Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Pierwsze kroki na budowie

Agata Borys  |  5
Fot. Solbet

Aby mógł powstać dom, inwestor musi znaleźć odpowiednią działkę, wybrać projekt, zatrudnić wykonawcę, kierownika budowy oraz kupić materiały. Są to sprawy oczywiste. Jednak poza tymi podstawowymi elementami są jeszcze inne aspekty, na które warto zwrócić uwagę, ponieważ mają one duży wpływ na realizację planu pt. „Budowa domu”.

Zanim wbijesz łopatę
Harmonogram i umowa. Budowa domu to skomplikowane przedsięwzięcie, dlatego warto dokładnie zaplanować jej przebieg i zabezpieczyć się od strony formalnej. Doświadczenie i wiedza fachowców będą pomocne przy zaplanowaniu prac z uwzględnieniem poszczególnych etapów. Pomoże w tym rozmowa inwestora z wykonawcą i kierownikiem budowy. Sporządzenie harmonogramu pomaga nie tylko inwestorowi, ale i wykonawcy. Warto traktować harmonogram jak integralną część umowy. Umowa to tzw. bufor bezpieczeństwa zarówno dla inwestora, jak i wykonawcy. Określa bowiem szczegółowo zakresy obowiązków, terminy realizacji, wynagrodzenie, a także kary umowne, które są stosowane w razie niewywiązania się stron z postanowień umowy. Harmonogram wraz z zestawieniem kosztów jest też konieczny w przypadku kredytowania budowy. Zazwyczaj przygotowuje go kierownik budowy w porozumieniu z inwestorem.

Formalności, pozwolenia, czyli urzędowy maraton. Przystępując do budowy domu, należy pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności urzędowych związanych z inwestycją. Otrzymanie pozwolenia na budowę wcale nie oznacza, że można od razu rozpocząć prace. Już od tego momentu inwestor nie obejdzie się bez kierownika budowy, który jest zobowiązany do napisania oświadczenia, że jest gotowy do przyjęcia obowiązków związanych z rozpoczęciem i przebiegiem budowy. Kolejnym krokiem jest wystosowanie zawiadomienia wraz z dołączonym oświadczeniem kierownika budowy do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem prac). Inwestor składając zawiadomienie o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych, musi wystąpić do właściwego organu o wydanie i zarejestrowanie dziennika budowy. To najważniejsze z formalnych wymogów, które muszą zostać spełnione przed wbiciem pierwszej łopaty na budowie. Inwestor powinien mieć na uwadze to, że urzędy mają swój ściśle określony czas na wydanie poszczególnych decyzji i nie da się ani obejść, ani przyspieszyć tych procedur administracyjnych. Dlatego musi dać sobie i urzędom czas na dopięcie wszelkich formalności.

Prace przygotowawcze

Oznaczenie i wytyczenie działki. Aby budowa mogła ruszyć, musi być dobrze zorganizowana. Teren budowy należy odpowiednio zabezpieczyć i oznakować – to zadanie kierownika budowy, choć wykonuje on to w porozumieniu z wykonawcą i inwestorem. Wykonawca musi się zatroszczyć o zaplecze socjalno-bytowe dla siebie i swojej ekipy.

Po przeprowadzeniu tych działań nadchodzi czas na pracę geodety. Wytycza on budynek, nanosząc na plac budowy osie domu według dostarczonego planu. Geodeta zaznacza osie wbijając paliki lub robi to na rusztach sznurowych, które będą potrzebne w pierwszej fazie budowy.

Fundamenty. Po wytyczeniu budynku przez geodetę prace budowlane można rozpocząć pełną parą. W przypadku budynku podpiwniczonego konieczny będzie odpowiednio głęboki wykop. Jeśli dom nie ma piwnic, wtedy wystarczy tylko wykonać mały wykop pod ławy fundamentowe. Przygotowane wykopy pod ławy fundamentowe wymagają zbrojenia. Po wykonaniu szalunków i ułożeniu zbrojenia ławy są przygotowane do zalania betonem. Zanim to jednak nastąpi, obowiązkiem kierownika budowy jest sprawdzenie poprawności wykonania wszystkich prac, które ulegają zakryciu.

Izolacja przeciwwilgociowa. Niezależnie od tego, czy budynek jest podpiwniczony, czy nie, ważne jest staranne wykonanie izolacji przeciwwilgociowej fundamentów. Po wymurowaniu ścian fundamentowych należy tę część budynku zaizolować. Może się zdarzyć, że powierzchnie ścian fundamentowych będą nierówne – w takiej sytuacji wyrównuje się je tzw. rapówką, czyli surowym tynkiem. Na tak przygotowany i wyschnięty tynk nakłada się izolację w postaci płynnej (nanosi się ją zarówno na powierzchnię wewnętrzną, jak i zewnętrzną ścian fundamentowych). Po nałożeniu trzech warstw płynnej izolacji na powierzchnie zewnętrzne ścian przykleja się hydrofobowy (nienasiąkliwy) styropian (najlepiej polistyren xps) – zabezpieczy on przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz ociepli budynek w miejscu przyziemia.

Byle mury szły do góry
Wybór technologii. Od wyboru technologii murowania ścian zależy dalszy postęp prac na budowie. Każdy inwestor podchodzi do tego indywidualnie, w zależności od swoich priorytetów i preferencji. Warto jednak pamiętać, że to właśnie od technologii budowania w znacznej mierze zależy czas trwania budowy i efekt końcowy w postaci solidnego, energooszczędnego i estetycznego domu.

System = dobrze + łatwiej + precyzyjnie. Jeśli w technologii, na którą zdecydował się inwestor jest coś, co budowę przyspieszy i udoskonali, to warto z tego skorzystać. Tak jest w przypadku budowania systemowego z bloczków z betonu komórkowego. Już samo budowanie z bloczków z betonu komórkowego znacznie usprawnia proces powstawania ścian. A jeśli inwestor zdecyduje się na zastosowanie kompletnego systemu, to w zamian dostanie dużo więcej korzyści. W skład systemu wchodzą elementy murowe (bloczki, płytki, kształtki i nadproża), chemia budowlana (w tym przede wszystkim zaprawa klejowa do murowania na cienką spoinę), a także elementy uzupełniające i narzędzi.

Bloczki o bardzo wysokiej dokładności wymiarowej klei się za pomocą cienkowarstwowej zaprawy szybko i precyzyjnie. Użycie gotowych nadproży do przekrywania otworów okiennych i drzwiowych znacznie usprawnia budowanie i daje duże oszczędności czasowe na budowie. Przy założeniu, że na jednej kondygnacji budynku jest od 12 do 20 otworów okiennych i drzwiowych łatwo wyobrazić sobie, ile czasu zyskuje inwstor, decydując się na tego typu rozwiązanie. Na wykonanie tradycyjnych szalunków przy tych wszystkich otworach wykonawca musi poświęcić znacznie więcej czasu. Nadproża nośne to bardzo wygodne w stosowaniu prefabrykaty z betonu komórkowego zbrojonego. Dzięki stosunkowo niewielkiej masie możliwy jest ich ręczny montaż, bez konieczności użycia dźwigu.

Jeśli projekt zakłada wykonanie przekrycia szerokich otworów (np. nad bramą garażową) lub rdzeni (słupów żelbetowych), to można do tego celu wykorzystać kształtki U z betonu komórkowego. Kształtki U stanowią szalunek tracony. Dzięki zastosowaniu kształtek nie trzeba wykonywać szalunków z desek – w ten sposób wykonanie słupa będzie łatwiejsze i szybsze. Kształtki U należy skleić za pomocą klejowej zaprawy murarskiej oraz spiąć je za pomocą łączników stalowych. Do środka, od strony zewnętrznej, należy włożyć izolację cieplną z wełny mineralnej lub styropianu.

ZDANIEM EKSPERTA

Wszystkie elementy żelbetowe powinny być wykonane według projektu. Przestrzegam przed intuicyjnym wykonywaniem takich elementów, które i tak przed zalaniem musi sprawdzić kierownik budowy. W przypadku ściany jednowarstwowej nie należy zapomnieć o włożeniu warstwy docieplenia do szalunku.

Zmiany w projekcie w trakcie trwania prac. Zdarza się, że w trakcie realizacji budowy zachodzi potrzeba dokonania pewnych zmian. Dotyczą one zazwyczaj układu funkcjonalnego. Warto przy tym pamiętać, że zgodnie z art. 36a Prawa budowlanego: „nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:

  • zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu
  • charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji
  • zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne, zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części
  • ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów.”

W takich sytuacjach projektant oraz kierownik budowy są zobowiązani do dokonania kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest do zamieszczenia w projekcie budowlanym odpowiednich informacji (rysunku i opisu) dotyczących odstąpienia. Wszystkie nieistotne odstępstwa muszą być udokumentowane wpisem do dziennika budowy. Zmiany te są również wpisywane do oświadczenia o zakończeniu budowy, które wypełnia kierownik budowy.

Krzysztof Śmielak, wykonawca, właściciel firmy budowlanej LEKTA

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  2
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

5
JonK / 28-08-2014, 10:33
Przydatne informacje :) Jednak nie zapominajmy ze kręgosłupem takiej budowy jest ekipa budowlana i to na znalezienie dobrej i solidnej powinno sie poświecic najwięcej czasu! Ja mialem szczescie, ze kumpel z pracy podrzucił kontakt do http://www.marbud-nadzorbudowlany.pl/ , a oni okazali sie bardzo rzetelni.
Versace24 / 28-08-2014, 15:10
Wiadomo, pierwsze kroki są wazne, ale nie można też zapomnie o tym co powinno byc potem, czyli o ocenie stanu technicznego budynku czy ocenie technicznej robót budowlanych ;) Warto w tym celu zatrudnić rzeczoznawcę budowlanego,takiego jak np. http://ekspertyzy.waw.pl/ .
Ewelina / 30-03-2015, 15:24
Zgadzam się, bardzo przydatny artykuł. Nie należy zapominać, że przed rozpoczęciem budowy bardzo potrzeba jet pomoc geodety (http://www.geomapgeodezja.pl/) i tak naprawdę od tego się wszystko zaczyna ;)
Józef / 30-10-2017, 11:49

Artykuł bardzo ciekawy. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że najważniejsza jest pomoc geodety. To dzięki niemu możemy zacząć myśleć nad projektem. Specjalistą w swoim fachu jest inż. Marzena Wojnar , z której usług skorzystałem. Dzięki niej w szybkim tempie mogłem zacząć wykonywać projekt. Gorąco ją polecam

Dominik / 07-05-2019, 14:02
poziom zawilgocenia gruntu bardzo sie przydaje prze wyborem metody stawiania fundamentów i wyboru betonu na chudziak piwnice czy same wylewki fundamentowe :D ja wszystko załatwiłe z geodeta a beton zamawiałem z ebeton
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy Twoja skrzynka z narzędziami jest kompletna?

Skrzynka z narzędziami to niezbędna rzecz w każdym domu. Niezależnie od tego, czy raz na ruski rok musimy naprawić cieknący zlew, czy może regularnie przeprowadzamy mniejsze i większe remonty...

Czytaj dalej »


Jak wybrać meble do ogrodu? Łazienka z prysznicem – aranżacje i pomysły »
Jakie meble wybrać, by mieć pewność, że posłużą przez lata i zachowują jednocześnie doskonały wygląd? czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »

Rabat 10% tylko dla naszych czytelników!

Kod promocyjny: 8184b dla użytkowników portalu ekspertbudowlany.pl. Odbierz 10% rabatu na zakupy w markecie budowlanym

Skopiuj kod i skorzytaj »


Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Prace związane z remontem lub wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg może w najlepszym razie spowodować... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Jaka powinna być odzież robocza?

Co jest kluczowe w kontekście ochrony przed różnymi zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi i atmosferycznymi? czytaj dalej »


Jaki tynk na elewację wybrać? Który jest odporny na wilgoć i brud? Szukasz sprawdzonych okien w dobrych cenach? Sprawdź »

Jakie wymagania musi spełnić dobry tynk na elewację? czytaj dalej » Tu kupisz okna z najlepszą szybą na świecie!czytaj dalej »

Kredyt na remont nieruchomości - co wybrać?

Prace remontowe zawsze odbijają się na kondycji domowego budżetu. Często konieczne jest skorzystanie z finansowego wsparcia banku. Jakie rozwiązania najlepiej nadają się do realizacji określonego celu? czytam dalej »


Czy energia odnawialna jest dla Ciebie? Przekonaj się » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Aktualny numer

4/2019
Ekspert Budowlany 4/2019
W numerze m.in.:
  • - Energooszczędne kotły kondensacyjne
  • - Jak dopasować bramę garażową?

Forum

Kamisia20  | 
23-08-2019, 18:56
 | 
1
karpaty  | 
23-08-2019, 10:08
 | 
2
omnia  | 
22-08-2019, 16:00
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
101
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl