Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Ocieplenie domu: efektywne i efektowne

Z czego wykonać ocieplenie domu?
Fot. SSO

Rosnące ceny energii skłaniają inwestorów do wybierania technologii oraz materiałów ograniczających jej zużycie. Odnosi się to także do rozwiązań dotyczących wykończenia elewacji, które poza walorami estetycznymi, powinny gwarantować jej trwałość oraz wpływać na energooszczędność budynku.

Wśród wielu metod, za pomocą których można osiągnąć powyższe cele, najpopularniejszą i najbardziej optymalną jest technologia ETICS, czyli złożony system izolacji cieplnej.

Dobrze zaprojektowany i wykonany system ociepleń bez wątpienia będzie miał wpływ na cenę nieruchomości. Budynki najbardziej oszczędne pod względem zużycia energii z całą pewnością będą droższe od tych, które wymagają sporych nakładów na ogrzewanie.

Poza tym budynki, na których nie wykonano żadnych prac związanych z poprawieniem ich termoizolacyjności mogą zużywać nawet dziesięć razy więcej energii niż budynki uznawane za energooszczędne. Przy dzisiejszych cenach energii i perspektywach na przyszłość takie oszczędności są z całą pewnością warte rozważenia.

Co wchodzi w skład systemu ociepleń?

System ociepleniowy składa się z:  

POBIERZ ZA DARMO!

PORADNIK: "Pomysł na elewację. Najpopularniejsze rozwiązania"

Poradnik: Pomysł na elewację

1. Materiału termoizolacyjnego (z reguły są to płyty ze styropianu lub wełny mineralnej), mocowanego za pomocą systemowej zaprawy klejącej.

2. Łączników mechanicznych
(zgodnie z zaleceniami projektu).

3. Siatki z włókna szklanego zatopionej w systemowym kleju szpachlowym.

4. Warstwy wykończeniowej, do wyboru m.in.: 

 • tynk cienkowarstwowy (pomalowanyfarbą elewacyjną lub nie) 
 • wyprawa imitująca np. kamienie naturalne 
 • płytki ceramiczne przyklejane na systemowy elastyczny klej.

Taki układ warstw chroni dom przed utratą ciepła, nadając mu jednocześnie piękny wygląd. Na tym jednak nie kończą się zalety ocieplania.

W prawidłowo ocieplonym budynku wszystkie ściany zewnętrzne są zabezpieczone przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Wykończona zaś kompleksowym systemem ociepleń ściana w jednolity sposób pracuje termicznie, zapewniając optymalną temperaturę pomieszczeń – chłód latem, a ciepło zimą.

Dobór odpowiedniego systemu ETICS zależy od wielu czynników. Wśród nich najważniejsze są:

 • lokalizacja budynku oraz jego kształt
 • kolorystyka obiektu
 • wysokość budynku
 • materiał, z którego wykonane zostały
 • ściany zewnętrzne
 • środki finansowe, jakie są przeznaczone
 • na realizację prac ociepleniowych.

Czym ocieplać dom?

Niskie budynki o prostych ścianach z reguły ociepla się styropianem. Styropian jednak można wykorzystywać jedynie do określonej wysokości. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami budynki powyżej 25 m wysokości powinny być ocieplane materiałami niepalnymi. W takich sytuacjach wykorzystuje się zatem systemy ociepleń oparte o wełną mineralną.

Wszelkiego rodzaju łuki oraz krzywizny wygodnie jest ocieplać wełną mineralną. Wełna jest bowiem najbardziej elastycznym materiałem izolacyjnym. Wszystkie strefy cokołowe powinny być wykańczane systemami, w których trzonem jest styropian odporny na chłonięcie wilgoci bądź polistyren ekstrudowany (XPS). Cały system powinien być prawidłowo wbudowany, aby zapewnić jego bezawaryjną pracę oraz parametry zdefiniowane w aprobacie technicznej na zestaw wyrobów.

Jaki kolor elewacji wybrać?

Najbardziej popularne kolory używane na fasadach to pastele, odcienie o jasnej tonacji. Bardzo ciemne kolory (dla współczynnika odbicia światła poniżej 30%) nie są zalecane do aplikacji na elewacjach. W przypadku ciemnych odcieni zbliżonych do tej granicy, należy stosować się do indywidualnych zaleceń systemodawców – z reguły są to specjalne rozwiązania przeznaczone do takich właśnie zastosowań.

Jak mocować materiał ociepleniowy?

Z zasady stosuje się mocowanie płyt termoizolacyjnych za pomocą zaprawy klejącej, z dodatkowym zastosowaniem łączników (o ich użyciu, liczbie i rozmieszczeniu decyduje projektant). Łączniki mogą być pominięte w przypadku nośnych, pewnych podłoży, w budynkach o wysokości nie przekraczającej 12 m. Warto je stosować np. w strefach narożnych, narażonych na działanie ssących sił wiatru, czy w systemach ociepleń wykończonych relatywnie ciężkimi materiałami (okładzina kamienna, płytka ceramiczna).

Co daje kompletny system ociepleń?

O tym, jaki system ociepleń zostanie ostatecznie wybrany, decyduje projekt techniczny. Projektant powinien w nim uwzględnić specyfikę budynku, jego przeznaczenie, lokalizację oraz preferencje inwestora oraz wymogi  technologiczne procesu ocieplania ścian zewnętrznych. Warto pamiętać, że materiały zastosowane do ocieplenia domu powinny pochodzić od jednego producenta. Należy zastosować kompletny układ ociepleniowy jednej marki, a nie dowolnie złożone elementy. System ociepleń powinien mieć krajową lub europejską aprobatę techniczną.

POLECAMY

Materiały do ociepleń Chemia do systemów ociepleń
Systemy ociepleń
Przegląd systemów do ociepleń Chemia do systemów ociepleń Systemy ociepleń

 

 

 

Każdy producent, wprowadzając system ociepleń na rynek zgodnie z Ustawą o Wyrobach Budowlanych, zamieszcza na wszystkich produktach systemu znak zaufania potwierdzający wydanie deklaracji zgodności z aprobatą. Tym znakiem zaufania jest znak budowlany B lub CE, widoczny na opakowaniu wyrobu. Kupując materiały od jednego producenta, otrzymuje się gwarancję jakości oraz pewność, że wszystkie komponenty systemu będą współpracowały ze sobą, tworząc estetyczną ochronę na długie lata.

Warunkiem koniecznym dobrego ocieplenia jest też powierzenie prac doświadczonej firmie wykonawczej, legitymującej się stosownymi zaświadczeniami czy certyfikatami wydanymi przez producenta systemu. Najlepiej, gdy są to imienne zaświadczenia dla każdego pracownika. Tylko wtedy można mieć pewność, że materiały będą wbudowane w sposób prawidłowy, z zachowaniem wszystkich obowiązujących przepisów oraz zaleceń. Budowa powinna być prowadzona pod nadzorem kierownika  budowy, z zachowaniem przerw technologicznych, a każdy etap instalacji ocieplenia powinien zostać wpisany w dziennik budowy.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
 • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
 • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

Dager  | 
11-07-2020, 13:07
 | 
1
sokolov33  | 
09-07-2020, 18:22
 | 
3
Azkor  | 
09-07-2020, 15:11
 | 
4
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl