EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć

Waldemar Joniec | 2012-04-17
Nawiewnik wirowy czterostronny.
Fot. Smay

Nawiewnik wirowy czterostronny.


Fot. Smay

Nawiewniki to elementy instalacji, które łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem. Przy ich doborze uwzględnia się nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza, ale też poziom emisji hałasu i możliwość wkomponowania tych elementów w wystrój pomieszczenia.

Zobacz także

Lindab Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact

Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact

Rekuperacja może poprawić jakość powietrza we wnętrzach, oczyszcza je bowiem z kurzu czy alergenów, pomaga też regulować wilgotność powietrza, chroniąc pomieszczenia przed rozwojem pleśni. Jednocześnie...

Rekuperacja może poprawić jakość powietrza we wnętrzach, oczyszcza je bowiem z kurzu czy alergenów, pomaga też regulować wilgotność powietrza, chroniąc pomieszczenia przed rozwojem pleśni. Jednocześnie pozwala oszczędzać energię w budynkach, w których pracujemy czy przebywamy. Jak działa rekuperacja i co warto o niej wiedzieć?

ECO Comfort Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością...

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością zastosowania rozwiązań, które zagwarantują że nowy budynek będzie nie tylko szczelny i ciepły, ale też jego współczynnik zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania będzie jak najniższy.

ECO Comfort Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła!

Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła! Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła!

Planując budowę nowego budynku lub remont i modernizację już istniejącego domu lub mieszkania, inwestor staje przed szeregiem bardzo ważnych pytań i zagadnień, które musi przemyśleć i rozważyć. Czy wybrać...

Planując budowę nowego budynku lub remont i modernizację już istniejącego domu lub mieszkania, inwestor staje przed szeregiem bardzo ważnych pytań i zagadnień, które musi przemyśleć i rozważyć. Czy wybrać ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki konwekcyjne? Czy instalować panele fotowoltaiczne lub instalację solarną? Czy wybrać piec gazowy, czy pompę ciepła? Jaki rodzaj wentylacji zastosować? Z tymi pytaniami mierzy się każdy przyszły inwestor. W tym artykule odpowiemy na pytania dotyczące...

Elementy nawiewne mają decydujący wpływ na kształt strumienia powietrza znajdującego się w pomieszczeniu i na wymianę energii pomiędzy powietrzem dopływającym a powietrzem w pomieszczeniu. Ich najważniejszym zadaniem jest zapewnienie czystego powietrza w strefach przebywania ludzi poprzez usuwanie zanieczyszczeń oraz zapewnienie komfortu termicznego z wyrównaną temperaturą przy prędkości powietrza w pomieszczeniu, która ten komfort umożliwia.

W strefie przebywania ludzi w większości przypadków prędkość strumienia powietrza nie powinna przekraczać 0,2 m/s, lecz może się zmieniać w zależności od przeznaczenia pomieszczenia oraz panującej w nim temperatury. Z kolei wielkość temperatury strumienia nawiewanego w punkcie styczności ze strefą przebywania ludzi nie powinna być większa niż 1 K. Jeśli do tego dodamy, że natężenie dźwięku pochodzącego z elementów nawiewnych nie może przekraczać poziomu dopuszczalnego dla danego pomieszczenia, widać, że nawiewniki są tylko z pozoru prostymi urządzeniami. W rzeczywistości stawiane są im bardzo wysokie wymagania.

EKSPERT RADZI

Dobór urządzeń nawiewnych powinien uwzględnić rodzaj wentylacji, wymiary pomieszczenia oraz objętość strumieni powietrza wentylacyjnego. Zadaniem systemu wentylacyjnego jest dostarczenie odpowiednich strumieni powietrza do pomieszczeń i utrzymanie zadanej temperatury oraz zmniejszenie stężenia zanieczyszczeń i ich odprowadzenie, a w przypadku systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego dodatkowo wilgotności względnej powietrza, przy zachowaniu poczucia komfortu.

Tradycyjne systemy dystrybucji powietrza to wentylacja mieszająca i wyporowa. Pierwsza polega na rozcieńczeniu zanieczyszczeń powstających w pomieszczeniu poprzez doprowadzanie świeżego powietrza nawiewnikami od góry pomieszczenia, a druga – na doprowadzeniu świeżego powietrza nawiewnikami od dołu lub z boku, o temperaturze od 2 do 4 K niższej niż temperatura powietrza wewnątrz. Trzeci rodzaj to wentylacja indywidualna, której istota sprowadza się do dostarczania odpowiedniej jakości powietrza bezpośrednio do strefy otoczenia człowieka, a nie do całego pomieszczenia, jak w wentylacji wyporowej i mieszającej. Stosuje się też połączenia tych systemów.

Wentylację wyporową stosuje się m.in. w pomieszczeniach przemysłowych, gdyż umożliwia ona skuteczne usuwanie z wentylowanego obszaru znacznych ilości ciepła i zanieczyszczeń. W małych pomieszczeniach, a zwłaszcza biurowych i mieszkalnych, wentylacja wyporowa raczej nie jest stosowana, m.in. dlatego, że chłodne powietrze wpływające do pomieszczenia przez nawiewniki umieszczone na poziomie podłogi może wywoływać u ludzi wrażenie przeciągu i pionowego gradientu temperatury.

Z kolei wentylacja mieszająca dostarcza powietrze poza strefę przebywania ludzi i strumień powietrza, cyrkulując, stopniowo wypełnia całe pomieszczenie. Stosuje się ją głównie w pomieszczeniach, w których najważniejsze jest zapewnienie komfortu cieplnego. Dlatego tak ważne jest takie zaprojektowanie instalacji i dobór nawiewników, aby docierające do strefy przebywania ludzi powietrze spełniało parametry komfortu, tzn. jego prędkość nie powinna być zbyt duża, a temperatura mniej więcej taka sama w całej strefie. Z tych powodów w systemie tym nawiewniki powinny tak kształtować nawiewany strumień powietrza, aby porywał i mieszał się on z dużą objętością powietrza znajdującego się wewnątrz. Powoduje to powstanie zjawiska indukcji i, wraz ze wzrostem odległości od nawiewnika, wzrost objętości strumienia i spadek jego prędkości. Tym samym ruch powietrza wywołany nawiewem powoduje mieszanie się powietrza w całej objętości pomieszczenia. Dzięki temu koncentracja zanieczyszczeń spada, a temperatura powietrza wyrównuje się.

W wielu pomieszczeniach, gdzie najważniejszym celem systemu wentylacji jest zapewnienie komfortu cieplnego, stosuje się też połączenie obu systemów wentylacji, czyli wentylację wyporowo-mieszającą. To rozwiązanie wymaga takich nawiewników, które zapewnią małe prędkości strumienia i niewielki stopień indukcji.

Wentylacja indywidualna wymaga doprowadzenia świeżego powietrza do każdego użytkownika w danym pomieszczeniu i to sprawia, że jej zakres stosowania ograniczony jest do pomieszczeń, w których rozmieszczenie miejsc przebywania ludzi jest stałe i nie ulega częstym zmianom, a do konkretnych miejsc przypisana jest dana liczba osób. Wymaga ona odpowiednio rozbudowanej instalacji i stosowania specjalnych, licznych nawiewników, lecz pozwala na nawet czterokrotne zmniejszenie ilości nawiewanego powietrza w stosunku do wentylacji mieszającej. Tym samym wentylacja ta umożliwia osiągnięcie sporych oszczędności energii zużywanej do podgrzewania, chłodzenia i dostarczania powietrza do pomieszczenia.

Rodzaje nawiewników

Kratki nawiewne to najprostsze urządzenia, bez możliwości regulacji strumienia i kierunku. Oferowane są też kratki z kierownicami i przepustnicami, które regulują kierunek i wielkość nawiewanego strumienia. Montuje się je w suficie i na ścianach, jako bezpośrednie zakończenie przewodów wentylacyjnych, lub na skrzynkach rozprężnych.

Anemostaty to nawiewniki sufitowe oferowane w wersji okrągłej lub prostokątnej, w różnych rozmiarach, wzorach i kolorach. Ich podstawową zaletą jest prosta regulacja strumienia powietrza, a także niski poziom hałasu. Umożliwiają ukształtowanie poziomej strugi powietrza, co jest istotne, gdy ma ona niską temperaturę.

Nawiewniki wirowe stosuje się w pomieszczeniach wymagających nawiewu powietrza znacznie różniącego się temperaturą od powietrza w pomieszczeniu. Struga może być pozioma lub pionowa, a kierunek zmienia się za pomocą siłownika elektrycznego lub ręcznie. Oferowane są różne odmiany, w tym promieniowe (zwiększają turbulencję) i cylindryczne (do bardzo niskich pomieszczeń).

Z niewielkich otworów nawiewników rotacyjnych wypływa wiele strug powietrza, które rotuje na przemian w przeciwnych kierunkach. Stosuje się je w niskich pomieszczeniach i gdy występuje duża różnica temperatur pomiędzy powietrzem nawiewanym a tym w pomieszczeniu.

Dysze nawiewne przeznaczone są do pomieszczeń o dużej kubaturze. Dają strumień o zasięgu od kilku do kilkunastu metrów i możliwe jest regulowanie jego kształtu i kąta. W celu zwiększenia wydajności dysz stosuje się je w sprzężonych zestawach. Dysze z siłownikami elektrycznymi mogą automatycznie zmieniać kąt strumienia. Nawiewniki dalekiego zasięgu są oferowane w wersji do montażu pionowego i poziomego. Kształt strumienia może być regulowany, a niektóre urządzenia umożliwiają zmianę kąta odchylenia strumienia w górę i w dół.

Nawiewniki z ruchomymi dyszami mają dużo półokrągłych małych dysz, za pomocą których ustawia się kierunek strugi. Dysze można obracać dookoła i tworzyć dwie strugi jednocześnie – pionową i poziomą o temperaturze wyższej lub niższej od tej w pomieszczeniu.

Nawiewniki wyporowe są tak konstruowane, aby nawiewane powietrze nie mieszało się z tym wewnątrz pomieszczenia, lecz je wypierało. Dlatego dają one strumień powietrza o małej turbulencji i niskiej indukcji.

Perforowane nawiewniki sufitowe umożliwiają równomierny wypływ dużych ilości powietrza o niskiej temperaturze ze stałym lub zmiennym strumieniem.

Nawiewniki talerzowe oferowane są z talerzem pełnym lub perforowanym. Ich konstrukcjapozwala na regulację stałego lub zmiennego strumienia i kąta jego wypływu.

Nawiewniki szczelinowe umożliwiają uzyskanie płaskiej strugi powietrza i nadanie jej kierunku. Łatwo poddają się regulacji i stosowane są chętnie w systemach o zmiennej wydajności.

Nawiewniki wykonywane są ze stalowej blachy lakierowanej proszkowo, aluminium lub tworzyw sztucznych. Stanowią estetyczny element wystroju wnętrza. Wybrać można nie tylko kolor nawiewników, ale też kształty całych elementów oraz różne wzory płyt czołowych.

Artykuł pochodzi z miesięcznika Rynek Instalacyjny

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • alfa12 alfa12, 05.03.2014r., 10:23:42 Rzeczywiście, zarówno kratki i nawiewniki muszą zostać umiejętne dobrane do konkretnej instalacji. Polecam też zwrócić uwagę na wybór odpowiednich przewodów, czyli kwestię, która też często bywa pomijana - a nie powinna być.

Powiązane

Rosenberg Polska sp. z o.o. Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

Niezawodny system wentylacji ECFanGrid Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

Joanna Ryńska Rekuperacja dla początkujących

Rekuperacja dla początkujących Rekuperacja dla początkujących

Na centralę rekuperacyjną najlepiej zdecydować się na etapie projektu domu. Dobry projekt właściwy dla konkretnego domu przy odpowiednim doborze urządzeń (centrali, kanałów, elementów nawiewnych i wywiewnych)...

Na centralę rekuperacyjną najlepiej zdecydować się na etapie projektu domu. Dobry projekt właściwy dla konkretnego domu przy odpowiednim doborze urządzeń (centrali, kanałów, elementów nawiewnych i wywiewnych) zapewni pewność pracy całego systemu.

Joanna Ryńska Rekuperacja w domu jednorodzinnym

Rekuperacja w domu jednorodzinnym Rekuperacja w domu jednorodzinnym

Przybywa inwestorów, którzy budując lub remontując dom, świadomie stawiają na wyposażenie go w technologie instalacyjne, koncentrując się na komforcie i oszczędności energii. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem...

Przybywa inwestorów, którzy budując lub remontując dom, świadomie stawiają na wyposażenie go w technologie instalacyjne, koncentrując się na komforcie i oszczędności energii. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem energii (rekuperacją) jest jedną z technologii łączącą obie te zalety.

Redakcja Jak walczyć ze smogiem?

Jak walczyć ze smogiem? Jak walczyć ze smogiem?

Zanieczyszczone i trujące powietrze jest obecnie jednym z najistotniejszych problemów poruszanych w Polsce. Tym bardziej, że w naszym kraju mamy aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie....

Zanieczyszczone i trujące powietrze jest obecnie jednym z najistotniejszych problemów poruszanych w Polsce. Tym bardziej, że w naszym kraju mamy aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Po ubiegłorocznych alarmach smogowych, po których okazało się, że polskie powietrze jest jednym z najgorszych na starym kontynencie, problem smogu zaczął się przebijać do świadomości społecznej.

Redakcja Czy w oknie dachowym można wymienić szyby i zawiasy?

Czy w oknie dachowym można wymienić szyby i zawiasy? Czy w oknie dachowym można wymienić szyby i zawiasy?

W razie uszkodzenia szyby czy kłopotów z zawiasami nie trzeba montować nowego okna dachowego. Te elementy można wymienić, korzystając z usługi wykwalifikowanego montera.

W razie uszkodzenia szyby czy kłopotów z zawiasami nie trzeba montować nowego okna dachowego. Te elementy można wymienić, korzystając z usługi wykwalifikowanego montera.

Redakcja Co dają nawiewniki w oknach?

Co dają nawiewniki w oknach? Co dają nawiewniki w oknach?

Nadmiar wilgoci panującej w pomieszczeniach ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wzrost wilgotności względnej powietrza wewnętrznego powyżej 80% to ryzyko rozwoju pleśni i grzybów.

Nadmiar wilgoci panującej w pomieszczeniach ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wzrost wilgotności względnej powietrza wewnętrznego powyżej 80% to ryzyko rozwoju pleśni i grzybów.

Marta Stankiewicz Rekuperacja, czyli świeże powietrze w domu

Rekuperacja, czyli świeże powietrze w domu Rekuperacja, czyli świeże powietrze w domu

Na czym polega rekuperacja? Wyjaśniamy, w jaki sposób zaprojektować systemy rekuperacji, aby zapewnić właściwą klimatyzację i wentylację powietrza.

Na czym polega rekuperacja? Wyjaśniamy, w jaki sposób zaprojektować systemy rekuperacji, aby zapewnić właściwą klimatyzację i wentylację powietrza.

dr inż. Alicja Siuta-Olcha Kominek a wentylacja pomieszczeń

Kominek a wentylacja pomieszczeń Kominek a wentylacja pomieszczeń

W nowoczesnych energooszczędnych budynkach ze szczelnymi przegrodami budowlanymi wymagane są sprawnie działające systemy wentylacyjne. Wentylacja jest odpowiedzialna za intensywność wymiany powietrza w...

W nowoczesnych energooszczędnych budynkach ze szczelnymi przegrodami budowlanymi wymagane są sprawnie działające systemy wentylacyjne. Wentylacja jest odpowiedzialna za intensywność wymiany powietrza w pomieszczeniach, uczestniczy w kształtowaniu odpowiedniego mikroklimatu wnętrz, dostarcza tlenu do oddychania oraz do procesów prawidłowego spalania paliwa w urządzeniach kuchennych i grzewczych, rozcieńcza i usuwa powstające w pomieszczeniu zanieczyszczenia.

Redakcja Wymiana okien. Sprawdź, co trzeba wiedzieć

Wymiana okien. Sprawdź, co trzeba wiedzieć Wymiana okien. Sprawdź, co trzeba wiedzieć

Jeśli planujemy wymianę okien, to warto zrobić to jeszcze przed zimą, ponieważ nowe okna na pewno lepiej ochronią dom przed stratami ciepła. Mogą być również źródłem darmowej energii cieplnej ze słońca,...

Jeśli planujemy wymianę okien, to warto zrobić to jeszcze przed zimą, ponieważ nowe okna na pewno lepiej ochronią dom przed stratami ciepła. Mogą być również źródłem darmowej energii cieplnej ze słońca, co w dużym stopniu zależy od powierzchni szyby. Pomoże to obniżyć rachunki za ogrzewanie i zapewni komfort w naszym domu.

Tomasz Trusewicz Jakie są skutki złej wentylacji?

Jakie są skutki złej wentylacji? Jakie są skutki złej wentylacji?

Skutkiem złego działania wentylacji jest niewystarczająca wymiana powietrza w budynku.

Skutkiem złego działania wentylacji jest niewystarczająca wymiana powietrza w budynku.

Jerzy Kosieradzki Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Ogrzewanie w domu energooszczędnym Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Inwestorzy coraz częściej interesują się budynkami o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Zmusza to projektantów instalacji do szukania nowych energooszczędnych sposobów ogrzewania, a architektów...

Inwestorzy coraz częściej interesują się budynkami o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Zmusza to projektantów instalacji do szukania nowych energooszczędnych sposobów ogrzewania, a architektów skłania do poszukiwania nowatorskich rozwiązań już na etapie koncepcji.

Redakcja Jak zapobiec przeciekom w kabinie prysznicowej?

Jak zapobiec przeciekom w kabinie prysznicowej? Jak zapobiec przeciekom w kabinie prysznicowej?

Prysznic pozytywnie działa na zmysły i poprawia nastrój, pod warunkiem, że nie musimy martwić się jego awariami – unikniemy ich, jeśli spełnione zostaną pewne standardy przy jego budowie i instalacji....

Prysznic pozytywnie działa na zmysły i poprawia nastrój, pod warunkiem, że nie musimy martwić się jego awariami – unikniemy ich, jeśli spełnione zostaną pewne standardy przy jego budowie i instalacji. Najważniejsza zasada: kabina prysznicowa i powierzchnia wokół niej muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią.

Waldemar Joniec Montaż rekuperatora w remontowanym domu

Montaż rekuperatora w remontowanym domu Montaż rekuperatora w remontowanym domu

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze...

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Redakcja Rekuperacja w domach zamieszkanych

Rekuperacja w domach zamieszkanych Rekuperacja w domach zamieszkanych

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu...

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu ścian, wymianie okien i pozbyciu się wszystkich mostków termicznych oraz całkowitej zmianie elewacji budynku, ostatnim krokiem do posiadania nowoczesnego, energooszczędnego i zdrowego domu jest instalacja działającej przez cały rok wentylacji, która zapewni dodatkowo rzeczywiste oszczędności...

Redakcja Jak wietrzyć pomieszczenia?

Jak wietrzyć pomieszczenia? Jak wietrzyć pomieszczenia?

Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezbędna w każdym domu. Jej rola jest jeszcze bardziej istotna, gdy mamy zamontowaną stolarkę z PCV, która charakteryzuje się dużą szczelnością.

Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezbędna w każdym domu. Jej rola jest jeszcze bardziej istotna, gdy mamy zamontowaną stolarkę z PCV, która charakteryzuje się dużą szczelnością.

Tomasz Trusewicz Wentylacja łazienki

Wentylacja łazienki Wentylacja łazienki

Poprawne rozwiązanie wentylacji w łazience ma duże znaczenie nie tylko dla tego pomieszczenia, ale również dla całego mieszkania. To właśnie poprzez łazienkę jest usuwana znaczna część zanieczyszczonego...

Poprawne rozwiązanie wentylacji w łazience ma duże znaczenie nie tylko dla tego pomieszczenia, ale również dla całego mieszkania. To właśnie poprzez łazienkę jest usuwana znaczna część zanieczyszczonego powietrza z pokoi.

Redakcja Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń

Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń

Aby system wentylacji skutecznie usuwał zanieczyszczone powietrze z budynku, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Do tego celu najlepiej służą nawiewniki...

Aby system wentylacji skutecznie usuwał zanieczyszczone powietrze z budynku, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Do tego celu najlepiej służą nawiewniki powietrza.

Tomasz Trusewicz Wentylacja kuchni

Wentylacja kuchni Wentylacja kuchni

Wentylacja kuchni jest bardzo ważna, gdyż pozwala usuwać zanieczyszczenia powstające: na skutek gotowania (zapachy i wilgoć), zmywania (wilgoć), spalania gazu (produkty spalania gazu).

Wentylacja kuchni jest bardzo ważna, gdyż pozwala usuwać zanieczyszczenia powstające: na skutek gotowania (zapachy i wilgoć), zmywania (wilgoć), spalania gazu (produkty spalania gazu).

Redakcja Rekuperatory w domach jednorodzinnych

Rekuperatory w domach jednorodzinnych Rekuperatory w domach jednorodzinnych

Stale rosnące koszty ogrzewania spowodowały, że dbamy o to, aby nasze domy były dobrze izolowane i miały dobre instalacje centralnego ogrzewania. Jednak, aby uzyskać dalsze oszczędności w wydatkach na...

Stale rosnące koszty ogrzewania spowodowały, że dbamy o to, aby nasze domy były dobrze izolowane i miały dobre instalacje centralnego ogrzewania. Jednak, aby uzyskać dalsze oszczędności w wydatkach na ogrzewanie oraz zapewnić w pomieszczeniach czyste i zdrowe powietrze, konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej. Montaż samych wentylatorów jest tani, ale nie daje oszczędności w wydatkach na ogrzewanie. Korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie central nawiewno -wywiewnych z odzyskiem...

Waldemar Joniec O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora

O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników.

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników.

Redakcja Rodzaje kominków dachowych

Rodzaje kominków dachowych Rodzaje kominków dachowych

Kominy służą do odprowadzania spalin oraz do wentylacji. Istnieje kilka podstawowych typów, z których każdy ma inną funkcję, inne rozmiary, jest zbudowany z innych materiałów itp. Prezentujemy miniprzewodnik...

Kominy służą do odprowadzania spalin oraz do wentylacji. Istnieje kilka podstawowych typów, z których każdy ma inną funkcję, inne rozmiary, jest zbudowany z innych materiałów itp. Prezentujemy miniprzewodnik po kominkach dachowych.

Redakcja Jakie są podstawowe przyczyny złej pracy komina?

Jakie są podstawowe przyczyny złej pracy komina? Jakie są podstawowe przyczyny złej pracy komina?

Komin to urządzenie lub zespół urządzeń służących do odprowadzenia gazów spalinowych z paleniska na zewnątrz pomieszczeń, w których dane urządzenia się znajdują. Zasada działania komina oparta jest na...

Komin to urządzenie lub zespół urządzeń służących do odprowadzenia gazów spalinowych z paleniska na zewnątrz pomieszczeń, w których dane urządzenia się znajdują. Zasada działania komina oparta jest na różnicy temperatur w kominie i na zewnątrz niego. Powstające ciepło w procesie spalania powoduje wzrost temperatury wewnątrz komina, co w efekcie wywołuje siłę wyporu słupa powietrza w kominie w stosunku do powietrza atmosferycznego.

Redakcja Jak prawidłowo wybrać komin

Jak prawidłowo wybrać komin Jak prawidłowo wybrać komin

Komin to wyrób budowlany, który jest nierozłącznie związany z systemem grzewczym i nie można go projektować w oderwaniu od podstawowych informacji związanych z rodzajem kotła czy też zastosowanym paliwem.

Komin to wyrób budowlany, który jest nierozłącznie związany z systemem grzewczym i nie można go projektować w oderwaniu od podstawowych informacji związanych z rodzajem kotła czy też zastosowanym paliwem.

Damian Żabicki Ceramiczne kominy systemowe

Ceramiczne kominy systemowe Ceramiczne kominy systemowe

Wybierając komin systemowy, można uwzględnić rozwiązanie ściśle dostosowane do konkretnego źródła ciepła. Odpowiednie produkty przeznaczone są do kotłów na paliwa stałe czy kondensacyjnych, gdzie różnice...

Wybierając komin systemowy, można uwzględnić rozwiązanie ściśle dostosowane do konkretnego źródła ciepła. Odpowiednie produkty przeznaczone są do kotłów na paliwa stałe czy kondensacyjnych, gdzie różnice występują zarówno w ilości, jak i składzie spalin. Wybierać można pomiędzy systemem ceramicznym, stalowym i z tworzyw sztucznych (atestowanych do kotłów kondensacyjnych).

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.