Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Wentylacja łazienki

Wentylator łazienkowy
Wentylator łazienkowy
Fot. Greenwood Airvac/Marley

Poprawne rozwiązanie wentylacji w łazience ma duże znaczenie nie tylko dla tego pomieszczenia, ale również dla całego mieszkania. To właśnie poprzez łazienkę jest usuwana znaczna część zanieczyszczonego powietrza z pokoi.

Zła wentylacja

 Łazienka jest pomieszczeniem, w którym w przypadku złego działania wentylacji może się gromadzić wiele zanieczyszczeń. Najważniejszym z nich jest wilgoć, która powstaje w dużych ilościach podczas kąpieli, a także prania i suszenia.

 

Warto uświadomić sobie, że podczas kąpieli w wannie wydziela się około 1000 g pary wodnej, a podczas kąpieli pod prysznicem nawet ponad 1500 g. Wilgoć wraz z innymi zanieczyszczeniami napływa także do łazienki z innych pomieszczeń, ponieważ przepływ powietrza w mieszkaniu jest właśnie tak zaprojektowany, aby odbywał się od pokoi w kierunku kanałów wentylacji wywiewnej. A kanały umieszcza się zawsze w łazience.

Jeżeli system wentylacji nie usunie nadmiaru wilgoci, wtedy para wodna będzie się skraplać (Czytaj więcej na ten temat). Najszybciej zauważymy to na lustrach lub na szybie, jeżeli w łazience jest okno. Skraplanie następuje także na ścianach, posadzce, a także na suficie. Skraplanie pary jest nie tylko kłopotliwe, ale przede wszystkim groźne dla budynku.

Na zawilgoconych powierzchniach powstają warunki korzystne do rozwoju pleśni i zagrzybienia. A co gorsze, wilgoć może wnikać wgłąb ścian i prowadzić do ich uszkodzenia. Nie trzeba nawet wspominać o zaduchu panującym w źle wentylowanej łazience.

Wentylacja prawidlowa

Łazienka może być wentylowana w sposób naturalny (wentylacja grawitacyjna) jedynie wtedy, gdy jej kubatura jest większa niż 6,5 m3. W przeciwnym wypadku musi być wentylowana mechanicznie (za pomocą wentylatorów). Do usuwania powietrza służy kanał wywiewny.

Niezależnie od kubatury łazienki należy zapewnić w niej takie warunki, aby kanał wentylacyjny usuwał 50 m3 powietrza w ciągu godziny. Dlatego też kanał musi mieć odpowiednią wielkość (pole przekroju nie mniejsze niż 0,016 m2). Jeżeli kanał ma przekrój prostokątny, na przykład jest murowany z cegły, wtedy należy pamiętać, aby mniejszy wymiar kanału miał co najmniej 10 cm. Jeżeli kanał jest okrągły, wtedy jego średnica musi mieć co najmniej 15 cm.

Aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza w kanale, jego długość (wymiar mierzony od wlotu do kratki wentylacyjnej do zakończenia kanału na dachu) powinna wynosić około 4 m. W przypadku zastosowania kanału o wymiarach 14×21 cm, jego długość można zmniejszyć do około 2 m. Kanał okrągły o średnicy 15 cm powinien także mieć co najmniej 4 m długości. Musi też być prawidłowo zakończony nad połacią dachu.

Kratka wentylacyjna, przez którą powietrze dostaje się do kanału wywiewnego musi być umieszczona możliwie blisko sufitu. Jej górna krawędź nie może znajdować się niżej niż 15 cm od sufitu, aby powietrze bez przeszkód napływało do kanału. Nie należy stosować kratek wyposażonych w siatki ochronne zabezpieczające przed insektami. Gęsta siatka znacznie utrudnia przepływ powietrza.

Jeżeli kanały wentylacyjne są wykonane prawidłowo i jest zapewniony należyty dopływ powietrza, to wentylacja naturalna powinna działać sprawnie – oczywiście w odpowiednich warunkach, czyli wtedy, gdy w pomieszczeniu jest ciepło, a na zewnątrz chłodno. Sprzyja temu podwyższona temperatura powietrza w łazience w porównaniu z innymi pomieszczeniami w mieszkaniu. Wentylacja naturalna działa najskuteczniej od jesieni do wiosny. Latem jest bardzo mało wydajna.

Aby kanały wentylacyjne sprawnie usuwały zanieczyszczone powietrze, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Powietrze wentylacyjne doprowadza się do łazienki zawsze pośrednio, czyli przez pozostałe pomieszczenia. Taki kierunek przepływu należy zachować nawet wtedy, gdy w łazience znajduje się okno. Dlatego drzwi do łazienki nie mogą być szczelne.

Aby powietrze przepływało swobodnie, konieczne jest wykonanie w drzwiach odpowiednich otworów lub kratki o łącznej powierzchni 200 cm2. Otwory muszą znajdować się w dolnej części drzwi. Można także podciąć całe skrzydło drzwi o około 2,5 cm.

 

 

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  4

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

12
puzonik48 / 01-05-2013, 14:59
Szukam pomocy !!'
Kupiłam mieszkanie 6 lat temu .Musiałam zainwestowac niemałe środki ,żeby można było w nim żeby w miarę wygodnie życ .Wczoraj powiadomiono mnie ,że spółdzielnia planuje likwidację junkersów i przyłączenie bloku do WPC.Wiąże się to z kosztem lokatora ,powyżej 1000 zł ,zniszczeniem łazienki .Jako ,że rury mają by montowane w kanale wentylacyjnym ,tym samym łazienka z WC ,bez okna ,zostanie pozbawiona jakiejkolwiek wentylacji .W przypadku nie wyrażenia zgody ,straszą mnie sądem i obciążeniem kosztami rozprawy ?Jednym słowem ,powiedziano mi że moja zgoda czy nie nie ma wpływu na plany spółdzielni i nie mam szans na uniknięcie życia w smrodzie własnych odchodów :(:( ,bez wentylacji i bez okna .Czy możliwe jest takie prawo ?
Redakcja / 06-05-2013, 14:07
Likwidacja gazowych podgrzewczy wody podnosi bezpieczenstwo mieszkańców i sa też mniejsze wymagania dla wentylacji.
Ponadto koszty cieplej wody powinny być niższe.
Jednak nie można przewodów prowadzić kanałami wentylacyjnymi - można to skonsultować czy zmiany zgodne z prawem zasięgając opinii kominiarza (wentylacja).
Ale w zasadzie nie ma takiej potrzeby gdyż kwestie drożności przewodów wentylacyjnych są jasno uregulowane Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w § 268. pkt.1 ust. 3:
1. Instalacje wentylacji mechanicznej i klimatyzacji w budynkach, z wyjątkiem budynków jednorodzinnych i rekreacji indywidualnej, powinny spełniać następujące wymagania:
1) przewody wentylacyjne powinny być wykonane i prowadzone w taki sposób, aby w przypadku pożaru nie oddziaływały siłą większą niż 1 kN na elementy budowlane, a także aby przechodziły przez przegrody w sposób umożliwiający kompensacje wydłużeń przewodu,
2) zamocowania przewodów do elementów budowlanych powinny być wykonane z materiałów niepalnych, zapewniających przejęcie siły powstającej w przypadku pożaru w czasie nie krótszym niż wymagany dla klasy odporności ogniowej przewodu lub klapy odcinającej,
3) w przewodach wentylacyjnych nie należy prowadzić innych instalacji,

Ponadto regulują to paragrafy 19-24 Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych Dz.U. z 1999 nr 74 poz. 836 ze zmianami.
Użytkowanie instalacji i urządzeń wentylacyjnych
§ 22.
1. Instalacje i urządzenia wentylacyjne powinny w okresie ich użytkowania zapewniać możliwość skutecznej wymiany powietrza w pomieszczeniach zgodnie z warunkami założonymi w projekcie.
2. Instalacje i urządzenia, o których mowa w ust. 1, w okresie ich użytkowania powinny być utrzymywane w stanie technicznym zapewniającym sprawność i niezawodność funkcjonowania.
§ 23. W okresie użytkowania instalacji i urządzeń, o których mowa w § 22 ust. 1, należy zapewniać:
1) pełną drożność i szczelność przewodów i urządzeń,
2) utrzymanie pełnego wymaganego przekroju kratek wentylacyjnych,
3) realizację wymaganych robót konserwacyjnych i remontowych,
4) realizację zaleceń pokontrolnych wydawanych przez upoważnione organy kontroli i nadzoru,
5) w razie uzasadnionej potrzeby — kontrolę stanu technicznego instalacji i urządzeń wentylacyjnych.
§ 24. Wprowadzanie jakiejkolwiek zmiany w instalacji i urządzeniach wentylacyjnych w lokalu wymaga wcześniejszego uzyskania zgody właściciela budynku.
puzonik48 / 06-05-2013, 14:25
Bardzo dziękuję za odpowiedź ,albo za podpowiedź :)Junkersy nowego typu ,bezpłomykowe ,mają zabezpieczenie przed cofaniem spalin .Bloki pochodzą z lat 70 ,więc wybudowano je zgodnie z normami obowiązującymi w tamtym czasie .Oczywiście ,że bezpieczniej jest korzystac z wody z WPC ,i pewnie nawet po latach mógłby się zwrócic koszt instalacji .Strata wiąże się z rujnowaniem łazienek ,wydatnym pogorszeniem ich estetyki i niestety smrodem i wilgocią ,która zagości w łazience bez wentylacji .Wilgoś spowoduje zagrzybienie ,a więc też zagrożenie dla zdrowia mieszkańców .Ale zakaz montowania czegokolwiek w kominach wentylacyjnych ,jest argumentem nie do odparcia :):) Zarządzającym budynkiem jest spółdzielnia ,w większości mieszkańcy wykupili swoje mieszkania :)
Projekt powstał nie w trosce o zdrowie mieszkańców ,ale o zabezpieczenie większego zapotrzebowania na ciepło z WPC .Po ociepleniu budynków ,bardzo wydatnie zmalało zapotrzebowanie na dostawy ciepła z WPC .Pozdrawiam cieplutko i serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)
Jarek Swiercz / 12-09-2013, 19:57
Witam,
mieszkam w połówce bliźniaka, mamy dużą łazienkę (ok10m2) i nie mamy żadnej wentylacji - poza oknem. Łazienka jest na piętrze - nad łazienką jest strych. Mam dwa pytania:
1. czy można zrobić tak: dziura w ścianie zewnętrznej z kratkami, czy musi być kanał wentylacyjny wypuszczony ku górze?
2. w artykule jest napisane, że: Kanał wentylacyjny w łazience musi usuwać 50 m3 powietrza w ciągu godziny - jak to policzyć, znaczy jak dobrać przekrój kanału/ kratki?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
alfa12 / 05-02-2014, 13:59

To fakt, akurat w łazience odpowiednia wentylacja jest niezwykle ważna. Konieczne jest tu więc, już na etapie planowania, określenie jaki będzie optymalny sposób jej wentylowania.

adam81 / 05-03-2014, 10:49

Zaprojektowanie i wykonanie prawidłowej wentylacji zdecydowanie nie jest zadaniem prosty. Sam miałem ten problem i bez pomocy specjalisty nie dało się tego zrobić. Z resztą, tylko tak zaprojektowana instalacja jest gwarancją odpowiedniej wentylacji pomieszczeń.

Tomek / 19-11-2014, 17:42
Przeciez dla odprowadzania spalin z piecykow musi byc oddzielny kanal wentylacyjny, zatem jesli juz nie bedzie trzeba go uzywac to mozna w nim umiescic rury, proste jak drut.
Rafal / 17-02-2016, 00:16
Dzien dobry,

Prosze o pomoc, bo zglupialem. W artykule jest napisane, ze:
1. "Łazienka może być wentylowana w sposób naturalny jedynie wtedy, gdy jej kubatura jest większa niż 6,5 m3. W przeciwnym wypadku musi być wentylowana mechanicznie."
2. "Wentylatorów nie wolno także stosować w budynkach, w których są zbiorcze kanały wentylacji wywiewnej."

NIestety mam bardzo mala lazienke, ok 1,5m2. Mieszkam w budynku z lat 70tych i mam zbiorczy kanal wentylacyjny. W takim przypadku jak zapewnic prawidlowa wentylacje? Obydwa punkty sie wykluczaja w moim przypadku.
Dziekuje za pomoc.

Pozdrawiam
builder1 / 07-06-2016, 11:04
Dla dobrej wentylacji łazienki, bardzo duże znaczenia mają wysokiej jakości wentylatory łazienkowe http://www.wentylatorysklep.pl/wentylatory-lazienkowe,51.html. Szczególnie, że współczesne urządzenia wentylacyjne posiadają zróżnicowane parametry i charakteryzują się wysoką wydajnością.
Arek / 20-12-2017, 16:41

U mnie w łazience sama wentylacja grawitacyjna nie wystarczyła i kupiłem wentylator mechaniczny. Od kiedy go mam powietrze w łazience jest bardzo przyjemne i nie ma problemu z pleśnią.

   1 / 2    Następny »

Wybrane dla Ciebie


Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Czy izolacja od wewnątrz może być zamocowana od razu z płytą wykończeniową?

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Dlaczego warto wybrać pompę z takim znakiem? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak dopasować przycisk spłukujący do stylu łazienki? Zobacz »

Zobacz, który tynk wybierają fachowcy »

Wszechstronność tego materiału oraz doskonałe właściwości robocze sprawiają, że stał się on nieodzownym elementem każdej remontowanej inwestycji

Czytaj więcej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Jakie okna wybrać do domu? Poradnik kupującego
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Jakie okna wybrać, aby posłużyły ci przez lata? czytaj dalej »

Systemy ociepleń oparte na styropianie i wełnie mineralnej - zobacz porównanie

Zastanawiasz się, czy do ocieplenia domu użyć systemu opartego na styropianie czy na wełnie mineralnej?/span> czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Kiedy warto kupować, a kiedy wynajmować maszyny budowlane?

Przed dylematem, co wybrać, staje co roku wielu przedsiębiorców budowlanych i klientów indywidualnych

Czytaj dalej »


Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego? Jak zredukować koszty transportu?
Jedyne, co musisz zrobić, to dostosować taryfę, do sposobu, w jaki w ciągu tygodnia korzystasz z energii elektrycznej. czytaj dalej » W dobie zmian na rynku bardzo ważna jest umiejętność maksymalnego redukowania kosztów transportu. czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

1/2020
Ekspert Budowlany 1/2020
W numerze m.in.:
  • - Ocieplasz dom, chronisz klimat
  • - Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata?

Forum

paulinabb  | 
06-04-2020, 09:26
 | 
1
paulinabb  | 
06-04-2020, 09:26
 | 
1
soibaowet  | 
05-04-2020, 23:35
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
105
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
95
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl