Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Ocieplenie domu: efektywne i efektowne

Z czego wykonać ocieplenie domu?
Fot. SSO

Rosnące ceny energii skłaniają inwestorów do wybierania technologii oraz materiałów ograniczających jej zużycie. Odnosi się to także do rozwiązań dotyczących wykończenia elewacji, które poza walorami estetycznymi, powinny gwarantować jej trwałość oraz wpływać na energooszczędność budynku.

Wśród wielu metod, za pomocą których można osiągnąć powyższe cele, najpopularniejszą i najbardziej optymalną jest technologia ETICS, czyli złożony system izolacji cieplnej.

Dobrze zaprojektowany i wykonany system ociepleń bez wątpienia będzie miał wpływ na cenę nieruchomości. Budynki najbardziej oszczędne pod względem zużycia energii z całą pewnością będą droższe od tych, które wymagają sporych nakładów na ogrzewanie.

Poza tym budynki, na których nie wykonano żadnych prac związanych z poprawieniem ich termoizolacyjności mogą zużywać nawet dziesięć razy więcej energii niż budynki uznawane za energooszczędne. Przy dzisiejszych cenach energii i perspektywach na przyszłość takie oszczędności są z całą pewnością warte rozważenia.

Co wchodzi w skład systemu ociepleń?

System ociepleniowy składa się z:  

POBIERZ ZA DARMO!

PORADNIK: "Pomysł na elewację. Najpopularniejsze rozwiązania"

Poradnik: Pomysł na elewację

1. Materiału termoizolacyjnego (z reguły są to płyty ze styropianu lub wełny mineralnej), mocowanego za pomocą systemowej zaprawy klejącej.

2. Łączników mechanicznych
(zgodnie z zaleceniami projektu).

3. Siatki z włókna szklanego zatopionej w systemowym kleju szpachlowym.

4. Warstwy wykończeniowej, do wyboru m.in.: 

 • tynk cienkowarstwowy (pomalowanyfarbą elewacyjną lub nie) 
 • wyprawa imitująca np. kamienie naturalne 
 • płytki ceramiczne przyklejane na systemowy elastyczny klej.

Taki układ warstw chroni dom przed utratą ciepła, nadając mu jednocześnie piękny wygląd. Na tym jednak nie kończą się zalety ocieplania.

W prawidłowo ocieplonym budynku wszystkie ściany zewnętrzne są zabezpieczone przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Wykończona zaś kompleksowym systemem ociepleń ściana w jednolity sposób pracuje termicznie, zapewniając optymalną temperaturę pomieszczeń – chłód latem, a ciepło zimą.

Dobór odpowiedniego systemu ETICS zależy od wielu czynników. Wśród nich najważniejsze są:

 • lokalizacja budynku oraz jego kształt
 • kolorystyka obiektu
 • wysokość budynku
 • materiał, z którego wykonane zostały
 • ściany zewnętrzne
 • środki finansowe, jakie są przeznaczone
 • na realizację prac ociepleniowych.

Czym ocieplać dom?

Niskie budynki o prostych ścianach z reguły ociepla się styropianem. Styropian jednak można wykorzystywać jedynie do określonej wysokości. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami budynki powyżej 25 m wysokości powinny być ocieplane materiałami niepalnymi. W takich sytuacjach wykorzystuje się zatem systemy ociepleń oparte o wełną mineralną.

Wszelkiego rodzaju łuki oraz krzywizny wygodnie jest ocieplać wełną mineralną. Wełna jest bowiem najbardziej elastycznym materiałem izolacyjnym. Wszystkie strefy cokołowe powinny być wykańczane systemami, w których trzonem jest styropian odporny na chłonięcie wilgoci bądź polistyren ekstrudowany (XPS). Cały system powinien być prawidłowo wbudowany, aby zapewnić jego bezawaryjną pracę oraz parametry zdefiniowane w aprobacie technicznej na zestaw wyrobów.

Jaki kolor elewacji wybrać?

Najbardziej popularne kolory używane na fasadach to pastele, odcienie o jasnej tonacji. Bardzo ciemne kolory (dla współczynnika odbicia światła poniżej 30%) nie są zalecane do aplikacji na elewacjach. W przypadku ciemnych odcieni zbliżonych do tej granicy, należy stosować się do indywidualnych zaleceń systemodawców – z reguły są to specjalne rozwiązania przeznaczone do takich właśnie zastosowań.

Jak mocować materiał ociepleniowy?

Z zasady stosuje się mocowanie płyt termoizolacyjnych za pomocą zaprawy klejącej, z dodatkowym zastosowaniem łączników (o ich użyciu, liczbie i rozmieszczeniu decyduje projektant). Łączniki mogą być pominięte w przypadku nośnych, pewnych podłoży, w budynkach o wysokości nie przekraczającej 12 m. Warto je stosować np. w strefach narożnych, narażonych na działanie ssących sił wiatru, czy w systemach ociepleń wykończonych relatywnie ciężkimi materiałami (okładzina kamienna, płytka ceramiczna).

Co daje kompletny system ociepleń?

O tym, jaki system ociepleń zostanie ostatecznie wybrany, decyduje projekt techniczny. Projektant powinien w nim uwzględnić specyfikę budynku, jego przeznaczenie, lokalizację oraz preferencje inwestora oraz wymogi  technologiczne procesu ocieplania ścian zewnętrznych. Warto pamiętać, że materiały zastosowane do ocieplenia domu powinny pochodzić od jednego producenta. Należy zastosować kompletny układ ociepleniowy jednej marki, a nie dowolnie złożone elementy. System ociepleń powinien mieć krajową lub europejską aprobatę techniczną.

POLECAMY

Materiały do ociepleń Chemia do systemów ociepleń
Systemy ociepleń
Przegląd systemów do ociepleń Chemia do systemów ociepleń Systemy ociepleń

 

 

 

Każdy producent, wprowadzając system ociepleń na rynek zgodnie z Ustawą o Wyrobach Budowlanych, zamieszcza na wszystkich produktach systemu znak zaufania potwierdzający wydanie deklaracji zgodności z aprobatą. Tym znakiem zaufania jest znak budowlany B lub CE, widoczny na opakowaniu wyrobu. Kupując materiały od jednego producenta, otrzymuje się gwarancję jakości oraz pewność, że wszystkie komponenty systemu będą współpracowały ze sobą, tworząc estetyczną ochronę na długie lata.

Warunkiem koniecznym dobrego ocieplenia jest też powierzenie prac doświadczonej firmie wykonawczej, legitymującej się stosownymi zaświadczeniami czy certyfikatami wydanymi przez producenta systemu. Najlepiej, gdy są to imienne zaświadczenia dla każdego pracownika. Tylko wtedy można mieć pewność, że materiały będą wbudowane w sposób prawidłowy, z zachowaniem wszystkich obowiązujących przepisów oraz zaleceń. Budowa powinna być prowadzona pod nadzorem kierownika  budowy, z zachowaniem przerw technologicznych, a każdy etap instalacji ocieplenia powinien zostać wpisany w dziennik budowy.

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Czy izolacja od wewnątrz może być zamocowana od razu z płytą wykończeniową?

Czytaj dalej »


Która podłoga jest twardsza? Zobacz porównianie Jakie okna wybrać do domu? Poradnik kupującego
Co jeśli na podłogę spadnie żelazko, nóż czy inny przedmiot? czytaj dalej » Jakie okna wybrać, aby posłużyły ci przez lata? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak dopasować przycisk spłukujący do stylu łazienki? Zobacz »

Zobacz, który tynk wybierają fachowcy »

Wszechstronność tego materiału oraz doskonałe właściwości robocze sprawiają, że stał się on nieodzownym elementem każdej remontowanej inwestycji

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Poznaj oszczędne i niezawodne rowziązania i ciesz się komfortem przez cały rok! czytaj dalej »

Systemy ociepleń oparte na styropianie i wełnie mineralnej - zobacz porównanie

Zastanawiasz się, czy do ocieplenia domu użyć systemu opartego na styropianie czy na wełnie mineralnej?/span> czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Kiedy warto kupować, a kiedy wynajmować maszyny budowlane?

Przed dylematem, co wybrać, staje co roku wielu przedsiębiorców budowlanych i klientów indywidualnych

Czytaj dalej »


Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego? Jak zredukować koszty transportu?
Jedyne, co musisz zrobić, to dostosować taryfę, do sposobu, w jaki w ciągu tygodnia korzystasz z energii elektrycznej. czytaj dalej » W dobie zmian na rynku bardzo ważna jest umiejętność maksymalnego redukowania kosztów transportu. czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

1/2020
Ekspert Budowlany 1/2020
W numerze m.in.:
 • - Ocieplasz dom, chronisz klimat
 • - Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata?

Forum

pawelszabla  | 
25-03-2020, 14:12
 | 
2
pawelszabla  | 
25-03-2020, 13:51
 | 
2
pawelszabla  | 
24-03-2020, 15:38
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
105
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
95
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl