Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Co wpływa na koszt dachu? Poradnik

 Redakcja  |  5
Finezyjny kształt połaci to dużo skomplikowanych miejsc, wymagających odpowiedniej obróbki.
Finezyjny kształt połaci to dużo skomplikowanych miejsc, wymagających odpowiedniej obróbki.
Fot. Braas

Jak obliczyć koszty związane z układaniem dachu i co ma największy wpływ na ostateczny rachunek?

Gdzie można trochę oszczędzić, a gdzie jest to absolutnie niewskazane?

Wybór projektu dachu – tu możesz oszczędzić

 Przede wszystkim weźmy pod uwagę, że podstawą obliczenia dokładnych kosztów dachu jest projekt budynku. Zazwyczaj przy jego wyborze kierujemy się głównie względami estetycznymi.

Jednak niezwykle ważne jest, aby już na etapie projektu uwzględnić to, ile jesteśmy w stanie wydać na jego realizację. Warto trochę zweryfikować swoje marzenia i dokładnie wyliczyć, na co nas stać. Dzięki temu unikniemy wielu przykrych niespodzianek w postaci dodatkowych wydatków.

Pamiętajmy, że kształt dachu może mieć znaczący wpływ na jego całkowity koszt. Im bardziej jest on skomplikowany, tym drożej wyniesie budowa połaci.

Prosty dach – najtańszy

 Najtańsza, a zarazem bardzo funkcjonalna forma zwieńczenia domu, to dach dwuspadowy bez elementów ozdobnych. Ze względu na swoją prostotę (składa się z dwóch połaci i dwóch bocznych ścian szczytowych) jest on popularny od wieków.

Dlatego dysponując ograniczonym budżetem, najlepiej zdecydować się na tę prostą architektonicznie formę i stylistyczny umiar. To korzystne rozwiązanie zarówno jeśli chodzi o względy estetyczne, jak i cenę całej inwestycji.

Na dach o dwuspadowej konstrukcji zużyjemy mniej materiałów, jest też łatwiejszy w wykonaniu i wymaga mniejszych nakładów pracy.

EKSPERT RADZI

Wybierając skomplikowany kształt dachu, musimy się liczyć ze sporymi wydatkami. Więcej załamań wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na niezbędne materiały: drewno na więźbę dachową, materiał pokryciowy, akcesoria dachowe, folie na pokrycie połaci oraz dodatkowy materiał do wykonania izolacji.

Ponadto finezyjny kształt połaci to bardzo dużo skomplikowanych miejsc, wymagających odpowiedniej obróbki.

Pamiętajmy również, że wykonanie takiego dachu jest bardziej pracochłonne i ekipa dekarska będzie potrzebowała zdecydowanie więcej czasu na wszystkie niezbędne czynności budowlane.

Dlatego, jeśli nasze finanse są ograniczone, lepiej zainwestować w dobrej jakości materiał pokryciowy, który będzie służył latami, niż zbudować dach o skomplikowanym kształcie i licznych połaciach.

 

 

 

 

 

Pokrycie dachu a cena

 Aby w przybliżeniu oszacować koszt wykonania dachu, należy przyjąć za wyjściowy parametr cenę za metr kwadratowy materiału pokryciowego oraz wielkość dachu.

Na pokrycie dachu warto wybierać materiały małoformatowe, np. dachówki betonowe lub ceramiczne, które dzięki temu, że wymagają mniej obróbek dekarskich (docinania) niż wielkoformatowe – nie generują wielu odpadów. Jako materiał małoformatowy dachówki ułatwią wykonanie nawet skomplikowanych elementów i zminimalizują straty produktu, a co za tym idzie – również koszty. Sprawdzą się one zarówno na tradycyjnych dachach – dwuspadowych, jak i na tych o wymyślnych kształtach, z licznymi skosami, załamaniami, lukarnami i koszami. Za ich zastosowaniem przemawiają nie tylko względy ekonomiczne, ale także prostota montażu. Warto wiedzieć, że dachówki betonowe nie mają zamka górnego – co jest szczególnie ważne przy skomplikowanych kształtach, gdyż pozwala to na większą swobodę przy regulacji rozstawu łat, bez konieczności dodatkowego cięcia. To istotne, gdyż czasochłonny montaż automatycznie podnosi koszt robocizny – twierdzi SUPERDEKARZ Jacek Święty, z firmy ISO – BAU.


Nie zapominajmy, że pod każdym pokryciem musi znaleźć się folia wstępnego krycia bądź sztywne poszycie pokryte papą (ta metoda jest coraz mniej popularna). Często pod większością pokryć trzeba umieścić jeszcze ruszt z kontrłat i łat. Należy doliczyć także dodatkowe elementy wykończeniowe i systemowe – im bardziej skomplikowany dach tym, takich elementów jak więcej.

Na czym nie warto oszczędzać?

 Pokrycie chroni konstrukcję całego budynku przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Dlatego, aby dach spełniał prawidłowo swoje funkcje, musi być wykonany z solidnych i trwałych materiałów. Warto stosować materiały sprawdzone, pochodzące od renomowanych producentów.

Również, jeśli chodzi o folie wstępnego krycia, to nie warto na nich oszczędzać. Stosując te od dobrego producenta, mamy pewność, że dobrze zabezpieczą wewnętrzne warstwy dachu przed zawilgoceniem oraz mają wysokie parametry wytrzymałościowe.

Końcową cenę dachu ciężko obliczyć, ponieważ składa się na nią wiele czynników. Liczmy się również z tym, że w trakcie budowy mogą pojawić się nowe, niespodziewane wydatki, np. poprawki ciesielskie bądź poprawki w murowanych kominach.

Samodzielnie czy z ekipą?

 Wprawdzie samodzielny montaż zredukuje pewne koszty, ale pamiętajmy, że dach to złożona i trudna do wykonania konstrukcja i nie każdy powinien podejmować się jej wykonania.

Błędy wykonawcze mogą zostać popełnione na każdym etapie procesu budowlanego – zarówno w samej konstrukcji dachu, pod pokryciem, jak i nad nim. Warto więc zainwestować w zatrudnienie wyspecjalizowanej ekipy dekarskiej, która ma doświadczenie w rozwiązywaniu trudnych, nietypowanych problemów, a także dysponuje profesjonalnymi narzędziami, ułatwiającymi pracę. Dzięki temu montaż przebiegnie szybko i sprawnie.  Pamiętajmy, że dobre wykonawstwo ma swoją cenę. Dlatego nie oszczędzajmy, zatrudniając niesprawdzonych fachowców, ponieważ wzrasta ryzyko błędów, które w przyszłości będą wymagać kosztownych poprawek. W ten sposób zamiast zredukować wydatki, podniesiemy je – tłumaczy Cezary Gozdera, dekarz ze Szczecina, finalista programu SUPERDEKARZ.


Opracowano na podstawie materiałów firmy materiałów Braas

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

3
Jarek / 23-12-2013, 13:20
Jeżeli kogoś interesowałby szczegółowy kosztorys budowy dachu, to widziałem bardzo szczegółowe zestawienie cen na kalkulatorach budowlanych http://kalkulatorybudowlane.pl/teksty/2013/08/23/koszt-budowy-dachu-dwuspadowego/
margarett34w / 20-05-2015, 11:20

materialy owszem na pewno wplywają na koszt.. ale tez i ekipa, ktora montuje itp. Jak zapatrujecie się na takie rozwiązanie Greenfloor? Ostatnio coraz wiecej o tym słysze.

Karol / 08-09-2015, 11:11

Myśląc o dachu należy przypomnieć sobie o instalacji odgromowej. To rzecz na której naprawdę nie powinno się oszczędzać. Jak dla mnie to jedna z podstaw bezpieczeństwa w domu. Jedyny warunek to rzetelna firma która będzie to wykonywała. Warto to zrobić żeby potem mieszkając na swoim mieć święty spokój.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Płytki ceramiczne czy gres - co wybrać?

Z pozoru dwa materiały są do siebie podobne, ale problem tkwi w szczegółach i to właśnie one...

Czytaj dalej »


Blachodachówka w wersji panelowej i ciętej na wymiar »

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty.

Czytaj dalej »


Chcesz uniknąć kosztownych awarii i napraw instalacji? Sprawdź » OC kontraktowa i OC deliktowa - dlaczego warto?
Rura aluminiowa jest wyjątkowo odporna na ciśnienie oraz zapobiega przedostawaniu się tlenu, nie tracąc przy tym... czytaj dalej » Roboty budowlane muszą być wykonywane według zapisów w dokumentacji... czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jak odświeżyć wnętrze z betonem architektonicznym? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Dlaczego płyty betonowe? Ponieważ są piękne i dostępne w rozsądnej cenie. W porównaniu z innymi...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Oblicz grubość izolacji – szybko i łatwo »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Do obliczenia grubości izolacji niezbędne jest zdefiniowanie lub ustalenie temperatur...czytaj dalej »

Jak działa kalkulator doboru napędów okiennych?

Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

malo22  | 
23-01-2020, 13:02
 | 
1
Kruk50  | 
23-01-2020, 08:56
 | 
1
isocert  | 
22-01-2020, 12:53
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl