Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Co wpływa na koszt dachu? Poradnik

 Redakcja  |  5
Finezyjny kształt połaci to dużo skomplikowanych miejsc, wymagających odpowiedniej obróbki.
Finezyjny kształt połaci to dużo skomplikowanych miejsc, wymagających odpowiedniej obróbki.
Fot. Braas

Jak obliczyć koszty związane z układaniem dachu i co ma największy wpływ na ostateczny rachunek?

Gdzie można trochę oszczędzić, a gdzie jest to absolutnie niewskazane?

Wybór projektu dachu – tu możesz oszczędzić

 Przede wszystkim weźmy pod uwagę, że podstawą obliczenia dokładnych kosztów dachu jest projekt budynku. Zazwyczaj przy jego wyborze kierujemy się głównie względami estetycznymi.

Jednak niezwykle ważne jest, aby już na etapie projektu uwzględnić to, ile jesteśmy w stanie wydać na jego realizację. Warto trochę zweryfikować swoje marzenia i dokładnie wyliczyć, na co nas stać. Dzięki temu unikniemy wielu przykrych niespodzianek w postaci dodatkowych wydatków.

Pamiętajmy, że kształt dachu może mieć znaczący wpływ na jego całkowity koszt. Im bardziej jest on skomplikowany, tym drożej wyniesie budowa połaci.

Prosty dach – najtańszy

 Najtańsza, a zarazem bardzo funkcjonalna forma zwieńczenia domu, to dach dwuspadowy bez elementów ozdobnych. Ze względu na swoją prostotę (składa się z dwóch połaci i dwóch bocznych ścian szczytowych) jest on popularny od wieków.

Dlatego dysponując ograniczonym budżetem, najlepiej zdecydować się na tę prostą architektonicznie formę i stylistyczny umiar. To korzystne rozwiązanie zarówno jeśli chodzi o względy estetyczne, jak i cenę całej inwestycji.

Na dach o dwuspadowej konstrukcji zużyjemy mniej materiałów, jest też łatwiejszy w wykonaniu i wymaga mniejszych nakładów pracy.

EKSPERT RADZI

Wybierając skomplikowany kształt dachu, musimy się liczyć ze sporymi wydatkami. Więcej załamań wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na niezbędne materiały: drewno na więźbę dachową, materiał pokryciowy, akcesoria dachowe, folie na pokrycie połaci oraz dodatkowy materiał do wykonania izolacji.

Ponadto finezyjny kształt połaci to bardzo dużo skomplikowanych miejsc, wymagających odpowiedniej obróbki.

Pamiętajmy również, że wykonanie takiego dachu jest bardziej pracochłonne i ekipa dekarska będzie potrzebowała zdecydowanie więcej czasu na wszystkie niezbędne czynności budowlane.

Dlatego, jeśli nasze finanse są ograniczone, lepiej zainwestować w dobrej jakości materiał pokryciowy, który będzie służył latami, niż zbudować dach o skomplikowanym kształcie i licznych połaciach.

 

 

 

 

 

Pokrycie dachu a cena

 Aby w przybliżeniu oszacować koszt wykonania dachu, należy przyjąć za wyjściowy parametr cenę za metr kwadratowy materiału pokryciowego oraz wielkość dachu.

Na pokrycie dachu warto wybierać materiały małoformatowe, np. dachówki betonowe lub ceramiczne, które dzięki temu, że wymagają mniej obróbek dekarskich (docinania) niż wielkoformatowe – nie generują wielu odpadów. Jako materiał małoformatowy dachówki ułatwią wykonanie nawet skomplikowanych elementów i zminimalizują straty produktu, a co za tym idzie – również koszty. Sprawdzą się one zarówno na tradycyjnych dachach – dwuspadowych, jak i na tych o wymyślnych kształtach, z licznymi skosami, załamaniami, lukarnami i koszami. Za ich zastosowaniem przemawiają nie tylko względy ekonomiczne, ale także prostota montażu. Warto wiedzieć, że dachówki betonowe nie mają zamka górnego – co jest szczególnie ważne przy skomplikowanych kształtach, gdyż pozwala to na większą swobodę przy regulacji rozstawu łat, bez konieczności dodatkowego cięcia. To istotne, gdyż czasochłonny montaż automatycznie podnosi koszt robocizny – twierdzi SUPERDEKARZ Jacek Święty, z firmy ISO – BAU.


Nie zapominajmy, że pod każdym pokryciem musi znaleźć się folia wstępnego krycia bądź sztywne poszycie pokryte papą (ta metoda jest coraz mniej popularna). Często pod większością pokryć trzeba umieścić jeszcze ruszt z kontrłat i łat. Należy doliczyć także dodatkowe elementy wykończeniowe i systemowe – im bardziej skomplikowany dach tym, takich elementów jak więcej.

Na czym nie warto oszczędzać?

 Pokrycie chroni konstrukcję całego budynku przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Dlatego, aby dach spełniał prawidłowo swoje funkcje, musi być wykonany z solidnych i trwałych materiałów. Warto stosować materiały sprawdzone, pochodzące od renomowanych producentów.

Również, jeśli chodzi o folie wstępnego krycia, to nie warto na nich oszczędzać. Stosując te od dobrego producenta, mamy pewność, że dobrze zabezpieczą wewnętrzne warstwy dachu przed zawilgoceniem oraz mają wysokie parametry wytrzymałościowe.

Końcową cenę dachu ciężko obliczyć, ponieważ składa się na nią wiele czynników. Liczmy się również z tym, że w trakcie budowy mogą pojawić się nowe, niespodziewane wydatki, np. poprawki ciesielskie bądź poprawki w murowanych kominach.

Samodzielnie czy z ekipą?

 Wprawdzie samodzielny montaż zredukuje pewne koszty, ale pamiętajmy, że dach to złożona i trudna do wykonania konstrukcja i nie każdy powinien podejmować się jej wykonania.

Błędy wykonawcze mogą zostać popełnione na każdym etapie procesu budowlanego – zarówno w samej konstrukcji dachu, pod pokryciem, jak i nad nim. Warto więc zainwestować w zatrudnienie wyspecjalizowanej ekipy dekarskiej, która ma doświadczenie w rozwiązywaniu trudnych, nietypowanych problemów, a także dysponuje profesjonalnymi narzędziami, ułatwiającymi pracę. Dzięki temu montaż przebiegnie szybko i sprawnie.  Pamiętajmy, że dobre wykonawstwo ma swoją cenę. Dlatego nie oszczędzajmy, zatrudniając niesprawdzonych fachowców, ponieważ wzrasta ryzyko błędów, które w przyszłości będą wymagać kosztownych poprawek. W ten sposób zamiast zredukować wydatki, podniesiemy je – tłumaczy Cezary Gozdera, dekarz ze Szczecina, finalista programu SUPERDEKARZ.


Opracowano na podstawie materiałów firmy materiałów Braas

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

3
Jarek / 23-12-2013, 13:20
Jeżeli kogoś interesowałby szczegółowy kosztorys budowy dachu, to widziałem bardzo szczegółowe zestawienie cen na kalkulatorach budowlanych http://kalkulatorybudowlane.pl/teksty/2013/08/23/koszt-budowy-dachu-dwuspadowego/
margarett34w / 20-05-2015, 11:20

materialy owszem na pewno wplywają na koszt.. ale tez i ekipa, ktora montuje itp. Jak zapatrujecie się na takie rozwiązanie Greenfloor? Ostatnio coraz wiecej o tym słysze.

Karol / 08-09-2015, 11:11

Myśląc o dachu należy przypomnieć sobie o instalacji odgromowej. To rzecz na której naprawdę nie powinno się oszczędzać. Jak dla mnie to jedna z podstaw bezpieczeństwa w domu. Jedyny warunek to rzetelna firma która będzie to wykonywała. Warto to zrobić żeby potem mieszkając na swoim mieć święty spokój.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dlaczego powinieneś zamontować te czujniki?

Przeznaczone są do monitorowania pomieszczeń domowych pod kątem występowania... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Planujesz budowę domu? Sprawdź »

Zanim przystąpimy do budowy, zastanówmy się nad...

Czytaj więcej »


Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź » Jak zabezpieczyć dach płaski przed wodą?
Kocioł? Pompa ciepła? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu? czytaj dalej » Systemowe podejście do hydroizolacji i odwodnienia dachów płaskich... czytaj dalej»

Porównanie twardości podłóg drewnianych »

Jeśli chcesz wiedzieć na czym stoisz to powinieneś wiedzieć, że fornirowana podłoga drewniana...

Czytaj dalej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Jak czyścić basen stelażowy – zobacz najlepsze metody » Gruntowny remont mieszkania - ile nas wyniesie?
Dobry basen stelażowy będzie służył Ci przez lata, jeśli będziesz odpowiednio o niego dbać... czytaj dalej » W artykule wskazujemy najczęstsze wydatki i sposoby na ich sfinansowanie... czytaj dalej »

Sprawdzone chwytaki do prac brukarskich »

Chwytaki brukarskie to nieocenione wsparcie podczas wyjmowania, układania i transportowania kostki brukowej, płyt chodnikowych, krawężników oraz...

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

4/2020
Ekspert Budowlany 4/2020
W numerze m.in.:
  • - Przyczyny zawilgacania budynków
  • - Jak zbudować energooszczędny dom?

Forum

Kruk50  | 
14-08-2020, 12:42
 | 
2
paczi  | 
14-08-2020, 11:20
 | 
1
artlub  | 
14-08-2020, 10:46
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl