EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Wentylacja łazienki

Tomasz Trusewicz | 2008-07-23
Wentylator łazienkowyFot. Greenwood Airvac/Marley

Wentylator łazienkowy
Fot. Greenwood Airvac/Marley

Poprawne rozwiązanie wentylacji w łazience ma duże znaczenie nie tylko dla tego pomieszczenia, ale również dla całego mieszkania. To właśnie poprzez łazienkę jest usuwana znaczna część zanieczyszczonego powietrza z pokoi.

Zobacz także

Lindab Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact

Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact

Rekuperacja może poprawić jakość powietrza we wnętrzach, oczyszcza je bowiem z kurzu czy alergenów, pomaga też regulować wilgotność powietrza, chroniąc pomieszczenia przed rozwojem pleśni. Jednocześnie...

Rekuperacja może poprawić jakość powietrza we wnętrzach, oczyszcza je bowiem z kurzu czy alergenów, pomaga też regulować wilgotność powietrza, chroniąc pomieszczenia przed rozwojem pleśni. Jednocześnie pozwala oszczędzać energię w budynkach, w których pracujemy czy przebywamy. Jak działa rekuperacja i co warto o niej wiedzieć?

ECO Comfort Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością...

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością zastosowania rozwiązań, które zagwarantują że nowy budynek będzie nie tylko szczelny i ciepły, ale też jego współczynnik zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania będzie jak najniższy.

ECO Comfort Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła!

Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła! Rekuperator ścienny w budynkach nowych i modernizowanych. Sprawdź wszystko o wentylacji z odzyskiem ciepła!

Planując budowę nowego budynku lub remont i modernizację już istniejącego domu lub mieszkania, inwestor staje przed szeregiem bardzo ważnych pytań i zagadnień, które musi przemyśleć i rozważyć. Czy wybrać...

Planując budowę nowego budynku lub remont i modernizację już istniejącego domu lub mieszkania, inwestor staje przed szeregiem bardzo ważnych pytań i zagadnień, które musi przemyśleć i rozważyć. Czy wybrać ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki konwekcyjne? Czy instalować panele fotowoltaiczne lub instalację solarną? Czy wybrać piec gazowy, czy pompę ciepła? Jaki rodzaj wentylacji zastosować? Z tymi pytaniami mierzy się każdy przyszły inwestor. W tym artykule odpowiemy na pytania dotyczące...

Zła wentylacja

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym w przypadku złego działania wentylacji może się gromadzić wiele zanieczyszczeń. Najważniejszym z nich jest wilgoć, która powstaje w dużych ilościach podczas kąpieli, a także prania i suszenia.

Warto uświadomić sobie, że podczas kąpieli w wannie wydziela się około 1000 g pary wodnej, a podczas kąpieli pod prysznicem nawet ponad 1500 g. Wilgoć wraz z innymi zanieczyszczeniami napływa także do łazienki z innych pomieszczeń, ponieważ przepływ powietrza w mieszkaniu jest właśnie tak zaprojektowany, aby odbywał się od pokoi w kierunku kanałów wentylacji wywiewnej. A kanały umieszcza się zawsze w łazience.

Jeżeli system wentylacji nie usunie nadmiaru wilgoci, wtedy para wodna będzie się skraplać. Najszybciej zauważymy to na lustrach lub na szybie, jeżeli w łazience jest okno. Skraplanie następuje także na ścianach, posadzce, a także na suficie. Skraplanie pary jest nie tylko kłopotliwe, ale przede wszystkim groźne dla budynku.

Na zawilgoconych powierzchniach powstają warunki korzystne do rozwoju pleśni i zagrzybienia. A co gorsze, wilgoć może wnikać wgłąb ścian i prowadzić do ich uszkodzenia. Nie trzeba nawet wspominać o zaduchu panującym w źle wentylowanej łazience.

Wentylacja prawidłowa

Łazienka może być wentylowana w sposób naturalny (wentylacja grawitacyjna) jedynie wtedy, gdy jej kubatura jest większa niż 6,5 m3. W przeciwnym wypadku musi być wentylowana mechanicznie (za pomocą wentylatorów). Do usuwania powietrza służy kanał wywiewny.

Niezależnie od kubatury łazienki należy zapewnić w niej takie warunki, aby kanał wentylacyjny usuwał 50 m3 powietrza w ciągu godziny. Dlatego też kanał musi mieć odpowiednią wielkość (pole przekroju nie mniejsze niż 0,016 m2). Jeżeli kanał ma przekrój prostokątny, na przykład jest murowany z cegły, wtedy należy pamiętać, aby mniejszy wymiar kanału miał co najmniej 10 cm. Jeżeli kanał jest okrągły, wtedy jego średnica musi mieć co najmniej 15 cm.

Aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza w kanale, jego długość (wymiar mierzony od wlotu do kratki wentylacyjnej do zakończenia kanału na dachu) powinna wynosić około 4 m. W przypadku zastosowania kanału o wymiarach 14×21 cm, jego długość można zmniejszyć do około 2 m. Kanał okrągły o średnicy 15 cm powinien także mieć co najmniej 4 m długości. Musi też być prawidłowo zakończony nad połacią dachu.

Kratka wentylacyjna, przez którą powietrze dostaje się do kanału wywiewnego musi być umieszczona możliwie blisko sufitu. Jej górna krawędź nie może znajdować się niżej niż 15 cm od sufitu, aby powietrze bez przeszkód napływało do kanału. Nie należy stosować kratek wyposażonych w siatki ochronne zabezpieczające przed insektami. Gęsta siatka znacznie utrudnia przepływ powietrza.

Jeżeli kanały wentylacyjne są wykonane prawidłowo i jest zapewniony należyty dopływ powietrza, to wentylacja naturalna powinna działać sprawnie – oczywiście w odpowiednich warunkach, czyli wtedy, gdy w pomieszczeniu jest ciepło, a na zewnątrz chłodno. Sprzyja temu podwyższona temperatura powietrza w łazience w porównaniu z innymi pomieszczeniami w mieszkaniu. Wentylacja naturalna działa najskuteczniej od jesieni do wiosny. Latem jest bardzo mało wydajna.

Aby kanały wentylacyjne sprawnie usuwały zanieczyszczone powietrze, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Powietrze wentylacyjne doprowadza się do łazienki zawsze pośrednio, czyli przez pozostałe pomieszczenia. Taki kierunek przepływu należy zachować nawet wtedy, gdy w łazience znajduje się okno. Dlatego drzwi do łazienki nie mogą być szczelne.

Aby powietrze przepływało swobodnie, konieczne jest wykonanie w drzwiach odpowiednich otworów lub kratki o łącznej powierzchni 200 cm2. Otwory muszą znajdować się w dolnej części drzwi. Można także podciąć całe skrzydło drzwi o około 2,5 cm.

Gaz w łazience

Przepisy dopuszczają instalowanie w łazienkach urządzeń spalających gaz. Mogą to być przepływowe podgrzewacze wody lub kotły c.o. Nie jest to jednak rozwiązanie wygodne, a dodatkowo trzeba zwrócić jeszcze większą uwagę nie tylko na skuteczną wentylację, ale także na zapewnienie powietrza na potrzeby spalania gazu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ przy niedostatecznej ilości tlenu, spalanie przebiega nieprawidłowo i może się zacząć wydzielać tlenek węgla – bardzo trujący gaz.

Jest tym groźniejszy, że nie ma zapachu i jest bezbarwny. Zatrucie może się skończyć śmiertelnie. Sprawny system wentylacji powinien zapewnić prawidłowe spalanie, a w wypadku jakichkolwiek nieprawidłowości skutecznie usuwać niebezpieczny gaz, który może się przedostawać do pomieszczenia.

WARTO WIEDZIEĆ!

Łazienka może być wentylowana w sposób naturalny jedynie wtedy, gdy jej kubatura jest większa niż 6,5 m3. W przeciwnym wypadku musi być wentylowana mechanicznie.

Jeżeli w łazience znajduje się urządzenie z otwartą komorą spalania gazu, jej kubatura musi być większa niż 8 m3.

Kanał wentylacyjny w łazience musi usuwać 50 m3 powietrza w ciągu godziny. Drzwi do łazienki nie mogą być szczelne.

W pomieszczeniu, gdzie działają urządzenia zasilane gazem, z otwartą komorą spalania, nie wolno stosować wentylatorów wyciągowych.

Jeżeli łazienka jest wentylowana naturalnie, a jej kubatura jest mniejsza niż 8 m3, wtedy nie można w niej instalować żadnych urządzeń gazowych pobierających powietrze do spalania z pomieszczenia. Dopuszcza się jedynie urządzenia z zamkniętą komorą spalania. Jeżeli w łazience ma się znajdować urządzenie z otwartą komorą spalania, wtedy jej kubatura musi być większa niż 8 m3

Nawet gdy wymagania te są spełnione, nie należy zapominać o doprowadzeniu powietrza niezbędnego do spalania. W przypadku podgrzewaczy przepływowych powietrze można doprowadzić pośrednio przez pokoje. Napływ powietrza do pokoi może się odbywać przez nawiewniki umieszczone w oknach lub w ścianach pokoi.

O wiele trudniejsze jest doprowadzenie powietrza do kotła c.o. ze względu na większe zapotrzebowanie na tlen. Według przepisów określających zasady montażu kotłów zasilanych gazem, powietrze powinno być doprowadzone bezpośrednio do pomieszczenia kotła. O ile jest on właśnie ulokowany w łazience, to powstaje problem wychładzania pomieszczenia zimą, co wiąże się ze zużyciem dodatkowej energii na ogrzewanie oraz może powodować dyskomfort podczas korzystania z łazienki.

Kłopotliwe jest także samo wykonanie nawiewu. Może to być nawiewnik okienny lub ścienny o nieregulowanej wydajności, czyli taki, którego nie można zamknąć. Należy jednak pamiętać, że przy dużej wilgotności powietrza występującej w łazience, na nawiewniku podczas dużych mrozów może się pojawiać szron, a nawet lód, który z czasem zmniejsza wielkość otworu nawiewnego. Dlatego nawiewnik należy regularnie czyścić. Wprawdzie z tego właśnie powodu nie zaleca się montowania nawiewników w łazienkach, ale jednocześnie nie ma innego skutecznego sposobu doprowadzenia powietrza. 

Wentylatory łazienkowe

 Bardzo często w łazienkach stosuje się małe wentylatory montowane we wlocie do kanału wentylacyjnego, które mają wspomagać wentylację naturalną. Z reguły jednak okazuje się, że skutki ich montażu są inne od oczekiwań. Podstawową wadą takiego rozwiązania jest blokowanie naturalnego przepływu powietrza przez kratkę wentylacyjną.

Łopatki wentylatora ograniczają przepływ powietrza, gdy wentylator jest wyłączony. A wyłączony jest niemal zawsze. Na dodatek część modeli jest wyposażona w klapkę, która od tylnej strony wentylatora zamyka wlot do kanału wentylacyjnego. Jej zadaniem jest przeciwdziałanie zawracaniu powietrza z kanału. Niestety, gdy wentylator jest wyłączony, wtedy całkowicie ustaje wentylacja naturalna.

Wentylator nie zawsze sprawdza się w stosunku do oczekiwań także dlatego, że jego parametry nie odpowiadają warunkom, w jakich ma pracować. Często siła, z jaką wentylator tłoczy powietrze do kanału, okazuje się niewystarczająca do przetoczenia powietrza przez cały kanał. W takiej sytuacji, mimo że wentylator pracuje, nie usuwa powietrza z pomieszczenia.

Są przypadki, w których stosowanie wentylatorów wspomagających jest całkowicie zabronione. Nie wolno ich stosować w pomieszczeniach, w których są zainstalowane urządzenia spalające gaz w otwartym palenisku (podgrzewacze wody i kotły c.o. z otwartą komorą spalania). W takim pomieszczeniu wentylator może zasysać spaliny z kanału spalinowego.

Wentylatorów nie wolno także stosować w budynkach, w których są zbiorcze kanały wentylacji wywiewnej. Pracujący wentylator może bowiem nadmuchiwać powietrze do innych mieszkań podłączonych do tego samego kanału wentylacyjnego.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • puzonik48 puzonik48, 01.05.2013r., 14:59:39 Szukam pomocy !!' Kupiłam mieszkanie 6 lat temu .Musiałam zainwestowac niemałe środki ,żeby można było w nim żeby w miarę wygodnie życ .Wczoraj powiadomiono mnie ,że spółdzielnia planuje likwidację junkersów i przyłączenie bloku do WPC.Wiąże się to z kosztem lokatora ,powyżej 1000 zł ,zniszczeniem łazienki .Jako ,że rury mają by montowane w kanale wentylacyjnym ,tym samym łazienka z WC ,bez okna ,zostanie pozbawiona jakiejkolwiek wentylacji .W przypadku nie wyrażenia zgody ,straszą mnie sądem i obciążeniem kosztami rozprawy ?Jednym słowem ,powiedziano mi że moja zgoda czy nie nie ma wpływu na plany spółdzielni i nie mam szans na uniknięcie życia w smrodzie własnych odchodów :(:( ,bez wentylacji i bez okna .Czy możliwe jest takie prawo ?
  • Redakcja Redakcja, 06.05.2013r., 14:07:08 Likwidacja gazowych podgrzewczy wody podnosi bezpieczenstwo mieszkańców i sa też mniejsze wymagania dla wentylacji. Ponadto koszty cieplej wody powinny być niższe. Jednak nie można przewodów prowadzić kanałami wentylacyjnymi - można to skonsultować czy zmiany zgodne z prawem zasięgając opinii kominiarza (wentylacja). Ale w zasadzie nie ma takiej potrzeby gdyż kwestie drożności przewodów wentylacyjnych są jasno uregulowane Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w § 268. pkt.1 ust. 3: 1. Instalacje wentylacji mechanicznej i klimatyzacji w budynkach, z wyjątkiem budynków jednorodzinnych i rekreacji indywidualnej, powinny spełniać następujące wymagania: 1) przewody wentylacyjne powinny być wykonane i prowadzone w taki sposób, aby w przypadku pożaru nie oddziaływały siłą większą niż 1 kN na elementy budowlane, a także aby przechodziły przez przegrody w sposób umożliwiający kompensacje wydłużeń przewodu, 2) zamocowania przewodów do elementów budowlanych powinny być wykonane z materiałów niepalnych, zapewniających przejęcie siły powstającej w przypadku pożaru w czasie nie krótszym niż wymagany dla klasy odporności ogniowej przewodu lub klapy odcinającej, 3) w przewodach wentylacyjnych nie należy prowadzić innych instalacji, Ponadto regulują to paragrafy 19-24 Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych Dz.U. z 1999 nr 74 poz. 836 ze zmianami. Użytkowanie instalacji i urządzeń wentylacyjnych § 22. 1. Instalacje i urządzenia wentylacyjne powinny w okresie ich użytkowania zapewniać możliwość skutecznej wymiany powietrza w pomieszczeniach zgodnie z warunkami założonymi w projekcie. 2. Instalacje i urządzenia, o których mowa w ust. 1, w okresie ich użytkowania powinny być utrzymywane w stanie technicznym zapewniającym sprawność i niezawodność funkcjonowania. § 23. W okresie użytkowania instalacji i urządzeń, o których mowa w § 22 ust. 1, należy zapewniać: 1) pełną drożność i szczelność przewodów i urządzeń, 2) utrzymanie pełnego wymaganego przekroju kratek wentylacyjnych, 3) realizację wymaganych robót konserwacyjnych i remontowych, 4) realizację zaleceń pokontrolnych wydawanych przez upoważnione organy kontroli i nadzoru, 5) w razie uzasadnionej potrzeby — kontrolę stanu technicznego instalacji i urządzeń wentylacyjnych. § 24. Wprowadzanie jakiejkolwiek zmiany w instalacji i urządzeniach wentylacyjnych w lokalu wymaga wcześniejszego uzyskania zgody właściciela budynku.
  • puzonik48 puzonik48, 06.05.2013r., 14:25:51 Bardzo dziękuję za odpowiedź ,albo za podpowiedź :)Junkersy nowego typu ,bezpłomykowe ,mają zabezpieczenie przed cofaniem spalin .Bloki pochodzą z lat 70 ,więc wybudowano je zgodnie z normami obowiązującymi w tamtym czasie .Oczywiście ,że bezpieczniej jest korzystac z wody z WPC ,i pewnie nawet po latach mógłby się zwrócic koszt instalacji .Strata wiąże się z rujnowaniem łazienek ,wydatnym pogorszeniem ich estetyki i niestety smrodem i wilgocią ,która zagości w łazience bez wentylacji .Wilgoś spowoduje zagrzybienie ,a więc też zagrożenie dla zdrowia mieszkańców .Ale zakaz montowania czegokolwiek w kominach wentylacyjnych ,jest argumentem nie do odparcia :):) Zarządzającym budynkiem jest spółdzielnia ,w większości mieszkańcy wykupili swoje mieszkania :) Projekt powstał nie w trosce o zdrowie mieszkańców ,ale o zabezpieczenie większego zapotrzebowania na ciepło z WPC .Po ociepleniu budynków ,bardzo wydatnie zmalało zapotrzebowanie na dostawy ciepła z WPC .Pozdrawiam cieplutko i serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)
  • Jarek Swiercz Jarek Swiercz, 12.09.2013r., 19:57:39 Witam, mieszkam w połówce bliźniaka, mamy dużą łazienkę (ok10m2) i nie mamy żadnej wentylacji - poza oknem. Łazienka jest na piętrze - nad łazienką jest strych. Mam dwa pytania: 1. czy można zrobić tak: dziura w ścianie zewnętrznej z kratkami, czy musi być kanał wentylacyjny wypuszczony ku górze? 2. w artykule jest napisane, że: Kanał wentylacyjny w łazience musi usuwać 50 m3 powietrza w ciągu godziny - jak to policzyć, znaczy jak dobrać przekrój kanału/ kratki? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  • alfa12 alfa12, 05.02.2014r., 13:59:39 To fakt, akurat w łazience odpowiednia wentylacja jest niezwykle ważna. Konieczne jest tu więc, już na etapie planowania, określenie jaki będzie optymalny sposób jej wentylowania.
  • adam81 adam81, 05.03.2014r., 10:49:38 Zaprojektowanie i wykonanie prawidłowej wentylacji zdecydowanie nie jest zadaniem prosty. Sam miałem ten problem i bez pomocy specjalisty nie dało się tego zrobić. Z resztą, tylko tak zaprojektowana instalacja jest gwarancją odpowiedniej wentylacji pomieszczeń.
  • Tomek Tomek, 19.11.2014r., 17:42:23 Przeciez dla odprowadzania spalin z piecykow musi byc oddzielny kanal wentylacyjny, zatem jesli juz nie bedzie trzeba go uzywac to mozna w nim umiescic rury, proste jak drut.
  • Rafal Rafal, 17.02.2016r., 00:16:45 Dzien dobry, Prosze o pomoc, bo zglupialem. W artykule jest napisane, ze: 1. "Łazienka może być wentylowana w sposób naturalny jedynie wtedy, gdy jej kubatura jest większa niż 6,5 m3. W przeciwnym wypadku musi być wentylowana mechanicznie." 2. "Wentylatorów nie wolno także stosować w budynkach, w których są zbiorcze kanały wentylacji wywiewnej." NIestety mam bardzo mala lazienke, ok 1,5m2. Mieszkam w budynku z lat 70tych i mam zbiorczy kanal wentylacyjny. W takim przypadku jak zapewnic prawidlowa wentylacje? Obydwa punkty sie wykluczaja w moim przypadku. Dziekuje za pomoc. Pozdrawiam
  • builder1 builder1, 07.06.2016r., 11:04:47 Dla dobrej wentylacji łazienki, bardzo duże znaczenia mają wysokiej jakości wentylatory łazienkowe <a href="http://www.wentylatorysklep.pl/wentylatory-lazienkowe,51.html" target="_blank">http://www.wentylatorysklep.pl/wentylatory-lazienkowe,51.html</a>. Szczególnie, że współczesne urządzenia wentylacyjne posiadają zróżnicowane parametry i charakteryzują się wysoką wydajnością.
  • Arek Arek, 20.12.2017r., 16:41:10 U mnie w łazience sama wentylacja grawitacyjna nie wystarczyła i kupiłem wentylator mechaniczny. Od kiedy go mam powietrze w łazience jest bardzo przyjemne i nie ma problemu z pleśnią.
  • luk88 luk88, 03.07.2018r., 13:24:24 Miałem problem gdyż w mojej łazieńce ciągle była duża wilgotność, chciałem znaleźć rozwiązanie dzieki któremy mógł bym się tego pozbyć. W sklepie doradzili mi kupno wentylatora łazienkowego. Dlatego właśnie taki zakupiłem i pozbyłem sie mojego problemu
  • Majkaimikka Majkaimikka, 01.08.2018r., 10:20:15 Dziękuje bardzo już będę wiedziała którą ofertę wybrać :)

Powiązane

Rosenberg Polska sp. z o.o. Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

Niezawodny system wentylacji ECFanGrid Niezawodny system wentylacji ECFanGrid

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

System ECFanGrid to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające rosnące wymagania wobec urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych w budynkach.

Joanna Ryńska Rekuperacja dla początkujących

Rekuperacja dla początkujących Rekuperacja dla początkujących

Na centralę rekuperacyjną najlepiej zdecydować się na etapie projektu domu. Dobry projekt właściwy dla konkretnego domu przy odpowiednim doborze urządzeń (centrali, kanałów, elementów nawiewnych i wywiewnych)...

Na centralę rekuperacyjną najlepiej zdecydować się na etapie projektu domu. Dobry projekt właściwy dla konkretnego domu przy odpowiednim doborze urządzeń (centrali, kanałów, elementów nawiewnych i wywiewnych) zapewni pewność pracy całego systemu.

Joanna Ryńska Rekuperacja w domu jednorodzinnym

Rekuperacja w domu jednorodzinnym Rekuperacja w domu jednorodzinnym

Przybywa inwestorów, którzy budując lub remontując dom, świadomie stawiają na wyposażenie go w technologie instalacyjne, koncentrując się na komforcie i oszczędności energii. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem...

Przybywa inwestorów, którzy budując lub remontując dom, świadomie stawiają na wyposażenie go w technologie instalacyjne, koncentrując się na komforcie i oszczędności energii. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem energii (rekuperacją) jest jedną z technologii łączącą obie te zalety.

Redakcja Jak walczyć ze smogiem?

Jak walczyć ze smogiem? Jak walczyć ze smogiem?

Zanieczyszczone i trujące powietrze jest obecnie jednym z najistotniejszych problemów poruszanych w Polsce. Tym bardziej, że w naszym kraju mamy aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie....

Zanieczyszczone i trujące powietrze jest obecnie jednym z najistotniejszych problemów poruszanych w Polsce. Tym bardziej, że w naszym kraju mamy aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Po ubiegłorocznych alarmach smogowych, po których okazało się, że polskie powietrze jest jednym z najgorszych na starym kontynencie, problem smogu zaczął się przebijać do świadomości społecznej.

Redakcja Czy w oknie dachowym można wymienić szyby i zawiasy?

Czy w oknie dachowym można wymienić szyby i zawiasy? Czy w oknie dachowym można wymienić szyby i zawiasy?

W razie uszkodzenia szyby czy kłopotów z zawiasami nie trzeba montować nowego okna dachowego. Te elementy można wymienić, korzystając z usługi wykwalifikowanego montera.

W razie uszkodzenia szyby czy kłopotów z zawiasami nie trzeba montować nowego okna dachowego. Te elementy można wymienić, korzystając z usługi wykwalifikowanego montera.

Redakcja Co dają nawiewniki w oknach?

Co dają nawiewniki w oknach? Co dają nawiewniki w oknach?

Nadmiar wilgoci panującej w pomieszczeniach ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wzrost wilgotności względnej powietrza wewnętrznego powyżej 80% to ryzyko rozwoju pleśni i grzybów.

Nadmiar wilgoci panującej w pomieszczeniach ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wzrost wilgotności względnej powietrza wewnętrznego powyżej 80% to ryzyko rozwoju pleśni i grzybów.

Marta Stankiewicz Rekuperacja, czyli świeże powietrze w domu

Rekuperacja, czyli świeże powietrze w domu Rekuperacja, czyli świeże powietrze w domu

Na czym polega rekuperacja? Wyjaśniamy, w jaki sposób zaprojektować systemy rekuperacji, aby zapewnić właściwą klimatyzację i wentylację powietrza.

Na czym polega rekuperacja? Wyjaśniamy, w jaki sposób zaprojektować systemy rekuperacji, aby zapewnić właściwą klimatyzację i wentylację powietrza.

dr inż. Alicja Siuta-Olcha Kominek a wentylacja pomieszczeń

Kominek a wentylacja pomieszczeń Kominek a wentylacja pomieszczeń

W nowoczesnych energooszczędnych budynkach ze szczelnymi przegrodami budowlanymi wymagane są sprawnie działające systemy wentylacyjne. Wentylacja jest odpowiedzialna za intensywność wymiany powietrza w...

W nowoczesnych energooszczędnych budynkach ze szczelnymi przegrodami budowlanymi wymagane są sprawnie działające systemy wentylacyjne. Wentylacja jest odpowiedzialna za intensywność wymiany powietrza w pomieszczeniach, uczestniczy w kształtowaniu odpowiedniego mikroklimatu wnętrz, dostarcza tlenu do oddychania oraz do procesów prawidłowego spalania paliwa w urządzeniach kuchennych i grzewczych, rozcieńcza i usuwa powstające w pomieszczeniu zanieczyszczenia.

Redakcja Wymiana okien. Sprawdź, co trzeba wiedzieć

Wymiana okien. Sprawdź, co trzeba wiedzieć Wymiana okien. Sprawdź, co trzeba wiedzieć

Jeśli planujemy wymianę okien, to warto zrobić to jeszcze przed zimą, ponieważ nowe okna na pewno lepiej ochronią dom przed stratami ciepła. Mogą być również źródłem darmowej energii cieplnej ze słońca,...

Jeśli planujemy wymianę okien, to warto zrobić to jeszcze przed zimą, ponieważ nowe okna na pewno lepiej ochronią dom przed stratami ciepła. Mogą być również źródłem darmowej energii cieplnej ze słońca, co w dużym stopniu zależy od powierzchni szyby. Pomoże to obniżyć rachunki za ogrzewanie i zapewni komfort w naszym domu.

Tomasz Trusewicz Jakie są skutki złej wentylacji?

Jakie są skutki złej wentylacji? Jakie są skutki złej wentylacji?

Skutkiem złego działania wentylacji jest niewystarczająca wymiana powietrza w budynku.

Skutkiem złego działania wentylacji jest niewystarczająca wymiana powietrza w budynku.

Jerzy Kosieradzki Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Ogrzewanie w domu energooszczędnym Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Inwestorzy coraz częściej interesują się budynkami o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Zmusza to projektantów instalacji do szukania nowych energooszczędnych sposobów ogrzewania, a architektów...

Inwestorzy coraz częściej interesują się budynkami o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Zmusza to projektantów instalacji do szukania nowych energooszczędnych sposobów ogrzewania, a architektów skłania do poszukiwania nowatorskich rozwiązań już na etapie koncepcji.

Waldemar Joniec Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć

Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć

Nawiewniki to elementy instalacji, które łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem. Przy ich doborze uwzględnia się nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza,...

Nawiewniki to elementy instalacji, które łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem. Przy ich doborze uwzględnia się nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza, ale też poziom emisji hałasu i możliwość wkomponowania tych elementów w wystrój pomieszczenia.

Redakcja Jak zapobiec przeciekom w kabinie prysznicowej?

Jak zapobiec przeciekom w kabinie prysznicowej? Jak zapobiec przeciekom w kabinie prysznicowej?

Prysznic pozytywnie działa na zmysły i poprawia nastrój, pod warunkiem, że nie musimy martwić się jego awariami – unikniemy ich, jeśli spełnione zostaną pewne standardy przy jego budowie i instalacji....

Prysznic pozytywnie działa na zmysły i poprawia nastrój, pod warunkiem, że nie musimy martwić się jego awariami – unikniemy ich, jeśli spełnione zostaną pewne standardy przy jego budowie i instalacji. Najważniejsza zasada: kabina prysznicowa i powierzchnia wokół niej muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią.

Waldemar Joniec Montaż rekuperatora w remontowanym domu

Montaż rekuperatora w remontowanym domu Montaż rekuperatora w remontowanym domu

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze...

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Redakcja Rekuperacja w domach zamieszkanych

Rekuperacja w domach zamieszkanych Rekuperacja w domach zamieszkanych

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu...

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu ścian, wymianie okien i pozbyciu się wszystkich mostków termicznych oraz całkowitej zmianie elewacji budynku, ostatnim krokiem do posiadania nowoczesnego, energooszczędnego i zdrowego domu jest instalacja działającej przez cały rok wentylacji, która zapewni dodatkowo rzeczywiste oszczędności...

Redakcja Jak wietrzyć pomieszczenia?

Jak wietrzyć pomieszczenia? Jak wietrzyć pomieszczenia?

Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezbędna w każdym domu. Jej rola jest jeszcze bardziej istotna, gdy mamy zamontowaną stolarkę z PCV, która charakteryzuje się dużą szczelnością.

Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezbędna w każdym domu. Jej rola jest jeszcze bardziej istotna, gdy mamy zamontowaną stolarkę z PCV, która charakteryzuje się dużą szczelnością.

Redakcja Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń

Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń

Aby system wentylacji skutecznie usuwał zanieczyszczone powietrze z budynku, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Do tego celu najlepiej służą nawiewniki...

Aby system wentylacji skutecznie usuwał zanieczyszczone powietrze z budynku, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Do tego celu najlepiej służą nawiewniki powietrza.

Tomasz Trusewicz Wentylacja kuchni

Wentylacja kuchni Wentylacja kuchni

Wentylacja kuchni jest bardzo ważna, gdyż pozwala usuwać zanieczyszczenia powstające: na skutek gotowania (zapachy i wilgoć), zmywania (wilgoć), spalania gazu (produkty spalania gazu).

Wentylacja kuchni jest bardzo ważna, gdyż pozwala usuwać zanieczyszczenia powstające: na skutek gotowania (zapachy i wilgoć), zmywania (wilgoć), spalania gazu (produkty spalania gazu).

Redakcja Rekuperatory w domach jednorodzinnych

Rekuperatory w domach jednorodzinnych Rekuperatory w domach jednorodzinnych

Stale rosnące koszty ogrzewania spowodowały, że dbamy o to, aby nasze domy były dobrze izolowane i miały dobre instalacje centralnego ogrzewania. Jednak, aby uzyskać dalsze oszczędności w wydatkach na...

Stale rosnące koszty ogrzewania spowodowały, że dbamy o to, aby nasze domy były dobrze izolowane i miały dobre instalacje centralnego ogrzewania. Jednak, aby uzyskać dalsze oszczędności w wydatkach na ogrzewanie oraz zapewnić w pomieszczeniach czyste i zdrowe powietrze, konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej. Montaż samych wentylatorów jest tani, ale nie daje oszczędności w wydatkach na ogrzewanie. Korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie central nawiewno -wywiewnych z odzyskiem...

Waldemar Joniec O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora

O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników.

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników.

Redakcja Rodzaje kominków dachowych

Rodzaje kominków dachowych Rodzaje kominków dachowych

Kominy służą do odprowadzania spalin oraz do wentylacji. Istnieje kilka podstawowych typów, z których każdy ma inną funkcję, inne rozmiary, jest zbudowany z innych materiałów itp. Prezentujemy miniprzewodnik...

Kominy służą do odprowadzania spalin oraz do wentylacji. Istnieje kilka podstawowych typów, z których każdy ma inną funkcję, inne rozmiary, jest zbudowany z innych materiałów itp. Prezentujemy miniprzewodnik po kominkach dachowych.

Redakcja Jakie są podstawowe przyczyny złej pracy komina?

Jakie są podstawowe przyczyny złej pracy komina? Jakie są podstawowe przyczyny złej pracy komina?

Komin to urządzenie lub zespół urządzeń służących do odprowadzenia gazów spalinowych z paleniska na zewnątrz pomieszczeń, w których dane urządzenia się znajdują. Zasada działania komina oparta jest na...

Komin to urządzenie lub zespół urządzeń służących do odprowadzenia gazów spalinowych z paleniska na zewnątrz pomieszczeń, w których dane urządzenia się znajdują. Zasada działania komina oparta jest na różnicy temperatur w kominie i na zewnątrz niego. Powstające ciepło w procesie spalania powoduje wzrost temperatury wewnątrz komina, co w efekcie wywołuje siłę wyporu słupa powietrza w kominie w stosunku do powietrza atmosferycznego.

Redakcja Jak prawidłowo wybrać komin

Jak prawidłowo wybrać komin Jak prawidłowo wybrać komin

Komin to wyrób budowlany, który jest nierozłącznie związany z systemem grzewczym i nie można go projektować w oderwaniu od podstawowych informacji związanych z rodzajem kotła czy też zastosowanym paliwem.

Komin to wyrób budowlany, który jest nierozłącznie związany z systemem grzewczym i nie można go projektować w oderwaniu od podstawowych informacji związanych z rodzajem kotła czy też zastosowanym paliwem.

Damian Żabicki Ceramiczne kominy systemowe

Ceramiczne kominy systemowe Ceramiczne kominy systemowe

Wybierając komin systemowy, można uwzględnić rozwiązanie ściśle dostosowane do konkretnego źródła ciepła. Odpowiednie produkty przeznaczone są do kotłów na paliwa stałe czy kondensacyjnych, gdzie różnice...

Wybierając komin systemowy, można uwzględnić rozwiązanie ściśle dostosowane do konkretnego źródła ciepła. Odpowiednie produkty przeznaczone są do kotłów na paliwa stałe czy kondensacyjnych, gdzie różnice występują zarówno w ilości, jak i składzie spalin. Wybierać można pomiędzy systemem ceramicznym, stalowym i z tworzyw sztucznych (atestowanych do kotłów kondensacyjnych).

Najnowsze produkty i technologie

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.