Komfortowa łazienka

 Redakcja  |  1
Fot. ATLAS

Łazienki w nowo budowanych domach i mieszkaniach coraz częściej zamieniają się w duże pokoje kąpielowe, a nawet salony. Łącząc pożyteczne z przyjemnym, stają się miejscem nie tylko zabiegów higienicznych, ale odpoczynku i relaksu.

W dużej łazience możemy wyraźnie wyodrębnić dwie strefy użytkowe: sanitarno-kąpielową (mokrą) oraz wypoczynkową. W pierwszej powinno się znaleźć miejsce na umywalkę, sedes, bidet oraz wannę i kabinę prysznicową. Z racji powiązania funkcji, muszla klozetowa i bidet powinny stać blisko siebie. Jeżeli oddzielimy je niskim murkiem, uzyskamy poczucie intymności.

>>> Polecamy także: Przegląd ogrzewania podłogowego

W dużej łazience wannę można bez problemu usytuować z dala od ściany, a nawet na środku pomieszczenia. Wanna z funkcją hydromasażu zapewni nam regenerację i relaks. Tę funkcję może też spełniać panel prysznicowy. Natrysk jest szczególnie zalecany dla osób starszych i niepełnosprawnych, które mają problem z wejściem do wanny. Ale jest także bardziej ekonomiczny w eksploatacji niż wanna. Pod prysznicem zużywamy bowiem dużo mniej wody i energii potrzebnej do jej podgrzania.

Zabezpieczenie przed wilgocią
Nie do przecenienia jest okno w łazience, które zapewnia naturalną wentylację. Jednak strefa mokra łazienki powinna być zabezpieczona przed wilgocią. Do strefy mokrej zaliczamy podłogę wraz z fragmentem ścian, sięgającym 10 cm ponad posadzkę oraz powierzchnie ścian wokół wanny, kabiny prysznicowej i umywalki. W przypadku ścian izolacja powinna sięgać co najmniej kilkanaście centymetrów powyżej baterii lub miejsca zamocowania słuchawki prysznicowej. Nierzadko też wykonuje się ją aż do sufitu.

POLECAMY
Silikony do kuchni i łazienki

Rozsądnym sposobem na całościowe zabezpieczenie podłoży przed wilgocią i wodą będzie zastosowanie spójnego systemu uszczelnień, który umożliwi wykonanie elastycznego zabezpieczenia zarówno całych powierzchni, jak i naroży pomieszczeń, krawędzi połączeń ścian i podkładów podłogowych, przejść rur instalacyjnych i przerw dylatacyjnych. Główny element systemu stanowi wodoszczelna folia elastyczna w postaci gotowej do bezpośredniego użycia masy. Może być ona stosowana na podkładach wykonywanych w systemach ogrzewania podłogowego i ściennego. W skład systemu wchodzą taśmy, narożniki i pierścienie uszczelniające.

Ciepła podłoga

Komfort w łazience zapewnia także ciepła podłoga. Miło jest bowiem wyjść z kąpieli na ciepłą posadzkę, dlatego doskonale sprawdza się tu ogrzewanie podłogowe. Maty grzejne, o ile jest to zgodne z zaleceniami ich producentów, można zatapiać w zaprawach klejących do płytek podłogowych. Ze względu na rosnącą popularność gresów, warto zastosować specjalistyczną zaprawę do gresów lub – w przypadku płytek jasnych, podatnych na przebarwienia – kleju produkowanego na bazie białego cementu. Obie zaprawy wyróżnia, istotny w przypadku zatapiania instalacji, szeroki zakres warstwy sklejenia – od 4 do 20 mm – oraz wysoki stopień elastyczności, a więc i odporności na odkształcenia termiczne. Umożliwiają one także przyklejanie wielkoformatowych podłogowych płytek terakotowych, a warto pamiętać, że terakota, obok gresów i marmuru, to najlepsza okładzina na ogrzewanie podłogowe.

Jeżeli producent nie dopuszcza możliwości zatapiania mat w zaprawach klejących, należy wykonać pływający podkład podłogowy, np. samopoziomujący, wówczas powierzchnia podłogi będzie całkowicie równa. Do przyklejania terakoty na ogrzewanej podłodze zastosować można zaprawę o zwiększonej elastyczności i przyczepności, a do marmurów – niepowodującą przebarwień zaprawę na bazie białego cementu.  

Strefa relaksu
Strefa wypoczynkowa łazienki powinna odbiegać klimatem od części sanitarno-kąpielowej. Tutaj możemy ustawić fotel, leżaki czy przyrządy gimnastyczne. Odrębność tego miejsca mogą podkreślić innego koloru i rozmiaru płytki, stylowe szafy, szafki i komódki do przechowywania przyborów toaletowych czy ręczników oraz odpowiednie oświetlenie. Stosując oprawy boczne i operując kolorami, osiągniemy pożądany nastrój. Należy tak dobierać wyposażenie, aby jego kolor współgrał z powierzchnią ścian i podłóg.

Nie bez znaczenia są również faktura oraz wzór na płytkach ceramicznych. Powierzchnia płytek może być matowa albo gładka, z wzorem wklęsłym lub wypukłym, polerowana, półpolerowana, także szkliwiona (glazurowana). Do wyboru są płytki z fakturą imitującą różne rodzaje kamienia, tkaniny, drewno, bambus, skórę, a nawet końską sierść lub rybią łuskę – każdy znajdzie coś dla siebie. W dużych pokojach kąpielowych śmiało możemy pozwolić sobie na łączenie różnych stylów.

EKSPERT RADZI

Nakładanie silikonu
Przy pracach okładzinowych nie wolno zapominać, że z uwagi na odkształcenia termiczne, którym poddawany jest podkład, odpowiednio elastyczna musi być zarówno fuga pomiędzy płytkami, jak i połączenie podłogi ze ścianami. Dobrym rozwiązaniem dla takich połączeń jest trwale elastyczny silikon sanitarny, którego kolor dobrać można do barwy spoiny. Jest on odporny na działanie pleśni i grzybów. Reagując z wilgocią z powietrza, tworzy trwałą, elastyczną i wodoodporną warstwę izolującą.
Szczeliny przeznaczone do wypełniania należy wcześniej obustronnie okleić taśmą malarską. Ułatwi to układanie silikonu i zabezpieczy płytki przed zabrudzeniami. Silikon wciskamy w spoinę z niewielkim nadmiarem za pomocą specjalnego pistoletu. Czynność tę należy wykonać w sposób ciągły, nie pozostawiając przerw i pustych przestrzeni. Naniesioną masę można wygładzić szpachelką lub innym narzędziem, zmoczonym wodnym roztworem mydła, profilując kształt spoiny. Nadmiar silikonu trzeba usunąć w kierunku od środka na zewnątrz. Po zakończeniu silikonowania należy zerwać papierową taśmę samoprzylepną z powierzchni okładziny ceramicznej. Po zerwaniu taśmy można jeszcze w ciągu około 5 minut, zanim utworzy się naskórek na powierzchni silikonu, wyrównać jej powierzchnię.

Dariusz Stobierski, Grupa Atlas

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
zbigniew70 / 29-01-2015, 13:40

podczas budowy domu, podłączenia wody, rur kanalizacyjnych ważne jest odpowiednie podłączenie wody. Dotyczy to zarówno budowy łazienki jak i kuchni. Do polifuzyjnego łączenia rur na stałe służą specjale urządzenia- zgrzewarki doczołowe. Dzięki tym urządzeniom łączenie rur na budowie będzie dużo łatwiejsze i przede wszystkim solidne.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Stone Master SA
Stone Master SA
Stone Master SA jest wiodącym producentem kamienia dekoracyjnego i elewacyjnego działającym na rynku polskim. Spółka ma za sobą...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl