EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ogród, który sam się podlewa

Systemy automatycznego nawadniania

Katarzyna Zaręba | 2012-07-26
Sterownik nawadnianiaFot. Gardena

Sterownik nawadniania
Fot. Gardena

Właściciele ogrodów często nie wiedzą, ile wody potrzebują ich trawniki i rośliny ogrodowe lub nie mają czasu, aby je odpowiednio i regularnie nawadniać. Z pomocą przychodzą im automatyczne systemy nawadniania, które można dopasować do indywidualnych potrzeb.

Zobacz także

Hörmann Polska sp. z o.o. Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania

Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania Przechowywanie w ogrodzie – praktyczne rozwiązania

Zastanawiasz się gdzie przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy rowery po zakończonym sezonie? Idealnym rozwiązaniem będzie domek ogrodowy. Zadbaj także o bezpieczne miejsce do składowania drewna kominkowego.

Zastanawiasz się gdzie przechowywać narzędzia, meble ogrodowe czy rowery po zakończonym sezonie? Idealnym rozwiązaniem będzie domek ogrodowy. Zadbaj także o bezpieczne miejsce do składowania drewna kominkowego.

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Pięlęgnacja trawnika z domitech

Pięlęgnacja trawnika z domitech Pięlęgnacja trawnika z domitech

Według niektórych dbanie o trawnik w ogrodzie to tylko jej koszenie. Jednak koszenie to jeden z wielu elementów pielęgnacji. Aby trawnik wyglądał zdrowo i pięknie, należy wykonać szereg czynności w odpowiednim...

Według niektórych dbanie o trawnik w ogrodzie to tylko jej koszenie. Jednak koszenie to jeden z wielu elementów pielęgnacji. Aby trawnik wyglądał zdrowo i pięknie, należy wykonać szereg czynności w odpowiednim czasie. Dowiedz się, jak dbać o trawnik w Twoim ogrodzie.

Dragon Poland Sp. z o.o. Ochrona i dekoracja drewna – wybierz rozwiązanie na lata

Ochrona i dekoracja drewna – wybierz rozwiązanie na lata Ochrona i dekoracja drewna – wybierz rozwiązanie na lata

Drewno to jeden z najbardziej szlachetnych materiałów dostępnych na rynku, nie bez powodu bardzo chętnie po niego sięgamy. Dodatkowo drewno jest stosunkowo trwałym surowcem, który przy odpowiednim zabezpieczeniu...

Drewno to jeden z najbardziej szlachetnych materiałów dostępnych na rynku, nie bez powodu bardzo chętnie po niego sięgamy. Dodatkowo drewno jest stosunkowo trwałym surowcem, który przy odpowiednim zabezpieczeniu może nam służyć na długie lata.

W naturalnym środowisku rośliny czerpią wodę z opadów, topniejącego śniegu, rosy oraz podsiąku kapilarnego. Ilość zatrzymanej wody zależy od rodzaju gleby, jej właściwości fizycznych oraz zawartości próchnicy.

Niestety, nie wszystkie gleby są w stanie dostarczyć odpowiednią ilość wody roślinom, jest to szczególnie widoczne w miastach, gdzie warstwy podłoża są przemieszane, a gleba zwykle jest słabej jakości. Jeżeli wody brakuje, dobrze jest zainwestować w odpowiedni systemem nawadniający. Dobrze dobrany oszczędzi mnóstwo pracy oraz zmniejszy koszty związane ze zużyciem wody.

Skąd wziąć wodę?

Do celów nawadniania wodę można pozyskiwać z sieci wodociągowej lub z własnego ujęcia – studni lub stawu. Jeżeli mamy na działce możliwość pozyskania wody z niezależnego źródła, skorzystajmy z tego, jeżeli jednak musimy korzystać z sieci wodociągowej, dobrze jest zaopatrzyć się w dodatkowy wodomierz tylko dla ogrodu – pozwoli to zmniejszyć opłaty za wodę.

Założenie takiego wodomierza trzeba uzgodnić z zakładem wodociągów i kanalizacji. Wybór ujęcia powinien być poprzedzony analizą wody, gdyż nie każda nadaje się do podlewania. Mając zbadaną wodę, dobrze jest skonsultować się z firmą zajmującą się nawadnianiem, dowiemy się wtedy, czy składniki zawarte w wodzie nie będą osadzać się w rurach i tym samym zapychać zraszaczy.

EKSPERT RADZI

Warto skorzystać z usług firm zajmujących się tego typu instalacjami. Zwiększy to wprawdzie koszt inwestycji, ale dzięki temu uzyskamy kilkuletnią gwarancję i nie będziemy musieli przejmować się ewentualnymi awariami.

Profesjonalna firma dobierze i ustawi całość systemu, dostosowując go do wymagań roślin.

Odpowiednio ustawiony system nawadniający zmniejszy zużycie wody wykorzystywanej do podlewania, oszczędzi wiele godzin pracy, dostarczy odpowiednią ilość wody bezpośrednio do systemu korzeniowego roślin i tym samym zapobiegnie występowaniu wielu chorób.

Podczas urlopu właścicieli sam zadba o odpowiednie nawodnienie ogrodu.

Czym podlewać trawnik?

Typ zraszaczy powinien być dostosowany do powierzchni, jaką ma podlewać oraz rodzaju występującej na niej roślinności istniejącej, jak i projektowanej.

Na trawnikach świetnie spisują się zraszacze wynurzeniowe, czyli takie, które pod wpływem ciśnienia wody są wypychane ponad powierzchnię ziemi i w takiej pozycji pracują. W czasie spoczynku znajdują się pod powierzchnią ziemi dzięki czemu nie utrudniają koszenia. Naprawa lub wymiana dyszy nie powoduje zniszczenia całego trawnika.

Zraszacze wynurzeniowe, pracujące w formie statycznej lub rotacyjnej, mają regulację kąta zraszania, a w przypadku zraszaczy rotacyjnych, także zasięgu. Powinny być ustawione tak, aby podlewać wyłącznie powierzchnie trawnika, omijając ścieżki i rabaty. Zasięg zraszaczy zależy głównie od ich rodzaju oraz ciśnienia wody.

Czym podlewać rabaty i żywopłoty?

Do podlewania żywopłotów, rabat i kwietników najkorzystniej jest stosować linie kroplujące, czyli elastyczne rury z wbudowanymi emiterami, które co kilka sekund wypuszczają krople wody.

Woda będzie zatrzymywała się wtedy bezpośrednio w obrębie systemu korzeniowego, a nie na powierzchni całej rośliny, i będzie pobierana na zasadzie podsiąku kapilarnego. Zwiększy to efektywność podlewania, ograniczy zużycie wody, zmniejszy też prawdopodobieństwo wystąpienia szarej pleśni na liściach oraz zapobiegnie szokowi termicznemu, co jest dość częste w przypadku zraszania rozgrzanych słońcem roślin zimną wodą z kanalizacji.

Linie kroplujące rozkłada się na całej rabacie. Rurki można przykryć ziemią, co sprawi, że staną się niewidoczne. W niektórych liniach kroplujących emitery potrafią kompensować ciśnienie, dzięki czemu na całej długości linii woda wypływa w takiej samej ilości. Linie renomowanych firm bywają nasączone wolno uwalniającym się herbicydem, zapobiegającym wrastaniu korzeni w emitery.

Główną wadą linii kroplujących jest częste zapychanie się kroplowników zanieczyszczeniami mechanicznymi i chemicznymi. Zanieczyszczenia mechaniczne można w zasadzie wyeliminować, stosując filtry, niestety nie zapobiegnie to osadzaniu się na ścianach wewnętrznych kroplowników zanieczyszczeń chemicznych. Dlatego ważne jest wykonanie analizy wody przed założeniem takiego systemu irygacyjnego.

Czym podlewać rośliny w pojemnikach?

Pojedyncze młode drzewa i krzewy można podlewać za pomocą cienkich rurek zakończonych dozownikiem kroplującym. Można go wykorzystywać również do podlewania roślin w pojemnikach lub doniczek z kwiatami.

Podstawową zaletą takiego systemu jest precyzyjne dostarczenie określonej ilości wody wprost pod roślinę oraz łatwość ewentualnej przebudowy. Wady to duże narażenie na uszkodzenia mechaniczne oraz pracochłonność montażu.

Grupy krzewów można podlewać za pomocą minizraszaczy. Są znacznie mniej wrażliwe na zanieczyszczenia wody niż linie kroplujące i nie wymagają filtrów.

Minizraszacze zamontowane są na przewodach rozprowadzających i mogą znajdować się bezpośrednio na ziemi lub nieco wyżej. Przewody rozprowadzające wodę mogą być przykryte ziemią, co poprawia ich estetykę.

Kształt zraszanej powierzchni oraz zasięg strumienia wody zależą od typu minizraszacza, jego ustawienia i ciśnienia.

Podlewanie dużego ogrodu

W większych ogrodach, ze względu na duży pobór wody, cały system nawadniający powinien być podzielony na sekcje, czyli grupy wspólnie działających zraszaczy położone na jednej rurze, które uruchamiają się po kolei. Dzięki temu nie zabraknie wody i jej ciśnienie będzie odpowiednie.

Dopływ wody do kolejnych sekcji oddzielają elektrozawory, czyli zawory otwierane impulsem elektrycznym. Pracą elektrozaworów zarządza elektroniczny wyłącznik czasowy.

Całość może uzupełniać czujnik deszczu – urządzenie blokujące włączania systemu irygacyjnego podczas opadu i po nim, gdy ziemia jest dostatecznie wilgotna. Zwiększy to oszczędność wody i zapobiegnie nadmiernemu podlewaniu.

Zakładając system nawadniający, należy pamiętać, że jest to inwestycja na wiele lat, nadmierna oszczędność przy kompletowaniu systemu może w przyszłości pociągać za sobą wysokie koszty naprawy lub wymiany poszczególnych elementów. Konsekwencją tego może być również miejscowe zniszczenie ogrodu, gdyż większość elementów będzie znajdowała się pod ziemią.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Krzysiek Krzysiek, 01.05.2014r., 18:12:01 Fajnie napisany tekst. Przydatne informacje. Taki system nawadniania to ogromna wygoda. Sam mam zamontowany i bardzo sprawnie działa plus nie trzeba latać z wężem. Mam system od najlepszych no i nie żałuję bo nic dotąd sie nie zepsuło. Jak ktoś potrzebuje na stronie maja poradnik o projektowaniu nawadniania.
  • marian70 marian70, 03.03.2015r., 12:42:15 Można mieć urządzenia dzięki którym ogród będzie się sam podlewał. Dzięki tym urządzeniom mogę spokojnie jechać na urlop a mój ogród zawsze będzie piękny i zielony.
  • czoper czoper, 25.04.2015r., 16:07:51 ja podlewam zwyklym wezem gumowym/ i jest ok :) po co inwestowac w takie mechanizmy :P
  • Michal Michal, 18.10.2015r., 10:53:56 Ja mam nawadnianie automatyczne i jest to super rozwiązanie, które polecam każdemu.
  • opola opola, 19.09.2016r., 10:32:36 U nas od 2 lat jest automatyczne tropf blumat, ale tylko części z kwiatami - trawę to zwykłym zraszaczem podlewamy, bo nie jest tak wymagająca jak kwiaty.
  • ewa ewa, 11.04.2017r., 09:27:05 u nas jest system blumat w domu i w tym roku chcemy kupić też do ogrodu tropf blumata. często w wakacje wyjeżdzamy i rośliny na tym cierpią, a w ten sposób może uda się je utrzymać przy życiu. :)
  • magda magda, 09.05.2017r., 09:31:14 blumat, blumat i tylko blumat! u nas działa świetnie, wszystko rośnie jak na drożdżach! :)
  • malka malka, 29.06.2017r., 12:31:16 Nie wypowiem się co do trawników, bo mam tylko balkon. W przypadku kwiatów w skrzynkach u nas super się sprawdził Blumat. na balkon wystarczył 3-metrowy.

Powiązane

Dariusz Brzózka, Leroy Merlin Jak urządzić ogród w stylu hiszpańskim

Jak urządzić ogród w stylu hiszpańskim Jak urządzić ogród w stylu hiszpańskim

Hiszpania to kwintesencja gorącego południa - błękitne niebo, nagrzane słońcem mury i rytmy flamenco. Pod względem roślinności mamy tu do czynienia z pewnymi skrajnościami - z jednej strony ubogą florę...

Hiszpania to kwintesencja gorącego południa - błękitne niebo, nagrzane słońcem mury i rytmy flamenco. Pod względem roślinności mamy tu do czynienia z pewnymi skrajnościami - z jednej strony ubogą florę suchego i gorącego klimatu, z drugiej zaś gaje cytrusowe i zazielenione patia, w których Hiszpanie szukają oddechu i odpoczynku.

Anna Wilgocka Jak zaprojektować strefę wypoczynku w ogrodzie

Jak zaprojektować strefę wypoczynku w ogrodzie Jak zaprojektować strefę wypoczynku w ogrodzie

Jak samodzielnie stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? Jakie materiały wybrać i jak prawidłowo wykonać nawierzchnię?

Jak samodzielnie stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? Jakie materiały wybrać i jak prawidłowo wykonać nawierzchnię?

Redakcja Siatka do ochrony roślin ogrodowych

Siatka do ochrony roślin ogrodowych Siatka do ochrony roślin ogrodowych

Siatki skutecznie zabezpieczą przydomowe rośliny przed przypadkowym zniszczeniem.

Siatki skutecznie zabezpieczą przydomowe rośliny przed przypadkowym zniszczeniem.

Redakcja Wiosenne inspiracje dla domu i ogrodu

Wiosenne inspiracje dla domu i ogrodu Wiosenne inspiracje dla domu i ogrodu

Wiosna powoli wkracza do naszych ogrodów. Jak zawsze o tej porze roku wymagają one gruntownej renowacji i przygotowania do sezonu letniego. Ciekawych pomysłów związanych z pielęgnacją i aranżacją ogrodu...

Wiosna powoli wkracza do naszych ogrodów. Jak zawsze o tej porze roku wymagają one gruntownej renowacji i przygotowania do sezonu letniego. Ciekawych pomysłów związanych z pielęgnacją i aranżacją ogrodu dostarczy nam nowy katalog Praktikera Wiosna–Lato 2016.

Redakcja Jak urządzić idealny kącik grillowy w ogrodzie

Jak urządzić idealny kącik grillowy w ogrodzie Jak urządzić idealny kącik grillowy w ogrodzie

Ogród to miejsce, w którym uwielbiamy wypoczywać i przyjmować gości. W ciepłe dni staje się on nie tylko miejscem relaksu, ale także jadalnią i kuchnią, w której przygotowujemy przysmaki dla naszych gości....

Ogród to miejsce, w którym uwielbiamy wypoczywać i przyjmować gości. W ciepłe dni staje się on nie tylko miejscem relaksu, ale także jadalnią i kuchnią, w której przygotowujemy przysmaki dla naszych gości. Podpowiadamy, jak przygotować wygodny i praktyczny kącik grillowy, z którego będziemy mogli korzystać od wiosny aż do późnej jesieni.

Redakcja Budowa oczka wodnego

Budowa oczka wodnego Budowa oczka wodnego

Budowa przydomowego oczka wodnego to trend, który od lat zyskuje coraz większą popularność. Jest ono nie tylko ciekawym elementem aranżacji ogrodu, ale również doskonale wpływa na nasze samopoczucie, szczególnie...

Budowa przydomowego oczka wodnego to trend, który od lat zyskuje coraz większą popularność. Jest ono nie tylko ciekawym elementem aranżacji ogrodu, ale również doskonale wpływa na nasze samopoczucie, szczególnie w cieplejsze dni. Samodzielna budowa oczka wodnego nie jest trudna. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jadwiga Litke Rabata na długie lata

Rabata na długie lata Rabata na długie lata

Dla tych, którzy przyzwyczajają się do roślin i nie lubią częstych zmian, dobrą propozycją będzie rabata z długowiecznych bylin.

Dla tych, którzy przyzwyczajają się do roślin i nie lubią częstych zmian, dobrą propozycją będzie rabata z długowiecznych bylin.

Jadwiga Litke Iglakowy ogród

Iglakowy ogród Iglakowy ogród

Drzewa i krzewy iglaste zadziwiają różnorodnością form, kolorystyką łusek i igieł. Są stałym, nieprzemijajacym elementem ogrodu pośród zmieniających swoje oblicza krzewów liściastych. Na ich tle efektownie...

Drzewa i krzewy iglaste zadziwiają różnorodnością form, kolorystyką łusek i igieł. Są stałym, nieprzemijajacym elementem ogrodu pośród zmieniających swoje oblicza krzewów liściastych. Na ich tle efektownie prezentują się inne grupy roślin – obficie kwitnące krzewy liściaste czy podkreślające ich urok byliny i rośliny cebulowe.

Jadwiga Litke Rabata czy żywopłot

Rabata czy żywopłot Rabata czy żywopłot

Jak zagospodarować wąski pasek wzdłuż ogrodzenia działki, aby izolował od ulicy lub sąsiedztwa, wyglądał efektownie i nie wymagał dużych nakładów pracy? Nie zawsze funkcję tę musi pełnić monotonny rząd...

Jak zagospodarować wąski pasek wzdłuż ogrodzenia działki, aby izolował od ulicy lub sąsiedztwa, wyglądał efektownie i nie wymagał dużych nakładów pracy? Nie zawsze funkcję tę musi pełnić monotonny rząd popularnych żywotników lub ligustrów, a miejsce to może stać się dodatkowo atrakcyjnym miejscem w ogrodzie.

Redakcja Budujemy oranżerię

Budujemy oranżerię Budujemy oranżerię

Oranżerie cieszą się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów. Ogród zimowy podnosi bowiem atrakcyjność budynku i wyróżnia go spośród innych. Aby w pełni korzystać z zalet takich pomieszczeń powinniśmy...

Oranżerie cieszą się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów. Ogród zimowy podnosi bowiem atrakcyjność budynku i wyróżnia go spośród innych. Aby w pełni korzystać z zalet takich pomieszczeń powinniśmy odpowiednio zaplanować budowę i wybrać właściwe materiały.

Jadwiga Litke Ładny ogród nie musi być drogi

Ładny ogród nie musi być drogi Ładny ogród nie musi być drogi

Piękny i spełniający nasze oczekiwania ogród wcale nie musi zrujnować nas finansowo. Można bowiem kupić tańsze rośliny, ale równie efektowne jak te modne i drogie, a przy urządzaniu ogrodu racjonalnie...

Piękny i spełniający nasze oczekiwania ogród wcale nie musi zrujnować nas finansowo. Można bowiem kupić tańsze rośliny, ale równie efektowne jak te modne i drogie, a przy urządzaniu ogrodu racjonalnie wykorzystać jego naturalne ukształtowanie i materiały z rozbiórki. Podpowiadamy, na czym możemy zaoszczędzić, a na czym raczej nie warto.

Redakcja Elektryczny wycinak do chwastów

Elektryczny wycinak do chwastów Elektryczny wycinak do chwastów

Nowy elektryczny wycinak do chwastów Weedbuster z serii Skil Urban Series ułatwia usuwanie chwastów ze ścieżek i podjazdów.

Nowy elektryczny wycinak do chwastów Weedbuster z serii Skil Urban Series ułatwia usuwanie chwastów ze ścieżek i podjazdów.

Jadwiga Litke Jak założyć trawnik?

Jak założyć trawnik? Jak założyć trawnik?

Jeśli chcemy, żeby trawnik w naszym ogrodzie pięknie się prezentował, musimy się napracować przy jego zakładaniu i późniejszej pielęgnacji. Jednak efekty naszej pracy zrekompensują nasz wysiłek i poświęcony...

Jeśli chcemy, żeby trawnik w naszym ogrodzie pięknie się prezentował, musimy się napracować przy jego zakładaniu i późniejszej pielęgnacji. Jednak efekty naszej pracy zrekompensują nasz wysiłek i poświęcony czas.

Krystyna Stankiewicz Ogród w pojemnikach

Ogród w pojemnikach Ogród w pojemnikach

Uprawa roślin w pojemnikach umożliwia częste zmiany dekoracji ogrodu oraz pozwala wprowadzić zieleń do miejsc pozbawionych roślinności.

Uprawa roślin w pojemnikach umożliwia częste zmiany dekoracji ogrodu oraz pozwala wprowadzić zieleń do miejsc pozbawionych roślinności.

Krystyna Stankiewicz Pergole, czyli zielone osłony przed słońcem

Pergole, czyli zielone osłony przed słońcem Pergole, czyli zielone osłony przed słońcem

Umiejętnie wkomponowane w przestrzeń ogrodu, mogą być głównym jego akcentem, przyciągającym wzrok atrakcyjną formą i barwą okrywających je roślin. Wymagają jednak solidnej konstrukcji i starannej pielęgnacji...

Umiejętnie wkomponowane w przestrzeń ogrodu, mogą być głównym jego akcentem, przyciągającym wzrok atrakcyjną formą i barwą okrywających je roślin. Wymagają jednak solidnej konstrukcji i starannej pielęgnacji zdobiących je pnączy.

mgr inż. Franciszek Rochowczyk Jak wybrać generator prądu?

Jak wybrać generator prądu? Jak wybrać generator prądu?

Czy ktoś jeszcze pamięta, co to był 20. stopień zasilania? Były to nieoczekiwane wyłączenia prądu w Polsce za czasów PRL-u. Czasem żartowano sobie, że może być jeszcze wyższy stopień – 21., czyli całkowity...

Czy ktoś jeszcze pamięta, co to był 20. stopień zasilania? Były to nieoczekiwane wyłączenia prądu w Polsce za czasów PRL-u. Czasem żartowano sobie, że może być jeszcze wyższy stopień – 21., czyli całkowity brak prądu. Jeśli jednak jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego, letniskowego lub działki, musimy się liczyć z całkowitym brakiem zasilania. Warto więc przemyśleć zakup niewielkiego generatora prądu. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie urządzenie i jak zadbać o jego kondycję, aby bezawaryjnie...

Jadwiga Litke Rabata z trawami

Rabata z trawami Rabata z trawami

Trawy należą do najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych. Łatwo się adaptują w niegościnnych warunkach, doskonale znoszą suszę, szybko się regenerują. Sponiewierane silnym wiatrem i deszczem natychmiast...

Trawy należą do najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych. Łatwo się adaptują w niegościnnych warunkach, doskonale znoszą suszę, szybko się regenerują. Sponiewierane silnym wiatrem i deszczem natychmiast wracają do pozycji pionowej. Piękne i pełne wdzięku pasują do ogrodu w każdym stylu.

mgr inż. Franciszek Rochowczyk Zadbaj o swoją kosiarkę

Zadbaj o swoją kosiarkę Zadbaj o swoją kosiarkę

Kosiarka do trawy to bardzo ważne urządzenie dla wszystkich właścicieli przydomowych ogrodów. Warto więc przed zakupem dobrze zastanowić się nad jej wyborem, a także należycie o nią dbać, aby jak najlepiej...

Kosiarka do trawy to bardzo ważne urządzenie dla wszystkich właścicieli przydomowych ogrodów. Warto więc przed zakupem dobrze zastanowić się nad jej wyborem, a także należycie o nią dbać, aby jak najlepiej funkcjonowała i jak najdłużej nam służyła. Wiele czynności konserwacyjnych możemy wykonać sami.

Redakcja Jak prawidłowo kosić trawę?

Jak prawidłowo kosić trawę? Jak prawidłowo kosić trawę?

Koszenie trawy wydaje się być łatwą czynnością, jednak jeśli chcemy, żeby nasz trawnik pięknie się prezentował, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach.

Koszenie trawy wydaje się być łatwą czynnością, jednak jeśli chcemy, żeby nasz trawnik pięknie się prezentował, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach.

Redakcja Ogrody zimowe – co należy wiedzieć o ich konstrukcji

Ogrody zimowe – co należy wiedzieć o ich konstrukcji Ogrody zimowe – co należy wiedzieć o ich konstrukcji

Ogrzewany ogród zimowy pozwala stworzyć przestrzeń mieszkalną, którą możemy się cieszyć przez cały rok. Decydując się na taką inwestycję, powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę na właściwości termoizolacyjne...

Ogrzewany ogród zimowy pozwala stworzyć przestrzeń mieszkalną, którą możemy się cieszyć przez cały rok. Decydując się na taką inwestycję, powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę na właściwości termoizolacyjne konstrukcji nośnej i wkładów szybowych.

Redakcja Murek gabionowy - montaż krok po kroku

Murek gabionowy - montaż krok po kroku Murek gabionowy - montaż krok po kroku

Murek gabionowy może znaleźć zastosowanie jako element ogrodzenia, przesłona zapewniająca poczucie prywatności, wygrodzenie, którym możesz zasłonić kompostownik, grządkę z warzywami czy domek narzędziowy....

Murek gabionowy może znaleźć zastosowanie jako element ogrodzenia, przesłona zapewniająca poczucie prywatności, wygrodzenie, którym możesz zasłonić kompostownik, grządkę z warzywami czy domek narzędziowy. Podpowiadamy, jak go wykonać.

Jadwiga Litke Cięcie krzewów ozdobnych – praktyczne porady

Cięcie krzewów ozdobnych – praktyczne porady Cięcie krzewów ozdobnych – praktyczne porady

Cięcie krzewów jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Wpływa na lepszy wzrost, kwitnienie, owocowanie, poprawia walory zdobnicze rośliny, pozwala także utrzymać je w odpowiedniej kondycji....

Cięcie krzewów jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Wpływa na lepszy wzrost, kwitnienie, owocowanie, poprawia walory zdobnicze rośliny, pozwala także utrzymać je w odpowiedniej kondycji. Podpowiadamy, kiedy i jak wykonywać ten zabieg u różnych gatunków roślin.

Katarzyna Pruchniewicz Brzozy i klony – drzewa o dekoracyjnej korze

Brzozy i klony – drzewa o dekoracyjnej korze Brzozy i klony – drzewa o dekoracyjnej korze

W naszej strefie klimatycznej drzewa liściaste przez większą część roku są pozbawione liści, czyli zazwyczaj najciekawszego elementu dekoracyjnego. Aby przydomowy ogród był ozdobą i wizytówką właścicieli...

W naszej strefie klimatycznej drzewa liściaste przez większą część roku są pozbawione liści, czyli zazwyczaj najciekawszego elementu dekoracyjnego. Aby przydomowy ogród był ozdobą i wizytówką właścicieli przez cały rok, warto sadzić w nim rośliny, które oprócz liści mają jeszcze inne elementy dekoracyjne. Takim elementem może być np. kora drzew o ciekawej barwie i fakturze.

Redakcja Budowa schodów tarasowych

Budowa schodów tarasowych Budowa schodów tarasowych

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze...

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze szlachetnej kostki brukowej.

Najnowsze produkty i technologie

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania...

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania na pełnym deskowaniu umożliwiają stworzenie z niej funkcjonalnej warstwy wstępnego krycia.

Austrotherm Dlaczego warto ocieplać dom?

Dlaczego warto ocieplać dom? Dlaczego warto ocieplać dom?

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się...

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne – utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Austrotherm Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia...

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały czy może grafitowy.

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.