Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Inteligentne budynki – obalamy mity

 Redakcja  |  5
Fot. Fibaro Group

Mądry dom to kosztowna ekstrawagancja, a w dodatku jest trudny w obsłudze – wokół inteligentnych systemów narosło wiele podobnych mitów. W rzeczywistości to rozwiązanie staje się coraz popularniejsze i bardziej dostępne. Dlatego dziś rozprawiamy się z najczęściej powtarzanymi pogłoskami dotyczącymi systemów automatyki budynkowej.

Mit 1 – montaż inteligentnego systemu wymaga remontu
Tradycyjne systemy automatyki budynkowej rzeczywiście wymagają specjalnej infrastruktury, tworzenia skomplikowanych rozdzielni, kucia ścian w celu położenia kabli czy wymiany włączników. Jednak dostępne dziś na rynku bezprzewodowe inteligentne systemy pozwalają wyeliminować konieczność przeprowadzenia remontu.

>>>> Modernizacja instalacji elektrycznej

 

W przypadku Fibaro wystarczy zamontować moduły w istniejących już puszkach instalacyjnych – wyjaśnia Maciej Fiedler, prezes zarządu Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro. – Następnie musimy tylko zsynchronizować ich pracę z centralką Home Center 2 i wprowadzić swoje ustawienia oraz skonfigurować określone sceny, czyli sekwencje działań, które inteligentny dom uruchomi w określonych sytuacjach. I już możemy korzystać z domowej inteligencji.

 

Dzięki temu decyzję o montażu inteligentnego systemu możemy podjąć w każdym momencie – zarówno gdy dopiero budujemy dom, jak i wtedy, gdy już w nim mieszkamy. Zawsze możemy też zdecydować o rozbudowaniu posiadanego już systemu o kolejne funkcjonalności. To ważne, bo pozwala rozłożyć w czasie wydatki związane z tą inwestycją.

Mit 2 – inteligentny system to duży wydatek 
W wielu przypadkach, gdy myślimy o inteligentnym domu, wyobrażamy sobie, że to rozwiązanie dostępne dla osób o wyjątkowo dużej zasobności portfela. Tymczasem wykorzystanie technologii bezprzewodowej i miniaturyzacja urządzeń pozwalają dziś znacząco zmniejszyć koszty montażu takiego systemu.

Na przykład w przypadku mieszkania o powierzchni 50 m2 już za ok. 3200 zł możemy mieć system Fibaro zintegrowany z monitoringiem, za pomocą którego będziemy mogli sterować ogrzewaniem, roletami i oświetleniem. Specjalną aplikację do sterowania nim udostępniamy za darmo. Dzięki temu w każdym momencie, będąc w dowolnym miejscu na świecie można zajrzeć do wnętrza mieszkania, a także – za pomocą komputera lub telefonu – włączyć lub wyłączyć światło, zmniejszyć lub zwiększyć ogrzewanie czy opuścić rolety.
Dom o powierzchni ok. 120 m2 wyposażymy w najważniejsze funkcjonalności inteligencji budynkowej Fibaro już za nieco ponad 6 tys. zł. Za tą kwotę zyskamy możliwość sterowania urządzeniami elektrycznymi, oświetleniem, roletami i ogrzewaniem, a także monitoring zalania i zadymienia. Otrzymamy też oprogramowanie do monitorowania, sterowania i nadzoru, a o wszystkich ważnych zdarzeniach zostaniemy poinformowani sms-em.

Warto pamiętać, że dodatkowo zyskamy także coś jeszcze – możliwość obniżenia kosztów codziennej eksploatacji naszego domu lub mieszkania. Dzięki inteligentnemu systemowi będziemy mogli zaoszczędzić nawet 30% energii elektrycznej i ponad 20% energii cieplnej. Takie oszczędności są możliwe, ponieważ system ostrzega i reaguje na sytuacje, które mogą narazić nas na niepotrzebne straty, jak na przykład równoczesna praca klimatyzacji i ogrzewania lub włączone światło, gdy nikogo nie ma w domu.

Mit 3 – gdy zabraknie prądu, zostaniesz uwięziony w domu
Wiele osób zastanawia się, co się stanie w sytuacji, gdy w naszym inteligentnym domu zabraknie prądu. Część z nich obawia się między innymi tego, że zostanie zamknięta w budynku lub system zacznie wykonywać niezaplanowane działania. W rzeczywistości awaria prądu w przypadku inteligentnego domu wygląda podobnie jak w budynku, w którym tego typu system nie jest zainstalowany. Po prostu określone urządzenia, których funkcjonowanie wymaga prądu, przestają działać, więc musimy przestawić się na sterowanie ręczne.

Inteligentne systemy już podczas instalacji uwzględniają ewentualność wystąpienia awarii prądu i dają możliwość określenia scenariusza na wypadek takiego zdarzenia. W ten sposób możemy na przykład sprawić, że przerwa w dostawie energii spowoduje włączenie oświetlenia awaryjnego czy podniesienie rolet.

Co natomiast dzieje się w inteligentnym domu po przywróceniu zasilania? System wraca do normalnego trybu pracy, zgodnie ze stanem sprzed awarii. To możliwe, bo przerwa w dostawie prądu nie wpływa na pamięć systemu. Centralka zapamiętuje wcześniejsze ustawienia i po przywróceniu zasilania ponownie synchronizuje pracę poszczególnych modułów wykonawczych. Nie musimy więc na nowo wprowadzać naszych ustawień czy jeszcze raz programować scen.

Mit 4 – pracę bezprzewodowego systemu może łatwo zakłócić
Na rynku dostępne są inteligentne rozwiązania funkcjonujące w standardzie bezprzewodowym. W związku z tym pojawiają się obawy o to, że pracę takiego systemu można zakłócić z zewnątrz, a nawet włamać się do niego. Wiele osób zastanawia się też, czy funkcjonowanie inteligentnego systemu może zostać zakłócone przez inne domowe urządzenia, takie jak router WiFi. Jak się okazuje zakłócenie działania systemu nie jest takie łatwe.

Wykorzystywane obecnie kanały bezprzewodowej łączności są bardzo stabilne i sąsiednie instalacje nie mają wpływu na ich działanie. Sygnały są odpowiednio szyfrowane, co uniemożliwia pomylenie go z sygnałami nadawanymi przez inne urządzenia. To gwarantuje, że sprzęty i instalacje będą odpowiednio reagowały nawet w sytuacji, w której w powietrzu krąży wiele sygnałów pochodzących z różnych źródeł.

Nowoczesnych technologii nie trzeba się obawiać – można je „oswoić” tak jak kolejne, coraz wymyślniejsze elektroniczne gadżety. Pomimo to na temat inteligentnych domów krąży wiele mitów, które mogą skutecznie zniechęcać do instalacji tego rozwiązania w naszym domu. Zamiast wierzyć w plotki, które zawierają sporo przekłamań, lepiej rozwiać swoje wątpliwości, konsultując się z ekspertami.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

5
eAlarmy.com.pl / 24-01-2013, 11:06
Zastanawiam się, nad ceną systemu 3200 zł. Z doświadczenia wiem, że wystarczy lekko zmodyfikować projekt systemu, a wartość końcowa będzie diametralnie różna. Szkoda że przedstawiciel firmy Fibaro nie napisał konkretnie na podstawie jakich urządzeń przygotował kalkulacje (i ile kosztują). Założę się że np. dodatkowa klawiatura w sypialni to koszt pewnie 500-1000 zł - dokładając jedno takie urządzenie cena systemu zmienia się o 30%.
Cento / 23-06-2015, 11:55

Dużo ciekawych informacji można znaleźć również na blogu Inteligentnego Budynku. Co prawda powstał dopiero niedawno, ale zapowiada się obiecująco. Dobrze obrazuje korzyści związane z posiadaniem inteligentnego systemu.

Wiktor / 05-10-2015, 16:29

Fachowcy rozwiali moje wątpliwości już na samym początku i teraz cieszę się z inteligentnego, intuicyjnego domu. :)

Murek / 05-05-2016, 13:55

Posiadanie domu inteligentnego, zautomatyzowanego to bardzo kosztowny wydatek, ale później się koszta zwracają i przede wszystkim wygodna i komfort użytkowania i mieszkania. Sam niedługo w to zainwestuje.

Jakub / 02-06-2016, 08:54
Korzystam z inteligentnego systemu w domu od ponad roku i jeszcze ani razu nie miałem z nim problemu. Może na początku, jak musiałem się do niego przyzwyczaić;) ale poszło to bardzo sprawnie, ponieważ system jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze. Eksperci z Majca Technology doradzili mi, które funkcje najbardziej mi się przydadzą i byli bardzo pomocni, a ja jestem cały czas zadowolony z działania systemu.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Chcesz mieć nowoczesny system ogrzewania,
ale nie wiesz od czego zacząć?

Koncentracja na efektywnym operowaniu zasobami energii przyczynia się do obniżenia kosztów oraz ochrony zasobów i...

Czytaj dalej »


Na jakiej wysokości umieścić umywalkę? Szybkie obróbki trudnych miejsc »
Na jakiej wysokości powinna znajdować się umywalka i jak dobrać szafkę podumywalkową? czytaj dalej » Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek... czytaj dalej »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Zadbaj o bezpieczeństwo pracując na wysokości » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Mamy świadomość odpowiedzialności związanej z działaniem w branży dotyczącej pracy na wysokości, która... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Nowa, lekka masa szpachlowa »

Lekka konsystencja pozwala na łatwe nakładanie na powierzchnie pionowe i poziome czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Innowacyjne rozwiązanie w stolarce okiennej »

Kołnierz wykazuje niesamowitą odporność na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV więc idealnie...

Czytaj więcej »


Nowoczesne i praktyczne rozwiązania łazienkowe » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Najlepsza łazienka to taka, która jest dostosowana do potrzeb jej użytkownika – zarówno tych...czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Materiały termoizolacyjne charakteryzują się różną wartością współczynnika "λ". Im niższa wartość współczynnika tym lepsze...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

5/2019
Ekspert Budowlany 5/2019
W numerze m.in.:
  • - Co Polacy wiedzą o smogu?
  • - Czym ocieplić dach i ściany?

Forum

tizmu48  | 
18-11-2019, 16:15
 | 
1
tizmu48  | 
18-11-2019, 16:12
 | 
1
lukas07  | 
16-11-2019, 22:02
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
125
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
103
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
92
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl