Czy warto zatrudniać architekta wnętrz?

 Redakcja  |  25
Fot. Pracownia Anny Koszeli

Stając w obliczu urządzania domu lub mieszkania, często zastanawiamy się czy zaufać własnemu wyczuciu smaku, czy może skorzystać z pomocy architekta wnętrz.

Podpowiadamy, co możemy zyskać na współpracy ze specjalistą od aranżacji i jak wybrać tego właściwego.

Współpraca z architektem wnętrz to rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć oryginalne, wysublimowane wnętrza, nie będące jedynie prostym odwzorowaniem aktualnej mody i trendów.

 

Zatrudniając renomowanego architekta wnętrz możemy liczyć, że zaproponuje on nam projekt będący jego autorską kreacją, która umiejętnie bazować będzie na naszych potrzebach i oczekiwaniach estetycznych – mówi Anna Koszela, właścicielka jednej z warszawskich pracowni projektowania wnętrz.

Dobry architekt wnętrz powinien proponować rozwiązania ponadczasowe, które nie zestarzeją się po roku, czy dwóch. Nie zwalnia go to oczywiście z obowiązku obserwowania i kreatywnego czerpania inspiracji ze świata aranżacji wnętrz i designu. Projekty powinny być w moim mniemaniu dobrze wyważonym miksem ponadczasowej elegancji i własnych pomysłów z delikatną nutą najnowszych trendów. 

Rozsądnie i szybko

TV PORADY
Jak działa kolor?

Architekci wnętrz dysponują z reguły dużą wiedzą branżową. Znają aktualną ofertę produktową producentów i na bieżąco informowani są o wszelkich nowościach firmowych. Powinni być również zorientowani  w cenach poszczególnych elementów wystroju wnętrza, takich jak meble, ceramika czy farby.

Dysponując taką wiedzą profesjonalny architekt wnętrz zaproponuje optymalne rozwiązanie dla określonego przez nas budżetu na aranżację wnętrza. Dzięki temu klient oszczędza czas potrzebny na poszukiwania produktów i ma gwarancję, że nabył go na korzystnych warunkach cenowych.

Należy również pamiętać, że każdy architekt ma zespół zaufanych, sprawdzonych podwykonawców w zakresie prac stolarskich czy kamieniarskich. Wieloletnia współpraca z partnerami skutkuje bardzo dobrą komunikacją między nimi, a owocem tego jest perfekcyjny przebieg inwestycji.

Korzystając z tych firm możemy liczyć, że wszelkie prace wykończeniowe zrealizowane zostaną terminowo i z należytą starannością, co w przypadku wyboru losowej firmy z Internetu obarczone jest dużym ryzykiem.

 Zadaniem architekta wnętrz jest również nadzór nad firmami wykonawczymi tak, aby efekt ich prac zgodny był z założeniami projektowymi. 

Wybór architekta – trudne zadanie

Wybór architekta wnętrz jest kluczową decyzją przy budowie lub gruntownym remoncie domu. Jeżeli decyzja będzie nieprzemyślana, to jej konsekwencje będą towarzyszyć nam przez długie lata. Dlatego warto podejść do tego tematu skrupulatnie i poświecić mu odpowiednio dużo czasu. Musimy zdawać sobie sprawę, że współpraca z architektem przy aranżacji 100 m2  apartamentu trwa nie krócej niż  3-4 miesiące.

Rzadko kto zdaje sobie sprawę, że na pełny projekt aranżacji wnętrza składa się bardzo wiele elementów m.in. ogólna koncepcja, propozycja wszystkich dekoracji i materiałów wykończeniowych, szczegółowy kosztorys i rysunki wykonawcze (nie tylko budowlane, ale również stolarskie), wspólne wizyty w salonach wnętrzarskich, prezentacja dostępnych próbek itd. To gotowy materiał do pracy dla wszystkich podwykonawców – ekip remontowych, stolarzy, szklarzy, ślusarzy – podkreśla Anna Koszela.

 Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze architekta wnętrz jest dokładna analiza jego wcześniejszych realizacji. Zdecydowana większość architektów prezentuje na swoich stronach internetowych portfolio dotychczas zaprojektowanych wnętrz domów i mieszkań. Na ich podstawie jesteśmy w stanie wyrobić sobie wstępną opinię o danym projektancie.

 Architekta wnętrz możemy również poprosić o kontakt e-mailowy lub telefoniczny do jego dotychczasowych klientów. Dzięki temu jesteśmy w stanie zweryfikować, jak układa się codzienna współpraca na linii architekt–klient. Bardzo istotne jest pierwsze spotkanie z kandydatem na naszego architekta wnętrz. Podczas rozmowy możemy zweryfikować, czy umie wsłuchiwać się w nasze potrzeby i oczekiwania, czy tylko doskonale prezentuje swoje umiejętności.

Przy architekcie powinniśmy się czuć swobodnie. Dzięki temu podczas współpracy przy projekcie będziemy mieli odwagę zgłaszać własne pomysły i inspiracje, które sprawią, że w przyszłym domu poczujemy się komfortowo.

Od umiejętnego rozpoznania gustu, upodobań i preferencji zależy powodzenie całego przedsięwzięcia, a do tego potrzeba zaufania. Im klient jest bardziej otwarty na współpracę i dialog, tym większa szansa, że przedstawiony projekt spełni jego marzenia.

Częstym błędem jest też przyjęcie założenia, że głównym kryterium doboru projektanta będzie cena jego usług. Lepiej jest ograniczyć zakres projektu i wybrać architekta, co do którego mamy pełne przekonanie pod względem estetycznym, aniżeli decydować się na kompromisy dotyczące sfery wizualnej projektowanego domu lub mieszkania.

Zobacz też: Przegląd płytek ceramicznych >

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  3
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

24
yy88yy / 23-06-2013, 13:31
jeśli nie masz o tym pojęcia uważam, że warto
Wera / 06-06-2014, 12:11

warto zatrudnić architekta, bo jednak nie każdy ma pomysł na swoje wnętrza, często nie potrafimy podjąć decyzji, a fachowiec doradzi, pomoże wybrać najlepsze rozwiązania, jasne że zatrudnienie go wiąże się z kosztami ale przecież dom to miejsce w którym powinniśmy komfortowo się czuć, korzystałam do tej pory tylko z usług jednej pracowni architektonicznej, tutaj ich strona www.pikstudio.pl możecie sobie zajrzeć, swoją drogą myślałam że urządzanie wnętrz jest prostsze

casey / 23-06-2014, 10:26

Też sądzę, że warto, ale wszystko zależy oczywiście od tego ile ma się na ten cel pieniędzy. Niestety większość ludzi nie ma ich przesadnie dużo, ale zawsze można znaleźć firmę, która oferuje naprawdę dobre usługi w przyzwoitej cenie. Ze swojej strony mogę polecić firmę Perfect Space - wszystko co Wam potrzeba możecie przeczytać na ich stronie. Ja z nimi współpracowałam i jestem zadowolona. Decyzja należy do Was.

Fiona66 / 24-09-2014, 11:52
Cóż, jeżeli ktoś nie ma pomysłów, a chciałby mieć oryginalnie - no to należy zatrudnić architekta.
Jeżeli ktoś ma pomysły, ale wątpi w swój talent łączenia kolorów, ozdób - należy zatrudnić architekta.
Jeżeli ktoś jest święcie przekonany, że sobie z tym poradzi - należy zatrudnić architekta.
Należę do tej trzeciej grupy:P
Myślałam, że to fajne, przyjemne i proste, ale po pół roku zdecydowałam że mam dość. Za długo się decydowałam - 3 miesiące wybierałam fototapetę do salonu:P
Zatrudniłam Panią Anettę z 2tstudio i poszło jak po maśle ;]
Pozdrawiam!
fiołek / 05-12-2014, 14:34
polecam architektów z pracowni www.atelier58.pl
boduty / 21-01-2015, 18:49
Oczywiście że warto zatrudnić architekta i warto poczytać jeszcze tu http://thearchitect.pl/czy-warto-zatrudnic-projektanta-wnetrz/ Miłej lektury
Karina / 04-02-2015, 13:32
My niedawno zamknęliśmy całą budowę z wykończeniem i ja jestem z usług tej pracowni bardzo zadowolona. Wszystko wygląda tak, jak wspólnie zaprojektowaliśmy i zapanowaliśmy. Jeżeli nie było czegoś, co mieliśmy mieć, byliśmy na bieżąco informowani i tworzyliśmy nowe ustalenia. Wszystko generalnie odbyło się bezproblemowo i względnie szybko. Duży plus za kreatywność i spryt w działaniu. Polecam Architetto.pl.
Malgorzata / 08-03-2015, 00:04
Polecam serdecznie www.kaminskadorota.pl
wojtek / 20-04-2015, 09:34
Mogę polecić biuro projektowe Dębski (www.debskiprojekt.pl). Robili dla mnie kilka inwestycji, chodzi o wnętrza typowo komercyjne – sklepy głównie. Zawsze terminowo, profesjonalnie, zgodnie z moimi sugestiami, słuchają tutaj uwag klienta, co moim zdaniem jest bardzo ważne w tej branży.
werko / 25-11-2015, 14:13

moim zdaniem architekta warto zatrudnić w szczególności do wnętrz komercyjnych jak: restauracja, cukiernia czy kawiarnia. Z tego względu że takie wnętrze ma cel głównie sprzedażowy i budujący markę. Co innego w przypadku domu gdzie zależy nam w szczególności na komforcie mieszkańców. Dobry architekt będzie w stanie przygotować taki plan funkcjonalny żeby to realnie przełożyło się na większą sprzedaż i zainteresowanie klientów.

   1 / 3    Następny »

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Stone Master SA
Stone Master SA
Stone Master SA jest wiodącym producentem kamienia dekoracyjnego i elewacyjnego działającym na rynku polskim. Spółka ma za sobą...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl