Grzyb na ścianie - jak się go pozbyć

 Redakcja  |  27
Wykwity pleśniowe na ścianie
Wykwity pleśniowe na ścianie
Fot. Atlas

Większość remontów robimy z poczucia estetyki. Jednak zdarza się, że pilnie musimy usunąć zaniedbania, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Należy do nich grzyb wykwitający na ścianie bądź suficie. Podpowiadamy, jak się go pozbyć.

Grzyby na ścianie najczęściej powstają w wyniku zaniedbań budowlanych, w miejscach mostków termicznych, czyli elementów przegrody cieplnej (np. ściany), które mają gorszą izolację cieplną niż elementy z nimi sąsiadujące. Na takich wychłodzonych powierzchniach następuje kondensacja pary, która daje pleśni i grzybom idealne warunki do rozwoju.

Piotr Idzikowski, ekspert ATLAS

Piotr Idzikowski, ekspert ATLAS

Warto też zwrócić uwagę na dobór okien. Jeśli zafundujemy sobie najtańsze okna plastikowe bez możliwości rozszczelnienia, które poprawia wentylację, możemy być niemal pewni, że wilgoć będąca bezpośrednią przyczyną rozwoju drobnoustrojów prędzej czy później się pojawi (Czytaj więcej na ten temat). Najlepiej więc działać prewencyjnie i już na etapie projektowania domu pomyśleć o prawidłowej izolacji termicznej czy oknach odpowiedniej jakości. Dobrym pomysłem jest także zainstalowanie wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ JAK POZBYĆ SIĘ GRZYBA NA ŚCIANIE I CO DALEJ ROBIĆ >>

Jeśli jednak dopuściliśmy już do powstania wykwitów pleśniowych, warto zabrać się do sprawy w sposób przemyślany, by zlikwidować niebezpieczny problem i zminimalizować ryzyko jego powrotu. Jeśli pleśń zaatakowała powierzchniowo ścianę czy sufit, należy pozbyć się jej, czyszcząc dokładnie to miejsce szorstką szczotką.

Znacznie bardziej problematyczna jest sytuacja, w której grzyb zdążył zakorzenić się głębiej. Nie unikniemy wówczas skuwania tynku i odkażania podłoża. Należy to zrobić w promieniu mniej więcej 1 metra od zagrzybionego miejsca. Po bardzo dokładnym oczyszczeniu powierzchni, należy ją spłukać czystą wodą i starannie osuszyć.

Żeby mieć pewność, że grzyb nie zawita do nas ponownie, powierzchnię należy pokryć specjalistycznym preparatem. Jest on szkodliwy nie tylko dla grzybów, ale również dla ludzi. Koniecznie należy zatem pamiętać o właściwej odzieży roboczej (łącznie z zabezpieczeniem rąk i oczu).

W roli eliminatora grzybów na ścianie znakomicie sprawdzi się np. Atlas Mykos. Jest on nie tylko bardzo skuteczny, ale również prosty w użyciu - możemy go użyć od razu po otwarciu opakowania, bez konieczności rozcieńczania czy mieszania z innymi substancjami. Preparat nanosi się równomiernie pędzlem, wałkiem malarskim lub metodą natryskową. W miejscach, w których grzyb zadomowił się szczególnie mocno, należy nanieść preparat 2 lub 3 razy.

>>>>> JAK UZYSKAĆ GŁADKIE ŚCIANY

Po kilkunastu godzinach można zająć się przywróceniem powierzchni należytego wyglądu. W tym celu niewielkie ubytki uzupełniamy np. Zaprawą Wyrównującą Atlas lub - w wypadku, gdy są znaczne - Zaprawą Tynkarską Atlas. Dobrze sprawdzi się w tej roli także cementowa zaprawa szpachlowa Atlas Rekord, która dzięki drobnemu kruszywu pozwala uzyskać bardzo gładką powierzchnię. Do napraw możemy także wykorzystać gładzie gipsowe. Gdy wszystko wyschnie, możemy zabrać się za pomalowanie ściany.

[pleśń, grzyb na ścianie, pleśń na ścianie, jak pozbyć się pleśni, jak pozbyć się grzyba, jak usunąć pleśń, czyszczenie ściany, pilmas, SBS]

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

27
koronaozon / 11-02-2013, 17:59

Grzyb w domu? Pleśń na ścianach? Zastanawiasz się jak usunąć pleśń? Rozwiązaniem jest ozonowanie. Ozonowanie pomieszczeń pozwala na skuteczne usuwanie zagrzybienia, usuwanie pleśni w pomieszczeniach i rzeczy, które uległy zagrzybieniu. W większości przypadków ludzie decydują się na całkowity remont obejmujący skuwanie tynków i wykorzystanie preparatów grzybobójczych. Pleśń w domu można usunąć poprzez ozonowanie. Pozwala to oszczędzić na kosztach kompletnej renowacji, a w szczególności czasu spędzonego na przeprowadzeniu prac porządkowych po remoncie. Ozon jest gazem głęboko wnikającym w struktury materiału budowlanego niszcząc grzybnie rozwijające się w głębi ścian.
Grzyb na ścianie stanowi problem - duża część z nich to patogenne i toksynotwórcze gatunków pleśni, które w sprzyjających warunkach rozwoju tworzą na przegrodach budowlanych liczne kolonie tworząc jedno z największych źródeł skażenia powietrza.
Ozon wykazuje silne działanie grzybobójcze. Zaletą odgrzybiania poprzez ozonowanie pomieszczenia jest to, że zniszczeniu ulegają zarodniki i przetrwalniki grzybów, które zawsze znajdują się w powietrzu.
Dezynfekcja ozonem to niezawodna metoda na odgrzybienie pomieszczeń, odgrzybianie klimatyzacji, w której grzyby znajdują idealne warunki do swojego rozwoju, usunięcie nieprzyjemnych zapachów.
Szczególnie należy zwrócić uwagę na odgrzybianie klimatyzacji samochodowej. Często lekceważymy tę konieczność zapominając jak wiele czasu spędzamy w samochodzie. Wykorzystując ozonator zyskujesz całkowitą dezynfekcję ozonem, usunięcie zapachu z wnętrza auta i kompletne odgrzybienie klimatyzacji.
Ozonator Korona - 4-letnia gwarancja, własny serwis, wydajność potwierdzona przez placówki naukowe i zakłady przemysłowe.

Mariola / 10-08-2013, 00:28

Ja użyłam czegoś takiego i nic nie musiałam kuć. Grzyb był dosyć duży i już nie wrócił (2 lata)

matador / 07-04-2014, 15:08

u mnie niestety domowe sposoby nie podołały, dopiero ściągnięci do domu fachowcy sie uporali tak, by nie wracało

Lernat / 11-07-2014, 10:07

A ja wyonozowałem cały dom i przeczyściłem wentylację. Grzyba nie mam już od roku :)

Mariolka / 02-10-2014, 23:34
Spox i po problemie. Grzyb już 3 lata nie wrócił
Adam Dworak / 15-12-2014, 22:50

W moim domu pojawienie się "grzyba" wiązało się z nadmierną wilgocią. Chciałem ja wysuszyć ciągle podkręcając temperaturę i efekt był taki, że stworzyłem idealne warunki dla pleśni i tych paskud. Niestety wszystko wynikało ze złej izolacji i dopiero działania firmy budmar okazały się skuteczne. Zginęła pleśń i grzyby odeszły w niepamięć.

magda / 17-12-2014, 19:57
my poradziliśmy sobie z grzybem w łazience dzięki vidaronowi, wygodny w użyciu, bo w sprayu. Grzyb rozlazł się w kącie, w łazience, gdzie była bardzo słaba wentylacja. Spryskaliśmy go solidnie preparatem, potem zmieniliśmy wentylację i jak na razie nie ma żadnego problemu.
voytev77 / 21-12-2014, 15:17
A ja mieszkam juz kilka lat w domu, w którym na scianie mojej sypialni, pod opknem jest grzyb. Usunalem go raz, spacjalnym praparatem i na dwa, moze trzy lata mialem wzgledny spokój, a teraz to diabelstwo znów odroslo i zeby bylo zabawniej pojawilo sie na scianie zdala od okna, za ragalem na ksiazki i niewiem co robic. Moze ktos mi podpowie cos. A dom jest niestety niezbyt szczelny, ale na wyprowzdzke musze poczekac jeszcze ze trzy miesiace. zauwazylem jak sie tu wprowadzilem, ze dostalem czegos na twarzy. O madre porady prosze na ardes : voytev7@yahoo.co.uk
kaja / 28-03-2015, 16:46

U mnie rozwiązanie okazało się proste przebudowa wentylacji i żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ozonowanie w całym domu 

www.dombezwilgoci.pl / 18-05-2015, 15:09
Często przyczyna jest brak nawiewników okiennych a rozszczelnienie okien często się nie sprawdza po zlikwidowaniu przyczyn zalecamy ozonowanie.
   1 / 3    Następny »

Wybrane dla Ciebie


Jak zadbać o bezpieczeństwo w garażu?

W garażach i parkingach podziemnych...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
  • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
  • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
VELUX POLSKA Sp. z o.o.
VELUX POLSKA Sp. z o.o.
  Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl