Obecnie założenia do projektu nowego Prawa budowlanego są na etapie konsultacji międzyresortowych. Po zakończeniu tych konsultacji zostanie opracowany dokument, który trafi do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządów, a następnie na posiedzenie Rady Ministrów. Może to nastąpić jeszcze w sierpniu lub na początku września br.
„Następnym etapem będzie pisanie ustawy. 30 marca przyszłego roku chcemy ją przekazać do Sejmu – mówił 29 czerwca r. w Krakowie Janusz Żbik, podsekretarz stanu w MTBiGM, podczas konferencji „Nowe Prawo Budowlane. Przyczynek do Kodeksu Budowlanego”.
Podstawowym celem planowanych zmian ma być maksymalne uproszczenie wszelkich formalności związanych z procesem budowlanym i dzięki temu skrócenie czasu wznoszenia domów.
Jedna z najistotniejszych zmian dotyczy decyzji o pozwoleniu na budowę. Obecnie ich uzyskanie wymaga skompletowania licznych dokumentów, wypełnienia różnych formalności i złożenia odpowiedniego wniosku do urzędu gminy. Ponieważ pozwolenie na budowę wydawane jest w drodze decyzji, na jej wydanie przez urząd zazwyczaj trzeba dość długo czekać.
SPRAWDŹ: PIERWSZE KROKI NA BUDOWIE
Według założeń do zmiany Prawa budowlanego, pozwolenia na budowę miałyby zostać zlikwidowane (poza pewnymi wyjątkami). Do rozpoczęcia budowy ma wystarczyć samo jej zgłoszenie w urzędzie gminy i doręczenie projektu budowlanego. Oznacza to, że znikłby obowiązek dostarczania niektórych załączników, wymaganych obecnie przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę.
Druga istotna zmiana, zaproponowana przez MTBiGM, to likwidacja obowiązku uzyskiwania pozwoleń na użytkowanie domów i zastąpienia go tylko zgłoszeniem do właściwego organu nadzoru budowlanego.
Szczegółowe informacje o przygotowywanych zmianach w Prawie budowlanym można znaleźć na stronie legislacja.rcl.gov.pl.