Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Inteligentne budynki – obalamy mity

 Redakcja  |  5
Fot. Fibaro Group

Mądry dom to kosztowna ekstrawagancja, a w dodatku jest trudny w obsłudze – wokół inteligentnych systemów narosło wiele podobnych mitów. W rzeczywistości to rozwiązanie staje się coraz popularniejsze i bardziej dostępne. Dlatego dziś rozprawiamy się z najczęściej powtarzanymi pogłoskami dotyczącymi systemów automatyki budynkowej.

Mit 1 – montaż inteligentnego systemu wymaga remontu
Tradycyjne systemy automatyki budynkowej rzeczywiście wymagają specjalnej infrastruktury, tworzenia skomplikowanych rozdzielni, kucia ścian w celu położenia kabli czy wymiany włączników. Jednak dostępne dziś na rynku bezprzewodowe inteligentne systemy pozwalają wyeliminować konieczność przeprowadzenia remontu.

>>>> Modernizacja instalacji elektrycznej

 

W przypadku Fibaro wystarczy zamontować moduły w istniejących już puszkach instalacyjnych – wyjaśnia Maciej Fiedler, prezes zarządu Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro. – Następnie musimy tylko zsynchronizować ich pracę z centralką Home Center 2 i wprowadzić swoje ustawienia oraz skonfigurować określone sceny, czyli sekwencje działań, które inteligentny dom uruchomi w określonych sytuacjach. I już możemy korzystać z domowej inteligencji.

 

Dzięki temu decyzję o montażu inteligentnego systemu możemy podjąć w każdym momencie – zarówno gdy dopiero budujemy dom, jak i wtedy, gdy już w nim mieszkamy. Zawsze możemy też zdecydować o rozbudowaniu posiadanego już systemu o kolejne funkcjonalności. To ważne, bo pozwala rozłożyć w czasie wydatki związane z tą inwestycją.

Mit 2 – inteligentny system to duży wydatek 
W wielu przypadkach, gdy myślimy o inteligentnym domu, wyobrażamy sobie, że to rozwiązanie dostępne dla osób o wyjątkowo dużej zasobności portfela. Tymczasem wykorzystanie technologii bezprzewodowej i miniaturyzacja urządzeń pozwalają dziś znacząco zmniejszyć koszty montażu takiego systemu.

Na przykład w przypadku mieszkania o powierzchni 50 m2 już za ok. 3200 zł możemy mieć system Fibaro zintegrowany z monitoringiem, za pomocą którego będziemy mogli sterować ogrzewaniem, roletami i oświetleniem. Specjalną aplikację do sterowania nim udostępniamy za darmo. Dzięki temu w każdym momencie, będąc w dowolnym miejscu na świecie można zajrzeć do wnętrza mieszkania, a także – za pomocą komputera lub telefonu – włączyć lub wyłączyć światło, zmniejszyć lub zwiększyć ogrzewanie czy opuścić rolety.
Dom o powierzchni ok. 120 m2 wyposażymy w najważniejsze funkcjonalności inteligencji budynkowej Fibaro już za nieco ponad 6 tys. zł. Za tą kwotę zyskamy możliwość sterowania urządzeniami elektrycznymi, oświetleniem, roletami i ogrzewaniem, a także monitoring zalania i zadymienia. Otrzymamy też oprogramowanie do monitorowania, sterowania i nadzoru, a o wszystkich ważnych zdarzeniach zostaniemy poinformowani sms-em.

Warto pamiętać, że dodatkowo zyskamy także coś jeszcze – możliwość obniżenia kosztów codziennej eksploatacji naszego domu lub mieszkania. Dzięki inteligentnemu systemowi będziemy mogli zaoszczędzić nawet 30% energii elektrycznej i ponad 20% energii cieplnej. Takie oszczędności są możliwe, ponieważ system ostrzega i reaguje na sytuacje, które mogą narazić nas na niepotrzebne straty, jak na przykład równoczesna praca klimatyzacji i ogrzewania lub włączone światło, gdy nikogo nie ma w domu.

Mit 3 – gdy zabraknie prądu, zostaniesz uwięziony w domu
Wiele osób zastanawia się, co się stanie w sytuacji, gdy w naszym inteligentnym domu zabraknie prądu. Część z nich obawia się między innymi tego, że zostanie zamknięta w budynku lub system zacznie wykonywać niezaplanowane działania. W rzeczywistości awaria prądu w przypadku inteligentnego domu wygląda podobnie jak w budynku, w którym tego typu system nie jest zainstalowany. Po prostu określone urządzenia, których funkcjonowanie wymaga prądu, przestają działać, więc musimy przestawić się na sterowanie ręczne.

Inteligentne systemy już podczas instalacji uwzględniają ewentualność wystąpienia awarii prądu i dają możliwość określenia scenariusza na wypadek takiego zdarzenia. W ten sposób możemy na przykład sprawić, że przerwa w dostawie energii spowoduje włączenie oświetlenia awaryjnego czy podniesienie rolet.

Co natomiast dzieje się w inteligentnym domu po przywróceniu zasilania? System wraca do normalnego trybu pracy, zgodnie ze stanem sprzed awarii. To możliwe, bo przerwa w dostawie prądu nie wpływa na pamięć systemu. Centralka zapamiętuje wcześniejsze ustawienia i po przywróceniu zasilania ponownie synchronizuje pracę poszczególnych modułów wykonawczych. Nie musimy więc na nowo wprowadzać naszych ustawień czy jeszcze raz programować scen.

Mit 4 – pracę bezprzewodowego systemu może łatwo zakłócić
Na rynku dostępne są inteligentne rozwiązania funkcjonujące w standardzie bezprzewodowym. W związku z tym pojawiają się obawy o to, że pracę takiego systemu można zakłócić z zewnątrz, a nawet włamać się do niego. Wiele osób zastanawia się też, czy funkcjonowanie inteligentnego systemu może zostać zakłócone przez inne domowe urządzenia, takie jak router WiFi. Jak się okazuje zakłócenie działania systemu nie jest takie łatwe.

Wykorzystywane obecnie kanały bezprzewodowej łączności są bardzo stabilne i sąsiednie instalacje nie mają wpływu na ich działanie. Sygnały są odpowiednio szyfrowane, co uniemożliwia pomylenie go z sygnałami nadawanymi przez inne urządzenia. To gwarantuje, że sprzęty i instalacje będą odpowiednio reagowały nawet w sytuacji, w której w powietrzu krąży wiele sygnałów pochodzących z różnych źródeł.

Nowoczesnych technologii nie trzeba się obawiać – można je „oswoić” tak jak kolejne, coraz wymyślniejsze elektroniczne gadżety. Pomimo to na temat inteligentnych domów krąży wiele mitów, które mogą skutecznie zniechęcać do instalacji tego rozwiązania w naszym domu. Zamiast wierzyć w plotki, które zawierają sporo przekłamań, lepiej rozwiać swoje wątpliwości, konsultując się z ekspertami.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

5
eAlarmy.com.pl / 24-01-2013, 11:06
Zastanawiam się, nad ceną systemu 3200 zł. Z doświadczenia wiem, że wystarczy lekko zmodyfikować projekt systemu, a wartość końcowa będzie diametralnie różna. Szkoda że przedstawiciel firmy Fibaro nie napisał konkretnie na podstawie jakich urządzeń przygotował kalkulacje (i ile kosztują). Założę się że np. dodatkowa klawiatura w sypialni to koszt pewnie 500-1000 zł - dokładając jedno takie urządzenie cena systemu zmienia się o 30%.
Cento / 23-06-2015, 11:55

Dużo ciekawych informacji można znaleźć również na blogu Inteligentnego Budynku. Co prawda powstał dopiero niedawno, ale zapowiada się obiecująco. Dobrze obrazuje korzyści związane z posiadaniem inteligentnego systemu.

Wiktor / 05-10-2015, 16:29

Fachowcy rozwiali moje wątpliwości już na samym początku i teraz cieszę się z inteligentnego, intuicyjnego domu. :)

Murek / 05-05-2016, 13:55

Posiadanie domu inteligentnego, zautomatyzowanego to bardzo kosztowny wydatek, ale później się koszta zwracają i przede wszystkim wygodna i komfort użytkowania i mieszkania. Sam niedługo w to zainwestuje.

Jakub / 02-06-2016, 08:54
Korzystam z inteligentnego systemu w domu od ponad roku i jeszcze ani razu nie miałem z nim problemu. Może na początku, jak musiałem się do niego przyzwyczaić;) ale poszło to bardzo sprawnie, ponieważ system jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze. Eksperci z Majca Technology doradzili mi, które funkcje najbardziej mi się przydadzą i byli bardzo pomocni, a ja jestem cały czas zadowolony z działania systemu.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zadbać o bezpieczeństwo w garażu?

W garażach i parkingach podziemnych...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Siedzisz w domu? To może być coś dla Ciebie!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jeśli wciąż siedzisz w domu to może być coś dla Ciebie! Dołącz do #MideaHOMEChallenge i zgarnij niepowtarzalne nagrody od Midea Global i Mancherster City. czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
  • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
  • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

dw987624  | 
29-05-2020, 11:40
 | 
1
dw987624  | 
29-05-2020, 11:39
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl