maty grzejne dostępne są na rynku w formie gotowych do ułożenia zestawów,o różnej mocy. Do łazienek przeznaczonesą te w zakresie mocy 100–160 W/m2.Producenci oferują maty grzejne jednostronnie i dwustronnie zasilane. Maty jednostronniezasilane dzięki swojej budowie są prostsze w układaniu i montażu. Natomiast maty dwustronnie zasilane są cieńsze. Folie mają grubość 0,3–07 mm i moc od 60 do 120 W/m2. Długość mat i folii dobiera się odpowiednio do powierzchni grzejnej podłogi, a moc – w zależności od tego, czy będzie to ogrzewanie podstawowe łazienki, czy tylko wspomagające. Przyjmuje się, że optymalna moc dla małych i średnich łazienek, w których instalacja elektryczna wspomaga system ogrzewania lub ma za zadanie zapewnienie komfortu cieplnego poza sezonem grzewczym, powinna wynosić 100 W/m2. Ma ono bowiem za zadanie zapewnić ciepłą podłogę, a powietrze w łazience ma być podgrzane zaledwie o kilka stopni.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

7
Pawel / 17-05-2013, 11:47
Warto zobaczyć poniższy film przed decyzją o montażu elektrycznego ogrzewania podłogowe aby nie robić nerwowych ruchów w zakresie zakupu kabli lub mat grzewczych:
http://youtu.be/dwsM_-nZ-p4
Krzysztof Turek - Solarid / 08-01-2015, 12:23
Temat rzeczywiście bardzo interesujący. Największą zaletą takiej instalacji jest maksymalne uproszczenie źródła ciepła. Dla mnie takie podejście ma charakter mocno pozytywny - im rozwiązanie prostsze tym mniejsza szansa wystąpienia kosztownych napraw. I instalacja bardziej opłacalna. Niemniej przy obecnym prawie wykorzystanie ogniw fotowoltaicznych do ogrzewania elektrycznego nie wygląda zbyt optymistycznie ponieważ baterie słoneczne generują zimą niewielkie ilości energii (około 1/8 tego co latem). Niemniej sytuacja ta zmieniłaby się gdyby wprowadzono w Polsce Netmetering - czy li rozliczanie Netto z dostawcą energii. Szerzej opisałem ten problem na blogu:
https://solarid.pl/blog/netmetering-najlepsze-rozwiazanie-dla-paneli-fotowoltaicznych-sieciowych
W takiej sytuacji ogrzewanie elektryczne może być bardzo ciekawą alternatywną dla nadal drogich jeszcze instalacji pomp ciepła. Przy wykorzystaniu Netmeteringu i pomp ciepła można osiągnąć niemal zerowe rachunki za prąd - stosując maksymalną izolację domu i przechodząc na ogrzewanie elektryczne w połączeniu z Netmeteringiem i panelami słonecznymi również możliwe by było osiągnięcie zerowych rachunków za prąd.
Emil / 05-04-2016, 11:59
Ogrzewanie podłogowe jest super. Firma Automatyka z Warszawy spełniła nasze oczekiwania.
Zaoferowali kable grzewcze w dobrej cenie.
Seba / 03-11-2016, 09:03

Ogrzewanie podłogowe jest super. Mamy je dzięki firmie Automatyka.

elektyk / 27-04-2017, 08:22

Mam ogrzewanie podłogowe w swoim domu i bardzo je chwalę.

GDUR / 08-05-2017, 09:27

Ja również korzystam z ogrzewania podłogowego i jestem bardzo z niego zadowolony. Wydaje mi się, że dużo zależ od firmy, która je kładzie.

Janusz / 25-08-2017, 02:22
Zalet ogrzewania podłogowego jest naprawdę dużo.
Wiem to z własnego doswiadczenia.
Warto jednak wybrac na dobre kable grzewcze.
My wybraliśmy te z Automatyka Krzysztof Strzelczyk.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Jak dobierać okna dachowe do konkretnych pomieszczeń?

Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe do swojego domu. Które z nich najlepiej sprawdzą się w wybranych pomieszczeniach na poddaszu? czytaj dalej »


Drzwi aluminiowe - zobacz, jakie są ich zalety » Jak działa odżelaziacz wody?
Coraz większa świadomość i rosnące wymagania inwestorów powodują, że częściej sięgają po rozwiązania energooszczędne oraz materiały wysokiej jakości. (...) czytaj dalej » Efektem napowietrzenia jest doskonała redukcja żelaza, manganu oraz siarkowodoru. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność dodatkowego stosowania napowietrzania wody. czytaj dalej »

 


Ile kosztuje remont łazienki?

Przed rozpoczęciem remontu warto przyjrzeć się cenom nowoczesnych urządzeń i najmodniejszych elementów aranżacji. Na jakie rozwiązania nas stać? czytaj dalej »


Czym chronić drewno? Sposób na wytłumienie odgłosu kroków »

Środki do ochrony drewna możemy podzielić na: bejce, impregnaty, lakiery, lakierobejce, lazury, oleje, woski. Każdy z nich ma inne właściwości(...) czytaj dalej » Hałasy, jakich możemy doświadczyć ze strony domowników bądź sąsiadów, z pewnością nie ułatwiają odpoczynku po ciężkim dniu pracy. W takiej sytuacji...czytaj dalej »

 


Jak dobrać oświetlenie do pomieszczenia?

Światło sztuczne powinno być jak najbardziej zbliżone do światła słonecznego, a jego strumień wolny od uciążliwego efektu migotania. czytaj dalej »


Jak działają urządzenia wysokociśnieniowe? Energooszczędne kurtyny powietrzne i wentylatory »
Dzięki innowacyjnym, zaawansowanym technologiom urządzenia wysokociśnieniowe stają się nie tylko coraz bardziej wydajne, lecz także znacznie wygodniejsze w obsłudze. czytaj dalej » Niskie zużycie energii przyczynia się nie tylko do ochrony środowiska, lecz także pozwala obniżać koszty eksploatacji... czytaj dalej »

 


Szukasz pomysłu na łazienkę? Pobierz poradnik »

Przeczytaj nowy poradnik Pomysł na łazienkę, a dowiesz się, jak zaprojektować i urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak najlepiej zaaranżować nasz prywatny mały salon kąpielowy? czytaj dalej »


 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Drewno wykończone ogniem

DLH oferuje nowość - deski wypalane tradycyjną japońską techniką Shou Sugi Ban, która wydobywa z drewna wyjątkowe walory wizualne oraz wpływa na jego wytrzymałość. W asortymencie firmy są deski...

Jak udekorować stół na Wielkanoc?

Romantycznie czy minimalistycznie, nowocześnie czy naturalnie? Jak przystroić stół na Wielkanoc? Zobacz 4 propozycje dekoracji i wybierz styl, który najbardziej Ci odpowiada.
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Aktualny numer

1/2018
Ekspert Budowlany 1/2018
W numerze m.in.:
  • - Jak zaprojektować wygodną łazienkę?
  • - Kupujesz okna? Sprawdź, co jest ważne przy ich wyborze

Forum

integral  | 
20-03-2018, 01:40
 | 
1
Pawel1985  | 
19-03-2018, 16:08
 | 
1
Pawel1985  | 
19-03-2018, 16:07
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
126
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
118
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
105
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
86
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl