Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Pierwsze kroki na budowie

Agata Borys  |  5
Fot. Solbet

Aby mógł powstać dom, inwestor musi znaleźć odpowiednią działkę, wybrać projekt, zatrudnić wykonawcę, kierownika budowy oraz kupić materiały. Są to sprawy oczywiste. Jednak poza tymi podstawowymi elementami są jeszcze inne aspekty, na które warto zwrócić uwagę, ponieważ mają one duży wpływ na realizację planu pt. „Budowa domu”.

Zanim wbijesz łopatę
Harmonogram i umowa. Budowa domu to skomplikowane przedsięwzięcie, dlatego warto dokładnie zaplanować jej przebieg i zabezpieczyć się od strony formalnej. Doświadczenie i wiedza fachowców będą pomocne przy zaplanowaniu prac z uwzględnieniem poszczególnych etapów. Pomoże w tym rozmowa inwestora z wykonawcą i kierownikiem budowy. Sporządzenie harmonogramu pomaga nie tylko inwestorowi, ale i wykonawcy. Warto traktować harmonogram jak integralną część umowy. Umowa to tzw. bufor bezpieczeństwa zarówno dla inwestora, jak i wykonawcy. Określa bowiem szczegółowo zakresy obowiązków, terminy realizacji, wynagrodzenie, a także kary umowne, które są stosowane w razie niewywiązania się stron z postanowień umowy. Harmonogram wraz z zestawieniem kosztów jest też konieczny w przypadku kredytowania budowy. Zazwyczaj przygotowuje go kierownik budowy w porozumieniu z inwestorem.

Formalności, pozwolenia, czyli urzędowy maraton. Przystępując do budowy domu, należy pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności urzędowych związanych z inwestycją. Otrzymanie pozwolenia na budowę wcale nie oznacza, że można od razu rozpocząć prace. Już od tego momentu inwestor nie obejdzie się bez kierownika budowy, który jest zobowiązany do napisania oświadczenia, że jest gotowy do przyjęcia obowiązków związanych z rozpoczęciem i przebiegiem budowy. Kolejnym krokiem jest wystosowanie zawiadomienia wraz z dołączonym oświadczeniem kierownika budowy do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem prac). Inwestor składając zawiadomienie o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych, musi wystąpić do właściwego organu o wydanie i zarejestrowanie dziennika budowy. To najważniejsze z formalnych wymogów, które muszą zostać spełnione przed wbiciem pierwszej łopaty na budowie. Inwestor powinien mieć na uwadze to, że urzędy mają swój ściśle określony czas na wydanie poszczególnych decyzji i nie da się ani obejść, ani przyspieszyć tych procedur administracyjnych. Dlatego musi dać sobie i urzędom czas na dopięcie wszelkich formalności.

Prace przygotowawcze

Oznaczenie i wytyczenie działki. Aby budowa mogła ruszyć, musi być dobrze zorganizowana. Teren budowy należy odpowiednio zabezpieczyć i oznakować – to zadanie kierownika budowy, choć wykonuje on to w porozumieniu z wykonawcą i inwestorem. Wykonawca musi się zatroszczyć o zaplecze socjalno-bytowe dla siebie i swojej ekipy.

Po przeprowadzeniu tych działań nadchodzi czas na pracę geodety. Wytycza on budynek, nanosząc na plac budowy osie domu według dostarczonego planu. Geodeta zaznacza osie wbijając paliki lub robi to na rusztach sznurowych, które będą potrzebne w pierwszej fazie budowy.

Fundamenty. Po wytyczeniu budynku przez geodetę prace budowlane można rozpocząć pełną parą. W przypadku budynku podpiwniczonego konieczny będzie odpowiednio głęboki wykop. Jeśli dom nie ma piwnic, wtedy wystarczy tylko wykonać mały wykop pod ławy fundamentowe. Przygotowane wykopy pod ławy fundamentowe wymagają zbrojenia. Po wykonaniu szalunków i ułożeniu zbrojenia ławy są przygotowane do zalania betonem. Zanim to jednak nastąpi, obowiązkiem kierownika budowy jest sprawdzenie poprawności wykonania wszystkich prac, które ulegają zakryciu.

Izolacja przeciwwilgociowa. Niezależnie od tego, czy budynek jest podpiwniczony, czy nie, ważne jest staranne wykonanie izolacji przeciwwilgociowej fundamentów. Po wymurowaniu ścian fundamentowych należy tę część budynku zaizolować. Może się zdarzyć, że powierzchnie ścian fundamentowych będą nierówne – w takiej sytuacji wyrównuje się je tzw. rapówką, czyli surowym tynkiem. Na tak przygotowany i wyschnięty tynk nakłada się izolację w postaci płynnej (nanosi się ją zarówno na powierzchnię wewnętrzną, jak i zewnętrzną ścian fundamentowych). Po nałożeniu trzech warstw płynnej izolacji na powierzchnie zewnętrzne ścian przykleja się hydrofobowy (nienasiąkliwy) styropian (najlepiej polistyren xps) – zabezpieczy on przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz ociepli budynek w miejscu przyziemia.

Byle mury szły do góry
Wybór technologii. Od wyboru technologii murowania ścian zależy dalszy postęp prac na budowie. Każdy inwestor podchodzi do tego indywidualnie, w zależności od swoich priorytetów i preferencji. Warto jednak pamiętać, że to właśnie od technologii budowania w znacznej mierze zależy czas trwania budowy i efekt końcowy w postaci solidnego, energooszczędnego i estetycznego domu.

System = dobrze + łatwiej + precyzyjnie. Jeśli w technologii, na którą zdecydował się inwestor jest coś, co budowę przyspieszy i udoskonali, to warto z tego skorzystać. Tak jest w przypadku budowania systemowego z bloczków z betonu komórkowego. Już samo budowanie z bloczków z betonu komórkowego znacznie usprawnia proces powstawania ścian. A jeśli inwestor zdecyduje się na zastosowanie kompletnego systemu, to w zamian dostanie dużo więcej korzyści. W skład systemu wchodzą elementy murowe (bloczki, płytki, kształtki i nadproża), chemia budowlana (w tym przede wszystkim zaprawa klejowa do murowania na cienką spoinę), a także elementy uzupełniające i narzędzi.

Bloczki o bardzo wysokiej dokładności wymiarowej klei się za pomocą cienkowarstwowej zaprawy szybko i precyzyjnie. Użycie gotowych nadproży do przekrywania otworów okiennych i drzwiowych znacznie usprawnia budowanie i daje duże oszczędności czasowe na budowie. Przy założeniu, że na jednej kondygnacji budynku jest od 12 do 20 otworów okiennych i drzwiowych łatwo wyobrazić sobie, ile czasu zyskuje inwstor, decydując się na tego typu rozwiązanie. Na wykonanie tradycyjnych szalunków przy tych wszystkich otworach wykonawca musi poświęcić znacznie więcej czasu. Nadproża nośne to bardzo wygodne w stosowaniu prefabrykaty z betonu komórkowego zbrojonego. Dzięki stosunkowo niewielkiej masie możliwy jest ich ręczny montaż, bez konieczności użycia dźwigu.

Jeśli projekt zakłada wykonanie przekrycia szerokich otworów (np. nad bramą garażową) lub rdzeni (słupów żelbetowych), to można do tego celu wykorzystać kształtki U z betonu komórkowego. Kształtki U stanowią szalunek tracony. Dzięki zastosowaniu kształtek nie trzeba wykonywać szalunków z desek – w ten sposób wykonanie słupa będzie łatwiejsze i szybsze. Kształtki U należy skleić za pomocą klejowej zaprawy murarskiej oraz spiąć je za pomocą łączników stalowych. Do środka, od strony zewnętrznej, należy włożyć izolację cieplną z wełny mineralnej lub styropianu.

ZDANIEM EKSPERTA

Wszystkie elementy żelbetowe powinny być wykonane według projektu. Przestrzegam przed intuicyjnym wykonywaniem takich elementów, które i tak przed zalaniem musi sprawdzić kierownik budowy. W przypadku ściany jednowarstwowej nie należy zapomnieć o włożeniu warstwy docieplenia do szalunku.

Zmiany w projekcie w trakcie trwania prac. Zdarza się, że w trakcie realizacji budowy zachodzi potrzeba dokonania pewnych zmian. Dotyczą one zazwyczaj układu funkcjonalnego. Warto przy tym pamiętać, że zgodnie z art. 36a Prawa budowlanego: „nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:

  • zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu
  • charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji
  • zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne, zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części
  • ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów.”

W takich sytuacjach projektant oraz kierownik budowy są zobowiązani do dokonania kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest do zamieszczenia w projekcie budowlanym odpowiednich informacji (rysunku i opisu) dotyczących odstąpienia. Wszystkie nieistotne odstępstwa muszą być udokumentowane wpisem do dziennika budowy. Zmiany te są również wpisywane do oświadczenia o zakończeniu budowy, które wypełnia kierownik budowy.

Krzysztof Śmielak, wykonawca, właściciel firmy budowlanej LEKTA

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  2
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

5
JonK / 28-08-2014, 10:33
Przydatne informacje :) Jednak nie zapominajmy ze kręgosłupem takiej budowy jest ekipa budowlana i to na znalezienie dobrej i solidnej powinno sie poświecic najwięcej czasu! Ja mialem szczescie, ze kumpel z pracy podrzucił kontakt do http://www.marbud-nadzorbudowlany.pl/ , a oni okazali sie bardzo rzetelni.
Versace24 / 28-08-2014, 15:10
Wiadomo, pierwsze kroki są wazne, ale nie można też zapomnie o tym co powinno byc potem, czyli o ocenie stanu technicznego budynku czy ocenie technicznej robót budowlanych ;) Warto w tym celu zatrudnić rzeczoznawcę budowlanego,takiego jak np. http://ekspertyzy.waw.pl/ .
Ewelina / 30-03-2015, 15:24
Zgadzam się, bardzo przydatny artykuł. Nie należy zapominać, że przed rozpoczęciem budowy bardzo potrzeba jet pomoc geodety (http://www.geomapgeodezja.pl/) i tak naprawdę od tego się wszystko zaczyna ;)
Józef / 30-10-2017, 11:49

Artykuł bardzo ciekawy. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że najważniejsza jest pomoc geodety. To dzięki niemu możemy zacząć myśleć nad projektem. Specjalistą w swoim fachu jest inż. Marzena Wojnar , z której usług skorzystałem. Dzięki niej w szybkim tempie mogłem zacząć wykonywać projekt. Gorąco ją polecam

Dominik / 07-05-2019, 14:02
poziom zawilgocenia gruntu bardzo sie przydaje prze wyborem metody stawiania fundamentów i wyboru betonu na chudziak piwnice czy same wylewki fundamentowe :D ja wszystko załatwiłe z geodeta a beton zamawiałem z ebeton
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

sayiid  | 
03-07-2020, 21:35
 | 
1
Chng70kk  | 
03-07-2020, 09:56
 | 
1
mrbreezy1  | 
03-07-2020, 09:10
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl