EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Układanie kostki brukowej

Redakcja | 2012-04-17
Fot. Libet

Fot. Libet

Finał budowy domu to zagospodarowanie terenu wokół niego – ogrodu, alejek, ścieżek i podjazdu. Wieloletnia i bezproblemowa eksploatacja nawierzchni wokół posesji w dużej mierze zależy od pracy brukarzy i stosowanie przez nich zasad sztuki budowlanej. A te nie są wcale skomplikowane.

treść sponsorowana
Zobacz także

Redakcja Jak zbudować ogrodzenie z cegieł klinkierowych?

Jak zbudować ogrodzenie z cegieł klinkierowych? Jak zbudować ogrodzenie z cegieł klinkierowych?

Ogrodzenie klinkierowe pasuje zarówno do nowoczesnego, jak i stylowego domu Dobrze wygląda w połączeniu z innymi materiałami, nie dominuje nad otoczeniem, a dobrze zaprojektowane i wykonane tworzy wraz...

Ogrodzenie klinkierowe pasuje zarówno do nowoczesnego, jak i stylowego domu Dobrze wygląda w połączeniu z innymi materiałami, nie dominuje nad otoczeniem, a dobrze zaprojektowane i wykonane tworzy wraz z domem udaną parę.

Redakcja W jaki sposób można skutecznie wytłumić nieprzyjemne odgłosy związane z użytkowaniem podłóg laminowanych?

W jaki sposób można skutecznie wytłumić nieprzyjemne odgłosy związane z użytkowaniem podłóg laminowanych? W jaki sposób można skutecznie wytłumić nieprzyjemne odgłosy związane z użytkowaniem podłóg laminowanych?

Najprostszym rozwiązaniem jest zakup podłóg laminowanych z zintegrowaną warstwą wyciszającą. Warstwa ta, zbudowana ze specjalnego rodzaju rodzaj gumy i włókniny, pozwala na redukcję odgłosu kroków o 50%....

Najprostszym rozwiązaniem jest zakup podłóg laminowanych z zintegrowaną warstwą wyciszającą. Warstwa ta, zbudowana ze specjalnego rodzaju rodzaj gumy i włókniny, pozwala na redukcję odgłosu kroków o 50%. Innym sposobem ograniczenia odgłosów kroków jest zastosowanie pod panele odpowiedniego materiału podkładowego.

Redakcja Jak naprawić ubytki w elementach betonowych i żelbetowych?

Jak naprawić ubytki w elementach betonowych i żelbetowych? Jak naprawić ubytki w elementach betonowych i żelbetowych?

Co zrobić z kruszącymi się krawędziami balkonów i tarasów, wystającym i rdzewiejącym zbrojeniem, popękanymi schodami, słupami i murami?

Co zrobić z kruszącymi się krawędziami balkonów i tarasów, wystającym i rdzewiejącym zbrojeniem, popękanymi schodami, słupami i murami?

Przygotowanie gruntu, czyli korytowanie

Pierwszym etapem prac jest usunięcie pierwotnej warstwy ziemi znajdującej się w miejscu, gdzie planowana jest przyszła nawierzchnia. Jest to tzw. korytowanie. Pierwotny grunt i humus wykopuje się najczęściej na głębokość 20, a nawet 40 cm. Powstałe „koryto” należy też oczyścić z korzeni rosnących tam roślin. Roboty te wykonuje się najczęściej za pomocą maszyn drogowych: spychacza, zgarniarki i równiarki. Jedynie w przypadku małych powierzchni można to zrobić ręcznie. W trakcie korytowania może okazać się, że konieczna jest większa stabilizacja powierzchni, na której mamy położyć kostkę. Wówczas można to zrobić przy pomocy geowłókniny.

Wyrównanie terenu

Kolejnym etapem brukowania jest wyrównanie i odpowiednie wyprofilowanie terenu. Należy wówczas wykonać w gruncie naturalnym docelowe spadki i odwodnienia. To właśnie na tym etapie kształtuje się wizerunek chodnika – jego zakręty, krzywe przejściowe i rozjazdy. Trzeba tu też zadbać o odpowiednie nachylenie nawierzchni, które powinno wynosić od 0,5 do 3 cm na długości 1 m. Przy budowie nawierzchni wokół domu jednorodzinnego wystarczy do tego łata i poziomnica. Następnie konieczne jest wyrównanie terenu, które można zrobić przy pomocy piasku lub pospółki. Trzeba jednak pamiętać, aby ich warstwa nie przekraczała 10 cm.

Podbudowa

Koniecznym warunkiem prawidłowego ułożenia kostki jest tzw. podbudowa. To od niej, jako od warstwy konstrukcyjnej, przede wszystkim zależy stabilność nawierzchni i jej wieloletnia bezproblemowa eksploatacja. Najczęściej wykonuje się ją z kruszywa naturalnego lub łamanego (grys, tłuczeń) na wcześniej utwardzonym podłożu. Materiał ten należy rozściełać etapami, a następnie ubić do odpowiedniego stopnia zagęszczenia.

Grubość warstwy podbudowy zależy od rodzaju podłoża i przewidywanego obciążenia. W przypadku nawierzchni ogrodowych zwykle wystarcza ok. 20 cm. Tam, gdzie będzie odbywał się ruch samochodów będzie to już 30-45 cm. Należy jednak uwzględnić również rodzaj gruntu rodzimego i poziom wód gruntowych. Słaby grunt i utrzymywanie się wody na wysokim poziomie będzie wymagało odpowiedniego wzmocnienia podbudowy.

Ostatnim etapem wykonania podbudowy jest wykonanie obramowania przyszłej nawierzchni. Rolę oporników mogą pełnić różne materiały, np. elementy brzegowe, ale także obrzeża trawnikowe, palisady, krawężniki.

Podsypka

Kolejnym etapem brukowania jest wykonanie podsypki z odsiewek kamiennych lub piasku płukanego. Jej warstwa powinna wynosić od 3 do 5 cm. Wyrównujemy ją potem łatą zapewniając odpowiednie spadki, ale nie zagęszczamy. Podczas zawibrowania gotowej nawierzchni kostki osiądą równomiernie, a podsypka pomoże zniwelować ewentualne różnice grubości poszczególnych kostek.

Grubość kostki też ma znaczenie. Na ogrodowych alejkach wystarczy kostka grubości nawet 4 cm. Na podjeździe nie powinna być ona cieńsza niż 6 cm. Jeśli przewidujemy większe natężenie ruchu lub możliwy ewentualny wjazd samochodu ciężarowego, należy ułożyć tu kostkę grubości 8 cm.

Układanie materiału nawierzchniowego należy tak zaplanować, aby znajdując się na już układanej nawierzchni, nie zniszczyć wcześniej przygotowanej podsypki. Warto również wiedzieć, że poprzez wybór odpowiedniego wzoru, można zwiększyć nośność budowanej nawierzchni. Np. w miejscach, po których poruszają się pojazdy kołowe, kostka powinna być ułożona ukośnie do kierunku jazdy, najlepiej pod kątem 45° do osi jezdni. Dzięki temu nie tylko obciążenie rozłoży się równomiernie, ale również poziom hałasu będzie zauważalnie niższy.

Układanie

W trakcie układania kostki pomiędzy poszczególnymi elementami tworzą się fugi. Wypełnia się je suchym drobnym piaskiem płukanym (granulacja 0-2 mm). Robi się to na mokro (szlamowanie) i na sucho (piaskowanie). Absolutnie nie wolno stosować piasku zmieszanego z cementem. W połączeniu z wodą cement może trwale związać się z nawierzchnią kostki tworząc trudno usuwalne plamy. Nadmiar piasku trzeba usunąć z nawierzchni w całości przed wibrowaniem, a po zagęszczeniu kilkakrotnie powtórzyć spoinowanie i uzupełnić braki.

Wielkość fug jest uzależniona od rodzaju kostki, sposobu wykończenia jej krawędzi i przeznaczenia nawierzchni (chodnik, podjazd). Warto też pamiętać, że kostki nie mogą być układane zbyt ciasno. Piasek w fugach „reguluje” stateczność nawierzchni i zapobiega ocieraniu i kruszeniu się krawędzie kostki podczas eksploatacji.

W razie potrzeby kostkę docina się precyzyjnie specjalnymi piłami, a nie gilotyną. Efekt estetyczny jest wówczas o wiele lepszy. O ile to możliwe, dopasowywane kawałki nie powinny być mniejsze niż połowa normalnej wymiarowej kostki.

Bez wybrzuszeń i szpar

Gdy nawierzchnia z kostki brukowej jest już ułożona, zagęszczamy ją przy pomocy wibratora płytowego, koniecznie zabezpieczonego płytą z tworzywa sztucznego. Zapobiega to punktowemu ścieraniu i wykruszaniu naroży. Zagęszczanie przeprowadza się równomiernie na całej powierzchni, zawsze od brzegów do środka, a następnie wzdłuż alejki. Należy to robić aż do uzyskania docelowego poziomu nawierzchni i stabilności poszczególnych elementów.

Prawidłowo ułożona nawierzchnia powinna być jednolitą płaszczyzną, bez jakichkolwiek wybrzuszeń i szpar większych niż spoiny między kostkami. Idąc po niej nie powinno się wyczuwać różnic w wysokości na łączeniach poszczególnych elementów. Tak ułożona nawierzchnia jest gotowa do użytkowania.

UKŁADANIE KOSTKI BRUKOWEJ KROK PO KROKU – OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ

Opracowano na podstawie materiałów firmy Libet

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Edward Ostaszewski Edward Ostaszewski, 20.11.2014r., 18:06:58 Bardzo ciekawy i pomocny artykuł. Na pewno wiele osób z niego skorzysta. Ja niestety z powodu bólu kręgosłupa nie mogę się zajmować układaniem kostki. W związku z tym zdecydowałem się na wynajęcie profesjonalnej firmy i jestem bardzo zadowolony z ich pracy, bo i wzór ułożyli mi dokładnie taki jak chciałem i zażądali uczciwej sumy za pracę. Uważam, że jeżeli nie można samemu czegoś zrobić, należy zatrudnić taką firmą jak specbruk- http://specbruk.waw.pl/. Wówczas wszystko będzie wyglądało tak jak powinno.
  • Mario21 Mario21, 29.12.2014r., 17:51:26 Cześć, czy ktoś z was zna jakaś dobrą firmę zajmującą się układaniem kostki brukowej na terenie Poznania? Jestem w trakcie remontu mieszkania i szukam właśnie takiej firmy. Znajomy polecił mi tę firmę http://perfect-bruk.pl (nie chce spartaczonej roboty), ich doświadczenie wydaje się sensowne.
  • Krzysztof Krzysztof, 02.02.2015r., 11:44:53 Wszystko pięknie ładnie gdy wykonawca ma łeb na karku i wie co robi, a nie tak jak tutaj.
  • Jacek Jacek, 07.10.2016r., 13:52:16 Inaczej - można też posłużyć się maszyną brukarską Rollmops. Dzięki temu praca może być duuużo łatwiejsza i szybsza.
  • tomek tomek, 17.11.2016r., 13:30:18 ja raczej wolałbym to robić z jakims fachowcem bo juz u kolegi kiedys kladlismy kostkę na partyzanta i po rok po zimie trzeba było poprawiac a z tym jest 3 razy wiecej pracy bo trzeba ją jakos wyjąć. U mnie na działce kostkę kładka firma i rzeczywiscie lepiej wynając sobie firme zaplacic, zrobią to 10x szybciej, sprawniej i na 100% dobrze.
  • WiesławWszywka WiesławWszywka, 28.06.2017r., 14:08:42 Dlaczego ci wszyscy budowlańcy biorą takie sumy za 1 m2 przecież to tyle co za kostkę a 1m2 to układają w 10 min jak już wykonają podłoże nie rozumiem tego jakbym dostał 5 razy mniej to i tak bym był królem dlatego uczę się sam układać.
  • biteme biteme, 06.11.2020r., 17:57:16 Wszystkie te procesy powinny mieć swoją kolejność. Inaczej kostka będzie pękać, albo jeśli podłoże nie będzie odpowiednio przygotowanie to będzie ona po prostu pływać ;/ Dlatego ważne jest aby wybrać dobrego brukarza. Nam polecili z Kost-Betu gdzie zamawialiśmy kostkę, bo po prostu nie mieliśmy namiarow na nikogo. Wyszło super, idealnie przygotowane podłoże i ładna kostka.
  • Sandra Sandra, 10.12.2020r., 10:48:55 Układaniem musi zająć się specjalista inaczej bardzo można żałować. Ja zamówiłam porządną kostkę betonową w Kost-Bet i zależało mi na tym, aby wykonaniem zajął się ktoś w tym dobry. Najlepiej z polecenia. Koleżanka dała mi namiar na swojego wujka, który wykonuje podjazdy i ogrodzenia. Efekt końcowy super. Odpowiednie odległości zachowane wszystko jak należy.
  • Natalia Natalia, 12.02.2021r., 10:32:14 u mnie zrobiono kostke przypominajaca kamien i bardzo ciekawie to wyglada, przyjechala ekipa centrumbruku zrobila i taras na tylach czy przod wjazd do garazu mam w tym stylu zrobione

Powiązane

Redakcja Gniazda i łączniki w instalacjach elektrycznych

Gniazda i łączniki w instalacjach elektrycznych Gniazda i łączniki w instalacjach elektrycznych

W każdej standardowej instalacji elektrycznej występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania instalacji.

W każdej standardowej instalacji elektrycznej występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania instalacji.

Redakcja Jak ocieplić poddasze?

Jak ocieplić poddasze? Jak ocieplić poddasze?

Według różnych szacunków prawie 25% ciepła ucieka z budynku przez źle zaizolowane dachy. Do ocieplania zarówno dachów płaskich, jak i skośnych warto zastosować produkty z wełny mineralnej.

Według różnych szacunków prawie 25% ciepła ucieka z budynku przez źle zaizolowane dachy. Do ocieplania zarówno dachów płaskich, jak i skośnych warto zastosować produkty z wełny mineralnej.

Redakcja Gładkie ściany w siedmiu krokach

Gładkie ściany w siedmiu krokach Gładkie ściany w siedmiu krokach

Równe i gładkie powierzchnie to obecnie standard wykończenia ścian i sufitów w naszych domach i mieszkaniach. W nowo budowanych i remontowanych budynkach stosuje się tynki cementowo-wapienne z odpowiednią...

Równe i gładkie powierzchnie to obecnie standard wykończenia ścian i sufitów w naszych domach i mieszkaniach. W nowo budowanych i remontowanych budynkach stosuje się tynki cementowo-wapienne z odpowiednią przecierką lub tynki gipsowe, a także gładzie gipsowe. Gips ze względu na swoje właściwości i łatwą obróbkę jest bowiem doskonałym materiałem do wykończeniowych prac budowlanych.

Redakcja Jak układać mozaikę?

Jak układać mozaikę? Jak układać mozaikę?

Ciekawa kolorystyka, oryginalny wygląd, możliwość tworzenia wymyślnych i niepowtarzalnych kompozycji to główne cechy, które decydują o popularności tego materiału przy wykańczaniu wnętrz. Układanie mozaiki...

Ciekawa kolorystyka, oryginalny wygląd, możliwość tworzenia wymyślnych i niepowtarzalnych kompozycji to główne cechy, które decydują o popularności tego materiału przy wykańczaniu wnętrz. Układanie mozaiki wymaga jednak szczególnej wiedzy, umiejętności i staranności, ponieważ źle ułożona wygląda wyjątkowo nieestetycznie.

Redakcja Po czym poznać, czy materiał budowlany jest palny lub niepalny?

Po czym poznać, czy materiał budowlany jest palny lub niepalny? Po czym poznać, czy materiał budowlany jest palny lub niepalny?

Bardzo ważną cechą, na którą powinniśmy zwracać uwagę, zakupując materiał budowlany – a w szczególności izolację – którą potem montujemy na poddaszu, na ścianach i w podłodze, czyli praktycznie we wszystkich...

Bardzo ważną cechą, na którą powinniśmy zwracać uwagę, zakupując materiał budowlany – a w szczególności izolację – którą potem montujemy na poddaszu, na ścianach i w podłodze, czyli praktycznie we wszystkich przegrodach domu — jest palność tego materiału. Już teraz, aby zaoszczędzić na coraz droższym ogrzewaniu, w przeciętnym domu jednorodzinnym instaluje się przeciętnie od 30-60 m3 izolacji cieplnej. To ogromna ilość, a w przyszłości będzie jej jeszcze więcej. Po czym zatem poznać, że materiał budowlany...

Redakcja Jak wykonać podłogę z ogrzewaniem podłogowym w łazience?

Jak wykonać podłogę z ogrzewaniem podłogowym w łazience? Jak wykonać podłogę z ogrzewaniem podłogowym w łazience?

Zastanawiając się nad instalacją ogrzewania podłogowego w domu, najczęściej myślimy o zastosowaniu takiego rozwiązania w łazience. Wykonanie takiej podłogi nie jest trudne. Należy przestrzegać instrukcji...

Zastanawiając się nad instalacją ogrzewania podłogowego w domu, najczęściej myślimy o zastosowaniu takiego rozwiązania w łazience. Wykonanie takiej podłogi nie jest trudne. Należy przestrzegać instrukcji producenta i stosować odpowiednie materiały. W artykule pokazujemy krok po kroku poszczególne etapy prac.

Redakcja Poddasze bez wad, czyli jak prawidłowo dobrać i rozmieścić okna dachowe na poddaszu

Poddasze bez wad, czyli jak prawidłowo dobrać i rozmieścić okna dachowe na poddaszu Poddasze bez wad, czyli jak prawidłowo dobrać i rozmieścić okna dachowe na poddaszu

Najlepszym sposobem doświetlenia poddasza światłem dziennym są okna zamontowane w połaci dachu. Mogą one przepuszczać nawet do 1,8 razy więcej światła niż pionowe, umieszczone w ścianie szczytowej lub...

Najlepszym sposobem doświetlenia poddasza światłem dziennym są okna zamontowane w połaci dachu. Mogą one przepuszczać nawet do 1,8 razy więcej światła niż pionowe, umieszczone w ścianie szczytowej lub lukarnie. Dają też dużą swobodę w aranżacji pomieszczeń – można je bowiem montować w różnych miejscach dachu, pojedynczo lub grupami.

Redakcja Jak kupić dobre okno?

Jak kupić dobre okno?

Zanim pójdziemy do sklepu z oknami, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę potrzebujemy? Ochrony przed deszczem i wiatrem? A może przed hałasem dochodzącym z ulicy? Może okno ma również...

Zanim pójdziemy do sklepu z oknami, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę potrzebujemy? Ochrony przed deszczem i wiatrem? A może przed hałasem dochodzącym z ulicy? Może okno ma również ochronić nasz dom przed złodziejami? A może jednak przed ucieczką ciepła? Przed wyborem konkretnego okna musimy wiedzieć, które jego cechy są dla nas najważniejsze i za co tak naprawdę gotowi jesteśmy zapłacić?

Redakcja Jak malować drewniane drzwi i okna?

Jak malować drewniane drzwi i okna? Jak malować drewniane drzwi i okna?

Drewno to materiał wytrzymały i wdzięczny w obróbce, dlatego chętnie jest wykorzystywany do produkcji np. okien i drzwi. Jednak od czasu do czasu wymaga renowacji. Podpowiadamy, jak i czym malować drewniane...

Drewno to materiał wytrzymały i wdzięczny w obróbce, dlatego chętnie jest wykorzystywany do produkcji np. okien i drzwi. Jednak od czasu do czasu wymaga renowacji. Podpowiadamy, jak i czym malować drewniane drzwi czy okna, aby służyły nam przez długie lata.

Redakcja Jak rozpoznać dobry klej do płytek?

Jak rozpoznać dobry klej do płytek? Jak rozpoznać dobry klej do płytek?

Oferta każdej dużej firmy produkującej kleje do płytek składa się z co najmniej kilkunastu różnych produktów tego typu, co zamiast ułatwić wybór, czyni go często trudniejszym. Informacje na temat przeznaczenia...

Oferta każdej dużej firmy produkującej kleje do płytek składa się z co najmniej kilkunastu różnych produktów tego typu, co zamiast ułatwić wybór, czyni go często trudniejszym. Informacje na temat przeznaczenia i właściwości konkretnego kleju można znaleźć w karcie technicznej wyrobu oraz na opakowaniu. Przeznaczenie i właściwości użytkowe kleju wynikają z jego parametrów, wśród których najważniejsze to przyczepność i elastyczność, czyli odkształcalność.

Redakcja Jak przygotować podłoże przed montażem paneli?

Jak przygotować podłoże przed montażem paneli? Jak przygotować podłoże przed montażem paneli?

Ekspert marki Arbiton podpowiada jak przygotować podłoże przed położeniem paneli.

Ekspert marki Arbiton podpowiada jak przygotować podłoże przed położeniem paneli.

Redakcja Akcesoria kominiarskie, czyli jak dostać się na dach?

Akcesoria kominiarskie, czyli jak dostać się na dach? Akcesoria kominiarskie, czyli jak dostać się na dach?

Nad tym, w jaki sposób dostać się na dach, zastanawiamy się najczęściej dopiero wtedy, kiedy pojawiają się problemy i niezbędna jest interwencja kominiarza. Niejednokrotnie okazuje się wówczas, że poza...

Nad tym, w jaki sposób dostać się na dach, zastanawiamy się najczęściej dopiero wtedy, kiedy pojawiają się problemy i niezbędna jest interwencja kominiarza. Niejednokrotnie okazuje się wówczas, że poza drabiną, specjaliście od kominów przydałyby się także umiejętności akrobatyczne. Co więc należy zrobić, żeby dostanie się na dach nie sprawiało większych problemów?

Redakcja Jak odmienić wygląd sosnowych mebli?

Jak odmienić wygląd sosnowych mebli? Jak odmienić wygląd sosnowych mebli?

Wystrój wnętrza można zmienić niewielkim nakładem kosztów, wystarczy tylko odrobina czasu i motywacji. Jeżeli jesteśmy posiadaczami sosnowych mebli, możemy łatwo zmienić ich kolor. Podpowiadamy jak to...

Wystrój wnętrza można zmienić niewielkim nakładem kosztów, wystarczy tylko odrobina czasu i motywacji. Jeżeli jesteśmy posiadaczami sosnowych mebli, możemy łatwo zmienić ich kolor. Podpowiadamy jak to zrobić.

Redakcja Wymiana uszkodzonej płytki krok po kroku

Wymiana uszkodzonej płytki krok po kroku Wymiana uszkodzonej płytki krok po kroku

Nawet najtrwalsze płytki ceramiczne narażone są na pęknięcia. Przypadkowo opuszczony ciężki przedmiot lub silniejsze uderzenie powodują ich nieodwracalne uszkodzenia. Do wymiany płytki nie trzeba jednak...

Nawet najtrwalsze płytki ceramiczne narażone są na pęknięcia. Przypadkowo opuszczony ciężki przedmiot lub silniejsze uderzenie powodują ich nieodwracalne uszkodzenia. Do wymiany płytki nie trzeba jednak wzywać fachowca – wystarczą narzędzia odpowiedni klej oraz fuga.

Redakcja Czy okno w łazience jest potrzebne?

Czy okno w łazience jest potrzebne? Czy okno w łazience jest potrzebne?

Oknem w łazience mogą się przede wszystkim cieszyć właściciele domów jednorodzinnych. Głównym atutem tego rozwiązania jest możliwość wentylacji pomieszczenia oraz korzystania z naturalnego światła. W nowoczesnych...

Oknem w łazience mogą się przede wszystkim cieszyć właściciele domów jednorodzinnych. Głównym atutem tego rozwiązania jest możliwość wentylacji pomieszczenia oraz korzystania z naturalnego światła. W nowoczesnych łazienkach okna stanowią często także elegancki element aranżacyjny, który nadaje wnętrzu wyrafinowanego charakteru. Jak zatem wybrać najlepsze okno do naszej łazienki?

Redakcja Jak przyklejać płytki rektyfikowane?

Jak przyklejać płytki rektyfikowane? Jak przyklejać płytki rektyfikowane?

Przyklejanie płytek rektyfikowanych, czyli płytek o bardzo dużej dokładności wymiarowej, ma tylu zwolenników, ilu przeciwników. Wystarczy zajrzeć na budowlane fora internetowe, aby poczytać skrajne opinie,...

Przyklejanie płytek rektyfikowanych, czyli płytek o bardzo dużej dokładności wymiarowej, ma tylu zwolenników, ilu przeciwników. Wystarczy zajrzeć na budowlane fora internetowe, aby poczytać skrajne opinie, wygłaszane zarówno przez wykonawców, jak i inwestorów.

Redakcja Fantazyjna ściana - krok po kroku

Fantazyjna ściana - krok po kroku

Wśród wielu pomysłów na wykończenie i dekorację ścian w mieszkaniu jest również pokrycie ich zaprawą cementową i wykonanie fantazyjnych wzorów. Niewątpliwą zaletą tej metody jest to, że wszystkie czynności...

Wśród wielu pomysłów na wykończenie i dekorację ścian w mieszkaniu jest również pokrycie ich zaprawą cementową i wykonanie fantazyjnych wzorów. Niewątpliwą zaletą tej metody jest to, że wszystkie czynności możemy wykonać samodzielnie, a na dodatek niewielkim kosztem nadać ścianom niepowtarzalny wygląd.

Redakcja Jak własnoręcznie przygotować dekoracje świąteczne?

Jak własnoręcznie przygotować dekoracje świąteczne? Jak własnoręcznie przygotować dekoracje świąteczne?

Poinsecje są pięknymi, wszechstronnymi roślinami. Zaaranżowane z odpowiednimi dodatkami, te popularne symbole Bożego Narodzenia, będą miłe dla oka i sprawdzą się w każdym wnętrzu. Przedstawiamy jak krok...

Poinsecje są pięknymi, wszechstronnymi roślinami. Zaaranżowane z odpowiednimi dodatkami, te popularne symbole Bożego Narodzenia, będą miłe dla oka i sprawdzą się w każdym wnętrzu. Przedstawiamy jak krok po kroku wykonać piękne dekoracje z poinsecjami w roli głównej.

Redakcja Jak wybrać odpowiednie drzwi do łazienki?

Jak wybrać odpowiednie drzwi do łazienki? Jak wybrać odpowiednie drzwi do łazienki?

Stolarka drzwiowa przeznaczona do łazienki powinna spełniać normy bezpieczeństwa. Wybierając drzwi do pokoju kąpielowego należy upewnić się, że zapewnią one odpowiednią wentylację pomieszczenia, a sposób...

Stolarka drzwiowa przeznaczona do łazienki powinna spełniać normy bezpieczeństwa. Wybierając drzwi do pokoju kąpielowego należy upewnić się, że zapewnią one odpowiednią wentylację pomieszczenia, a sposób ich otwierania będzie właściwy. Warto zamontować w nich również zamek, dający poczucie prywatności domownikom.

Redakcja Po czym poznać dobre profile okienne?

Po czym poznać dobre profile okienne? Po czym poznać dobre profile okienne?

Profile okienne są podstawą konstrukcji każdego okna, a składają się na nie ramy okienne, skrzydła, słupki oraz szprosy. W przypadku PCW niezmiernie istotnym elementem są również wzmocnienia stalowe mocowane...

Profile okienne są podstawą konstrukcji każdego okna, a składają się na nie ramy okienne, skrzydła, słupki oraz szprosy. W przypadku PCW niezmiernie istotnym elementem są również wzmocnienia stalowe mocowane wewnątrz profili jeszcze przed zbudowaniem z nich konstrukcji okna. W dalszych etapach produkcji montowane są okucia i szyby. Jak więc rozpoznać wysokiej jakości profile okienne?

Redakcja Docieplenie ścian od wewnątrz – krok po kroku

Docieplenie ścian od wewnątrz – krok po kroku Docieplenie ścian od wewnątrz – krok po kroku

Pierwsze przymrozki u wielu osób przywołują wspomnienie… zeszłorocznych rachunków za ogrzewanie. Żeby poprawić parametry cieplne własnego mieszkania docieplając ściany od wewnątrz. Xella proponuje docieplenie...

Pierwsze przymrozki u wielu osób przywołują wspomnienie… zeszłorocznych rachunków za ogrzewanie. Żeby poprawić parametry cieplne własnego mieszkania docieplając ściany od wewnątrz. Xella proponuje docieplenie bloczkami YTONG MULTIPOR. To nowoczesne i pewne rozwiązanie obniża straty ciepła przez ściany nawet o 70%.

Redakcja Rekuperacja w domach zamieszkanych

Rekuperacja w domach zamieszkanych Rekuperacja w domach zamieszkanych

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu...

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu ścian, wymianie okien i pozbyciu się wszystkich mostków termicznych oraz całkowitej zmianie elewacji budynku, ostatnim krokiem do posiadania nowoczesnego, energooszczędnego i zdrowego domu jest instalacja działającej przez cały rok wentylacji, która zapewni dodatkowo rzeczywiste oszczędności...

Redakcja Jak wietrzyć pomieszczenia?

Jak wietrzyć pomieszczenia? Jak wietrzyć pomieszczenia?

Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezbędna w każdym domu. Jej rola jest jeszcze bardziej istotna, gdy mamy zamontowaną stolarkę z PCV, która charakteryzuje się dużą szczelnością.

Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezbędna w każdym domu. Jej rola jest jeszcze bardziej istotna, gdy mamy zamontowaną stolarkę z PCV, która charakteryzuje się dużą szczelnością.

Redakcja Izolacja poddasza - krok po kroku

Izolacja poddasza - krok po kroku Izolacja poddasza - krok po kroku

Większość inwestorów budujących dom wie, jak ważna jest odpowiednia izolacja termiczna ścian. Tymczasem równie duże znaczenie ma prawidłowe ocieplenie dachu i poddasza, przez które może uciekać od 10 aż...

Większość inwestorów budujących dom wie, jak ważna jest odpowiednia izolacja termiczna ścian. Tymczasem równie duże znaczenie ma prawidłowe ocieplenie dachu i poddasza, przez które może uciekać od 10 aż do 25% cennego ciepła. Przed nadejściem zimy warto pomyśleć o ich skutecznej izolacji, aby perspektywa wysokich rachunków za ogrzewanie nie spędzała nam snu z powiek.

Najnowsze produkty i technologie

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISPOL Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.